Vijesti, obavijesti, zanimljivosti

Ususret upisima u školu - radionice izrade plakata o našoj školi

Budući da se bliže dani prijave upisa u našu školu, a na inicijativu učenica 1. c razreda (Tare Kralj i Laure Vrbnjak) koje su osmislile radionice plakata, u školskoj smo knjižnici organizirali u nekoliko dana radionice na kojima su sudjelovali učenici 2. c razreda, smjera alatničar te učenici 1. c razreda, smjera tehnički crtač i alatničar. Učenici su putem plakata osmašima i našim budućim učenicima željeli približiti našu školu, prikazati njezinu povijest, zanimanja koja obrazujemo, projekte u koje smo uključeni te raspored prostorija i kabineta u školi. Ideje vodilje kojima su se rukovodili pri tome su bile: „Želim biti majstor“, „Danas naši učenici – sutra priznati zaposlenici!“ i "Izazov obrazovanja za budućnost".

Dragi osmaši, budući naši učenici, dobro došli ste posjetiti i upoznati našu školu!

Bliži se Uskrs, najveći kršćanski blagdan i u školskoj smo knjižnici nadolazeći blagdan obilježili kreativnim uskrsnim radionicama učenika. Na radionicama su sudjelovali učenici 1. c razreda (smjera tehnički crtač i alatničar) te 2. c razreda (smjera alatničar) koji su, uz zabavno i kreativno druženje, izrađivali uskrsne dekoracije koristeći isključivo prirodne i reciklirajuće materijale (drvo, grančice, razno bilje, lišće, papir). Radionicama su se pridružile vjeroučiteljica Ružica Miloš i Sanja Gotal koje su također izradile panoe s učenicima. Ciljevi ovakvih radionica su poticanje maštovitosti i kreativnosti kod učenika te želje za timskim radom i zajedništvom u duhu uskrsnih blagdana. 

Dan ljubavi ili konzumerizam?

I ove godine smo obilježili taj dan, Dan ljubavi, prigodnim radionicama  u školskoj knjižnici i čitaonici. Učenice 1. c razreda, smjera tehnički crtač i učenici 2. c razreda, smjera alatničar bili su sudionici edukativnih i kreativnih radionica te izradili plakate kojima žele potaknuti svoje vršnjake na kritičko razmišljanje. Na radionicama smo, nakon pregledanih kratkih videa, razgovarali o tome zbog čega se taj dan slavi, što ljubav znači u našim životima, raspravljali smo o tome koliko je taj dan podlegao konzumerizmu, tj. pretjeranoj težnji za kupnjom materijalnih stvari i uvjerenju da sreća osobe ovisi o posjedovanju materijalnih stvari. Je li se ljubav izgubila u svijetu materijalnih vrijednosti ili je trebamo slaviti svaki dan? Što je Valentinovo u današnje vrijeme, konzumerizam koji stvara način života ili Dan ljubavi? Mjeri li se Valentinovo prema količini darova koje druga strana dobiva ili prema znakovima pažnje i ljubavi? Moramo li nužno darovati materijalne stvari kako bismo nekome pokazali da ga volimo? Nije li zajedničko provedeno vrijeme pravi dar? Je li bitno obilježiti Valentinovo? Tko je bio Sveti Valentin? To su pitanja kojima su učenici izražavali svoja mišljenja i stavove zanimljivom raspravom. Svi su bili složni u zaključku da je LJUBAV ono što trebamo slaviti i darovati. Slavimo ljubav! Ljubav prema roditeljima, prema partneru, prema prijatelju, prema djetetu, prema svakom živom biću … I to svaki dan, bilo koji dan, a ne samo 14. veljače. Učenici su također ispisivali svoje poruke ljubavi te istraživali citate i zanimljivosti o ljubavi i Valentinovu u literaturi školske knjižnice te na mrežnim stranicama.


