ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАКТИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ

Основним навчально-методичним документом, який визначає усі аспекти проведення практики - є Наскрізна програма практики здобувачів за галуззю знань «Управління та адміністрування» (освітньо-професійний ступінь - фаховий молодший бакалавр) [можно ознайомитись у розділі ДОКУМЕНТАЦІЯ]

Вона забезпечує єдиний комплексний підхід до організації практики, її системність, безперервність і послідовність навчання здобувачів.

Здобувачі освіти Чорноморського морського фахового коледжу Одеського національного морського університету (ЧМФК ОНМУ) спеціальності 076 «Підприємництво та  торгівля» проходять наступні практики:

Базою для проведення навчальної практики є ЧМФК ОНМУ (лабораторії і кабінети навчально-тренувального центру). Для проведення технологічної практики використовують бази практик підприємств і організацій різних форм власності.

НАВЧАЛЬНА ПРАКТИКА

Мета навчальної практики - вивчити прийоми і способи ведення господарських операцій, закріпити навички комерційної роботи від складання найпростіших документів, контрактів  до аналізу основних показників ефективної діяльності комерційного підприємства. 

ТЕХНОЛОГІЧНА ПРАКТИКА

Метою технологічної практики є закріплення та поглиблення теоретичних знань, отриманих здобувачами в процесі вивчення циклу спеціальних дисциплін, практичних навичок зі спеціальності, підготовка до державних іспитів.

НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНИЙ ЦЕНТР "АНТЕЙ"

Інноваційною технологією навчання в Україні було впровадження такої організаційно-педагогічної форми навчання, як навчально-тренувальний центр (НТЦ) для навчання у сфері комерції та менеджменту, що було зумовлено об’єктивними особливостями організації, орієнтованої на сучасний ринок праці. НТЦ були створені у рамках консультативної програми ТРАНСФОРМ під керівництвом Федерального Міністерства освіти, науки, технологій та досліджень Німеччини та Міністерства освіти і науки України. Тому в 1996 з’явилися  навчальні заклади нового типу, в діяльності яких закладені інновації – пошук шляхів навчання здобувачів освіти, які можуть діяти та приймати рішення у нестандартних соціально – економічних умовах.

Центр «Антей», почав свою діяльність в 1998 році. Всі умови, як внутрішні так і зовнішні існували для реалізації цього проекту на базі коледжу.

Інновації цього проекту залишаються актуальними і сьогодні. Досвід може поширюватися на інші складові системи освіти (що неодноразово відмічалось представниками різних навчальних закладів, різного рівня акредитації).

Навчальна практика у навчально-тренувальному  центрі за цією технологією спрямовано на оволодіння знаннями та навичками не взагалі, а на виконання (відпрацювання) конкретного виду діяльності, а також тренування в нестандартних умовах мінливого зовнішнього середовища, що дає змогу краще та швидше адаптуватися в ринкових умовах.

У структуру навчально–тренувального центру (НТЦ) входять такі відділи: кадри, канцелярія, секретаріат, маркетинг, продаж, купівля, бухгалтерія, склад, банк та податкова служба. Такий підхід враховує реальні потреби торговельного (комерційного) підприємства. Вони імітують роботу діючих підприємств, укладають між собою контракти, мають свою банківську систему,  співпрацюють з навчальними центрами інших країн.

Навчальна практика здійснюється в процесі конкретної виробничої діяльності з широким використанням сучасної комп’ютерної техніки та засобів комунікації.

Навчальний процес у НТЦ організований таким чином, що здобувачі знайомляться як із загальноприйнятими, так і з інноваційними методами відповідної галузі.

Здобувачі під керівництвом завідуючого відділом викладача оволодівають в кожному відділі тренувального центру на робочих місцях досвідом праці в колективі, уміннями прийняття рішень, ліквідації конфліктів та ін. За таких умов викладач повинен водночас забезпечувати виконання всіх робіт для рентабельної постійної роботи центру «Антей» та ефективного, особистого навчання здобувачів відповідно до навчальної програми.

Навчальна практика поділяється на навчальну практику за спеціальністю на базі базової середньої освіти (240 годин) та навчальна практика на базі кваліфікованого робітника (180 годин). Дві практики інтегруються та поділяються на відділи.

Здобувачі, навчаючись в кожному з відділів НТЦ мають можливість послідовно набувати первинні навички виконання основних видів робіт, передбачених освітньо-кваліфікаційною характеристикою, а також відпрацьовувати знання та вміння отримані під час теоретичних занять.

Виконання багатьох робіт під час практики в НТЦ здійснюється на платформі системи “Bookkeeper”. Система “Bookkeeper” дозволяє зручно та оперативно вести облік діяльності підприємства. Зручний інтерфейс сервісу побудований так, щоб користувачі з різним рівнем підготовки роботи в програмах, змогли швидко почати працювати, не відчуваючи труднощів.

Здобувачі освіти на платформі проводять такі операції: отримують рахунки, здійснюють закупку, продають, здійснюють і отримують оплати, створюють документи, заповнюють довідники, складають звіти, ведуть облік розрахунків з персоналом.

Викладач під час роботи в відділі виконує роль керівника відділу, а здобувачі – співробітники навчально-тренувального центру. У зв’язку з цим викладачі мають володіти такими засобами взаємодії, які передбачають перехід від типу викладачів, які показують усі прийоми роботи, до типу викладачів – інструкторів, які є консультантами в навчанні. Вони спонукають здобувачів до активної ділової позиції, до навчання під власну відповідальність. 

до 60ти річчя коледжу22.pptx