Гранање

1. задатак

2. задатак

3. задатак

Написати програм за одређивање највећег од три унета броја без употребе функције max.

4. задатак

Написати програм који проверава да ли је унети природни број паран.

5. задатак

Написати програм који на основу висине и пола особе одређује идеалну тежину. Идеална тежина за особе женског пола је висина-110, а за особе мушког пола висина-100.

6. задатак

Написати програм који испитује да ли је унети троцофрени природни број палиндром. Број је палндром ако се исто чита слева удесно као и сдесна улево.

7. задатак

За два учитана двоцифрена природна броја А и Б одредити коме је већа сума цифара.

8. задатак

Написати програм који задати троцифрени број X испитује да ли је Армстронгов. Број је Армстронгов ако је једнак збиру кубова својих цифара. НПР: 153=1*1*1+5*5*5+3*3*3.

9. задатак

Новогодишњи поклон пакетић треба да садржи X чоколада, Y бомбона и Z поморанџи. Написати програм, без употребе функција max и min, којим се одређује колико се може направити поклон пакетића од А чоколада, B бомбона и C поморанџи.

10. задатак

У две кутије се налазе само црвене и беле куглице. У првој кутији се налази А црвених и B белих, а у другој X црвених и Y белих. Написати програм који одређује најмањи број премештања куглица тако да после премештања у свакој кутији буду куглице исте боје (свако премештање је пребацивање једне куглице).

11. задатак - Окружно такмичење 2007 - 7. и 8. разред

Група хакера покушава да својим члановима омогући бесплатан приступ што већем броју сервера на Интернету на којима се налазе популарне игре. Кад неки хакер успе да приступи серверу, он на њега поставља шифру од 5 цифара тако да и остали чланови његове групе могу да му приступе без муке. За формирање шифре користи се Интернет адреса рачунара која је састављена од 4 броја, од којих сваки има вредност од 0 до 255. При одређивању шифре се полази од првог броја и он се пореди са другим. Ако је други број већи онда се за резултат узима количник другог броја и броја од ког се пошло, а у супротном се прави њихов збир, при чему ако је вредност збира већа од 255, резултат се умањује за 255. Затим се добијени резултат, на исти начин, пореди са трећим бројем, а затим се нови резултат пореди са четвртим бројем. Од овако добијеног резултата се формира шифра, тако што се игнорише децимална тачка и за шифру узима првих 5 цифара броја, а уколико добијени број нема 5 цифара на крају се дода потребан број нула. Да би вратили контролу над рачунарима администратори система морају да знају ову шифру. Написати програм који за унету Интернет адресу рачунара A, B, C, D одређује шифру К за приступ рачунару.

Пример: Улаз: А = 164 B = 135 C = 99 D = 35

(Напомена. За унете вредности међурезултати су 44→ 2.25→ 15.55555→ 15555)

Излаз: 15555

12. задатак - Државно такмичење 2007 - 7. и 8. разред

Током дугих зимских ноћи Хобити, сићушна бића са Источних падина, проводе време у такмчењима у причању прича и решавању загонетки. За такмичење се поделе у три групе: Судије, Загонетачи, Одгонетачи. Судије траба да буду највиши, најтежи и најсатрији Хобити. Одгонетачи су најлакши, најнижи и најмлађи Хобити, а Загонетачи су у средини. Да би установили тачан критеријум за то ко ће којој групи припасти одлучили су да све битне каракеристике доносе одређен број поена: сваки Хобит који има висину 70цм и мање добија за то 5 поена, а виши добијају 10 поена; Хобити који имају тежину 80кг и мање добијају по 7 поена, а они тежи по 12 поена; Хобити који имају мање од 90 година добијају по 4 поена, а остали 18 поена. Као Судије се бирају Хобити који имају бар 35 поена, Загонетачи су они који сакупе од 24 до 34 поена, а преостали су Одгонетачи. Хобити су познати и као врло тврдоглави, тако да Хобити из породице Торбић никада нису Судије, а ако имају довољан број поена за ту групу, онда су Загонетачи, Дугоноги никада нису Загонетачи, тако да ако имају поене за ту групу они увек припадну групи којој су ближи по поенима, а Подбрдни не желе ни по коју цену да буду Одгонетачи, тако да уместо у ту групу они припадну Загонетачима. За све остале Хобите припадност групи се одређује на основу броја поена. Написати програм у коме се уноси име И, презиме П, висина В, тежина Т и број година Г неког Хобита, а исписује реченицу о томе у којој групи је тај Хобит.

Примери:

Улаз: И = Весели П = Зутиц В = 70 Т = 75 Г = 40

Излаз: Весели Жутић је Одгонетач

Улаз: И = Цветко П = Торбић В = 68 Т = 90 Г = 94

Излаз: Цветко Торбић је Загонетаћ

13. задатак - Општинско такмичење 2008 - 5. и 6. разред

Житко Цвеклић воли да у летњем периоду са пријатељима прави роштиљ. Испред своје куће он уређује један део само за ту намену. Простор за дружење је квадратног облика и уз његову ивицу биће озидан роштиљ. У часописима за уређење је пронашао да зидани роштиљ мора да буде правоуганог облика и да мора да има одређене димензије. Сада Житко није сигуран да ли роштиљ тих димензија може да стане у простор који је он припремио. Напишите програм који ће Житку да да одговор да ли роштиљ може да стане или не, ако се у програму уносе дужина ивице простора одређеног за дружење Д и прописане димензије роштиља Р1 и Р2.