U povodu Dana sigurnijeg interneta, koji se ove godine obilježava 6. veljače, održali smo u školskoj knjižnici u dva dana niz edukativnih i kreativnih radionica u kojima su sudjelovali: učenice 1. c razreda, smjera tehnički crtač, učenici 3. c razreda, smjera alatničar i učenici 3. g razreda, smjera CNC operater. Sveopća digitalizacija i korištenje suvremene tehnologije i interneta  je danas neizbježno i, koliko nam te pojave pomažu u svakodnevnom životu i radu, kriju i  mnoge opasnosti koje trebamo naučiti prepoznati, prilagoditi im se i znati se obraniti od njih.  Učenici su se upoznali s mogućim opasnostima koje donosi korištenje interneta te o načinima rješavanja tih problema. Pritom su rado raspravljali o svojim iskustvima na internetu i društvenim mrežama, osvijestili su svoja znanja o pozitivnim i negativnim stranama interneta, kao i o važnosti sigurnog korištenja interneta i društvenih mreža. Učenicima se ukazalo na pojavu širenja lažnih vijesti, na pojavu seksualnog i svakog drugog nasilja na internetu, na pojavu lažnih profila na društvenim mrežama, lažnih mrežnih stranica, lažnih „web-shopova“ i dr. Sudionici radionica su također na kreativan način prikazivali svoja iskustva s društvenih mreža, ali su se također služili i različitim izvorima informacija u školskoj knjižnici te istraživali sigurnije načine korištenja interneta. Učenici su na radionicama raspravljali o svojim mogućim negativnim iskustvima, o postojanju "cyberbullyinga", "phishinga", lažnog predstavljanja, krađe identiteta, pedofilije na internetu i o postupcima koje moraju napraviti i kome se obratiti u slučaju pojavljivanja tih opasnosti.

Cilj ovih radionica je prevencija internetskih opasnosti, kao i proširenje saznanja učenika o tome kako pojačati sigurnost na društvenim mrežama, što treba izbjegavati na internetu i društvenim mrežama te u kakvoj su povezanosti kazneni zakoni i internet. Također je učenicima približen rad Centra za sigurniji internet, kojem se može anonimno prijaviti ilegalan, neprikladan ili lažan sadržaj na internetu te zatražiti pomoć na besplatan telefon 0800 606 606. Svoje zaključke su učenici prikazali na priloženim plakatima.

Kao i svake godine, u povodu božićnih i novogodišnjih blagdana, organizirali smo u školskoj knjižnici  kreativne božićne radionice. Učenici 2. c razreda, smjera alatničar, pokazali su svoju kreativnost i sudjelovanje u timskom radu zajedno s učenicima Prve ekonomske škole. Pri izradi božićnih ukrasa, učenici su izrađivali dekoracije za „zimsko seoce“ rukovodeći se ekološkim načelima i koristeći reciklirajuće materijale (karton, papir). Ciljevi ovakvih radionica su poticanje maštovitosti i kreativnosti kod učenika te želje za timskim radom i zajedništvom u duhu adventa i Božića. U nastavku: fotografije učeničkih radova za panoe. 

U sklopu nadolazećeg državnog blagdana Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, a u suradnji s Prvom ekonomskom školom, učenici naše škole su obilježili sjećanje na sve žrtve Domovinskog rata, osobito na žrtve grada heroja – Vukovara. Na radionicama u školskoj knjižnici sudjelovali su učenici 1.h razreda Patrik Matanović, Luka Rekić, Tomislav Marić, Luka Potočki, Vid Ivoš i Marko Tomić, koji su ujedno i pripremili izložbu svojih radova. Prisjećajući se i svojih članova obitelji, stradalih u Domovinskom ratu i u Vukovaru, učenici su najviše pozornosti posvetili simbolima grada Vukovara i vukovarske tragedije.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata obilježava se svake godine 18. studenoga u spomen na sve žrtve obrambenog Domovinskog rata koji je trajao od 1991. do 1995. godine. Na taj dan se u cijeloj Hrvatskoj održavaju komemorativni skupovi, pale se svijeće i polažu vijenci uz prisjećanje na žrtve rata. Ova dva događaja u Hrvatskoj su vrlo važna i emotivna, a cilj im je sačuvati uspomenu na žrtve rata, na grad Vukovar, kao i iskazati zahvalnost svim građanima koji su dali svoje živote u borbi za slobodu i neovisnost Hrvatske.


Nek' ti riječ ne bude strana(c) …

Književnost bez granica

Tradicionalna manifestacija Mjesec hrvatske knjige koja svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga nastoji razvijati i poticati ljubav prema knjizi i čitanju, ove je godine imala za cilj ukazati na važnost prevoditelja. Neprocjenjiva je vrijednost književnog prevođenja zahvaljujući kojemu strana književnost, njezini klasici i suvremenici, hrvatskim čitateljima prestaju biti strani. Isto tako, zahvaljujući prevoditeljima, i hrvatsku književnost, njezina djela i književnike, upoznaje cijeli svijet jer prevoditelji omogućuju da se hrvatska književnost širi izvan granica naše domovine. Na tragu ovog razmicanja jezičnih granica, ovogodišnji slogan MHK-a glasi:  Nek' ti riječ ne bude strana(c)… Ova je godina također proglašena Europskom godinom vještina pa se i prevođenje kao vještina uklapa u ovaj poticajni naboj iz Europske unije. U školskoj knjižnici su učenici 1. h razreda sudjelovali na radionici kojom smo istaknuli značaj prevoditelja izradom straničnika (bookmarkera) na temu knjige i čitanja te prigodnom izložbom.

