NPAPW – Networking Performance Art Production Workshop
..on iga-aastane interaktiivsete veebitehnoloogiate demonstratsioonide, ettekannete ja laiahaardeliste aruteludega konverentsivormis toimuv rahvusvaheline sündmus, kus oma ala tipud tutvustavad valdkonna spetsialistidele ja teistele huvilistele kasutusvõimalusi ja uuendusi sellistest tehnoloogiatest, mis võimaldavad kaug- ja mitmikühenduse tehnoloogiate (advanced networks) abil luua ja kogeda eri kunstižanre, töötubasid, teha konkursse, läbi viia õppetööd jms.
Näiteks tehnoloogia nimega LoLa võimaldab professionaalsel tasemel musitseerida koos samal ajal inimes(t)ega, kes asuvad erinevates asukohtades, kas või 4000 kilomeetri kaugusel.
Konverents algab sissejuhatusega neile, kes ei ole varem nende tehnoloogiatega kokku puutunud. Edasi tutvustatakse mitut tarkvara, näiteks eduMEET, JPEG XS, Jacktrip, LoLa, Sonobus, Ultragrid jt; lisaks demonstreeritakse juba toimivaid projekte (näiteks Echtzeitkunstwelt, Kònici teatri "Bruma/Net" jt), toimuvad arutelud ning kontserdid.
NPAPW22 korraldavad akadeemiliste võrkude rahvusvaheline organisatsioon GÉANT ja Internet2, kes teevad koostööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning HTM-i hallatava EENet haridusvõrguga.
NB! Seda lehekülge ei uuendata - palume külastada täpsemaks ja täielikumaks infoks konverentsi kodulehekülge www.npapws.org.
Konverents toimub 12.–14. septembrini 2022 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Töökeel on inglise keel.
Ühistranspordi kasutamine Tallinna sees on osalejatele tasuta (toetab Tallinna linn).
Majutuseks on NPAPW külalisele erihinnad.
Registreerimine ja osalustasu tasumine - www.npapws.org. Väiksemas mahus osalemine on samuti võimalik (50 € / päev).
12.09 kl 19 on EMTA saalis avalik tasuta klassikalise duo kontsert, kasutades LoLa viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogiat: pianist Mihkel Poll mängib Tallinnast ning tšellist Henry-David Varema Vilniuse muusika- ja teatriakadeemia Julius Juzeliūnase saalist (LMTA Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sfera). Publik on oodatud mõlemasse toimumiskohta.
ÜLDKOKKUVÕTE
12.-14.09 toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalides rahvusvaheline interaktiivsete ülekandetehnoloogiate konverents Networking Performance Art Production Workshop, mis tõi kokku Euroopa ja USA katusorganisatsioonide GÉANT ja Internet2 juhatuste ja kogukondade liikmed, tehnoloogiate arendajad ning praktikud: muusikud, teatraalid, õppetöötehnikud, kuraatorid, õppekavade arendajad jt.
Kolme päeva jooksul tutvustati mitmeid tehnoloogiaid ja tarkvarasid (näiteks Cleanfeed, eduMEET, JPEG XS, Jacktrip, LoLa, Sonobus, Ultragrid jt), demonstreeriti olemasolevaid kunsti- ja haridusprojekte (nt "Echtzeitkunstwelt", Kònici teatri "Bruma/Net", Muse), toimusid vestlusringid tehnoloogia võimalustest ja arengutest hariduses ja kunstis.
Enamik ettekandeid on EMTA TV YouTube’i kanalil järelvaadatavad: https://www.youtube.com/user/EMTAVIDEO
Viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia LoLa näitlikustamiseks toimus 12. septembri õhtul suures saalis kontsert, kus pianist Mihkel Poll musitseeris koos tšellist Henry-David Varemaga, kes asus 600 km kaugusel Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Esitati teoseid Debussy’lt, Pärdilt, Lüdigilt jt.