Пример:

Улаз: Д = 2.5 Р1 = 2.1 Р2 = 2.6

Излаз: не може

Улаз: Д = 4.5 Р1 = 2.1 Р2 = 2.6

Излаз: може

14. задатак - Општинско такмичење 2008 - сви разреди

Хобити пуно пажње поклањају уређењу својих домова које праве испод земље. Сваких пар година Житко Цвеклић мења плочице у својој кухињи. Његова кухиња је правоугаоног облика, а плочице које је купио су квадратне. Међутим, врло лако може да се деси да одређен број плочица Житко мора да пресече да би покрио цео под. Он то веома пажљиво ради. На свакој плочици који сече обележи део који му треба, пресече плочицу, а остатак баци. Написати програм који ће да помогне Житку да израчуна колико плочица он мора да исече за своју кухињу, ако се у програму уносе димензије кухиње Д и С и димензија плочице П, све у центиметрима.

Пример:

Улаз: Д = 310 С = 270 П = 20

Излаз: 29

15. задатак - Окружно такмичење 2008 - сви разреди

При изградњи одбрамбеног зида за утврђење грофа Данила Семјонова патуљци користе мердевине две различите величине – велике и мале. Да би могли безбедно да се пењу на врх зида патуљци увек прво остваљају један комад малих мердевина, па уколико то није довољно на њих стављају једне велике мердевине, а ако ни то није довољно постављају платформу на зиду након које понављају исту комбинацију (једне мале и једне велике мердевинe) док не стигну до врха зида. Написати програм који учитава висину зида V, број малиx мердевина BM, висину малих мердевина VM, број великих мердевина BV и висину великих мердевина VV. Програм треба да изрaчуна да ли са мердевинама које су им на располагању патуљци могу да се попну до врха зида и ако могу колико платформи морају да поставе.

Пример:

Улаз: V = 20 BM = 10 VM = 1 BV = 8 VV = 3

Излаз: Mogu. Broj platformi 4

Улаз: V = 20 BM = 4 VM = 1 BV = 8 VV = 3

Излаз: Ne mogu

16. задатак - Државно такмичење 2008 - 5. и 6. разред

1. У рушевинама града Квоцакопетао Петар и Милан су нашли просторију која је на поду имала исцртане квадрате (поља) и цела је била подељена на 12 × 12 квадрата. На једном броју квaдрата су били насцртани симболи и неки су потенцијално активирали замке у просторији. Док су испитивали просторију Петар и Милан су активирали замку и просторију је испунила густа магла, тако да они ништа нису могли да виде, али су могли да се чују. Обзиром да им није први пут да се нађу у таквој ситуацији врло брзо су се договорили о стратегији кретања кроз просторију, да би дошли до истог поља и одатле кретање наставили заједно. У сваком кораку, по договору прелазе са једног поља на друго. Бројеви од 1 до 3 означавају начине њиховог кретања и то: 1 – право напред док не стигне до пријатеља, 2 – по правој линији у десно док не стигне до пријатеља и 3 – највише два поља дијагонално напред-десно или напред-лево. Кад год се зауставе били су окренути леђима зиду на коме се налазе врата кроз која су ушли. Ако су поља означена паром бројева, где први број означава број реда бројано од зида са улазним вратима, а други број број реда бројано од десног зида, написати програм у коме се уноси позиција поља U1 и D1 на коме се налази Петар, а затим позиција поља U2 и D2 на коме се налази Милан. Ако су у тренутку када је замка активирана Петар и Милан били на различитим пољима, програм треба да испише ко од њих двојице и које кретање треба да направи да би се нашли на истом пољу или да закључи да је немогуће да се након једног кретања нађу на истом пољу.

Пример:

Улаз: U1 = 3 D1 = 4 U2 = 6 D2 = 9

Излаз: Nemoguce

Улаз: U1 = 3 D1 = 8 U2 = 5 D2 = 6

Излаз: Petar 3

17. задатак - Општинско такмичење 2018 - 6. и 7. разред

Напишите програм RAZLIKA, који учитава са улаза троцифрени број и израчунава разлику између највећег и најмањег троцифреног броја, који се записује истим цифрама као и учитани број.

Улаз: Излаз: Улаз: Излаз: Улаз: Излаз:

123 198 174 594 505 45

17. задатак - Општинско такмичење 2018 - 6. разред

Напиши програм SEDMIDAN који за унети датум одређује који датум ће бити кроз 7 дана. Са стандардног улаза се уносе три позитивна цела броја (сваки у засебном реду) који представљају дан, месец и годину једног исправног датума након 31.12.1969. На стандардни излаз исписати три цела броја која представљају дан, месец и годину датума који ће наступити кроз 7 дана. Сви бројеви се исписују у једном реду, а иза сваког броја наводи се тачка.

Улаз: Излаз: Улаз: Излаз: Улаз: Излаз:

25 4.3.2018. 25 3.3.2016. 31 7.1.2018.

02 02 12

2018 2016 2017

18. задатак - Општинско такмичење 2018 - 7. и 8. разред

Напишите програм VIKEND који ће израчунати колико има викенд дана између дата два датума. Викенд је свака субота или недеља која није пре првог датума, нити након другог датума. У прва два реда стандардног улаза су задата два датума у формату дд.мм.гггг (дан.месец.година). У једином реду стандардног излаза исписати укупан број викенд дана између дата два датума. Ако је први датум након другог, исписати 0. Оба датума су између 1.01.1900 (понедељак) и 31.12.2100 (петак) укључујући и та два датума.

Пример 1 Пример 2 Пример 3

Улаз Улаз Улаз

23.02.2018 02.03.2018 23.02.2020

1.3.2020 30.1.2018 03.02.2018

Излаз Излаз Излаз

2 3 1