U sklopu aktivnosti povodom ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige, u srijedu 8. studenoga učenici 2. g razreda (u pratnji nastavnice Ivane Macan i školske knjižničarke Tanje Novak Pavić), posjetili su Međunarodni sajam knjiga i učila - Interliber. U šarolikom i vrlo sadržajnom programu ovogodišnjeg Interlibera,  posjetiteljima je doista teško odlučiti čemu dati prvenstvo u sadržajima koji uključuju književne susrete i druženja s autorima, promocije knjiga, radionice za djecu i mlade, kvizove ili filmske projekcije. Sajam, koji svake jeseni na Zagrebačkom velesajmu okuplja nakladnike, pisce i sve knjigoljupce, oduševio je velikom ponudom knjiga i naše učenike koji su se  najviše zadržavali na izložbenim prostorima novog izdanja "Harry Potter kuharice" te na štandovima izdanja „12 pravila za život – protuotrov kaosu“ (Peterson) i „8 pravila ljubavi (Shetty). Zanimljivo je bilo prelistati i nova izdanja svjetskih bestselera J. R. Tolkiena ("Pad Numenora"), S. Kinga ("Potpaljivačica"), M. Atwood ("U nebranu grožđu"), R. Martina ("Ledeni zmaj"), R. Greena, J. Bucaya, ili pak novi naslov Kristiana Novaka „Slučaj vlastite pogibelji“ i novitet Stipe Božića „Penjačevi zapisi“. Nakladnička kuća Školska knjiga je putem zanimljivih razgovora s urednicima pojedinih područja predstavila niz svojih novih izdanja, među kojima su izdanja Lumena, niz noviteta stručne literature, izdanja za djecu i mlade te zanimljivi znanstveno-popularni naslovi (primjerice: Dalia Kager: „Umjetna inteligencija“, Sahlberg-Doyle: „Neka se djeca igraju: kako će više igre učiniti naše škole boljima i pomoći djeci napredovati“, Picek: „Iza granica vidljivog“ i dr.).

 Interliber je najveća sajamska književna manifestacija u Hrvatskoj, ujedno i odlična prigoda za predstavljanja knjiga, pisaca, čitanja, ali i znanosti i znanja općenito. Uz to je i prigoda za nabavu popularnih naslova po promotivnim cijenama, uz slobodan ulaz na sajam.

U okviru odgojno-obrazovne djelatnosti školske knjižnice, svi učenici prvih razreda u rujnu i listopadu svake godine organizirano posjećuju knjižnicu i jedan do dva školska sata provedu u upoznavanju usluga koje nudi školska knjižnica te knjižne i neknjižne građe kao i različite izvore informacija u knjižnici. Učenicima se osobito predstavi mrežna stranica Virtualne knjižnice ISŠ-a koja im može pomoći u svladavanju nastavnih sadržaja i pružiti mnoštvo sadržaja za provođenje slobodnog vremena.  Učenici se ovim prvim dolascima u školsku knjižnicu i ugodnim druženjem informiraju o svojim pravima, dobiju članske iskaznice, predstavi im se rad knjižnice putem prezentacije, mrežni katalog (e-katalog) te se upoznaju s mrežnim stranicama škole i knjižnice. Na kraju učenici vrlo rado sudjeluju u Kahoot kvizu koji im,  istovremeno na zabavan i poučan način, približava rad knjižnice i čitaonice. Učenicima se također daje mogućnost da se pismeno izraze u kratkoj anketi o svojim očekivanjima i željama u vezi školske knjižnice. Ovakvim zanimljivim druženjem, učenike se potiče na naviku dolaženja u knjižnicu, a osim toga razvijamo i potičemo  čitateljsku, medijsku i informacijsku pismenost kod učenika. 

Čitajmo da se pročitamo! 

Čitanjem protiv stresa!

