Ортодонтичне лікування полягає у виправленні аномалій положення окремих зубів або форми зубного ряду та отриманні правильних фізіологічних міжзубних контактів для відновлення функцій зубощелепної системи, а також – для створення красивої посмішки.

Сьогодні є тенденція до зростання поширеності зубощелепних аномалій та деформацій. До найбільш поширених з них відносять зміщення зубів назад чи вперед, повороти зубів навколо своєї осі та невірне розташування зубів однієї щелепи відносно іншої.

Еволюційно такі зміни відбулися через зміну характеру харчування сучасної людини. Їжа, яку ми вживаємо, не вимагає прикладення запрограмованого природою жувального навантаження для її переробки. Як наслідок, щелепні кістки будуть недорозвиненими та не вистачатиме місця зубам у зубному ряді! Окрім, деяка частина аномалій є вродженими. Наприклад, якщо дитина народжується з кількістю зубів менше норми чи навпаки – більше. Причин подібних аномалій прикусу досить багато, всі вони призводять до формування різноманітних патологій, що з ростом дитини прогресують та потім призводять не тільки до некрасивої посмішки, а й назагал впливають на загальний стан здоров’я людини. Проблеми з прикусом можуть викликати головний біль та біль у шиї, клацання і біль у скронево-нижньощелепному суглобі, проблеми з поставою, захворювання шлунково-кишкового тракту, тощо. Тому проблему неправильного прикусу треба вирішувати, і чим раніше це зробити, тим ліпше.

Відвідувати ортодонта дуже важливо, особливо в період активного росту дитини. Американська асоціація ортодонтів рекомендує всім дітям у віці семи років звернутися до ортодонта для оцінки потенційних проблем із зубами та щелепами.

Ортодонтичне лікування може бути проведено у дитячому, підлітковому чи дорослому віці. Мета раннього ортодонтичного лікування полягає в тому, щоб запобігти проблемі – усунути причину, і направити ріст кісток щелепно-лицевої ділянки. Ортодонт може призначити фіксований або знімний апарат для усунення шкідливих звичок смоктання пальця, губ, щік, язика; для розширення чи зміни положення щелепи, переміщення окремих зубів. Додатково призначити комплекс міогімнастики для нормалізації функцій зубощелепного апарату.

Кожен клінічний випадок є індивідуальний, підхід до його лікування – різний, та принцип один – чим швидше звернутися за допомогою, тим легше її надати.

 

Матеріал підготували завідувач кафедри, професор Годованець О.І., асистент Хомишин О.Т.