Servis PC

Moto: Jestli máte problémy s počítačem můžu vám pomoci

Mám problém a potřebuji ho rychle vyřešit

Jak takový servis probíhá?

v průběhu dne mi volají zákazníci na tel 773 589 898 se svými problémy a podle povahy problému pak můžu pomoci radou, nebo se připojit vzdáleně na plochu počítače a problém vyřešit.

Tohle je nejčastější způsob, jakým řeším závady, je to rychlé levné a díky tomu mám zákazníky po celé ČR.

Nejčastěji tak řeším, proč nefunguje nějaký program, zpomalení počítače, pročištění počítače, instalace softwaru, různé nastavení programů, problémy s tiskem aj.

Někdy to rychle nejde a musím to vidět

Pokud nejde problém na dálku vyřešit např. Operační systém je ve stavu kdy už je nutná přeinstalace nebo je špatná některá ze součástek a je nutné identifikovat závadu. Takové řešení vyžaduje čas, počítač nejde opravit na místě a zákazník mi ho přiveze nebo se pro něj stavím.

Tento typ servisu poskytuji pro zákazníky do vzdálenosti 25 km, dál už je levnější použít lokální servis. Najdou se i výjimky kdy si posíláme počítač poštou, ale to se tak často neděje. 

Co neopravuji

Mobilní telefony, tablety

V příspěvcích níže popisuji preventivní údržbu počítače. Jde o prevenci kterou si každý může dělat sám, zvyšuje si tak životnost techniky

 Jak vyčistit osobní počítač

Nejlépe vyfoukat stlačeným vzduchem a nebo stačí vysavač s nádstavcem

Na co si dát pozor při čištění počítače

V obou případech je potřeba dát si pozor, aby se neroztočily ventilátory, vždy je potřeba je zajistit, stačí šroubovák abych zamezil jejich pohybu. U notebooku se dá škvírkou nasávání strčit drátek z kancelářské svorky. Důvod je, že ventilátory při otáčení vyrábějí el. energii, která může poškodit citlivou elektroniku na základní desce. Dále jsou obvykle roztočeny na rychlost, která je větší než provozní a hrozí poškození uložení ventilátoru, nebo zkrácení jeho životnosti. 

U vysavače je lepší použít nádstavec se štětinkama

Údržba hardwaru v počítači

I u osobního počítače dochází ke stejnému problému jako u notebooku tedy vyschnutí teplovodivé pasty. Dlouho mi trvalo než jsem zjistil že měnit pastu jen na procesoru nestačí. Je potřeba vyměnit pastu pod chladiči na základní desce. Po tom co jsem přidal tuto servisní položku k běžné údržbě, tedy u každého počítače který mi projde pod rukama, výrazně klesla kazivost základních desek.

Při výměně je nutné vymontovat základní desku z počítače, protože chladiče se uvolňují stlačením plastových šipek z druhé strany desky. Pak je nutné očistit čip i chladič tak aby nedošlo k jejich poškození, odmastit lihem a dát novou pastu, opět používám Arctic MX-2.

Teplovodná podložka

Ne všude se pro lepší přenos tepla používá pasta, hlavně tam kde je mezera  mezi chladičem a součástkou větší, někdy je potřeba chladit více součástek které mají různou výšku, ale použije se jen jeden chladič. V tomto případě se používá Teplovodivá podložka, vyrábí se v různých tloušťkách, proto než sundám chladič z desky je důležité si zjistit jak tlustou potřebuji. Při odejmutí chladiče dochází k nenávratnému poškození původní teplovodivé podložky. V tomto případě taky používám ARCTIC Thermal pad, díky svým dobrým tepelně vodivým vlastnostem.  Výrobce už sice neuvádí záruku, ale nesetkal jsem se zatím s problémem.

Chladič na levo od procesoru obvykle používá teplovodnou podložku