NPAPW – Networking Performance Art Production Workshop

..on iga-aastane interaktiivsete veebitehnoloogiate demonstratsioonide, ettekannete ja laiahaardeliste aruteludega konverentsivormis toimuv rahvusvaheline sündmus, kus oma ala tipud tutvustavad valdkonna spetsialistidele ja teistele huvilistele kasutusvõimalusi ja uuendusi sellistest tehnoloogiatest, mis võimaldavad kaug- ja mitmikühenduse tehnoloogiate (advanced networks) abil luua ja kogeda eri kunstižanre, töötubasid, teha konkursse, läbi viia õppetööd jms.

Näiteks tehnoloogia nimega LoLa võimaldab professionaalsel tasemel musitseerida koos samal ajal inimes(t)ega, kes asuvad erinevates asukohtades, kas või 4000 kilomeetri kaugusel.

Konverents algab sissejuhatusega neile, kes ei ole varem nende tehnoloogiatega kokku puutunud. Edasi tutvustatakse mitut tarkvara, näiteks eduMEET, JPEG XS, Jacktrip, LoLa, Sonobus, Ultragrid jt; lisaks demonstreeritakse juba toimivaid projekte (näiteks Echtzeitkunstwelt, Kònici teatri "Bruma/Net" jt), toimuvad arutelud ning kontserdid.

NPAPW22 korraldavad akadeemiliste võrkude rahvusvaheline organisatsioon GÉANT ja Internet2, kes teevad koostööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning HTM-i hallatava EENet haridusvõrguga.

NB! Seda lehekülge ei uuendata - palume külastada täpsemaks ja täielikumaks infoks konverentsi kodulehekülge www.npapws.org.

Konverents toimub 12.14. septembrini 2022 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Töökeel on inglise keel.
Ühistranspordi kasutamine Tallinna sees on osalejatele tasuta (toetab Tallinna linn).

Majutuseks on NPAPW külalisele erihinnad.
Registreerimine ja osalustasu tasumine -
www.npapws.org. Väiksemas mahus osalemine on samuti võimalik (50 € / päev).


12.09 kl 19 on EMTA saalis avalik tasuta klassikalise duo kontsert, kasutades LoLa viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogiat: pianist Mihkel Poll mängib Tallinnast ning tšellist Henry-David Varema Vilniuse muusika- ja teatriakadeemia Julius Juzeliūnase saalist (LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sfera). Publik on oodatud mõlemasse toimumiskohta.

ÜLDKOKKUVÕTE

12.-14.09 toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalides rahvusvaheline interaktiivsete ülekandetehnoloogiate konverents Networking Performance Art Production Workshop, mis tõi kokku Euroopa ja USA katusorganisatsioonide GÉANT ja Internet2 juhatuste ja kogukondade liikmed, tehnoloogiate arendajad ning praktikud: muusikud, teatraalid, õppetöötehnikud, kuraatorid, õppekavade arendajad jt.


Kolme päeva jooksul tutvustati mitmeid tehnoloogiaid ja tarkvarasid (näiteks Cleanfeed, eduMEET, JPEG XS, Jacktrip, LoLa, Sonobus, Ultragrid jt), demonstreeriti olemasolevaid kunsti- ja haridusprojekte (nt "Echtzeitkunstwelt", Kònici teatri "Bruma/Net", Muse), toimusid vestlusringid tehnoloogia võimalustest ja arengutest hariduses ja kunstis.


Enamik ettekandeid on EMTA TV YouTube’i kanalil järelvaadatavad: https://www.youtube.com/user/EMTAVIDEO


Viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia LoLa näitlikustamiseks toimus 12. septembri õhtul suures saalis kontsert, kus pianist Mihkel Poll musitseeris koos tšellist Henry-David Varemaga, kes asus 600 km kaugusel Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Esitati teoseid Debussy’lt, Pärdilt, Lüdigilt jt.


