מדע אזרחי בכתה שלך

יחידות לימוד להורדה ולהתאמה אישית

חט"ב/תיכון

יסודי/חט״ב

יסודי/חט"ב

יסודי/חט"ב/תיכון

הוא בלתי נראה, ללא טעם, ריח או צבע

הוא מגיע אלינו הביתה דרך חריצים, צינורות רופפים, פתחים בבורות ניקוז וצנרות החשמל.

הצטרפו עם תלמידיכם לסקר הראדון של הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, שנועד למפות את ריכוזי הראדון במבנים בישראל ולהעלות את המודעות לנוכחות הגז ולאופנים בהם ניתן להתגונן מפניו.

האם שמעתם פעם על ״מדפסת עקבות״?

הצטרפו עם תלמידיכם לחוקר אסף בן דוד - אקולוג וגשש בדרגה 3 מארגון Cybertracker העולמי, אשר בוחן את השפעת השימושים שאנו עושים בשטחים פתוחים ועירוניים על היונקים הקטנים החיים בהם.

אין להם ראש, פנים, עינים או רגליים

הן עשויות מ95% מים ונמצאות בכל אוקיינוס בעולם, יש מהן זעירות, פחות ממילימטר, או ענקיות, שאורך זרועותיהן כ-30 מטרים, ויש ביניהן את היצור שהארס שלו הוא הקטלני ביותר בעולם. הצטרפו עם תלמידיכם למדענים ד"ר דור אדליסט וד"ר דרור אנג'ל מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה אשר חוקרים את המדוזות בחופי ישראל. החוקרים הקימו אתר שאלפי אזרחים כבר השתמשו בו כדי לדווח על תצפיות במדוזות בחופי הארץ. החוקרים נעזרים בתצפיות אלה כדי ללמוד על התופעות השונות הקשורות למדוזות ולנסות לפתור את הבעיות שנחילי המדוזות גורמים. ביחידת לימוד זו תלמידיכם יוכלולתרום למחקר על ידי דיווח על תצפיות במדוזות וגם ללמוד על תופעת המדוזות דרך חקר בבסיס הנתונים שהתקבל מדיווחי אזרחים בכל הארץ.

סופרים, ושומרים על מגוון מיני הציפורים

הצטרפו לחוקרות שלומית ליפשיץ וד"ר נירית לביא אלון ,אשר סוקרות וחוקרות את מגוון ציפורי הבר בקרבת משכנות האדם, מקדמות את נושא הצפרות והטבע בסביבה הקרובה בקרב מערכת החינוך, עיריות וגופים ציבוריים ובקרב הציבור הרחב. במהלך פרויקט זה, יכירו התלמידים מגוון ציפורי בר, ילמדו לזהות אותן, יצאו לשטח לספירת ציפורים, יאספו נתונים וישתפו אותם באתר המדעי e.Bird.org ולבסוף יחקרו נתונים ויתרמו לשמירת מגוון ציפורי הבר בקרבת משכנות האדם.

שקט, ישנים...

חט"ב/תיכון

יסודי/חט"ב/תיכון

שינה – שליש מהחיים שלנו

פרויקט מדע אזרחי חדש, מזמין אתכם...לישון! ובהזדמנות הזו גם לחקור את דפוסי השינה שלכם!


עם ראש גדול ורגלים קצרות

הפכו חזירי הבר לדיירי הטבע בעיר. העובדה היא שבחלק משכונות ישראל, להקות חזירי הבר השתלטו על אזורי מגורים שלמים. הצטרפו לחוקרי המכון הביולוגי בחיפה למחקר הבוחן את עקבות חזירי הבר בשטח העירוני והשפעת פעולות האדם על חדירת חזירי הבר לאזורי המגורים.