2023-2024 Girls Cross Country Team
Alexa Torres
Allison Wirtjes
Ashlee Aukes
Bethany Warren
Brennen Grunzke
Carmen Sharp
Claire Weaver
Elise Wirtjes
Emilie Weaver#
Kate Klaassen
Lindsey Clouse
Olivia Zeman
Taylor Gassman
Thalia Cedeno
Zoey Holmes
Jette Lueer
Bold - Returning Varsity Letters
# - 1st Team - All Conference Honors
* - 2nd Team - All Conference Honors
2023-2024 Boys Cross Country Team
Chase Sorenson
Cooper Blaser
Daunta Berg
Dawson Sharp
Dirk Zeman
Ethan Bertram*
Ezra Thompson
Grant Gayther
Holden Reynolds
Isiah Mikes
Jackson Clouse
Jason Betts
Keagan Albertson
Luke Raulie
Marcus Pedelty
Silas Gann*
Wyatt Bertram
Managers: Viola Dokken, Nuntanicha Atchapipat, Caleb Sorenson, Liberty Langenbau, Thalia Cedeno, and Gaby Candelaria
2023 - 2024 Season General Information
Meet Information - General cross-country meet information such as start times and location.
Meet Highlights - Recap on how the meet went from the coaches' standpoint.
Meet Results - Stats on how individuals have done throughout the season.
Mason City Scrimmage
Emilie Weaver, Zoey Holmes, and Carmen Sharp
Kate Klaasen and Taylor Gassman
Team coming together before the race!
Lindsay Clouse, Brennen Grunske, Olivia Zeman, and Allison Wirtjes
Team coming together before the race!
Silas Gann leading the boys' team.
Dirk Zeman, Jackson Clouse, Ezra Thompson, and Keagen Albertson following.
Luke Raulie finishing his first 5k.
Newman Meet
Medalist for Varsity and JV
Chase Sorenson, Dirk Zeman, Holden Reynolds, Daunta Berg, Ethan Bertram, Allison Wirtjes, Claire Weaver, Lindsey Clouse, Zoey Holmes, Carmen Sharp, Kate Klaassen, Taylor Gassman, Emilie Weaver, Elise Wirtjes, and Olivia Zeman
Girls Team 1st!
Ashlee Aukes, Brennen Grunzke, Allison Wirtjes, Claire Weaver, Lindsey Clouse, Zoey Holmes, Carmen Sharp, Kate Klaassen, Taylor Gassman, Emilie Weaver, Elise Wirtjes, Olivia Zeman, and Alexa Torres
Belmond Klemme Meet
Meet Medalist
Zoey Holmes, Carmen Sharp, Claire Weaver, Emilie Weaver, Holden Reynolds, Silas Gann, and Keagen Albertson
Girls Team 1st
Claire Weaver, Carmen Sharp, Zoey Holmes, Emilie Weaver, Brennen Grunzke, Taylor Gassman, Ashlee Aukes, Lindsey Clouse, Kate Klaassen, Alexa Torres, and Allison Wirtjes
Osage Meet
Meet Medalist
Front row - Silas Gann, Zoey Holmes, Claire Weaver, Olivia Zeman, Lindsey Clouse, Alexa Torres, Carmen Sharp
Back row - Holding Reynolds, Daunta Berg, Ethan Bertram, Grant Gayther, Dirk Zeman, and Cooper Blaser. (Not in picture Jackson Clouse)
Clear Lake Invite
We are the Champions!
Both Girl and Boy Varsity teams took first at the Clear Lake Invite! The girls beat Clear Lake who are ranked 9th in class 3A. The boys beat Ames, who was 4A, and GHV, who are ranked 19th in Class 2A. There were 22 Personal Records set as well as five course records.
Girl Varsity Medals
3rd place Bethany Warren, 6th place Carmen Sharp, and 9th place Zoey Holmes
Varsity Girls Team Champions
Bethany Warren, Taylor Gassman, Emilie Weaver, Claire Weaver, Zoey Holmes, Carmen Sharp, and Ashlee Aukes
Boy Varsity Medals
2nd place Silan Gann, 6th place Ethan Bertram, and 9th place Keagen Albertson
Varsity Boys Team Champions
Ezra Thompson, Cooper Blaser, Ethan Bertram, Silas Gann, Keagen Albertson, Grant Gayther, and Holden Reynolds
Mason City Invite
Varsity and JV Medalist
Jackson Clouse, Zoey Holmes, Dirk Zeman, Holden Reynolds, Cooper Blaser, Grant Gayther, Ethan Bertram, Ezra Thompson, Olivia Zeman, Claire Weaver, Carmen Sharp, and Emilie Weaver. Not in the picture were Jason Betts and Keagen Albertson
Panther Invite
Girls Varsity First!