12. septembri kontserti käis kajastamast “Aktuaalne kaamera”, millele andsid intervjuud LoLa-tehnoloogia arendaja ning GÉANTi juhatuse liige Claudio Allochio, EMTA heliloomingu ja kaasaegsete etenduskunstide peakoordinaator Paolo Girol ning kontserdil esinenud Henry-David Varema.


Nagu ütles LoLa arendaja Claudio Allochio, siis viitevaba tehnoloogia võimaldab näiteks muusikutel mängida nagu nad oleksid üksteisest paari meetri kaugusel, mitte näiteks 4000 km kaugusel. Kui Zoom’is või Skype’is on poolesekundiline viivitus selle vahel, millal keegi räägib ja millal see ekraanile jõuab, siis LoLa viivitus on viis millisekundit, mida inimene ei kuule. Et LoLa kasutab valguskaableid, siis ainus, mida sellised tehnoloogiad ei saa ületada, on valguse kiirus. “Seega, kui tahaksime mängida koos New Yorgi või veel hullem, Los Angelesi muusikutega, siis see ei õnnestuks. Aga põhjus on valguse kiirus, mitte LoLa kiirus."


AK-uudisklippi saab vaadata siit: https://kultuur.err.ee/1608715714/lola-tehnoloogia-aitab-muusikutel-distantsilt-viivituseta-koos-mangida

Ajaleht Sirp: https://sirp.ee/s1-artiklid/c5-muusika/nii-kaugel-kuid-siiski-nii-lahedal/

Ajakiri Muusika: https://www.ajakirimuusika.ee/single-post/tipptehnoloogia-v%C3%B5imaldab-koosm%C3%A4ngu-4000-km-kauguselt


Konverentsi peakorraldajad olid rahvusvahelised katusorganisatsioonid GÉANT ja Internet2. Sündmus toimus EENeti toel ning seda võõrustas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.


INFO:

Konverentsi koduleht: www.npapws.org

Lisainfo EMTA netipõhiste distantstegevuste arendamise töörühma tegevuste kohta: Paolo Girol, paolo.girol [ätt] eamt.ee

SIHTRÜHM

NPAPW on mõeldud kõigile, kes teema vastu huvi tunnevad osalemiseks ei pea tingimata valdama tehnoloogilist sõnavara.


Valdkonnad ja ametid, kelle jaoks võiks konverents olla huvitav ja vajalik (tähetikulises järjekorras): haridustehnoloogid, IT-spetsialistid, multimeedia töötajad, sündmusprodutsendid-kunstnikud-kuraatorid-tehnikajuhid (eriti muusika, multidistriplinaar, teater), valdkonna arendajad, õpetajad, õpetajate õpetajad jt ehk siis kõik need hariduse, kunsti jt valdkondade ametid ja institutsioonid, kes on huvitatud ülikiire andmesidega interaktiivsetest tehnoloogiatest.

Väga soovitame osaleda tudengitel, sest mainitud tehnoloogiad avardavad lisaks loomisvõimalustele ka õppetöö ajal tehtavaid koostöövorme ning õppimisvõimalusi.


Konverents toimub inglise keeles, ajakava on tutvumiseks olemas ka eesti keeles.

VÕÕRUSTAJAD

GÉANT – Üleeuroopaline Teaduse ja Hariduse Andmesidevõrkude Assotsiatsioon. Euroopa ülikoolid ei kasuta Internetiühenduseks tavalisi erapakkujaid (nt Telia, Tele2 jt), vaid ülikoolide hoonete vahele on füüsiliselt rajatud eraldi võrk akadeemilise võrgu NREN tarbeks, mis on ühendatud ülikiiresse magistraalvõrku. GÉANT ühendab endas 36 Euroopa riigi hariduse ja teaduse andmesidevõrku ning Põhjamaade andmesidevõrkude liitu NORDUneti ja on Internet2 kaudu ühendatud ülemaailmse võrgustikuga.

