EKOSYSTEM

W podstronach tej kategorii przedstawimy nasze obserwacje ekosystemu tego środowiska.

TEREN

Kiedy szliśmy na pierwszy (jedyny) spacer na obejrzenie terenu, nie zobaczyliśmy wiele zwierząt. Roślin też nie zauważyliśmy wiele gatunków, aczkolwiek więcej niż zwierząt. Przede wszystkim dominuje w tym obszarze ekosystem pól uprawnych, oraz ekosystem rzeczny. Jest tam też mały las mieszany, a na granicy terenu badanego przez nas znajduje się mały lasek brzozowy. Oprócz tego na terenie zalewowym - pomiędzy wałem przeciwpowodziowym, a rzeką - znajduje się łąka pełna wysokich patykowatych roślin. Są tam też wierzby oraz dęby.

Na poniższym zdjęciu widać teren między rzeką, a wałem.

OBIEKTY NATURALNE

STARORZECZE

Kiedy zatrzymaliśmy się przy skręcie w prawo, zobaczyliśmy po drugiej stronie dróżki niż rzeka wgłębienie w terenie, a w nim - rośliny charakterystyczne dla podmokłych terenów. Chcąc sprawdzić, co to za wgłębienie, zobaczyliśmy stary, betonowy otwór.

Uznaliśmy, że jest to kanał, którym odprowadzana jest woda z rzeki, w trakcie ogromnego wezbrania poziomu wody. Jednak, jak się okazuje, rzeka jest położona niżej niż to zagłębienie. Na mapach Google istnieje informacja, że w tym miejscu jest woda, ale, jak się okazuje, nie ma jej tam.

Betonowy kanał łączący rzekę z tym zagłębieniem.

Google maps pokazuje też jedną rzecz - woda ma kształt rogalika. Kilkadziesiąt metrów dalej jest kolejny taki rzekomy zbiornik wodny, on jednak ma w sobie wodę.

Po głębszej analizie, z pomocą nauczyciela geografii, doszliśmy do następującego wniosku:

Dawno temu Bystrzyca płynęła na dużo większym obszarze. Woda, która powoli obmywała brzegi rzeki powodowała meandrowanie, czyli zaokrąglanie się rzeki i ta płynęła coraz większym slalomem. Niektóre meandry były tak duże, że łączyły się z kolejnymi i odcinały się w ten sposób niektóre części. Nazywają się one starorzeczem. Jednym z nich jest właśnie to, które opisywałem wcześniej. Taki ma ono kształt:

Brak wody w starorzeczu jest prawdopodobnie oznaką nieszczelnego gruntu. Widocznie tu rzeka płynęła stosunkowo krótko i nie udało jej się nanieść wystarczająco mułu i osadu. W drugim starorzeczu (nazwijmy je B) woda stoi po dziś dzień. Na mapie na dole można zobaczyć drugie starorzecze, a pierwsze (powiedzmy, A), badane przez nas jest na mapie w górnym, prawym rogu.

Następnie, kiedy starorzecze A miało jeszcze w sobie wodę, zaczęły w nim rosnąć rośliny i system korzeni podwodnych był coraz bardziej rozbudowany. Do tego zaczęły to miejsce zamieszkiwać rośliny bagienne, np. mech torfowiec. Później zaczął zamieniać się w torf. Wody było coraz mniej, bo wsiąkała w glebę i teren stawał się coraz bardziej bagienny. Teraz został całkowicie przekształcony i mieszkają tam inne zwierzęta i rośliny. Proces zmiany organizmów na danym terenie, pod wpływem zmiany środowiska, zwie się SUKCESJĄ

Ludzie, wiele lat temu, rozpoczęli proces prostowania rzeki. Polegał on nad tym, że wysuszali starorzecza i stawiali długie wały. Po to właśnie ten betonowy kanał! Żeby odprowadzać wodę ze starorzecza do rzeki.

Oto drugie starorzecze, nasze jest po prawej, na górze.

RZEKA

Przez wybrany przez nas teren przepływa Bystrzyca. Jest do drobna rzeka, która się łączy po jakimś czasie z Odrą. Jest ona ważnym składnikiem ekosystemu, bo to właśnie nią kierowaliśmy się przy wyborze terenu do badań. Mało o niej, jak na razie, wiemy, toteż nie umiem jej za dobrze opisać.

LAS

Wokół naszego terenu występują gdzieniegdzie lasy. Jedynym ogromnym lasem jest las otaczający ujście Bystrzycy. Jest to las liściasty i przeważają w nim dęby. Może to być środowisko życia saren, dzików i dzięciołów.

OBIEKTY SZTUCZNE

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW

Droga "Janowska" została stworzona z myślą o pojazdach przetransportowujących szambo. Dojeżdżają one do oczyszczalni ścieków. Tam poprzez nowoczesne procesy ścieki są oczyszczane. Jednym ze sposobów oczyszczania ścieków użytym w tej oczyszczalni są baseny z bakteriami. Działają w ten sposób, że do specjalnego basenu są wlewane ścieki i hodowane tam bakterie dokonują na nich konsumpcji, oczyszczając je z toksyn. Ponadto ścieki przelatują przez różne filtry i inne urządzenia filtracyjne. Okrągłe struktury z czymś wystającym z ich środkowej części (na obrazku poniżej) to właśnie baseny filtracyjne.


Oto przykładowy model 3D oczyszczalni ścieków pomagający wyobrazić sobie tą w Janówku.

WAŁ PRZECIWPOWODZIOWY

Aby zapobiec powodziom, powstającym przez wylanie się rzeki z jej koryta, zbudowano wały przeciwpowodziowe po dwóch stronach Bystrzycy. Pomiędzy jednym, a drugim znajduje się odległość 130 metrów. Na szczęście Barycz jest dość wąska, więc ryzyko powodzi jest dość małe. Na wale jest dróżka, bardzo wygodna dla rowerów i pieszych do spacerowania.