12. septembri kontserti käis kajastamast “Aktuaalne kaamera”, millele andsid intervjuud LoLa-tehnoloogia arendaja ning GÉANTi juhatuse liige Claudio Allochio, EMTA heliloomingu ja kaasaegsete etenduskunstide peakoordinaator Paolo Girol ning kontserdil esinenud Henry-David Varema.
Nagu ütles LoLa arendaja Claudio Allochio, siis viitevaba tehnoloogia võimaldab näiteks muusikutel mängida nagu nad oleksid üksteisest paari meetri kaugusel, mitte näiteks 4000 km kaugusel. Kui Zoom’is või Skype’is on poolesekundiline viivitus selle vahel, millal keegi räägib ja millal see ekraanile jõuab, siis LoLa viivitus on viis millisekundit, mida inimene ei kuule. Et LoLa kasutab valguskaableid, siis ainus, mida sellised tehnoloogiad ei saa ületada, on valguse kiirus. “Seega, kui tahaksime mängida koos New Yorgi või veel hullem, Los Angelesi muusikutega, siis see ei õnnestuks. Aga põhjus on valguse kiirus, mitte LoLa kiirus."
AK-uudisklippi saab vaadata siit: https://kultuur.err.ee/1608715714/lola-tehnoloogia-aitab-muusikutel-distantsilt-viivituseta-koos-mangida
Ajaleht Sirp: https://sirp.ee/s1-artiklid/c5-muusika/nii-kaugel-kuid-siiski-nii-lahedal/
Ajakiri Muusika: https://www.ajakirimuusika.ee/single-post/tipptehnoloogia-v%C3%B5imaldab-koosm%C3%A4ngu-4000-km-kauguselt
Konverentsi peakorraldajad olid rahvusvahelised katusorganisatsioonid GÉANT ja Internet2. Sündmus toimus EENeti toel ning seda võõrustas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.
INFO:
Konverentsi koduleht: www.npapws.org
Lisainfo EMTA netipõhiste distantstegevuste arendamise töörühma tegevuste kohta: Paolo Girol, paolo.girol [ätt] eamt.ee
SIHTRÜHM
NPAPW on mõeldud kõigile, kes teema vastu huvi tunnevad – osalemiseks ei pea tingimata valdama tehnoloogilist sõnavara.
Valdkonnad ja ametid, kelle jaoks võiks konverents olla huvitav ja vajalik (tähetikulises järjekorras): haridustehnoloogid, IT-spetsialistid, multimeedia töötajad, sündmusprodutsendid-kunstnikud-kuraatorid-tehnikajuhid (eriti muusika, multidistriplinaar, teater), valdkonna arendajad, õpetajad, õpetajate õpetajad jt ehk siis kõik need hariduse, kunsti jt valdkondade ametid ja institutsioonid, kes on huvitatud ülikiire andmesidega interaktiivsetest tehnoloogiatest.
Väga soovitame osaleda tudengitel, sest mainitud tehnoloogiad avardavad lisaks loomisvõimalustele ka õppetöö ajal tehtavaid koostöövorme ning õppimisvõimalusi.
Konverents toimub inglise keeles, ajakava on tutvumiseks olemas ka eesti keeles.
VÕÕRUSTAJAD
GÉANT – Üleeuroopaline Teaduse ja Hariduse Andmesidevõrkude Assotsiatsioon. Euroopa ülikoolid ei kasuta Internetiühenduseks tavalisi erapakkujaid (nt Telia, Tele2 jt), vaid ülikoolide hoonete vahele on füüsiliselt rajatud eraldi võrk akadeemilise võrgu NREN tarbeks, mis on ühendatud ülikiiresse magistraalvõrku. GÉANT ühendab endas 36 Euroopa riigi hariduse ja teaduse andmesidevõrku ning Põhjamaade andmesidevõrkude liitu NORDUneti ja on Internet2 kaudu ühendatud ülemaailmse võrgustikuga.
