Internal Links czyli linkowanie wewnętrzne

Post date: Dec 11, 2012 4:53:14 AM

Internal Links czyli linkowanie wewnętrzne

Internal Links czyli linkowanie wewnętrzne (internal). Jest to istotny element pozycjonowania i optymalizacji strony. Google linkowanie wewnętrzne postrzega jako tworzenie strony przyjaznej dla użytkownika, który poprzez linkowanie wewnętrzne może łatwo i szybko znaleźć istotne dla niego informacje. Dodatkowo, wyszukiwarka ma ułatwiony sposób indeksowania podstron na witrynie.

Internal links czyli kilka istotnych informacji

Linkowanie wewnętrzne oznacza linkowanie między artykułami w ramach 1 domeny. System wewnętrznego linkowania ma pomóc użytkownikowi w poruszaniu się po witrynie oraz znajdowaniu wszystkich potrzebnych mu informacji. Oczywiście wszystko w zdrowym rozsądku - pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo. W każdym działaniu należy zachować zdrowy rozsądek oraz pewien umiar!

internal links czyli linkowanie wewnetrzne

Linkujmy z artykułu A do artykułu B po hasłach tematycznych jakie wiążą oba artykuły ze sobą. Przykładowo na stronie A piszesz o pieczeniu ciasta dyniowego i wspominasz, że ciasto dyniowe piecze się podobnie jak ciasto rabarbarowe. W takiej sytuacji hasło "ciasto rabarbarowe" możesz podlinkować do właściwego wpisu z przepisem.

Istotną informacją jest także fakt, że linkowanie wewnętrzne podaje Google informację o kolejnych stronach do zaindeksowania. Google podąża za linkami, które znajdują w artykule. Wewnętrzne linkowanie zwiększa szansę, że Google oraz inne wyszukiwarki zaindeksuje większą liczbę Twoich podstron.

O czym należy pamiętać przy linkowaniu wewnętrznym?

Podczas linkowania wewnętrznego pamiętaj o kilku istotnych aspektach:

  1. utrzymuj liczbę linków na 1 artykule w rozsądnej liczbie - Google nie podaje dokładnie ile linków jest dopuszczalnych w 1 artykule. Jest mowa "o rozsądnej ilości". Staraj się, więc nie przedobrzyć i zachować zdrowy rozsądek;

  2. linkuj tylko do oryginalnych artykuł tzw. kanonicznych w przypadku, gdy pojawiają się ich kopie;

  3. anchor tekst czyli słowo, które linkujesz do innego artykułu staraj się wyróżnić zamiast ukrywać, np. poprzez wyróżnienie kolorem lub podkreślenie;

  4. staraj się linkować hasła w treści artykułu, zamiast oddzielać linki do osobnych modułów, lub grupy linków;

  5. stosuj tzw, breadcrumbs czyli okruszki, które wskazują ścieżkę jaką przeszedł użytkownik, aby dotrzeć do strony, na której znajduje się w danym momencie, w ten sposób szybko może dostać się do poprzednich stron oraz nie czuje się zagubiony na witrynie.

Podobnie jak we wszystkich innych regułach optymalizacji stron www - twórz stronę przede wszystkim dla użytkownika. Buduj witrynę, tak aby każdy gość potrafił łatwo i szybko się na niej odnaleźć, odszukać dokładnie to czego potrzebuje oraz chciał wrócić do Twojej witryny, ponieważ wydaje mu się stroną wiarygodną i czytelną. W ten sposób zbudujesz grupę osób, które będą wracać oraz polecać Twoją stronę innym. A wiadomo, że marketing szeptany jest najlepsza formą reklamy!

+Aleksandra Kijewska vel Kijek