Tiskové zprávy

Logistické firmy mají k dispozici nástroj k odhadu zájmu zákazníků o šetrné dopravní služby

Praha, 10. 6. 2022

I když se některé dopravní a logistické firmy snaží učinit doručování zboží z internetových obchodů šetrnější k životu lidí ve městech, byli jejich zástupci dosud spíše skeptičtí k tomu, že by o to stáli i sami zákazníci. Zahraniční studie ale naznačovaly, že mnoho lidí je motivováno chránit životní prostředí a že tzv. environmentální motivace dokáže kompenzovat i negativní vliv, který má na zájem o šetrnou dopravu její mnohdy vyšší cena nebo nižší rychlost.


Nyní je prokázáno, že i lidé v České republice mají zájem o šetrné dopravní služby a ne nutně za nižší cenu. Potvrzuje to studie Zelené logistiky Markéty Braun Kohlové a Jana Urbana z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Jejich výsledky provedené na reprezentativním vzorku více než dvou tisíc dospělých obyvatel měst ČR ukazují, že Češi a Češky by si pro dopravu svých objednávek z internetových obchodů většinou vybrali šetrnou dopravu, kdyby měli na výběr a znali dopady různých způsobů dopravy na životní prostředí.


Kromě výsledků studie, které ukazují, jak je zájem o šetrnou dopravu rozdělen v populaci, mají nyní logistické firmy od výzkumníků Univerzity Karlovy k dispozici i webovou aplikaci ZeLogIC, která jim umožní odhadnout zájem zákazníků o dopravní služby s konkrétním environmentálním profilem, rychlostí a cenou.


Webová aplikace ZeLogIC je volně dostupná na www.zelogic.cz


Podrobnější informace k výsledků výzkumu Zelená logistika: Nástroje pro hodnocení vlivu environmentálních atributů logistických služeb na poptávku po logistických službách podpořeného Technologickou agenturou ČR najdete zde.


Kompletní výsledky projektu jsou dostupné v Metodice pro měření environmentální motivace zákazníků a predikci poptávky po environmentálně šetrných logistických službách.


Kontakt:

Mgr. Markéta Braun Kohlová, PhD. - hlavní řešitelka projektu

Tel: 220 199 466, e-mail: marketa.braun.kohlova@czp.cuni.cz

Lidé chtějí, aby doručování zboží bylo šetrné k životnímu prostředí, i kdyby to stálo více

Praha, 20. 1. 2021


  • Většina lidí dává přednost environmentálně šetrným způsobům dopravy zboží zakoupeného online. Aby mohlo být zboží doručeno s nižšími emisemi CO2, jsou lidé ochotni nejen déle čekat, ale také zaplatit vyšší cenu. Tyto a další poznatky o preferované dopravě internetových objednávek představili vědci z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

“Je zde velká poptávka po dopravě zásilek, která produkuje méně emisí CO2 a je jen na logistických firmách, jak rychle tuto poptávku uspokojí a dokáží ji využít jako svou výhodu” komentovala výsledky jedna z autorek výzkumu Markéta Braun Kohlová. Braun Kohlová spolu s kolegou Janem Urbanem zkoumají environmentální chování a faktory, které ho ovlivňují. Na příkladu doručování zboží z internetových obchodů ukázali, že motivace lidí chránit životní prostředí je silná a stabilní i v České republice, a že ji neoslabila ani situace v období koronavirové krize. Jejich výzkum také ukázal, že lidé preferují elektrické automobily před dosud méně obvyklými nákladními koly. Považují je za rychlejší způsob dopravy, i když tomu tak ve skutečnosti nemusí být.

  • Podrobnější informace k výsledkům výzkumu Zelená logistika: Nástroje pro hodnocení vlivu environmentálních atributů logistických služeb na poptávku po logistických službách podpořeného Technologickou agenturou ČR najdete zde: odkaz na prezentaci ze semináře



Kontakt:

Mgr. Markéta Braun Kohlová, PhD. - hlavní řešitelka projektu

Tel: 220 199 466, e-mail: marketa.braun.kohlova@czp.cuni.cz