Tuotteistaminen ja markkinointi -kurssi on jaettu kahteen osaan:


OSA 1. Oman työn dokumentointi

Perustetaan oppimispäiväkirjablogi, johonka dokumentoit oman ammattitaitosi kehittymistä. Voit käyttää  erilaisia dokumentoinnin muotoja, kuten valokuvaa, piirros-, video-, ääni- tai tekstimateriaalia. 

Opetellaan tallentamaan tuotetut dokumentit tietokoneelle, verkkoon tai puhelimeen sen mukaan millä dokumentti on luotu. Jotta kaikki luodut dokumentit säilyvät järjestyksessä, on osattava kansioida dokumenttejä tarpeen mukaan. 

Järjestelmällisen, monipuolisen ja laadukkaan portfolioon luomiseen tarvitset harjoitusta ja sitä saat aloittamalla oppimispäiväkirjablogin pitämisen heti opintojen alusta lähtien. 


OSA 2. Tuotteistaminen ja markkinointi

Portfolion tekeminen, ajoittuu ihan opintojen loppuun. Portfolion sisältö ja kohderyhmä tarkentuu opintojen edetessä. Ensin määritellään sivuille kohderyhmä ja sen jälkeen luodaan sivut kohderyhmälle parhaaksi valitun digitaalisen kanavan kautta. Mikäli olet päätymässä oman yrityksen pitämiseen, voit tehdä portfolion sijaan yrityksellesi nettisivut.