Brojna su istraživanja pokazala, ako se zanesemo čitajući neku knjigu, hormoni stresa opadaju za oko 70 %, točnije već 6 minuta čitanja smanjuje razinu stresa za 68 %. Čitanje knjiga je aktivnost koja ima mnogobrojne korisne učinke, a jedan od njih je pozitivan i iscjeljujući utjecaj na mentalno zdravlje pojedinca jer čitanje smanjuje stres, anksioznost i depresiju. Samo 6 minuta čitanja smanjilo je stres sudionicima istraživanja za 68 %, što je veći učinak od slušanja glazbe ili šetnje. Zašto čitamo? Čitanjem stječemo nova znanja i proširujemo spoznaje, čitanje odmara, smiruje, zabavlja, veseli, potiče našu maštu i kreativnost, potiče naše razmišljanje, čitanje razvija i kritičko mišljenje, potiče radoznalost, širi naše horizonte, kuteve gledanja, upoznaje nas sa svijetom oko sebe, razvija koncentraciju, obogaćuje naš rječnik, potiče na otkrivanje sebe i drugih, poboljšava pamćenje, omogućuje nam lakše rješavanje naših problema, pomaže u usvajanju pravih etičkih vrijednosti, čitanje jednostavno izgrađuje osobnost i obogaćuje naš život.

Nakon što su se upoznali sa "Sandučićem povjerenja", učenici 2.f i 2.g razreda sudjelovali su u školskoj knjižnici na radionici o vršnjačkom nasilju. Raspravljali smo o oblicima vršnjačkog nasilja, mogućim uzrocima nasilničkog ponašanja te načinima rješavanja sukoba, kao i načinima borbe protiv nasilja. Također smo se dotakli teme o nereagiranju promatrača na vršnjačko nasilje te o odgovornosti svakog učenika koji je svjedok vršnjačkog  nasilja. Učenici su sami definirali vršnjačko nasilje, obratili su se porukama nasilnicima, kao i potencijalnim žrtvama, iznijeli su svoje načine rješavanja problema, dali su savjete kome i kako se obratiti u slučaju nasilja. Cilj ove radionice bio je osvješćivanje problema vršnjačkog nasilja, kao i prevencija bilo kojeg oblika nasilja među vršnjacima.

Dragi učenici! 

U našoj je školi u predvorju postavljen "Sandučić povjerenja" za učenike. 

Jeste li osjetili nasilje bilo koje vrste? Trpite li vrijeđanje, izoliranje, ogovaranje, ignoriranje, zadirkivanje ili prijetnje? Ili vas netko zlostavlja, bilo fizički ili psihički? Zlostavlja li vas možda netko u razredu?

Ako ste na bilo koji način osjetili nasilje bilo kojeg oblika, slobodno i s punim povjerenjem (anonimno ili ne), možete svoj problem, priču ili neka svoja zapažanja povjeriti "Sandučiću povjerenja". Prekinite tišinu koja boli! Neka to bude vaš glas protiv nasilja! Možete jednostavno napisati i samo komentar, nešto što želite nekome poručiti, kao i poruku mladima o vršnjačkom nasilju.

 Glas učenika protiv nasilja!

Tema koja je odabrana kao izuzetno važna i ključna u komunikaciji europskih institucija s građanima je cjeloživotno učenje  s naglaskom na vještine pa je i ova 2023. godina proglašena Europskom godinom vještina od strane Europskog parlamenta. U povodu toga smo u školskoj knjižnici organizirali edukativnu radionicu s učenicima drugih razreda, s ciljem informiranja i upoznavanja učenika kako svoje strukovno obrazovanje proširiti i koje su mogućnosti zapošljavanja u cijeloj Europskoj uniji. Demografske, ali i brojne druge promjene na tržištu rada od svih građana Europske unije traže prilagodbe i usmjeravanje na cjeloživotno učenje i stjecanje novih vještina. Oni koji uče i usvajaju nova znanja lakše se nose s promjenama na tržištu rada i uključeniji su u gospodarske procese. Radna snaga s vještinama koje su tražene na tržištu rada pridonosi i održivom rastu, stvara više inovacija i poboljšava konkurentnost tvrtki. Važno je povezivanje ambicija, sposobnosti i talenata pojedinaca s potražnjom i potrebama tržišta, kao i težnja za zapošljavanjem što većeg broja ljudi, osobito mladih ljudi i žena. 

U povodu ovogodišnjeg prvog dana proljeća 20. ožujka, organizirali smo u školskoj knjižnici kreativnu proljetnu radionicu “Ples leptira u proljeće“. Radionica je uključivala izradu leptira origami tehnikom i upoznavanje s haiku poezijom. Svoje umijeće su pokazali učenici 2.c razreda, smjera alatničar koji su, uz pomoć i podršku Lane Koledić, svladali vještinu savijanja papira i izradu leptira, vjesnika proljeća.