EENet on Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrk, mis tagab teaduse, hariduse ja kultuuri jaoks vajaliku infotehnoloogilise taristu arengu ja stabiilse toimimise. EENet on GÉANTis Eesti esindaja.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia võõrustab konverentsi NPAPW esmakordselt, 2019. aastal toimus Eestis GÉANTi suurkonverents TNC. EMTA oli Eestis esimene, kes hakkas LoLa-t oma tegemistes kasutama (2017). EMTA NPAPW meeskond:
Paolo Girol (EMTA netipõhiste distantstegevuste arendamise töörühma koordinaator, NPAPW tehniline koordinaator)

Nikita Šiškov, Karl Erik Laas, Katrin Kvade, Saamuel Pedosk, Eduard Reitman, Innar Järva, Peeter Veltmann, Toomas Nõgisto / EENet (tehniline meeskond)

Triinu Arak, Marta Oja, Elle-Riin Volmer, Evelin Värva (üldkorraldus, turundus ja kommunikatsioon)

lavatehnikud ja publikuteenindajad

PROGRAMMINÕUKOGU

Domenico Vicinanza, GÉANT, Anglia Ruskin University – esimees

Ann Doyle, Internet2

Claudio Allochio, GARR

Jesper Andersen, Taani Kuninglik Muusikaakadeemia

Maria Isabel Gandia Carriedo, CSUC

Mårten Frojdo, NCDP

Tom Gorman, Coventry University

John Kieser, New World Symphony

Renata Kreil, ACOnet

David Spencer, Memphis University

Justin Trieger, New World Symphony

Sven Ubik, CESNET

Tania Lisboa, RCM

Paolo Girol, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia


ESIALGNE AJAKAVA

NB! Siinolevat ajakava ei uuendata al 29.08 - palume konverentsi materjalidega tutvuda konverentsi kodulehel www.npapws.org.


Esmaspäev, 12. september 2022

09.00 Registreerimine on avatud

10.00-11.00 Videotööriistate tutvustus („Introduction to video tools“). Praegu kasutatavate tehnoloogiate tugevused, nõrkused, näited.

Justin Trieger, New World Symphony, USA

Tutvustus on mõeldud konverentsi esmakordsetele osalejatele, varemkäinutele vabatahtlik

11.00-12.00 Helitööriistade sissejuhatus („Introduction to audio management“). Videokonverentside helindamine.

Jesper Andersen, Taani Kuninglik Muusikaakadeemia

Sissejuhatus on mõeldud konverentsi esmakordsetele osalejatele, varemkäinutele vabatahtlik

12.30-14.00 Lõunasöök

14.00-14.20 Avamine

Domenico Vicinanza, GÉANT

Ann Doyle, Internet2

Ivari Ilja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor

EENet

14.20-16.00 Sessioon 1: Viitevabade ülekandetehnoloogiate uudised

14.20-14.50 LoLa. Claudio Allochio, GARR

14.50-15.20 Ultragrid. Miloš Liška, CESNET

15.20-16.00 Jpeg XS. Sven Ubik, CESNET

16.00-16.30 Kohvipaus

16.30-17.15 Sessioon 2: Uustulnuk eduMEET

Bartlomiej Idzikowski, PSNC

eduMEET on platvorm, mis võimaldab lihtsat, turvalist ja odavat videokonverentsi pidamise võimalust rahvusvahelise uurimistöö, haridusvaldkonna ja kunstide kogukondade jaoks. Tegemist on kommertskasutuses olevate programmide (nt Zoom) alternatiivse tarkvaraga. Platvormi on kasutatud nt muusikavaldkonna konkurssidel/sisseastumiseksamitel. Platvorm võimaldab kasutada mitut kaamerat, kõrgkvaliteedilist videotehnoloogiat, Hi-Fi audiorežiimi erisuguste kunstivaldkondade koostöö jaoks.ctional

Ettekande osa on otselülitus NORDUnet konverentsile Reykjavikis, kasutades just eduMEET’i.

