Budowanie dla przyszłych pokoleń

Serwis dla nestorów, sukcesorów i wszystkich innych zainteresowanych tworzeniem wielopokoleniowych firm oraz sprawami spadkowymi.

r.pr. Sylwia Jeżowska

Sukcesja i spadek


Temat śmierci i dziedziczenia - majątku lub długów - dotyka prędzej czy później każdego z nas, niezależnie od tego czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy jesteśmy freelancerem, pracownikiem, członkiem zarządu, czy przeszliśmy już na emeryturę. Cytując słowa Benjamina Franklina: "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki".

A skoro coś jest pewne to warto przygotować na to siebie i swoich najbliższych, zwłaszcza, jeśli prowadzimy firmę.

W praktyce spotkałam się z wieloma przypadkami, w których brak świadomości prawnej i brak komunikacji w rodzinie i w firmie doprowadzał do utraty efektów wieloletniej ciężkiej pracy nestorów. Ostatecznie firma w spadku zamiast być źródłem satysfakcji i utrzymania dla kolejnych pokoleń okazywała się problemem w spadku. A mogło by być inaczej.

Niniejszy portal ma na celu przybliżenie czytelnikom praktycznych zagadnień związanych z dziedziczeniem przedsiębiorstw i sukcesją w firmach rodzinnych oraz szerzenie wiedzy na temat planowania sukcesyjnego, planowania spadkowego i konsekwencji prawnych działań podejmowanych za życia.

Na początek bazę wiedzy podzieliłam na trzy główne sekcje:

"4 x W" to sekcja podzielona na 4 części dotyczące 4 ważnych procesów, które są nieodłącznym elementem każdego planowania sukcesyjnego, tj. przekazania przez nestora sukcesorowi:

"Spadek" to sekcja poświęcona objaśnieniu praktycznych zagadnień z zakresu planowania spadkowego oraz postępowania na wypadek śmierci.

"Jak mogę pomóc?" to sekcja w której wskazuję przykładowo rodzaje spraw, w których posiadam doświadczenie i w których na co dzień pomagam moim klientom.

Jeśli szukasz konkretnego zagadnienia, a nie masz czasu na zapoznanie się z całym materiałem zgromadzonym na stronie, skorzystaj z wyszukiwarki w prawym górnym rogu strony.

Zachęcam wszystkich do dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami i do zadawania pytań. O najciekawszych zagadnieniach będę pisała na portalu:

jezowska@dalkowska-jezowska.pl