EENet on Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrk, mis tagab teaduse, hariduse ja kultuuri jaoks vajaliku infotehnoloogilise taristu arengu ja stabiilse toimimise. EENet on GÉANTis Eesti esindaja.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia võõrustab konverentsi NPAPW esmakordselt, 2019. aastal toimus Eestis GÉANTi suurkonverents TNC. EMTA oli Eestis esimene, kes hakkas LoLa-t oma tegemistes kasutama (2017). EMTA NPAPW meeskond:
Paolo Girol (EMTA netipõhiste distantstegevuste arendamise töörühma koordinaator, NPAPW tehniline koordinaator)
Nikita Šiškov, Karl Erik Laas, Katrin Kvade, Saamuel Pedosk, Eduard Reitman, Innar Järva, Peeter Veltmann, Toomas Nõgisto / EENet (tehniline meeskond)
Triinu Arak, Marta Oja, Elle-Riin Volmer, Evelin Värva (üldkorraldus, turundus ja kommunikatsioon)
lavatehnikud ja publikuteenindajad
PROGRAMMINÕUKOGU
Domenico Vicinanza, GÉANT, Anglia Ruskin University – esimees
Ann Doyle, Internet2
Claudio Allochio, GARR
Jesper Andersen, Taani Kuninglik Muusikaakadeemia
Maria Isabel Gandia Carriedo, CSUC
Mårten Frojdo, NCDP
Tom Gorman, Coventry University
John Kieser, New World Symphony
Renata Kreil, ACOnet
David Spencer, Memphis University
Justin Trieger, New World Symphony
Sven Ubik, CESNET
Tania Lisboa, RCM
Paolo Girol, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
ESIALGNE AJAKAVA
NB! Siinolevat ajakava ei uuendata al 29.08 - palume konverentsi materjalidega tutvuda konverentsi kodulehel www.npapws.org.
Esmaspäev, 12. september 2022
09.00 Registreerimine on avatud
10.00-11.00 Videotööriistate tutvustus („Introduction to video tools“). Praegu kasutatavate tehnoloogiate tugevused, nõrkused, näited.
Justin Trieger, New World Symphony, USA
Tutvustus on mõeldud konverentsi esmakordsetele osalejatele, varemkäinutele vabatahtlik
11.00-12.00 Helitööriistade sissejuhatus („Introduction to audio management“). Videokonverentside helindamine.
Jesper Andersen, Taani Kuninglik Muusikaakadeemia
Sissejuhatus on mõeldud konverentsi esmakordsetele osalejatele, varemkäinutele vabatahtlik
12.30-14.00 Lõunasöök
14.00-14.20 Avamine
Domenico Vicinanza, GÉANT
Ann Doyle, Internet2
Ivari Ilja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor
EENet
14.20-16.00 Sessioon 1: Viitevabade ülekandetehnoloogiate uudised
14.20-14.50 LoLa. Claudio Allochio, GARR
14.50-15.20 Ultragrid. Miloš Liška, CESNET
15.20-16.00 Jpeg XS. Sven Ubik, CESNET
16.00-16.30 Kohvipaus
16.30-17.15 Sessioon 2: Uustulnuk eduMEET
Bartlomiej Idzikowski, PSNC
eduMEET on platvorm, mis võimaldab lihtsat, turvalist ja odavat videokonverentsi pidamise võimalust rahvusvahelise uurimistöö, haridusvaldkonna ja kunstide kogukondade jaoks. Tegemist on kommertskasutuses olevate programmide (nt Zoom) alternatiivse tarkvaraga. Platvormi on kasutatud nt muusikavaldkonna konkurssidel/sisseastumiseksamitel. Platvorm võimaldab kasutada mitut kaamerat, kõrgkvaliteedilist videotehnoloogiat, Hi-Fi audiorežiimi erisuguste kunstivaldkondade koostöö jaoks.ctional
Ettekande osa on otselülitus NORDUnet konverentsile Reykjavikis, kasutades just eduMEET’i.
