Vuosisuunnitelmassa voi seurata 1. luokan vuosisuunnitelmaa kerraten ensimmäisen luokan asioita luokan tason mukaisesti. Esimerkiksi, jos värit ovat jo hyvin muistissa ne voi ohittaa melko nopeasti. Erityisesti toisella luokalla opiskeltavat asiat ovat vuosisuunnitelmassa tummennettuna. Toisella luokalla opeteltavia sanoja voisi jo kirjoittaa sanoja läpikäydessä taululle.
Tervehdykset ja esittäytyminen (Hi! Hello! What’s your name? My name is… Who are you? I am…)
Värit +I like, I don't like
Sääilmauksia
Numerot 1-10 ja iän kertominen, +10-100
Koulusanat
Juhlat: Halloween
Lemmikit +I have, I don't have
Perheenjäsenet + My
Verbejä + I can, I can't
Juhlat: joulu
Viikonpäivät +kuukaudet
Harrastukset
Kehonosat
Adjektiivit
Juhlat: ystävänpäivä
Maatilan eläimet +villieläimiä
Ruoat ja juomat
Vaatteet
Juhlat: pääsiäinen
Kertausta aiemmista jos aikaa jää
Opitaan leikkien, pelien, laulujen ja toiminnallisten tehtävien kautta eli keskiössä on suullinen kielitaito ja tutustuttaminen kieleen ja kulttuuriin.
Kikatus arvioidaan asteikolla hyväksytty/hylätty. Oppilaan itsearviointi on keskeisessä roolissa. Itsearviointi olisi hyvä suorittaa vähintään jokaisen jakson jälkeen tai yksittäisen aihealueen jälkeen (esim. värit). Itsearvioinnin muodon voi opettaja valita itse. Esimerkiksi käsimallissa oppilas piirtää paperille kätensä ja opettaja pyytää nimeämään viisi väriä. Jos oppilas pystyy itsekseen nimeämään viisi väriä, voi hän värittää kaikki viisi sormea.
Kikatuksen päätteeksi keväällä oppilaalle jaetaan diplomit juhlallisin menoin.
Lisämateriaalia:
-Valmissovelluksia padeille, esim. FunEnglish
-Kysy koulusi englannin opettajalta vanhojen kirjasarjojen materiaaleja, esim. Kuvakortteja ja leikkivinkkejä.
-Youtube on täynnä erilaisia lauluja ja tarinoita tai tuttuja lastenohjelmia englannin kielellä.
-Sivustoja netissä:
https://www.activityvillage.co.uk/pig
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/
-Learning by doing Nora Saloranta ja Sonya Zouiter
Hyviä ideoita otetaan varmasti mielellään vastaan puolin tai toisin! Jos ideat loppuvat kesken niin ota yhteyttä ja keksitään yhdessä lisää!
Jaana Virta puh. 040 532 4269 (Kiertävä englannin lehtori/ Kikatus-koordinaattori)