Інклюзивна освіта - освіта рівних можливостей

       Впровадження інклюзивної форми навчання та виховання в закладі дошкільної освіти - це крок назустріч дитині, це нові підходи до навчання дітей з ООП: не дитина повинна підлаштовуватися під загальну систему навчання і виховання, а саму систему слід спрямовувати на задоволення потреб та інтересів кожної окремої дитини. Освітній інклюзивний простір має бути доступним для таких дітей, адже право на рівний доступ до якісної освіти за місцем проживання  – це право всіх дітей. Концепція інклюзивної освіти відображає одну з головних демократичних ідей – усі діти є цінними й активними членами суспільства.

       Завдання закладу – надання рівних можливостей для навчання та розвитку усім дітям. Тому створення інклюзивної групи – найбільш ефективний засіб, що гарантує солідарність, взаємоповагу та розуміння між дітьми з особливими освітніми потребами та їхніми однолітками.

Поради для батьків і педагогів

Стаття "Психологічна допомога батькам дітей з особливими освітніми потребами в умовах військових дій"  Дніпровський науковий часопис публічного управління, психології, права. Випуск 3. Автор Калініна Тетяна Станіславна, практичний психолог      КЗ "Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 56 комбінованого типу "Родина" Харківської міської ради", кандидат психологічних наук.

стаття Калініна Т.С..pdf

Сенсорний куточок, в спальній кімнаті, обладнаний

кріслами-грушами, бізібордом, сенсорним гамаком, м’яким конструктором «Гном», сенсорними полусферами «Їжачок», килимком «Гофр». 

В закладі функціонує стаціонарний басейн. Плавання є однією з найбільш дієвих форм фізичного виховання дітей. 

В ресурсній кімнаті є все необхідне для проведення психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових  занять. 

Освітній процес дітей з ООП здійснює команда психолого-педагогічного супроводу – група фахівців, що складається з адміністрації закладу, вихователів, асистента вихователя, вчителя-логопеда, практичного психолога, які виконують різноманітні функції з організації освітнього процесу, психолого-педагогічного супроводу, надання допоміжних послуг, що має відображення в індивідуальних програмах розвитку дітей.

В закладі створені належні доступні умови для навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами.


Інклюзивна група облаштована дитячими меблями, м’якими пуфами, підлога вкрита яскравим килимком-пазлом. 

Пісочна терапія – це ключ до внутрішнього світу дитини, один з засобів виразити переживання, досліджувати світ, збудувати стосунки. Розігруючи різні життєві сюжети в пісочниці, дитина символічно вирішує свої проблеми, позбавляється комплексів, страхів і переживань.

Граючи з кульками в сухому басейні, дитина отримує корисний масаж. Коли дитина активно бігає і борсається в сухому басейні, добре зміцнюються всі м'язові групи, в тому числі й ті, що формують поставу. Також у дітей розвивається почуття рівноваги і навички безпечного падіння. Ходіння в ньому стимулює тактильні відчуття у всьому тілі і розвиває дрібну моторику. 

  Підвищення кваліфікації педагогів з курсу "Особливості впровадження інклюзивного навчання в закладі дошкільної освіти" 

Проєкт “Professional Development” (Професійний розвиток працівників освіти) спрямований на пошук інноваційних шляхів підвищення кваліфікації працівників освіти в умовах диверсифікації відповідних освітніх послуг. Він реалізується креативною спільнотою фахівців, що є науково-педагогічними працівниками закладів вищої освіти та педагогічними працівниками закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти за підтримки ГО “Інновації для освіти” (myeducation.com.ua), ГО “Інститут соціальної політики регіону” та ФОП Лунячек Вадим Едуардович.

Проєкт передбачає проведення семінарів-тренінгів (3 години-0,1 кредит ЄКТС), короткотермінових курсів підвищення кваліфікації (10 годин-0,3 кредити ЄКТС),  курсів підвищення кваліфікації тривалістю -30 годин (1 кредит ЄКТС), а також (за потреби) курсів підвищення кваліфікації тривалістю 90 годин (наприклад, для новопризначених керівників закладів освіти), 150 і 180 годин (для педагогічних і науково-педагогічних працівників). Проєкт передбачає охоплення фахівців інших галузей за професійною ознакою.

Керівник проєкту – д.пед.н., проф. Лунячек Вадим Едуардович