Tipy na obsah interních NL

PROČ? Protože kuchyňka!

Váš tým se ocitl na home office. Stejně tak i náš. Technicky to není problém, v dnešní době je celkem jednoduché fungovat na dálku.

To, co vám ale najednou chybí, je kuchyňka – místo, kde se lidé neformálně potkávají, vypráví si, sdílí tipy, drby, názory, prostě JSOU S KOLEGY. A jak ukazují mnohé průzkumy, právě kolektiv a atmosféra ve firmě je pro mnoho lidí na prvním místě, pokud jde o celkovou spokojenost v práci.

Osobně se potkávat nyní nemůžeme, ale můžeme se pokusit alespoň trochu firemní kuchyňku nahradit.

Motivovat tým, být s ním v kontaktu a udržovat pozitivní drive. Prostě nezapomeňte na své lidi.

Na této stránce najdete konkrétní odkazy na obsah, který můžete použít do svých vlastních interních newsletterů.

Obsah budeme několikrát týdně aktualizovat, takže tuto stránku doporučujeme navštěvovat pravidelně.

STRUKTURA – OBSAH NEWSLETTERU

Cíle

Ještě než se pustíte do přípravy vašeho vlastního interního newsletteru, definujte si cíle, které by měl plnit – a podle nich pak vytvářejte obsah. V komunikaci se sice nikdy nedá generalizovat, ale pravděpodobně budete chtít, aby newsletter splnil následující:

  • Motivoval lidi a pomáhal udržet pozitivní náladu

  • Komunikoval aktuální situaci a změny

  • Přinesl lidem odreagování

  • Zapojit tým – dal lidem příležitost participovat

Klíčové otázky

Ať už dáte vašemu internímu newsletteru jakékoli jméno, doporučujeme na začátku zvážit následující:

  1. Kdo je publikum? Muži, ženy? Mladší, starší? Podle toho můžete odhadnotu zájmy, ale i potřeby, které asi mají, a také strukturovat obsah.

  2. Jaká je firemní kultura? Je formální, oficiální, nebo jste spíše partou kamarádů? To rovněž ovlivňuje, jaký obsah zařadíte (faktické oficiální informace vs. vtipy o koronaviru), ale také jazyk newsletteru (oficiální vs. přátelský).

  3. Kdo bude za firmu mluvit? V této době je nutné, aby zaměstnanci měli dostatek informací a vedení firmy s nimi bylo v kontaktu. Kdo to bude? CEO, nebo se budou střídat šéfové jednotlivých týmů?

  4. Kdo bude newsletter tvořit? Práci si můžete rozdělit, většinou funguje, pokud se na NL podílí lidé z HR a marketingu. Případně i jiní kolegové, kteří mají kapacity a potřebné schopnosti.

  5. Jak zapojíme lidi? V kuchyňce probíhá interakce! Nezapomínejte na ni ani v té vaší elektronické. Můžete startovat různé výzvy, pokládat anketní otázky, dělat průzkum, vyzývat ke sdílení fotografií či videí z HO...

  6. Funguje to? Newsletter připravujete, aby ho lidé četli a jeho obsah je dokázal povzbudit. Ptejte se a měřte, jaký ohlas mají jednotlivé druhy obsahu.

#společnětozvládneme

Mnoho lidí se po vypuknutí nouzového stavu zapojilo do šití roušek a jiné pomoci ostatním. Restaurace dodávají jídlo a pití hrdinům v první linii, kteří už občas pracují na hranici svých sil. Zkrátka se opět ukazuje, že si umíme navzájem pomáhat .

Vzniklo tak už mnoho skupin na Facebooku nebo i stránka www.covid19cz.cz, kde se lidé sdružují a domlouvají se na společném postupu.

Inspirujte tedy své kolegy a pomozte jim být platní a užiteční i v době koronavirových opatření. Všichni potřebujeme cítit, že náš život má smysl.


V rámci iniciativy Hrajeme POD OKNY už vystoupilo několik hudebníků a potěšilo tak svou hudbou například některé seniory v domovech důchodců. Existuje i webová stránka, kde si lidé mohou objednat koncert třeba do vnitrobloku svých domovů a podpořit tak své oblíbené zpěváky v době, kdy nemohou vystupovat.

