Передовий педагогічний досвід

Козачук Марина Леонідівна

Вчитель – дефектолог, спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання «вчитель - методист»

ТЕМА ДОСВІДУ: Використання спеціальних та адаптованих наочних посібників і завдань для розвитку пізнавальних процесів та дрібної моторики у дітей з порушеннями зору.

АНОТАЦІЯ ДОСВІДУ: дана робота містить обґрунтування теоретичних аспектів для використання спеціального та адаптованого дидактичного матеріалу і посібників для роботи з дітьми з порушеннями зору; вимоги до наочності, організації корекційних занять; додатки із зображенням матеріалу та обладнання для індивідуальної роботи; матеріали консультацій, семінарів, занять. Провідна ідея досвіду полягає в тому, що педагогічно і методично вірно підібрані спеціальні та адаптовані наочні посібники і завдання позитивно впливають на розвиток пізнавальних процесів та дрібної моторики у дітей з порушеннями зору. З їх допомогою діти навчаються користуватися різними способами сприйняття оточуючого під час спеціально організованої корекційної діяльності. В них формується соціально - адаптована поведінка, отримані знання застосовуються дітьми під час спілкування, навчання , у грі; значно підвищується рівень та неформальність засвоєння знань за різними лексичними темами. Цінність досвіду полягає в тому, що під впливом послідовної роботи з використанням спеціальної наочності у дітей з особливими потребами формується певна життєва компетенція, виникає інтерес до отримання нових знань, формуються навички полісенсорного сприйняття, тобто раціональної взаємодії наявного зору, дотику, слуху та інших аналізаторів, що сприяє подальшій успішній адаптації в оточуючому світі.

ФОРМА УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА АПРОБАЦІЯ: папка з матеріалами опису досвіду роботи, відеофільм, фотоматеріали наочних посібників. Досвід схвалено Вченою радою Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області.

Швець Людмила Анатоліївна

вчитель-логопед, спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання «вчитель - методист»

ТЕМА ДОСВІДУ: Використання дидактичних ігор та вправ для виправлення фонетико-фонематичних порушень у дітей з вадами зору.

АНОТАЦІЯ ДОСВІДУ: провідна ідея досвіду підвищення ефективності процесу корекції фонетико-фонематичних порушень мовлення у дітей з вадами зору. В своїй роботі вчитель-логопед врахувала та проаналізувала стан всіх компонентів мовлення, стан зору та особливості сприймання дітей з вадами зору. Щоб корекційне заняття було результативним, діти з вадами зору почували себе впевнено, не напружувались, логопед використала один з провідних прийомів навчання - гру. Систематизувала та адаптувала дидактичні ігри та вправи по виправленню фонетико-фонематичних порушень мовлення у дітей з вадами зору, а також розділила їх по етапам корекційної роботи. На підготовчому етапі навчила дітей розпізнавати джерело не мовленнєвих звуків, їх напрямок, силу, висоту, кількість звучань. На цьому етапі використала ігри-вправи на розвиток дрібної моторики та ігри-вправи, які розвивають артикуляційний апарат з опорою на асоціативні картинки. Основний етап складають ігри, спрямовані на розвиток процесів фонематичного сприймання, фонематичних уявлень. Заключний етап складають ігри на розвиток фонематичного синтезу, на диференціацію та автоматизацію звуків у мовленні. Ігри мають чіткі форми, контур, достатню насиченість кольорів та правильне їх поєднання, що є необхідно для дітей з вадами зору. Вивчення індивідуальних особливостей кожної дитини, створення відповідної моделі роботи з кожною дитиною, інтеграція завдань з різних освітніх ліній і комплексне вирішення цих завдань. Вчитель-логопед створила умови для повноцінного розвитку кожної дитини. Педагог через нові форми, методи роботи оптимізує процес пізнання, розвиток мовлення, інтелекту, формує соціально-життєву компетентність, базові якості особистості.

ЦІННІСТЬ ДОСВІДУ полягає в тому, що така форма роботи сприяє особистісно-орієнтованій спрямованості у здійсненні корекційно-навчального розвитку дошкільнят. Представлені матеріали мають теоретичне та практичне значення для вчителів-логопедів, вихователів навчального закладу, які прагнуть до забезпечення оптимальних умов корекційного, інтелектуального і пізнавального розвитку дітей. ФОРМА УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА АПРОБАЦІЯ: папка з матеріалами опису досвіду роботи, презентація. Досвід внесений до каталогу передового педагогічного досвіду міського методичного центру управління освіти Чернівецької міської ради.

Батрак Ольга Володимирівна

вихователь, спеціаліст, педагогічне звання «вихователь - методист»

ТЕМА ДОСВІДУ: Нетрадиційні та інноваційні техніки в образотворчій діяльності дітей дошкільного віку.

АНОТАЦІЯ ДОСВІДУ: провідна ідея досвіду виховувати в дітей естетичні почуття, вміння бачити красу навколишнього світу та передавати свої враження в малюнках та аплікаціях. Використання нетрадиційних та інноваційних технік розвивають дрібну моторику м'язів рук, память, увагу, фантазію, самостійність, вміння експерементувати, формує мову дитини, вчить її думати, аналізувати, порівнювати, включаються зорові та рухові аналізатори. В роботі є опис різних нетрадиційних та інноваційних технік, які можна викорстовувати в роботі з дітьми, згідно програми, описується послідовна робота з батьками: ознайомлення, показ технік, консультації, індивідуальна робота. В роботі з дітьми починала з самого простого, викликаючи в них задоволення, інтерес. Враховувала індивідуальні можливості. Малюнок для дитини є не мистецтвом, а промовою. У процесі нетрадиційного малювання раціональне йде на другий план, відступають заборони, обмеження. Розробила на всі вікові групи теми занять.

ЦІННІСТЬ ДОСВІДУ полягає в тому, що нетрадиційні техніки образотворчої діяльності допомагають відчути себе вільним, подолати свій страх, побачити і передати на папері те, що звичайними засобами зробити важче. Мистецтво має таку властивість: навчає радіти, любити, бути щасливим, бачити прекрасне. Тому я пропоную всім дорослим займатися творчою діяльністю з дітьми з раннього віку, щоб допомогти розгадати секрети свого внутрішнього «Я».

ФОРМА УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА АПРОБАЦІЯ: папка з матеріалами опису досвіду роботи, презентація. Досвід внесений до каталогу передового педагогічного досвіду міського методичного центру управління освіти Чернівецької міської ради.

Шановська.PDF