Past Teachers of the Year
and Nominees
Since 2002
Cameryn Graves ,
ESL Interventionist
2022-2023
Teacher of the Year
2022-2023 Nominees
Charlie Lotspeich, Choir Director
Tina Stowers, Special Education
Andrew Vahlenkamp, Special Education
Stephanie Young, Texas History
Amanda McClung
Math
2023-2024
Teacher of the Year
2023-2024 Nominees
Robert "BJ" Garcia, CTE, Yearbook, and Athletics
Justin Grimes, Special Education/Athletics
Zsuzsa Ratliff Johnson, ELAR
Tina Stowers, Special Education
Andrew Vahlenkamp, Special Education
Matt Fischer,
Physical Education/Coach
2020-2021
Teacher of the Year
2020-2021 Nominees
Jon D. Aaron, Math
Phillip Davis, Math
Rachel Burnett, ELAR
Casey Khoury, Science
Kim Malone, ELAR
Britney Reese, Science
Dawn Regenold, EXPO
Martha Evans-Young, Physical Education/Coach
2021-2022
Teacher of the Year
2021-2022 Nominees
Phillip Davis, Math
Cameryn Graves, ESL
Douglas Mauldin, History
Amanda McClung, Math
Britney Reese, Science
Tina Stowers, Special Education
Andrew Vahlenkamp, Special Education
Taylor Hotchkiss, ELAR
2019-2020
Teacher of the Year
2019-2020 Nominees
Cameryn Graves, Spanish
Stacie Holbert, ELAR
Dawn Little, Science
Kim Malone, ELAR
Cherie Mayfield, Dyslexia Therapist
Kyle Mullins, Assistant Band Director
Nancee Taylor, Reading Intervention Specialist
Stephanie Young, Texas History
Erin Smithers, History
2018- 2019
Teacher of the Year
2018-2019 Nominees
Michelle Duck, Science
Stacie Holbert, ELAR
Taylor Hotchkiss, ELAR
Kim Malone, ELAR
Heather Klos, History
2017 - 2018
Teacher of the Year
2017-2018 Nominees
Christin Bunch, Band
Alecia Doackery, History
Michelle Duck, Science
Taylor Hotchkiss, Reading
Kim Malone, Reading
Cherie Mayfield, Dyslexia Therapist
Erin Smithers, History
Tamra Woods, Math
Robin Zaruba, Math
2016 - 2017
Teacher of the Year
2016-2017 Nominees
Michelle Duck, Science
Cameryn Graves, Spanish
Stephanie Hicks, Choir
Heather Klos, History
Kim Malone, Reading
Cherie Mayfield, Dyslexia Therapist
Stephanie McLeod, Reading
Shawn Stanley, English
Tamra Woods, Math
Robert "BJ" Garcia, Math
2015-2016
Teacher of the Year
2015 - 2016 Nominees
Amy Anderson, Math
Christina Baker, EXPO
Jo Bobo, Math
Cynthia Brown, Read 180
Alecia Dockery, History
Martha Evans-Young, PE/Athletics
Heather Klos, History
Keith Litchfield, CTE
Tamra Woods, Math
Robin Zaruba, Math
Amy Miller, Reading
2014 - 2015
Teacher of the Year
2014 - 2015 Nominees
Jo Bobo, Math
Angela Harvey, Orchestra
Joanne Keeler, Special Education
Heather Klos, History
Kim Malone, Reading
Shawn Stanley, English
Robin Zaruba, Math
Stephanie Young, Special Education
2013 - 2014
Teacher of the Year
2013 - 2014 Nominees
Amy Anderson, Math
Robert "BJ" Garcia, Math
Taylor Hotchkiss, Reading
Stephanie Hicks, Choir
Joanne Keeler, Special Education
Keith Litchfield, CTE
Erin Smithers, History
Robin Zaruba, Math
Holly Ray, History
2012 - 2013
Teacher of the Year
2012 - 2013 Nominees
Amy Anderson, Math
Francis Dornan, Math
Christin Bunch, Band
Ross Garrison, Math
Taylor Hotchkiss, Reading
Heather Klos, History
Ron Klos, History
Joanne Keeler, Special Education
Keith Litchfield, CTE
Robbie Newton, Special Education
Holly Ray, History
Robin Zaruba, Math
Dawn Little, Science
2011 - 2012
Teacher of the Year
2011 - 2012 Nominees
Jo Bobo, Math
Heather Klos, History
Holly Endsley, Science
Lisa Mims, Special Education
Matt Fisher, PE/Athletics
Mary Sue Scott, History
Michael Crossley, History
2010 - 2011
Teacher of the Year
2010-2011 Nominees
Jo Bobo, Math
Martha Evans-Young, PE/Athletics
Heather Klos, History
Stephen Knatt, Math
Dawn Little, Science
Holly Ward, History
Travis Drake, Art
2009 - 2010
Teacher of the Year
2009 - 2010 Nominees
Jo Bobo, Math
Michael Crossley, History
Donna Johnson, Special Education
Dawn Little, Science
Bonnie McCormick, Librarian
Amy Miller, Special Education
Marina Simmons, Science
Christina Baker, EXPO
2008 - 2009
Teacher of the Year
2008 - 2009 Nominees
Jo Bobo, Math
Michael Crossley, History
Stephanie Hicks, Choir
Donna Johnson, Special Education
Dawn Little, Science
Amy Miller, Special Education
Danna Taylor,
Career & Technical Education
2007 - 2008
Teacher of the Year
Sonya Arenivar, Special Education
2006 - 2007
Teacher of the Year
Janet Graham, Reading
2005 - 2006
Teacher of the Year
David Jensen, History
2004 - 2005
Teacher of the Year
Paul Taglibue, Science
2003 - 2004
Teacher of the Year
Martha Evans-Young, Physical Education and Athletics
2002 - 2003
Teacher of the Year