17.15-18.00 Sessioon 3: Arutelu (kasutajakogemused)

18.00-19.00 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vastuvõtt, võimalus suhelda osalejatega päeva jooksul kuuldust ja leida uusi kontakte

19.00-20.00 Avalik kontsert EMTA suures saalis LoLa tehnoloogia abil, mis võimaldab esinejatel olla erinevas kohas. Esinevad Mihkel Poll (klaver), kes on Tallinnas, ning Henry-David Varema (tšello), kes on Vilniuse muusikaakadeemia Balkoni Teatri saalis. Kavas Claude Debussy’ tšellosonaat, Arvo Pärdi „Spiegel im Spiegel“ ning teosed Mihkel Lüdigilt, Heino Ellerilt, Gabriel Fauré’lt, Nadia ja Lili Boulangerilt jt.

Publik on oodatud mõlemasse toimumiskohta, kontsert on tasuta.

Teisipäev, 13. september 2022

09.30-10.30 Sessioon 4: Võrgupõhine interaktiivsus

09.30-10.00 Maszyna Koncertowa (Concert Machine / Kontserdimasin) – ettekanne ja demonstratsioon veebipõhisest muusikasüsteemist

Jan Skorupa, Supercomputing and Networking Center

Maszyna Koncertowa on veebitarkvara, mis on mõeldud nii heliloojate ja publiku inspireerimiseks kui ka kuulajate telemaatiliste kogemuste tekitamiseks, kus publik saab olla aktiivne osaleja.

10.00-10.30 Echtzeitkunstwelti tutvustus

Renate Kreil, ACOnet

Echtzeitkunstwelt (Reaalajakunstimaailm) on mitut toimumiskohta ühte koondav (multi-site) virtuaalreaalsusshow. Echtzeitkunstwelt sisaldab nii äpi arendust kui ka interaktiivsete esinemiste seeriat. Show’ga saab EMTAs tutvuda eraldi ruumis. Algatust rahastab „Perspective. Innovation. Kunst.“ (Austria kunsti-, kultuuri-, avaliku teenuse ja spordiministeeriumi projekt).

10.30-11.00 Kohvipaus

11.00-12.30 Sessioon 5: Koduvõrkude tööriistad

Töötoas tutvustatakse kõige uuemaid tehnoloogia võimalusi juhuks, kui NRENi kiiret ja kvaliteetset võrguühendust ei ole, s.t kasutaja on kodus ja/või kasutab madalama kvaliteediga kommertsteenust. Kõik siin tutvustatavad vahendid on mõeldud kasutamiseks kommertsteenuse võrkudes (nt Telia, Starman jt). Tutvustatakse järgmisi tarkvarasid: JackTrip, originaalheliga Zoom, CleanFeed, JamKazam jt.

12.30-14.00 Lõunasöök

14.00-15.20 Sessioon 6: Valdkonnaülesus ja koostöö

Tutvustatakse projekte, mis on seotud tervishoiu, teatri, tantsu, fotograafia ja luulega

14.00-14.20 Muusika tervishoius kaugühenduse ja low treshold music functions-iga

Uli Kontu-Korhonen, Turu Rakendusteaduste Ülikool, projekt MUSE

Projekti eesmärk on korraldada veebis toimuvaid muusikalisi tegevusi koostöös Turu Kunstiakadeemia (Sibelius) ja Kotikunnase Hooldekoduga. Muusikalised sekkumisviisid hõlmasid Zoom’i ja Sonobus’i kasutamist nii, et heli tuleb Sonobus’ist ja videopilt Zoom’ist. Eesmärk oli hankida lihtsasti kasutatav ja odav lahendus, mis ei tähendaks hooldekodudele ja muusikutele tülikat teisaldamist nõudvaid vahendeid.

14.20-14.40 Projekt „Attempts On Her Life“

Thomas Gorman, Coventry University

Töötoas tutvustatakse Soome Tampere Ülikooli ja UK Coventry Ülikooli ühisprojekti „Immersive Telepresence in Theatre Project“, kus mõlema kõrgkooli teatritudengid kohtusid üksteisega 2020. aasta kevadel, kasutades just Immersive Telepresence’i tarkvara.

