Співробітники кафедри хірургії № 1 успішно проводять складні лапароскопічні втручання при ахалазії стравоходу в

Центрі малоінвазивної хірургії БДМУ

Кардіоспазм або ахалазія стравоходу первинне порушення моторики стравоходу, при якому недостатня релаксація нижнього стравохідного сфінктера та відсутність перистальтики призводять до застою їжі, а згодом до езофагеальних симптомів -  дисфагії, регургітації, болю в грудях або зниження маси тіла. В розвитку захворювання велике значення мають нервово-психічні травми, нервово-трофічні порушення, вітамінна недостатність (вітаміну В1, нікотинової кислоти), інфекційно-токсичні ураження нервових сплетень та гладкої мускулатури стравоходу та кардії. Це рідкісне захворювання вражає чоловіків і жінок будь-якого віку. Щорічно реєструють 1,07-2,2 випадка на 100 тис. осіб, рівень поширеності – 10-15,7 на 100 тис. осіб [2-4]. Ахалазія є фактором ризику розвитку раку стравоходу.

Головною метою лікування даного захворювання є зменшення симптомів і поліпшення якості життя пацієнта. Тобто адекватне лікування може зменшити ризик прогресування розширення стравоходу у пацієнтів із ахалазією, потенційно запобігаючи стану грубого розширення стравоходу. Незважаючи на лікування, у частини пацієнтів спостерігаються постійні або періодичні симптоми, які суттєво погіршують якість життя.

Одним з найбільш ефективних і відносно безпечних методів лікування ахалазії є операція - міотомія за  Heller (Heller myotomy) у поєднанні з антирефлюксною процедурою. В даний час в більшості клінік дана операція виконується лапароскопічно.


Першу лапароскопічну кардіоміотомію за Геллером з фундоплікацією за Дором у пацієнта з ахалазією стравоходу в Чернівцях виконано у 2016 році в Центрі малоінвазивної хірургії Буковинського державного медичного університету (під керівництвом професора Полянського Ігоря Юлійовича) доцентом Андрійцем Володимиром Васильовичем. Враховуючи рідкість патології, до 2022 року лапароскопічно було прооперовано ще троє таких хворих. В той же час, у другій половині 2022 року за три місяці Андрієць Володимир вже успішно прооперував чотирьох пацієнтів з ахалазією стравоходу, в одного в поєднанні з аксіальною грижею стравохідного отвору діафрагми.

Не виключено, що ріст захворюваності пов’язаний з тим, що в розвитку ахалазії стравоходу велике значення мають нервово-психічні травми та нервово-трофічні порушення, які в Україні наразі значно впливають на населення.

Виконання досить складних операцій стало можливим завдяки наявності в Центрі, який функціонує на базі хірургічного підрозділу ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» сучасного хірургічного оснащення – лапароскопічних стійок та електрохірургічних апаратів, які дозволяють безпечно маніпулювати в досить складній анатомічній зоні кардіального відділу шлунку та багаторічних навиків лапароскопічних втручань хірургів клініки.

Виконання даної операції лапароскопічно дозволяє значно скоротити терміни лікування в стаціонарі та післяопераційної реабілітації, оскільки більшість пацієнтів виписуються додому на 3-4 післяопераційну добу, з першої доби починають харчуватися та ходити,  не потребують перебування після операції у відділенні реанімації, отримують значно менше медикаментів у порівнянні з пацієнтами, яким операція проводилася шляхом верхньосерединної лапаротомії – великого розрізу черевної порожнини.