Dokumenty

Výchovně vzdělávací činnost

Výchovně vzdělávací činnost je vychovateli pravidelně plánována, vychází z RVP PV, RVP ZV, RVP ZV – příloha upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením, a je zpracována ve Školním vzdělávacím programu ŠVP a Minimálním preventivním programu MPP. Prevence rizikového chování je tak součástí výchovně vzdělávací činnosti, je adekvátní věku a předchozím zkušenostem, u nejmladších dětí v obecné rovině a to především v rozvíjení kompetencí v oblasti podpory zdraví a výchovy ke zdravému způsobu života. Vše je realizováno v Týdenních plánech výchovné činnosti tak, aby byly u dětí utvářeny, rozvíjeny a upevňovány všechny klíčové kompetence.

Klíčové kompetence mezi které patří kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, kompetence komunikativní, kompetence sociální a personální, kompetence občanská a kompetence pracovní jsou naplňovány výchovnými a vzdělávacími cíli. Výchovné a vzdělávací cíle jsou pro všechny rodinné skupiny v jednotlivých týdnech společné. Činnosti, kterými se plní jednotlivé cíle kmenoví vychovatelé plánují v jednotlivých rodinných skupinách společně s dětmi. Vycházejí z individuálních potřeb, zájmů, možností, schopností a dovedností jednotlivých dětí, v jednotlivých rodinných skupinách jsou výchovné cíle naplňovány různými činnostmi. Při plánování uplatňují vychovatelé svou tvořivost a kreativitu, využívají zkušeností, vědomostí a dovedností ze studia, ze samostudia, z kurzů a seminářů v rámci DVPP a ze své praxe.

Důraz je kladen na individuální přístup k rodinné skupině jako celku i na individuální přístup k jednotlivým dětem. Plnění výchovných a vzdělávacích cílů je s dětmi každý týden společně s dětmi vyhodnoceno, z tohoto hodnocení vychází další plánování činností. Děti se do plánování také zapojují, navrhují a dávají podněty k činnostem, které by chtěly dělat, vyjadřují se k naplnění cílů, zapojují se do hodnocení. Vychovatelé si na poradách pedagogického útvaru předávají informace o plnění cílů a průběhu činností v jednotlivých rodinných skupinách, o zapojení a aktivitě dětí, případných problémech a nedostatcích dětí, případně se dále řeší obtížné výchovné situace nebo metodický postup, případně další doporučení. Zároveň mají vychovatelé prostor pro sdělování připomínek, námětů, předání zkušeností. Tyto porady jsou prováděny pravidelně každé pondělí.

Každá rodinná skupina má vypracovanou Koncepci rodinné skupiny na školní rok, kde je podrobně zpracováno to, na co se jednotlivá rodinná skupina zaměří jako celek a na co se zaměří vychovatelé u jednotlivých dětí. Současně jsou zpracovány individuální cíle jednotlivých dětí v Individuálním programu rozvoje osobnosti dítěte, který každého půl roku kmenový vychovatel u každého dítěte vyhodnocuje.