Pentru programele cu predare în engleză (precum cel de Design pentru jocuri digitale – Artă și efecte vizuale) este necesară dovedirea competențelor lingvistice, printr-un test gratuit sau prin prezentarea unui certificat de competență lingvistică.
De asemenea, proba de prezentare portofoliu va fi susținută în limba engleză.
Probă de portofoliu cu prezentarea mapei cu lucrări.
Mapa cu lucrări va cuprinde, în funcție de cerințele fiecărei specializări, între 5 și 25 lucrări.
Prezentarea se va baza pe comentariul lucrărilor prezentate de candidat.
Se notează cu admis / respins.
Proba constă într-un examen practic de specialitate.
Tema, tehnica, materialele și timpul de lucru diferă în funcție de specializare. Detaliile pot fi consultate aici.
Se acordă note de la 1 la 10.
Media de admitere reprezintă media aritmetică a celor 3 note acordate de cei 3 membri ai comisiei de admitere în cadrul probei 2.
Excepție: Specializarea Design Grafic cuprinde 2 probe practice
Toate detaliile despre regulamentul și procesul de admitere pot fi consultate aici.
Există două sesiuni de admitere: mai-iulie și august-septembrie.
Toate probele au loc la sediul Facultății de Arte și Design, Str. Oituz, nr. 4.
Certificarea documentelor (conform cu originalul) se poate realiza atât la Facultatea de Arte și Design, cât și la sediul Universității de Vest, Str. Vasile Pârvan, nr. 4.
Rezultatele înscrierilor, testul de competență lingvistică și rezultatele probelor se afișează pe site-ul admitere.uvt.ro