(Left to right) - Taylor Gassman, Claire Weaver, Bethany Warren, Zoey Holmes, Emilie Weaver, Carmen Sharp, Ashlee Aukes, and Kate Klaassen
Varsity Girls Medalist
Bethany Warren - 4th place, Carmen Sharp - 14th place, and Claire Weaver - 15t place
Varsity Boys Medalist
Silas Gann - 8th place, Keagen Albertson - 10th place, Ethan Bertram - 11th place, Cooper Blaser - 13th place, and Grant Gayther 15th place
Algona Invite
Boys Varsity First!
The boys beat the higher-ranked Spirit Lake and Okoboji! The whole team got into the celebration!
School Record Broken!
Bethany Warren broke the Forest City High School XC record with a time of 19:51.78. The previous record was held by Lili Nelson where she set the record down at the Wartburg Steve Johnson High School XC Meet with a time of 19:55.96 in 2021.
Lake Mills Invitational
Girls Team Champions!
Ashlee Aukes, Emilie Weaver, Bethany Warren, Claire Weaver, Zoey Holmes, Carmen Sharp, and Taylor Gassman
Varsity Girls Medalist
Bethany Warren (1st), Carmen Sharp (6th), Zoey Holmes (7th), Emilie Weaver (8th), and Claire Weaver (9th)
Varsity Boys Medalist
Keagan Albertson (5th), Ethan Bertram (9th), and Cooper Blaser (10th)
Middle School Girls Team
Isabel Weaver, Muren Sharp, Ava Raulie, Evonna Johnson, and Brinley Blaser
Middle School XC Team
Even with the hot temperatures, the MS XC Runners were having fun, especially after both team win the meet!
MS Warming Up
Coach Seth Thorson leading his team through warmups before the race.
Home Meet
Girls Team - 1st
Boys Team - 2nd
2023 Seniors!
Taylor Gassman
Elise Wirtjes
Zoey Holmes
Alexa Torres
(Top) Emilie Weaver (Bottom ) Jackson Clouse
Thank you Seniors for your dedication, leadership, and encouragment! We will miss you!
Top of Iowa Conference Cross Country Conference Meet
Middle School
Murin Sharp
Brinley Blaser
Evonaa Johnson
Ava Raulie
Isabel Weaver
Tucker Walberg
Levi Albertson
Angel Ramirez
Kai Weaver
Levi Heckes
Francis Burgos Quiles
Highlights
Girls Team - 2nd Place
Boys Team - 1st Place
Murin Sharp - 1st Place
Isaac Chase - 10th Place
High School
Junior Varsity Girls - 1st!
Junior Varisty Boys - 1st!
Varsity Girls Conference Champs!
Taylor Gassman, Ashlee Aukes, Claire Weaver, Carmen Sharp, Emilie Weaver, Bethany Warren, and Zoey Holmes
Varsity Boys Conference Runner Ups
Silas Gann, Keagan Albertson, Cooper Blaser, Grant Gayther, Ethan Bertram, Holden Reynolds, and Daunta Berg
Coach DJ - Girls Conference Coach of the Year!
Conference Honors
First Team All Conference Honors
Girls
Bethany Warren - 4th
Carmen Sharp - 11th
Claire Weaver - 14th
Zoey Holmes - 15th
Boys
Silas Gann - 5th
Keagan Albertson - 10th
Cooper Blaser - 12th
Grant Gayther - 14th
Ethan Bertram - 15th
Second Team All Conference Honors
Girls
Emilie Weaver - 18th
Boys
Holden Reynolds - 17th
Daunta Berg - 21st
Middle School State - Washburn Classic
Evonaa, Brinley, Murin, and Ava warming up before the race
Girls team taking off!
Levi Albertson and isaac Chase were the two lone boys that attended the MS State Meet
Girls All District Runners
Bethany Warren (flying to volleyball game) - 6th Place
Carmen Sharp - 11th Place
Boys All District Honor
Silas Gann - 7th Place
Keagen Albertson - 10th Place
Cooper Blaser - 15th Place
Girls Team District Runner Up
Taylor Gassman, Bethany Warren, Claire Weaver, Ashlee Aukes, Emilie Weaver, Carmen Sharp, and Zoey Holmes
Boys District Champs
Ethan Bertram, Silas Gann, Daunta Berg, Cooper Blaser, Keagen Albertson, Grant Gayther, and Holden Reynolds
Coach DJ and Coach Pettengill excited for both teams qualifying!