Ved at vælge psykologi som valgfag på C-niveau bliver du klogere på, hvorfor mennesker tænker og opfører sig, som de gør. Du lærer at forstå mennesker. Både psykologisk, biologisk og som individer i et større samfund.
Du undersøger, hvordan arv, miljø og kultur påvirker menneskers adfærd, personlighed og identitet.
På psykologi skal du ikke være bange for at sætte dig ind i nye emner. Hvis du vil være god til psykologi, skal du også have lyst til at blive klogere på samfundet omkring os og have et brændende ønske om at forstå mennesket - både hvordan det tænker, udvikler sig både universelt og under givne omstændigheder, samt hvorfor det handler, som det gør.
Du lærer at forstå teorier og vide, hvordan du bruger fagudtryk som social arv, konformitet og mønsterbrud.
Det daglige arbejde:
Når du vælger psykologi på C-niveau, har du faget i 2. eller 3.g i 2 blokke om ugen. Vi har en grundbog, som hedder Psykologiens Veje og supplerer med tekster, eksempelvis artikler, om aktuelle emner i medierne, som kan relateres til vores emner. Vi ser også dokumentarudsendelser og film om emnerne, vi har om. Hvis vi har om eksempelvis udviklingspsykologi og herunder omsorgssvigt, kan vi fx se dokumentaren 'Min barndom i helvede' om mønsterbryderen Lisbeth Zoning eller filmen 'The Experiment' om socialpsykologen Philip Zimbardos berømte Stanford fængselseksperiment i USA i 70'erne i forbindelse med emnet 'Ondskabens psykologi'.
Forskel mellem B- og C-niveau:
Psykologi C er et valgfag, som man kan vælge i enten 2. eller 3. g, men for at vælge faget i 3.g på B-niveau, skal du have haft det på C-niveau i 2.g. Pensum på C-niveau tager udgangspunkt i det raske individ og alle valgfagsklasser i 2.g har samme pensum, så alle elever, der opgraderer i 3.g til B-niveau, har læst det samme. I modsætning til B-niveau, har C-niveau ingen skriftlig dimension og du har 2 moduler om ugen i modsætning til B-niveau, som har 3-4 moduler.
Som med andre fag, kan du vælge at skrive SRP i faget (i kombination med et studieretningsfag på A-niveau)
Emner på C-niveau:
Vi når 3 emner i løbet af et år. Disse er:
Omsorg, omsorgssvigt og mønsterbrud
Ondskabens psykologi
Det senmoderne gymnasieliv