O bibliotece

Geneza powstania biblioteki

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego istnieje od września 1945 roku, czyli od momentu powrotu ziem zachodnich do Macierzy. Jej pierwszym nauczycielem a zarazem kierownikiem był Jan Frank.

Zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego tj. 10.09.1945r. przystąpił do gromadzenia księgozbioru, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie szkoły bez dobrze prosperującej biblioteki jest nie do pomyślenia. Biblioteka mieściła się w kancelarii szkoły w budynku przy Placu Kościelnym nr 14 do dnia 12.05.1951 roku, kiedy to został odremontowany po zniszczeniach w skutek działań wojennych i oddany do użytku budynek poniemieckiej Szkoły Powszechnej na ul. Al. Niepodległości 10.

Pierwsze książki, jakie trafiły do księgozbioru były to dary tutejszych mieszkańców. Uczniowie chodzili od domu do domu i pytali mieszkańców o ewentualne książki. Pierwszą książką jaka została wpisana do księgi inwentarzowej była to „Nowele” Marii Konopnickiej, data wpisu 20.09.1945roku, czyli 10 dni po inauguracji roku szkolnego. Tego dnia wpisano jeszcze 3 pozycje, a do końca roku księgozbiór liczył 26 pozycji. W każdym roku księgozbiór się powiększał. W 1946 roku zakupiono 115 egzemplarzy a rok później na stanie biblioteki znajdowały się już 242 pozycje dla dzieci i młodzieży oraz 65 dla grona pedagogicznego. Ponadto szkoła posiadała do wypożyczenia 192 podręczniki szkolne. Pierwszymi czasopismami prenumerowanymi były: Iskierka”, „Płomyczek” i „Płomyk”.

Z roku na rok zwiększała się ilość księgozbioru, księgozbioru podręcznego oraz prenumerowanych czasopism. Wzrastająca liczba pozycji wymagała znacznie większego pomieszczenia. Nie było to możliwe, gdyż szkoła nie dysponowała nawet czytelnią.

Z biegiem czasu biblioteka zajmowała już dwa pomieszczenia znajdujące się po przeciwnej stronie korytarza na drugim piętrze.

W jednym niewielkim pomieszczeniu znajdowała się literatura dziecięca , lektury dla klas I –III oraz magazyn nieobowiązujących już lektur dla uczniów z klas starszych. W drugim pomieszczeniu znajdował się pozostały księgozbiór. Dopiero od 1.09.2006 r. biblioteka posiada nowy, przestrzenny lokal.

Biblioteka zajmuje się nie tylko gromadzeniem, opracowaniem , udostępnianiem zbiorów, ale również realizuje pracę pedagogiczną czytelnikiem poprzez :

- przeprowadzaniem lekcji bibliotecznych Edukacji Czytelniczej i Multimedialnej,

- pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych,

- krótkie pogadanki w klasach I – VI o organizacji pracy biblioteki, poszanowanie zbiorów biblioteki oraz sprzętu komputerowego,

- kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych i katalogów

- wyszukiwanie i selekcja informacji,

- aktywizowanie czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań oraz kultury czytelniczej uczniów.

Od 2012/2013 roku szkolnego w bibliotece został uruchomiony komputerowy program Progman - biblioteka, który posiada następujące funkcje:

• obsługa czytelników,

• gromadzenie, opracowywanie oraz selekcja zbiorów,

• informacja biblioteczna,

• obsługa wydruków,

• archiwizacja i odtwarzanie danych.

Biblioteka została wyposażona w czytnik kodów. Papierowe karty katalogowe oraz karty książek nie są już wykorzystywane. Wszystkie książki z księgozbioru biblioteki zaopatrzone zostały w kody kreskowe.