Majątek fundacji 

Minimalny fundusz założycielski fundacji rodzinnej został ustalony na poziomie 100.000 złotych. Może być wniesiony w formie pieniężnej lub w postaci niepieniężnej, np. nieruchomości, gospodarstw rolnych, dzieł sztuki, udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych czy praw własności intelektualnej.

Fundacja rodzinna nie może zwracać fundatorowi wniesionego mienia, z zastrzeżeniem przypadku rozwiązania fundacji, w wyniku którego mienie wraca do fundatora. W statucie można jednak zastrzec, że uprawnionymi do otrzymania mienia fundacji na wypadek jej likwidacji są beneficjenci.

Fundator posiada obowiązek sporządzenia spisu mienia wnoszonego do fundacji, a zarząd fundacji posiada obowiązek aktualizacji tego spisu. W spisie mienia ujawnia się osobę wnoszącą mienie z określeniem rodzaju i wartości każdego z wniesionych składników mienia. W przypadku, gdy fundację powołuje więcej niż 1 fundator w spisie mienia określa się również proporcje wnoszonego mienia dla celów podatku dochodowego.

Fundacja rodzinna nie jest zobowiązana do składania spisu mienia w sądzie rejestrowym, natomiast na żądanie organu Krajowej Administracji Skarbowej będzie zobowiązana do jej udostępnienia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia żądania.