Chybí vám prohlídka galerie? Jste častým návštěvníkem kina, divadelních představení nebo máte rádi netradiční procházky Prahou? Ani v rámci karantény se nemusíte těchto věci vzdát.

Divadla rychle zareagovala na situaci a hrají svá představení online. Za symbolickou cenu si můžete zakoupit lístek, pohodlně se usadit a z domova sledovat svá oblíbená představení. Přes Google můžete navštívit světoznámá muzea a podívat se tak do míst, které jen tak nenavštívíte.

Podívejte se na program, který si pro vás divadla připravila a zažijte své první online představení.



Seznam pořadatelů a odkazy na webové portály, kde bude možné přenosy zhlédnout, budou průběžně aktualizovány na této stránce.

Umění a kultura od Google.

Nahlédněte pod pokličkou muzea v Paříží nebo si udělejte výlet po památkách v Itálii. Výběr je opravdu velký a veříme, že si každý z vás užije svou kulturní chvilku.

Projděte si Prahu ONLINE s člověkem, který ji zná, jak své boty. Pragulic nabízí několik tématických prohlídek s lidmi bez domova. Poznáte tak veškerá temná zákoutí a vyslechnete příběhy, které vám vyrazí dech. Samozřejmě reálná prohlídka se nedá ničím nahradit, ale alespoň touto formou podpoříte hnutí Pragulic.

Recepty

Po více jak měsíci na home office jsou z většiny z nás amaterští kuchaři, takže nový Masterchef bude rozhodně "nadupaný". Pokud vás vymýšlení receptů stále baví, tak klobouk dolů a rozhodně vám na dálku fandíme. Někteří z nás se řadí do druhé skupiny, že už opravdu nevíme, co uvařit, abychom nakrmili hladové krky a nebyl to zase králík, protože toho už ani Piňďa nežere.

Hojně využíváme aplikace na dodání jídla domů nebo si jdeme stoupnout k "hladovému okénku" a jídlo si odneseme s sebou. Přeci jen, chutě se neustále mění a jen tak si neuděláme slávky, krevety nebo rozlétané sushi - Poké bowl.

Složitější recepty jsme vyměnili za velice jednoduché a některé appky na objednání jídla vám vypsali.

Dobrou chuť!

Hrníčkové recepty jsou rychlé, nenáročné a upotřebíte v nich všechny suroviny, které vám zbyly v lednici a vy už nevíte, co z nich vytvořit.

O kuchařku na klasická studentská jídla i s jejich zažitými názvy vás nemůžemu připravit. Zavzpomínejte na svá léta na VŠ kolejích a uvařte si třeba knedle s vajíčky.

Aplikaci na rozvoz jídla určitě používá většina z nás. Některé ale bohužel ještě nedováží do všech koutů republiky, proto je dobré mít i záložní appku.

My využíváme služeb například:

Rohlikbistro, DámeJídlo, Wolt, Bolt nebo UberEats.


Když už opravdu nevíte, co udělat k večeři, tak "lehký" salátek je vaše záchrana. Zeleninu máme nebo bychom měli mít doma všichni a variací salátů je nepřeberné množství.

.

Ladíme formu do plavek

Jak to s vámi po měsíci a fous vypadá? Už máte na břiše upečené buchty a můžete s přehledem na dráhu, rozdat si to s Usainem Boltem v běhu na 100 metrů? Nebo naopak začínáte s cviřením teprve teď, kdy jste si stoupli na váhu a nemile vás překvapila?

Vy, co máte napečeno určitě nepolevujte, ať máte v létě u rybníka co ukazovat. Druhé skupině přejeme pevnou vůli a níže přinášíme lehkou inspiraci na tanec, jógu, zlaté osmdesátky, jednoho muže a božskou Maddie.


Nebaví vás klasické cvičení a raději dobijíte baterky při tanci? Tak přesně pro vás je určena lekce

Hip Hop Dance.

