2018 BSSD Art Show
Welcome!
The Bering Strait School District covers an area of roughly 77,000 square miles and 15 communities surrounding Norton Sound and the Bering Sea. We have 1800 students from Kindergarten through 12th grade.
Thank you for taking the time to appreciate and acknowledge the creativity and hard work of our students during the 2017-2018 School Year!
Browse artwork in the tabs on the lefthand column!
View the 6-12th grade submissions in the following categories:
Best in Show
Pre K-5th grade
Bailey Amarok
Where Is Mama?
Grade 4
Golovin
Best in Show
6-12th grade
Ginger Ungott
Eagle on Sunset
Grade 11
Gambell
2018 BSSD Art Show Results
6-12th Grade
Painting
1- Emily Apatiki, “Night Owl”, Grade 10, Gambell
2- Manu Booshu, “This is What I Live For”, Grade 10, Gambell
3- Ashton Apangalook Aningayou, “Whales at Play”, Grade 11, Gambell
Honorable Mention- Gordon Weyiouanna, “Fishes”, Grade 10, Shishmaref
Honorable Mention- Francine Rock, “Cacophony”, Grade 11, Brevig Mission
Drawing
1- Shaelynn Shetters, “Skull of Life”, Grade 11, Gambell
2- Ryan Tocktoo, “Eiffel Tower”, Grade 9, Brevig Mission
3- Braden Koonooka, “Ocean Swells”, Grade 11, Gambell
Honorable Mention- AlmaMae Pete, “Old Friends”, Grade 10, Stebbins
Honorable Mention- Lilly Apassingok, “Sunset”, Grade 10, Gambell
Printmaking
1-Damien Annogiyuk, “Baller”, Grade 11, Savoonga
2-Braden Koonooka, “Wolf Shadow”, Grade 11, Gambell
3- Chase Noongwook, “Shooter”, Grade 9, Savoonga
Honorable Mention- Sophia Gologergen, “Flowers”, Grade 10, Savoonga
Honorable Mention- Correy Campbell, “8 Ball”, Grade 8, Gambell
Sculpture
1-Jacob Ahkinga, “Arctic Subsistence”, Grade 8, Diomede
2- Jeremiah Iyatunguk, “Flowers”, Grade 12, Shishmaref
3- Ina Koonooka, “Healing Water”, Grade 11, Gambell
Honorable Mention- Manu Booshu, “Basketball Will Save the World”, Grade 10, Gambell
Honorable Mention- Melvin Amaktoolik, “Hunting Mask”, Grade 10, Golovin
Honorable Mention- Naomi Kakaruk, “Conflicting Cultures”, Grade 9, Teller
Mixed Media
1-Ida Seetot, “Husky Love”, Grade 11, Brevig Mission
2- Naomi Pungowiyi, “Quilling”, Grade 11, Savoonga
3- Gordon Weyiouanna, “Red Yamaha”, Grade 10, Shishmaref
Honorable Mention- Ryan Tocktoo “Seahawk”, Grade 9, Brevig Mission
Honorable Mention- Ginger Ungott, “Subsistence”, Grade 10, Gambell
Textiles/Beading/Sewing
1- Harriett Henry, “Baby Booties”, Grade 11, Golovin
2- Autumn Brown, “Baby Booties”, Grade 11, Golovin
3- Ashley Agloinga, Beading”, Grade 9, White Mountain
Honorable Mention- Landon Varga, “Beadwork”, Grade 8, Golovin
Honorable Mention- Yvette Barr-Apok, “Beading”, Grade 10, White Mountain
Photography
1- Francine Rock, “Blue + Yellow=Green”, Grade 11, Brevig Mission
2- Correy Campbell, “Gut Buster”, Grade 8, Gambell
3- Oswald Moses, “Sea Glass”, Grade 12, Golovin
Honorable Mention- Gerry Koonooka, “Let’s Go Ride”, Grade 8, Gambell
Honorable Mention-Brooke Nagaruk, “Chinik Creek Beauty”, Grade 12, Golovin
Woodworking
1- Emily Apassingok-Apatiki, “3D Cutting Board- Maple, Cherry, Black Walnut”, Grade 10, Gambell
2- David Brown, “Table”, Grade 9, Golovin
3- Lauren Booshu, “Walnut Bedside Lamp”, Grade 10, Gambell
Adult
1- Rob Michaud “Moon-Eyed Suzy”, Painting, Diomede
2- Nic Sweet, “Big Ruff”, Printmaking, Shishmaref
3- Chris Brothers, “Birch Spoons”, Woodworking, Unalakleet