В якому віці треба починати чистити зуби?

Гігієна ротової порожнини дитини важлива вже з перших днів появи молочних зубів. Робити її потрібно щодня, використовуючи марлеву серветку, яку намотують на палець, змочують кип’яченою водою і акуратними рухами очищують ясна і внутрішню поверхню щік. Таким чином, очищається ротова порожнина дитини від бактерій, які в майбутньому можуть стати причиною розвитку карієсу зубів.

Існують спеціальні зубні щітки-масажери, призначені для малюків від 3 місяців до 2 років. Вони виготовляються з гіпоалергенної гуми з рядами м’яких силіконових щетинок. Мама одягає «щітку» на свій палець і обережно чистить перші зубки малюка. Нею також можна масажувати ясна, при прорізуванні зубів.

Коли дитині виповниться 2 роки, батькам слід починати вчити користуватися зубною щіткою самостійно. Дуже важливо навчити малюка правильно доглядати за своїми зубами, щоб ці дії якомога раніше увійшли у його звичку і стали обов’язковою частиною догляду за собою. Від того, як відповідально до цієї справи буде підходити мама, безпосередньо залежатиме здоров’я зубів дитини та її організму в цілому.

Якою повинна бути перша зубна паста та щітка дитини?

Перша зубна щітка малюка повинна мати дуже м’яку щетину. Слід надавати перевагу щіткам зі штучних волокон, адже натуральна щетина має властивість утримувати вологу, що створює середовище для розмноження бактерій. Щітка повинна складатися з безлічі окремих пучків ворсинок з округленими кінцями, які не травмують ясна і рівномірно розподіляють тиск по всій поверхні зуба.

Зубна щітка дитини зазвичай має невелику робочу голівку, яка приблизно дорівнює ширині двох жувальних зубів, щоб можна було легко дістатися до всіх поверхонь зуба.

Ручка дитячої щітки має бути товстою, наприклад, у формі довгастої іграшки, яку зручно тримати в руці і, навіть, можна погризти. Краще, щоб предмети догляду за зубами нагадували малюкам улюблені іграшки.

Не забувайте, що зубна щітка теж потребує догляду, щоб на ній не залишалися бактерії, які потім знову можуть повернутися в ротову порожнину. Почистивши зуби, слід промити щітку гарячою водою, можна навіть із милом, і залишити сушитися голівкою догори.

Більшість стоматологів погоджуються, що зубну щітку потрібно міняти кожні три місяці. Дослідження показують, що після трьох місяців звичайного використання зубні щітки значно менш ефективно видаляють зубний наліт із зубів і ясен у порівнянні з новими. Крім того, змінювати зубну щітку слід після того, як дитина перехворіла простудою, грипом, стоматитом або ангіною. Річ у тому, що ховаючись у щетинах, патогенна мікрофлора може призвести до повторного зараження.

Тепер поговоримо про вибір зубної пасти. Паста має бути абсолютно безпечною, так, щоб її можна було, навіть, ковтнути, що і роблять більшість дітей. Вона не повинна містити антисептиків і цукру, щоб не створювати сприятливе живильне середовище для бактерій ротової порожнини. Перша зубна паста дитини не повинна містити фтор та мати низький ступінь абразивності.

Зубну пасту бажано періодично змінювати. Справа у тому, що мікрофлора порожнини рота поступово звикає до діючих компонентів пасти, і при тривалому її використанні, очисний ефект може значно знизитися.

Як правильно чистити зуби дитині?

Чистити зубки малюка потрібно щодня ввечері, і після кожного прийому їжі. Для ефективного очищення внутрішньої і зовнішньої поверхонь зубів треба водити щіткою від ясен до їх країв (при цьому здійснюються рухи знизу вгору для нижніх зубів, зверху вниз – для верхніх). Жувальну поверхню чистять за допомогою горизонтального переміщення щітки. Обертальними рухами обережно масажують ясна, що сприяє їхньому зміцненню, поліпшенню кровообігу. Чистити зуби дитині треба легкими рухами, без натиску, так як емаль швидко стирається, а ясна можуть бути пошкоджені. За допомогою марлі або спеціального пристосування на щітці необхідно прибирати наліт з язика.

Щоб зуби були почищені якісно, стоматологи рекомендують допомагати дитині до поки вона не досягне 6-7-річного віку а згодом контролювати процес приблизно до 11 років.

Чим раніше буде забезпечена належна гігієна порожнини рота дитини, тим здоровіші будуть її зуби в майбутньому!