PRŮMYSL

Slovo PRŮMYSL by se jiným slovem dalo popsat jako VÝROBA. K výrobě produktů člověk potřebuje suroviny získané zemědělstvím a při těžbě. Krom toho je nutná elektrická energie a kvalifikovaní pracovníci.

Průmyslová výroba se dělí na průmyslová odvětví - mezi nejhlavnější průmyslová odvětví u nás patří strojírenský, hutnický, chemický a potravinářský průmysl. Výrobky vznikají v průmyslových závodech - továrnách, fabrikách.

HUTNÍ PRŮMYSL

Hutnictví je obor, ve kterém se ve vysokých pecích pomocí spalování uhlí taví železná ruda. Z ní se pak vyrábí železo a ocel. Hutní průmysl se tedy soustředí do míst, kde je dostatek černého uhlí - na Ostravsko.

STROJÍRENSKÝ PRŮMYSL

Strojírenství je nejvýznamnější obor českého průmyslu - jde o výrobu strojů. Patří sem výroba aut, autobusů a nákladních aut, lokomotiv (Pars Nova Šumperk), strojů pro další výrobu, zařízení pro elektrárny. Patří sem i elektrotechnický průmysl - výroba televizí, praček, rychlovarných konvicí, vysavačů apod.

CHEMICKÝ PRŮMYSL

Součástí chemického průmyslu je výroba pohonných hmot z ropy (nafty a benzinu), výroba plastu, pneumatik, barev a laků, výroba hygienických prostředků (pasta na zuby, sprchový gel) i čistících prostředků (jar, prací prášek). Patří sem také výroba léků.

POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL

Potravinářský průmysl se nachází především v úrodných nížinách a ve velkých městech, jedná se o výrobu potravin. Patří k němu mlýny, pekárny, mlékárny (Olomouc), masné závody (masokombináty), čokoládovny (Velké Losiny) nebo pivovary (Hanušovice).

DŘEVOZPRACUJÍCÍ PRŮMYSL

Dřevo je významnou surovinou pro další zpracování - vyrábí se z něj nábytek, hračky, papír, hudební nástroje či sportovní potřeby.

SKLÁŘSKÝ A KERAMICKÝ
PRŮMYSL

Sklářský průmysl v ČR vyrábí spotřební sklo (skleničky), broušené sklo a bižuterii. Keramický průmysl zahrnuje výrobu keramiky (umyvadlo) a porcelánu (talíře, hrnečky).