14.40-15.00 Bruma / Net

Rosa Sánchez, Kònici teater (Barcelona)

Alain Baumann, Kònici teater (Barcelona)

„Bruma/Net“ on veebietenduste seeria. Kònici Teater on loonud platvormi https://koniclab.info/, mis võimaldab ükskõik kust maailmast otseülekandena toimuva sündmusega liituda. Teater loob audiovisuaalseid poeeme, mis on multidistsiplinaarsed: tants, muusika, fotograafia, video, luule.

15.00-15.20 Netart.cc uuendused

Renate Kreil, ACOnet

Ettekandes tutvustatakse netart.cc taaskäivitamist ja parasjagu töös olevaid projekte „aaron’s law’st“.

15.20-16.00 Kohvipaus

16.00-17.00 Sessioon 7: Vestlusring

17.15-18.00 Sarah Weaver & KO – kontsert

Elektroakustiline kontsert üle võrgu, kasutades JackTripi (heli), Jitsit (video) ja OBSi (ülekanne). Helimaalingut dirigeerib Sarah Weaver (NowNet Arts, NY, USA), teised muusikud: Chris Chafe (The Core-CCRMA, Stanford University, Stanford, USA), Mantautas Krukauskas (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia, Vilnius, LT) jt.

19.30-22.30 Seltskondlik õhtusöök vanalinnas

Kolmapäev, 14. september 2022

09.00-10.30 Sessioon 8: Käed külge

Osalejad saavad eraldi ruumis tutvuda erinevate tarkvaradega (LoLa, JPEG XS, UltraGrid, JackTrip, Maszyna Koncertowa jt) ning küsida eelmistel päevadel kuuldud ettekandjatelt täpsustusi.

10.30-11.00 Kohvipaus

11.00-12.30 Sessioon 9: Senised koostöökogemused

11.00-11.30 New Time Music 2.0: kogemus, tulemused ja tulevik

Timo Korhonen, Turu Rakendusteaduste Ülikool

New Time Music 2.0 ühendab viit Põhja-Euroopa muusikaakadeemiat, sh Eestit. Projekti eesmärk on koostöö suurendamine, õppekavade arendamine, tehnoloogilise kaugõppimise ja kaug- ning lähiõppe koostoimimise võimaldamine nii tudengitele kui ka muusikaprofessionaalidele.

11.30-12.00 Kaugkoostöövõimalused muusikaproduktsioonis

Jussi Tuohino, Oulu Rakendusteaduste Ülikool

Tutvustatakse Audiomoversi tarkvara, mis võimaldab heli üle kanda DAWi ja teiste rakenduste vahel, ning kaugtööpõhimõttel töötavaid virtuaalkeskusi (Sessionwire, LANDR Sessions), millel on palju võimalusi elektroonilise muusika produktsiooni jaoks sobivaks töövooks ning sobivate sead(m)ete kasutamiseks.

12.00-12.30 Võrgupõhiste muusika- ja kunstisündmuste interaktiivsuse kõikehõlmavus

Scott Deal, Indiana Ülikool / Purdue Ülikool Indianapolis

Tutvustame sündmuse kõikehõlmavuse ideed – laiendame kitsalt ainult helivaldkonda laiemaks, s.t kaasame visuaaliloome, publiku interaktiivsuse, backend-kommunikatsiooni, formaadi lihtsuse ja universaalsuse ja mitmiklava sündmused, mis toimuvad kõik ühes ja samas keskkonnas.

12.30-13.00 Konverentsi kokkuvõte

Domenico Vicinanza, GÉANT

Ann Doyle, Internet2

13.00-13.30 Kaasavõetav lõunasöök


LISAINFO / KODULEHT

www.npapws.org


Lisainfo EMTA netipõhiste distantstegevuste arendamise töörühma tegevuste kohta: Paolo Girol, paolo.girol [ätt] eamt.ee