Бібліотека Бериславського фахового педагогічного коледжу

імені В. Ф. Беньковського

Херсонського державного університету


Читання стало частиною людського життя задовго до появи першої друкованої книги. За версіями різних учених, перші наскельні написи люди почали читати близько 6-6,5 тисяч років тому. Згодом висічені на камені послання перетворилися в піктографічне письмо – так з’явилися перші ієрогліфи. Ідея створити алфавіт на основі фонетики з’явилася набагато пізніше – приблизно 3-4 тисячі років тому. Саме з того моменту навички письма й читання стали прирівнювати до грамотності й високого рівня інтелектуального розвитку.

Поява писемності має справді величезне історичне та соціальне значення для всього людства. Здатність написати і прочитати стала двигуном прогресу, змінила існування людини на фізіологічному рівні та надала можливість зробити знання безсмертними

Кожна людина, яка вміє читати, володіє силою, щоб збільшити себе, щоб помножити шляхи, якими вона може жити, щоб зробити своє життя повним, значним і цікавим.

Олдос Гакслі

Майстерня з виготовлення людини: Навіщо я читаю книги. Ч.І

Якось почув цікаву розповідь. Її автор їхав у поїзді. І розговорився із сусідом. Той виявився приємною людиною. Як зовні, так і «внутрішньо». Розумний, цікавий співбесідник. Але те, що він розповів про себе, вразило. Виявляється, чоловік повертається після «відсидки» у вʼязниці. Коли вчорашній зек показав своє фото «до тюрми», його неможливо було впізнати. Точнісінький зарізяка – Чіпка Варениченко. Лоб вузький, очі лихі. Тікай від такого чимдуж, не озираючись. Те, що «розумний і цікавий співбесідник» розповів про своє чарівне перевтілення, здалося дивовижним. Увесь час відсидки чоловік пропрацював бібліотекарем. Серед розсипів книг. І постійно читав, читав, читав… uain.press/articles/majsternya-z-vygotovlennya-lyudyny-abo-navishho-ya-chytayu-knygy-981124

Вправляючись, тренуй тіло, читаючи, тренуй розум.

Джозеф Аддісон

Майстерня з виготовлення людини: Навіщо я читаю книги. Ч ІІ

Коли людина читає книги, із написаних чи надрукованих гачечків у її уяві розгортаються панорамні образні картини: морська подорож чи образ чарівної богині, велична баталія чи мандрівка кам’яними джунглями мегаполісу. Звісно, при умові, що текст написаний рукою майстра. Коли людина сприймає текст, у неї спочатку з’являється значення слова, а вже потім уява вимальовує предмет, позначений цим словом.

Отже, мова художнього тексту виступає системою знаків, кодом, для розкодування якого потрібні зусилля думки. Відтворення словесних образів уявою «накачує» її (як біцепс чи трицепс). Читання, отже, – це робота розуму. Воно поліпшує інтелект, розвиває, наділяє мудрістю. Хай і позиченою. Але хто сказав, що це погано? Власне, позичання чужої мудрості і є навчання. А народ правильно підмітив: «Вік живи, вік учись»...uain.press/articles/majsternya-z-vygotovlennya-lyudyny-abo-navishho-ya-chytayu-knygy-ii-981714

Що краще - електронна книга чи звичайна?

Які переваги однієї над іншою?

Плюси електронної книги:

Компактність.

Екологічність.

Освітлення.

Можливість робити позначки на полях,

Можливість вбудовувати медіа-матеріали

Можливість міняти шрифт та розмір букв,

Легко відновити втрачену книгу

Плюси паперової книги:

Індивідуальність.

Інформацію простіше сприймати і читати з паперового джерела.

При читанні паперової книги ми яскравіше переживаємо емоції.

Запах книжкових сторінок.

Стимулює дітей до читання.

· АЛЕ Процес читання друкованого тексту не має нічого спільного з читанням з екрана.

Для того щоб прочитати текст з екрана і з паперової сторінки, необхідні різні когнітивні навички. Обробка друкованого тексту полягає в тому, що наші очі переходять від одного слова до другого, з одного рядка – на наступний. При цьому мозок не зупиняється на службовій розмітці та словах, він вловлює тільки ключові слова та фрази. Читаючи книгу, ви несвідомо тримаєте її на оптимальній відстані, запам’ятовуєте місце, на якому зупинилися, і перегортаєте сторінку. А мозок в цей час зайнятий складанням букв у слова, обмірковуванням сенсу й сюжету.

У процесі читання текстів на веб-ресурсах, мозку доводиться відволікатися на рекламні банери, скролінг (перегортання вгору-вниз), а ще увага постійно відволікається на електронні повідомлення та інші функції ґаджетів. Тобто увага розсіюється, а сенс вислизає. Через це мозок швидко перевтомлюється, а людині доводиться перечитувати текст кілька разів, щоб зрозуміти сенс.

Підведемо підсумки. Що краще - електронна чи паперова книга?

Не важливо, що у вас в руках - електронна чи паперова книга. Це справа особистих уподобань. Як електронна музика не витіснила інструментальну, як телебачення не витіснило театр, так само винахід електронної книги не замінить паперову. І це радує, оскільки таким чином ми стаємо багатшими на цілий всесвіт.