Антенатальна профілактика карієсу зубів у дітей

Карієс зубів залишається однією з актуальних проблем у світі та в Україні. Незважаючи на те, що в останні роки широко впроваджуються засоби та методи профілактики, поширеність карієсу залишається надзвичайно високою – до 98%.

Антенатальна профілактика карієсу зубів у дітей – це профілактика карієсу, що здійснюється під час вагітності та спрямована на нормальний фізіологічний розвиток твердих тканин зубів дитини. Вона має бути організована колегіально лікарем-стоматологом, акушер-гінекологом і педіатром з урахуванням анамнезу стоматологічних захворювань та перебігу вагітності.

Антенатальні профілактичні заходи мають на меті підтримувати і поліпшувати стан ротової порожнини в жінок протягом усього періоду вагітності та створюють умови для нормального розвитку плода. А це гарантує повноцінне формування і первинну мінералізацію твердих тканин зубів, а також забезпечує фізіологічний перебіг процесу їх дозрівання. Як відомо, на 6-10-му тижні вагітності формуються зачатки всіх тимчасових зубів, з 20-го тижня починається мінералізація центральних і бокових різців, відбувається формування зачатків постійних зубів, що продовжиться до 5-річного віку дитини, з 28-го тижня розпочинається мінералізація зачатків тимчасових іклів і молярів.

Загальновідомо, що для нормального розвитку майбутньої дитини, вагітні жінки повинні виконувати комплекс загальних профілактичних заходів, який включає в собі правильний режим праці і відпочинку, зміцнення соматичного здоров’я, повноцінне раціональне харчування. Актуально це, щодо попередження виникнення основних стоматологічних захворювань. Протягом всієї вагітності організм жінки потребує підвищеної кількості вітамінів. Особливо важливим є вітамін С, вітаміни групи В, A, D, Е. Мінімальна добова потреба майбутньої матері у вітаміні А – 800 мкг, вітамін Д – 10 мкг, вітамін С – 70 мг, вітамін В6 та В12 – 2,2 мкг, вітамін РР – 17 мг, фолієва кислота – 400 мкг. Вітамін D має велике значення для розвитку плода. Він бере участь в утворенні кісткового скелета, регулюючи кальцієвий і фосфорний обмін, діяльність залоз внутрішньої секреції. При недостатності його в організмі порушується мінеральний обмін, зменшується кількість кальцію і фосфору в кістковій тканині, пізно прорізуються зуби, діти мають схильність до карієсу. Вітамін А сприяє правильному розвитку кісткової тканини, забезпечує нормальну діяльність органа зору, підвищує стійкість щодо захворювань слизових оболонок.

Добова потреба вагітної жінки в основних макро- і мікроелементах: кальцій – 1200 мг, фосфор – 1200 мг, магній – 320 мг, залізо – 30 мг, цинк – 15 мг, йод – 175 мкг, селен – 65 мкг. Тому, овочі, фрукти мають бути постійними інгредієнтами харчового раціону.

Вагітні жінки є групою ризику щодо розвитку стоматологічних захворювань. Стоматологічне обстеження жінки рекомендується проводити в 6-8, 16-18, 26-28 і 36-38 тижнів вагітності, санацію ротової порожнини – до вагітності, якщо ж цього не сталося, то у термін 3-6 місяців. При проведенні лікувально-профілактичних заходів повинні враховуватися вік, загальносоматична патологія та стоматологічний статус активність вагітної жінки, загальні та місцеві фактори ризику розвитку стоматологічних захворювань.

Вагітним жінкам призначаються профілактичні засоби системної (ендогенні) і місцевої (екзогенної) дії. Всі призначення системної дії повинні узгоджуватися з акушером-гінекологом і терапевтом. Зазвичай включають вони полівітаміни з макро- і мікроелементами, йодовмісні та залізовмісні препарати, а також імуномодулятори.

Особливо значущою є організація просвітницької роботи з профілактики стоматологічних захворювань та мотивації по догляду за зубами дітей одразу після їх прорізування. Крім того, стоматологічна просвіта має включати пропаганду грудного вигодовування до досягнення дитиною 12-місячного віку, рекомендації щодо обмеження в харчуванні дітей цукру і правилам користування соскою-пустушкою.

Здійснення комплексу лікувально-профілактичних заходів, безсумнівно, покращує стан стоматологічного рівня здоров’я як матері, так і майбутньої дитини.

Матеріал підготували: д.мед.н. доц. Годованець О.І., ас. Романюк Д.Г.