ПРИЧИНИ КАРІЄСУ У НОВОНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ - ЧИ Є ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ КАРІЄСОМ І ГРУДНИМ ВИГОДОВУВАННЯМ?

«Ай, це все одно молочні! Навіщо мучитися, якщо вони випадуть», - кажуть багато мам, навіть не підозрюючи, що каріозний процес легко і швидко виходить за межі твердих тканин зуба, і потім залишається тільки видаляти цей молочний зуб.

Що вже говорити про візити крихти до лікаря - стійкий страх перед кабінетом стоматолога буде забезпечений на довгі роки.

Але ще гірше, що карієс молочних зубів і наступне за ним видалення зубів веде ...

  • До порушення прикусу.

  • Нерівномірного зростання зубів.

  • Появи у дитини комплексів, пов'язаних з гнилими або відсутніми зубами.

  • До розвитку ЛОР-захворювань через постійне джерело інфекції в роті дитини (гайморити, отити, тощо.).

  • І ін.

Згідно зі статистичними даними в цій області, з карієсом зустрічається близько 12-13% малюків на 1-му році життя. Тобто, 12-13 малюків зі ста ще до 12 місяців мають проблеми з зубами. Про дітей 5-ти років і говорити страшно - більше 70-ти% з їх числа вже з карієсом.

І звичайно, з огляду на наслідки карієсу на перших зубах, ігнорування батьками проблеми не просто халатно, а злочинно.

ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ КАРІЄС У ДІТЕЙ 1-ГО РОКУ ЖИТТЯ?

Малеча першого року життя ще не їсть цукерок та інших солодощів, не гризе карамельки, не насипає цукор в чай, і, переважно, п'є мамине молоко або суміші. Звичайно, фрукти і соки вже вводять, але не в тій кількості, щоб стрімко розвивався карієс.

На жаль, мало хто з батьків знає, що захистити зубки малюка тільки відсутністю солодощів в раціоні практично неможливо, а фруктові кислоти руйнують емаль сильніше солодощів.

До основних причин карієсу на перших молочних зубки можна віднести:

  1. Недолік гігієни порожнини рота.

  2. Регулярне вживання молока (сумішей), соків, солодкого чаю і фруктів - при відсутності, знову ж таки, гігієни порожнини рота.

  3. Нічні годування.

  4. Засипання з соскою (пляшковою) в роті.

  5. Передача бактерій від мами чи тата до дитини через облизування соски, ложку або поцілунки. Є дослідження, які доводять цей факт.

Тобто, основна причина карієсу на молочних зубах і їх раннього руйнування - бактерії, які потрапляють в порожнину рота дитини і там активно розвиваються.

Важливо розуміти, що молочні перші зубки особливо уразливі перед потужним каріесогенним впливом. Природно, одного тільки попадання даних бактерій в рот мало - роль відіграє комплекс факторів, в який входить і гігієна порожнини рота, і спадковість, і схема / режим харчування (а також частота, тривалість та ін.).

На замітку:

Найбільш шкідливим стає для дитини (після відсутності гігієни порожнини рота) постійне (особливо, нічний) смоктання пляшки з сокою, молоком або солодким чаєм «для заспокоєння».

Сахароза - рай для бактерій. Її і інші вуглеводи шкідливі бактерії використовують не тільки для харчування, але і для активного розмноження. При цьому відбувається виділення ними органічних кислот, які ведуть до демінералізації емалі зубів.

Починаючись в верхньому шарі емалі, карієс досить швидко захоплює її всю і утворює «дірки». При відсутності стримуючого зростання бактерій факторів, карієс атакує всі зуби в короткі терміни - і врятувати їх буде вже неможливо.

ПРОФІЛАКТИКА РАННЬОГО ДИТЯЧОГО КАРІЄСУ - ЗБЕРЕЖЕМО ЗУБКИ ДИТИНИ ЩЕ ДО ЇХ ПОЯВИ!

Відома аксіома - краще перестрахуватися, ніж потім лікувати наслідки - залишається актуальною в усі часи. Профілактика завжди краще, ніж лікування!

Тому, щоб зберегти дитячі зубки красивими і здоровими, запам'ятовуємо головні правила: вже з моменту появи перших зубів...

  1. Регулярно здійснюємо гігієну порожнини рота. Чистити зуби і порожнину рота 2-3 рази в день (в ідеалі - після кожного прийому їжі) - обов'язково! Особливо важливий вечірній сеанс чистки, щоб ніч бактерії не бенкетували в роті дитини на залишках їжі.

  2. З розумом підходимо до питання чистки зубів. Купити красиву щіточку і віддати її дитині гратися - це малоефективний метод чистки. Читайте літературу, слухайте стоматологів, вивчайте техніку чищення зубів. Вам знадобиться щітка-напальчник, дитяча перша щітка, спеціальні стоматологічні серветки для очищення порожнини рота.

  3. Регулярно водіть дитину на прийом до стоматолога. По-перше, щоб дитина звикала до цього лікаря і не боялася його. По-друге, щоб при найменших симптомах карієсу оперативно з ним боротися. Ви можете просто не помітити того, що завжди помітить стоматолог.

  4. Годуйте / поїть дитину правильно. Повноцінний раціон вкрай важливий для всього організму малюка в цілому і для зубів зокрема. Особливо важлива їжа, багата кальцієм. Це молочні продукти, зелень, хурма і курага, та ін.

  5. Не їмо ночами! Відучувати дитину від цієї звички, інакше у стоматолога через кілька років ви будете залишати половину своєї зарплати, а то і всю. Максимум - попити води. Причому, попити і спати далі, а не засинати з пляшкою води або з поїльником.

  6. Використовуйте методи захисту зубів від розвитку карієсу з тих, що пропонує стоматолог (прим. - нанесення спеціальних препаратів на емаль зубів).

  7. Обмежуйте вживання солодощів.

  8. Жуйте бджолиний забрус (прим. - залишок від «кришок», якими бджоли запечатують стільники). Забрус - ідеальний продукт для профілактики різних захворювань порожнини рота. Поїли, пожували забрус, виплюнули.

  9. Приймаємо препарати з кальцієм за рекомендацією лікаря і відповідно до індивідуального дозування.

  10. Після півроку відмовляємося від пляшки повністю, щоб уникнути того самого пляшкового карієсу - вчимося пити з чайної ложки, з чашки, через соломинку.

Стежимо, щоб батьківські (і бабусині-дідусеві) бактерії не гастролювали з дорослих ротів - в дитячі. Соски - кип'ятити, а не облизувати. Те ж саме - з ложками для дитини.

Інтенсивність поцілунків, які можуть сприяти переселенню ваших бактерій до дитини, теж краще знизити.

Матеріал підготували: проф Годованець О.І., ас Вітковський О.О.