Vilken metod du använder för att logga in med tvåstegsverifiering på en iPhone beror på hur gammal den är. Har du en iPhone XS eller nyare kan du använda din blå USB-nyckel för att logga in på ditt Google-konto. USB-nyckeln fungerar inte på iPad och äldre iPhones. Där måste du använda andra metoder för 2FV. På den här beskrivs också hur Google Authenticator används som alternativ andra faktor.
Använd privata enheter med stor försiktighet i arbetet, de utgör vårt största hot mot informationssäkerheten. Använd skärmlås och logga ut från ditt arvika.com-konto innan du lånar ut en privat mobil, även till en familjemedlem.
2 min 20 sek
Ange Google-konto (din e-postadress på arvika.com).
Ange ditt lösenord
När du kommer till det extra steget, där du ska använda USB-nyckeln, klickar du först på Nästa och lägger sedan USB-nyckeln mot telefonens baksida.
Observera att USB-nyckeln inte fungerar i appen Chrome för iOS, åtminstone inte i version 90.0.4430 som är den senaste som testats.
Det går inte använda USB-nyckeln för att logga in på iPad.
Rekommendation är att bara använda appen Gmail för ditt arvika.com-konto i privata enheter.
Om du har en äldre iPhone eller en iPad fungerar inte USB-nyckeln som andra faktor för inloggning. Istället kan du då använda appen Google Authenticator som andra faktor.
Konfigurera Google Authenticator 3 min 30 sek
Gå till Apples App Store och installera Google Authenticator.
I Chrome i datorn: Klicka på din profilbild längst upp till höger och välj "Hantera Google-kontot".
Välj "Säkerhet" ute till vänster och "Tvåstegsverifiering" under rubriken "Logga in på Google". Skriv in ditt lösenord.
Scrolla ner till "Appen Authenticator" och klicka på "Konfigurera".
Välj iPhone (eftersom det är det du har) och klicka på "Nästa". Vänta tills QR-koden dyker upp.
I mobiltelefonen: Starta appen Google Authenticator och klicka på +-tecknet nere till höger.
Du ska med mobiltelefonen läsa den QR-kod du har framme på datorskärmen. Välj därför "Skanna en QR-kod". Mobilens kamera aktiveras för att läsa QR-koden.
När kameran hittat QR-koden läggs automatiskt ditt arvika.com-konto till i Authenticator-appen. Behåll appen öppen, du ska i nästa steg skriva in den kod som visas.
I datorn: I dialogrutan med QR-koden, klicka på "Nästa".
Skriv in koden som visas i mobilappen i fältet "Ange koden" och klicka på "Verifiera". Klart!
Logga in i Googles appar med Google Authenticator, 2 min 9 sek. Exemplet är gjort med en gammal iPhone. På nyare enheter kan du slippa mata in e-postadress och lösenord. De finns lagrade på enheten och kan plockas fram med hjälp av t.ex. ansiktsigenkänning.
Här nedan finns en sammanfattning av hur du loggar in med Google Authenticator. Bli inte avskräckt av de åtta stegen. När du gjort det ett par gånger vet du hur en gör och det går snabbt att logga in.
Öppna Google-appen, t.ex. Gmail eller Drive. Klicka på "Logga in".
Skriv in din e-postadress, klicka på Nästa.
Skriv in ditt lösenord, klicka på Nästa.
Välj Google Authenticator som andra faktor för inloggning.
Avsluta appen du loggar in i och öppna Google Authenticator.
Klicka på den kod som visas så att den kopieras.
Avsluta Google Authenticator och gå tillbaka till den app där du höll på att logga in.
Klicka i fältet "Ange kod". Troligen två gånger för att få upp den lilla menyn med "Klistra in" som du väljer för att klistra in koden från Google Authenticator. Avsluta med Nästa så loggas du in.