17.15-18.00 Sessioon 3: Arutelu (kasutajakogemused)
18.00-19.00 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vastuvõtt, võimalus suhelda osalejatega päeva jooksul kuuldust ja leida uusi kontakte
19.00-20.00 Avalik kontsert EMTA suures saalis LoLa tehnoloogia abil, mis võimaldab esinejatel olla erinevas kohas. Esinevad Mihkel Poll (klaver), kes on Tallinnas, ning Henry-David Varema (tšello), kes on Vilniuse muusikaakadeemia Balkoni Teatri saalis. Kavas Claude Debussy’ tšellosonaat, Arvo Pärdi „Spiegel im Spiegel“ ning teosed Mihkel Lüdigilt, Heino Ellerilt, Gabriel Fauré’lt, Nadia ja Lili Boulangerilt jt.
Publik on oodatud mõlemasse toimumiskohta, kontsert on tasuta.
Teisipäev, 13. september 2022
09.30-10.30 Sessioon 4: Võrgupõhine interaktiivsus
09.30-10.00 Maszyna Koncertowa (Concert Machine / Kontserdimasin) – ettekanne ja demonstratsioon veebipõhisest muusikasüsteemist
Jan Skorupa, Supercomputing and Networking Center
Maszyna Koncertowa on veebitarkvara, mis on mõeldud nii heliloojate ja publiku inspireerimiseks kui ka kuulajate telemaatiliste kogemuste tekitamiseks, kus publik saab olla aktiivne osaleja.
10.00-10.30 Echtzeitkunstwelti tutvustus
Renate Kreil, ACOnet
Echtzeitkunstwelt (Reaalajakunstimaailm) on mitut toimumiskohta ühte koondav (multi-site) virtuaalreaalsusshow. Echtzeitkunstwelt sisaldab nii äpi arendust kui ka interaktiivsete esinemiste seeriat. Show’ga saab EMTAs tutvuda eraldi ruumis. Algatust rahastab „Perspective. Innovation. Kunst.“ (Austria kunsti-, kultuuri-, avaliku teenuse ja spordiministeeriumi projekt).
10.30-11.00 Kohvipaus
11.00-12.30 Sessioon 5: Koduvõrkude tööriistad
Töötoas tutvustatakse kõige uuemaid tehnoloogia võimalusi juhuks, kui NRENi kiiret ja kvaliteetset võrguühendust ei ole, s.t kasutaja on kodus ja/või kasutab madalama kvaliteediga kommertsteenust. Kõik siin tutvustatavad vahendid on mõeldud kasutamiseks kommertsteenuse võrkudes (nt Telia, Starman jt). Tutvustatakse järgmisi tarkvarasid: JackTrip, originaalheliga Zoom, CleanFeed, JamKazam jt.
12.30-14.00 Lõunasöök
14.00-15.20 Sessioon 6: Valdkonnaülesus ja koostöö
Tutvustatakse projekte, mis on seotud tervishoiu, teatri, tantsu, fotograafia ja luulega
14.00-14.20 Muusika tervishoius kaugühenduse ja low treshold music functions-iga
Uli Kontu-Korhonen, Turu Rakendusteaduste Ülikool, projekt MUSE
Projekti eesmärk on korraldada veebis toimuvaid muusikalisi tegevusi koostöös Turu Kunstiakadeemia (Sibelius) ja Kotikunnase Hooldekoduga. Muusikalised sekkumisviisid hõlmasid Zoom’i ja Sonobus’i kasutamist nii, et heli tuleb Sonobus’ist ja videopilt Zoom’ist. Eesmärk oli hankida lihtsasti kasutatav ja odav lahendus, mis ei tähendaks hooldekodudele ja muusikutele tülikat teisaldamist nõudvaid vahendeid.
14.20-14.40 Projekt „Attempts On Her Life“
Thomas Gorman, Coventry University
Töötoas tutvustatakse Soome Tampere Ülikooli ja UK Coventry Ülikooli ühisprojekti „Immersive Telepresence in Theatre Project“, kus mõlema kõrgkooli teatritudengid kohtusid üksteisega 2020. aasta kevadel, kasutades just Immersive Telepresence’i tarkvara.