Judita Berková tvrdí, že můžete být pružnější za jeden jediný den. Nevěříte? My také ne, proto jsme se rozhodli tuto lektorku jógy vyzkoušet a...

Co si udělat cvičení zábavnější a zavzpomínat na Cvičme v rytme? Klasické retro, které za každé okolnosti vykouzlí usměv na tváři.

Kanadská fitness trenérka Maddie Lymburner nabízí na svém youtube kanále cvičení pro všechny partie těla. Můžeme rozhodně doporučit!

Bob Harper, osobní trenér, který vám nedá nic zadarmo. Jeho YouTube videa docvičíte do konce, protože se nebude chtít vzdát... nejste přeci žádné "bačkory"

Filmy a seriály

Přinášíme naše firemní tipy na filmy či seriály, které vás v karanténě určitě pobaví nebo díky nim zavzpomínáte na své dospívání, první lásky atd...

FORREST GUMP, jeden z nejlépe hodnocených filmů všech dob. Kdo by neznal už zažitou hlášku: "Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš."

Další seriál z dílny Netflix – Sex Education. Zasmějete se, pobavíte a ještě se dozvíte třeba něco nového.

THE GENTLEMEN, akční komedie pod taktovkou geniálního Guye Ritchieho. Zaručujeme, že o filmu budete vyprávět ještě dlouho po jeho shlédnutí.

Legendární britský seriál ČERVENÝ TRPASLÍK. Vyrostla na něm nejedna generace a stále si nachází nové a nové diváky.

Lidé chtějí dobré zprávy

Zaznamenali jste na sociálních sítích videa a fotografie delfínů, kteří se navrátili do Benátek? Dost pravděpodobně ano. Obletěly celý svět.

Problém je v tom, že delfíni v Benátkách nebyli a nejsou. Jednalo se o již dokázaný podvrh, který však bez ověření sdíleli i masové a důvěryhodné zdroje.

Proč o tom píšeme? Protože podle odborníků rychlost a jednoduchost šíření této pozitivní zprávy ukazuje na fakt, že lidé v aktuální době touží po dobrých zprávách a chtějí je slyšet.

Dejte jim je. Všichni se navzájem potřebujeme průběžně ujišťovat, že špatné časy přejdou a zase budeme mít více důvodů se usmívat.

Pozitivní zprávy můžete najít například na těchto webech:

Školení všechny smutky zahání

V karanténě se mohou vaši kolegové a zaměstnanci i učit a rozvíjet pomocí mnoha webinářů, dokumentů nebo konferencí. Lidé ocení, že na ně myslíte a snažíte se jejich životy a kariéry rozvíjet i v době bezprecedentní krize.

Buď můžete využívat obsah zdarma nebo třeba zaplatit celé firmě přístup do hravé aplikace, která vás všechny naučí psát všemi deseti www.psanihrave.cz/firmy a ještě vám dá možnost mezi sebou trochu soupeřit a tím udržovat týmového ducha.

Psaní Hravě je moderní, efektivní
a zábavná výuka psaní všemi deseti
. Online, dostupná odkudkoliv, bez instalace. Přizpůsobená na míru i firemnímu prostředí – firemní žebříček
i administrace pro HR.

Studovat na Seduo.cz je snadné. Jediné, co potřebujete, je být připojeni k internetu.
A mají i
kurzy zcela ZDARMA.

Učte se cizí jazyky pomocí aplikace Duolingo. Stáhnete si ji přímo do mobilu a můžete začít. V pohodlí domova, při cestě na nákup nebo si slovíčka opakovat při běhání.

Rozcestník a vyhledávač kurzů, kde najdete většinou amatérsky, ale někdy i profesionálně, zpracované kurzy a stránky s návody, které vytvářejí nadšenci.

Korona vtipy

Někdy kameňáky, jindy nekorektní, Češi jsou národem vtipálků. S jejich použitím však nakládejte opatrně – přeci jen nechcete nikoho ze svých kolegů urazit.

Od začátku karantény se vyrojilo tolik vtipů, že nemá cenu je všechny kopírovat a jednotlivě vkládat. Takže tady máte vtipů do zásoby a vybírejte dle libosti.