gyorskamera

A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemtől kölcsön kaptunk egy gyorskamerát. Néhány tanulságos, érdekes filmet készítettünk.

Később a telefonok lassítottfelvétel-készítő üzemmódja lehetővé tette egyéb lassított felvételek elkészítését is.

Eldőlő ceruza

Egymásra helyezett trükklabdák visszapattanása

Megfigyelhetjük, hogy a leérkező labdák közül először az alsó ütközik a talajjal, a sebessége hirtelen irányt vált. Ezután a már felfelé haladó alsó labda ütközik a még mindig lefelé haladó felső labdával. Ennek az ütközésnek a következtében ugrik nagyon a felső, kisebb labda.

Elektromos csengő működése

A hagyományos elektromos csengő működését láthatjuk. A rugalmas nyelvet magához rántja a két árammal átjárt tekercs (elektromágnes), és ekkor a tekercsek árama megszakad, a vonzás megszűnik. A rugalmas nyelv visszaáll az eredeti helyzetébe. Ám ezzel zárja az áramkört, a tekercsekben újra áram fog folyni, és újra magukhoz rántják a rugalmas lapot. Közben a lap végén lévő kalapács ütögeti a harangot.

Sínen guruló, ütköző golyók

Figyeljük meg, hogy a síneken guruló (tisztán gördülő) golyó halad és forog egyszerre.

Az ütközéskor a haladó mozgásra érvényes az, amit az egyenlő tömegű testek rugalmas ütközéséről megtanultunk: az álló golyó elindul, és az, ami meglökte, megáll. 

A forgásra ez nem érvényes: az eddig guruló golyó megáll, de egy helyben forog, míg a meglökött golyó forgás nélkül kezd csúszni. A súrlódási erő az idő múlásával szinkronizálja a golyók kétféle mozgását. Ez esetben úgy, hogy létrejön egy második ütközés is :).

Az előzőekben leírtak itt is teljesülnek, de itt az egymással szembe guruló golyók többször is ütköznek.

Felfüggesztett slinkyrugó esése

Figyeljük meg a felfüggesztett slinkyrugó megnyúlását! Felül jobban, az alsó végén szinte egyáltalán nem nyúlik meg.

Megfigyelhetjük azt is, hogy a fonál elégetése után a rugó alja mindaddig mozdulatlan marad, míg a rugó felülről indulva össze nem csukódik. Csak ezután esik le az összecsukott rugó szabadeséssel.

Lépcsőn járó slinkyrugó

A slinkyrugó pillanatok alatt lelépeget a lépcsőn, szeretjük, vicces. De hogyan történik ez?

Figyeld meg!

Csigáról lefutó, felemelkedő lánc

Egy nagyon könnyen mozgó csigán átvetettünk egy hosszú, karácsonyi gyöngyfüzért. kezdetben az egyik oldal felé meghúztuk egy kicsit. A lánc elindult, és mivel ezen az oldalon egyre nagyobb súly húzta, a másik oldalon pedig egyre kisebb, a lánc egyre gyorsabban mozgott. 

De közben elemelkedett a csigáról! Őrizte a kanyarulatot, csak felemelkedett róla. A legvégén csapódott csak át a lánc vége, ez kiment a kamera látóteréből.

Varázslatos!

Vízzel teli palack földetérése

A vízzel teli, nyitott palack talajra érkezésekor az alját ütés éri. Ennek a hatására egy lökéshullám indul el a vízben alulról felfelé. Miután eléri a palack száját, a keresztmetszete beszűkül, emiatt a hullámban a folyadék sebessége a megnő, és nagyon magasra fröccsen fel a víz.

Próbáld ki!

Folyadékcseppek leérkezése

Gyönyörködjünk a gömbölyű folyadékcseppekben, a folyadékban kialakuló és a petricsésze aljáról visszaverődő hullámokban, ami a folyadék felpúposodását, újabb cseppek kiválását és felrepülését eredményezheti. 

Vízzel teli lufi földetérése

Igazán vicces a vízzel teli lufi viselkedése. A talajra érkezésekor láthatóan lükéshullámok indulnak el a vízben, ezek végigfutnak a lufin, meggyűrik a lufi "bőrét" is.

Aztán a lufi viccesen rezeg, miközben újra visszapottyan.

Húr felhangja

A megpengetett, rezgő húron sokféle felharmonikus van jelen egyszerre. Miután középen a pálcával lefogtuk, már csak olyan állóhullámok maradhattak rezgésben, amelyeknek középen csomópontja van. 

Rezonanciakísérletek

Ezeket a kísérleteket élőben is meg szoktuk nézni, talán érdemes lassítva is.

Buborék kipukkadása

A tűvel kipukkasztott szappanbuborékot a felületi feszültség szépen összehúzza. Látható, hogy a kipukkasztás helyétől indul az összehúzódás. A hártya szélét csak a folyadékfilm felől éri a felületi feszültségből származó erőhatás, ezért a hártya széle szépen összehúzódik. 

Vízen lebegő rézlemez

Egy a víznél sűrűbb, rézből készült lemez úszik a víz felszínén. Ráadásul egy vízsugár csapódik a közepének, még ez is lefelé nyomja. Miért nem süllyed el?

Figyeljük meg, hogy a lemez fölött nagyon sekély rétegben áramlik a folyadék, majd a lemez pereme fölött feltornyosul, úgynevezett hidraulikus ugrást láthatunk.

A kérdést ezzel nem válaszoltuk meg, nem is olyan egyszerű!

Higanycseppek egyesülése

A felületi energia csökken, amikor két különálló higanycsepp egyesül. Figyeld meg, hogy milyen szép rezgések láthatóak a folyadékcseppek egyesülésekor.

Teljesen más: a petricsésze fala fókuszálja a fényt, látható, hogy a bal oldalon egy  higanycsepp éppen a fókuszpontban csücsül. Megfigyelhetjük a madárszárny alakú fénycsíkot is, (aminek a hegye a fókuszpont a higanycseppel), ez az úgynevezett kausztika.

Forró kanálban rezgő vízcsepp

Egy forró kanálba injekciós fecskendővel vizet csepegtettünk. A vízcsepp a forró felülettel érintkezve párolog, és a gőzrétegen szinte súrlódásmentesen csúszkál. Ez a Leydenfrost-jelenség.

Ha meglökjük az asztalt, a vízcsepp rezgésbe jön, szép állóhullámok alakulnak ki rajta. Ezeket a lassított felvételen jól láthatjuk.