14.40-15.00 Bruma / Net
Rosa Sánchez, Kònici teater (Barcelona)
Alain Baumann, Kònici teater (Barcelona)
„Bruma/Net“ on veebietenduste seeria. Kònici Teater on loonud platvormi https://koniclab.info/, mis võimaldab ükskõik kust maailmast otseülekandena toimuva sündmusega liituda. Teater loob audiovisuaalseid poeeme, mis on multidistsiplinaarsed: tants, muusika, fotograafia, video, luule.
15.00-15.20 Netart.cc uuendused
Renate Kreil, ACOnet
Ettekandes tutvustatakse netart.cc taaskäivitamist ja parasjagu töös olevaid projekte „aaron’s law’st“.
15.20-16.00 Kohvipaus
16.00-17.00 Sessioon 7: Vestlusring
17.15-18.00 Sarah Weaver & KO – kontsert
Elektroakustiline kontsert üle võrgu, kasutades JackTripi (heli), Jitsit (video) ja OBSi (ülekanne). Helimaalingut dirigeerib Sarah Weaver (NowNet Arts, NY, USA), teised muusikud: Chris Chafe (The Core-CCRMA, Stanford University, Stanford, USA), Mantautas Krukauskas (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia, Vilnius, LT) jt.
19.30-22.30 Seltskondlik õhtusöök vanalinnas
Kolmapäev, 14. september 2022
09.00-10.30 Sessioon 8: Käed külge
Osalejad saavad eraldi ruumis tutvuda erinevate tarkvaradega (LoLa, JPEG XS, UltraGrid, JackTrip, Maszyna Koncertowa jt) ning küsida eelmistel päevadel kuuldud ettekandjatelt täpsustusi.
10.30-11.00 Kohvipaus
11.00-12.30 Sessioon 9: Senised koostöökogemused
11.00-11.30 New Time Music 2.0: kogemus, tulemused ja tulevik
Timo Korhonen, Turu Rakendusteaduste Ülikool
New Time Music 2.0 ühendab viit Põhja-Euroopa muusikaakadeemiat, sh Eestit. Projekti eesmärk on koostöö suurendamine, õppekavade arendamine, tehnoloogilise kaugõppimise ja kaug- ning lähiõppe koostoimimise võimaldamine nii tudengitele kui ka muusikaprofessionaalidele.
11.30-12.00 Kaugkoostöövõimalused muusikaproduktsioonis
Jussi Tuohino, Oulu Rakendusteaduste Ülikool
Tutvustatakse Audiomoversi tarkvara, mis võimaldab heli üle kanda DAWi ja teiste rakenduste vahel, ning kaugtööpõhimõttel töötavaid virtuaalkeskusi (Sessionwire, LANDR Sessions), millel on palju võimalusi elektroonilise muusika produktsiooni jaoks sobivaks töövooks ning sobivate sead(m)ete kasutamiseks.
12.00-12.30 Võrgupõhiste muusika- ja kunstisündmuste interaktiivsuse kõikehõlmavus
Scott Deal, Indiana Ülikool / Purdue Ülikool Indianapolis
Tutvustame sündmuse kõikehõlmavuse ideed – laiendame kitsalt ainult helivaldkonda laiemaks, s.t kaasame visuaaliloome, publiku interaktiivsuse, backend-kommunikatsiooni, formaadi lihtsuse ja universaalsuse ja mitmiklava sündmused, mis toimuvad kõik ühes ja samas keskkonnas.
12.30-13.00 Konverentsi kokkuvõte
Domenico Vicinanza, GÉANT
Ann Doyle, Internet2
13.00-13.30 Kaasavõetav lõunasöök
LISAINFO / KODULEHT
Lisainfo EMTA netipõhiste distantstegevuste arendamise töörühma tegevuste kohta: Paolo Girol, paolo.girol [ätt] eamt.ee