Origami je tradicionalna japanska vještina kreiranja trodimenzionalnih modela od papira u različite oblike i figure životinja, ljudi, predmeta i apstraktnih oblika, a sve bez škara i ljepila. U 20. stoljeću vještina origamija se proširila Europom, dok je izvorno u Japanu nastala u 17. stoljeću.

Radionicu smo upotpunili proljetnim haiku stihovima, tj. upoznavanjem učenika s haiku poezijom, također japanskim tradicionalnim oblikom pjesništva. Haiku se smatra najkraćim oblikom poezije na svijetu, a teme stihova su priroda, čovjek i životno iskustvo. Cijelu radionicu smo osmislili u ozračju dolaska novog godišnjeg doba, a sve u cilju slavljenja proljeća, buđenja i rađanja prirode, ljudi i životinja. 

U najnovijem broju časopisa Zagrebačkoga knjižničarskog društva „Bez uveza“ objavljen je članak pod naslovom: "Kako virtualna i stvarna knjižnica Industrijske strojarske škole djeluju zajedno". 

"Bez uveza elektronički je bilten Zagrebačkoga knjižničarskog društva koji izlazi pet puta godišnje sa svrhom ažurnog informiranja čitatelja o događanjima i aktivnostima u knjižnicama na području grada Zagreba i Zagrebačke županije. U biltenu se objavljuju najave, vijesti i kratki prikazi aktivnosti u knjižnicama autori kojih su članovi Zagrebačkoga knjižničarskog društva te ostali autori na poziv uredništva." (preuzeto sa stranica biltena)

O našoj školskoj stvarnoj i virtualnoj knjižnici na stranicama e-biltena Bez uveza: https://sites.google.com/view/bez-uveza/arhiva-brojeva/god-3-br-12023/virtualna-i-stvarna-knji%C5%BEnica-industrijske-strojarske-%C5%A1kole

Kao i svake godine, u povodu božićnih i novogodišnjih blagdana, organizirali smo u školskoj knjižnici i čitaonici kreativne božićne radionice. Učenike 1. c razreda podijelili smo u nekoliko skupina i svaka je skupina učenika radila na posebnom zadatku, pri čemu su učenici ponovo pokazali svoju kreativnost i maštovitost te sudjelovanje u timskom radu. Učenici su izrađivali božićne dekoracije, ukrašavali panoe, izrađivali boriće od starih CD-a i časopisa te ispisivali svoje želje/poruke za Božić svojim vršnjacima, obitelji ... Pri izradi božićnih dekoracija, učenici su se rukovodili ekološkim načelima i koristili prirodne i reciklirajuće materijale (češeri, grančice, suho lišće, papir i dr.). Ciljevi ovakvih radionica su poticanje maštovitosti i kreativnosti kod učenika te želje za timskim radom i zajedništvom u duhu adventa i Božića.

Poruke učenika na bookmarkerima:

"Akcija je temelj svakog cilja i uspjeha" ,"Svoju pamet razmnožite čitanjem knjiga", "Knjižnica je mozak škole", "Onaj tko ne voli čitati, nije pronašao pravu knjigu za sebe", "S čitanjem knjiga, postajemo pametniji", "Čitanjem možemo razviti svoj rječnik", "Jedini način da imaš prijatelja je da budeš prijatelj!", "Knjiga je mašta Generacije Z!",  "Knjiga nije predmet, knjiga je čarolija!", "To nije mjesto odakle si došao, već odgovara na pitanje kuda ideš!", "Budi svoj i nemoj dopustiti da netko kontrolira tobom, tvojim mislima i osjećajima", "Bol ne rađa ljude, već ljubav rađa ljude!", "Knjiga je moć, u knjizi je znanje, knjiga je zabavna!", "Ako se možeš igrati, možeš nešto i pročitati!", "Tvoj je život, ti moraš odlučiti tko te zaslužuje za prijatelja", "Neki ljudi će uvijek biti uz tebe, a neki ne!" "Prijatelj nije onaj tko će te ismijavati zbog tvojih problema, nego onaj tko će te saslušati i dati ti neki savjet". 

Ovogodišnja nacionalna manifestacija „Mjesec hrvatske knjige“, koja se tradicionalno svake godine obilježava od 15. listopada do 15. studenoga, bila je posvećena Godini mladih i promicanju čitanja i pisanja kao važnih društvenih vrijednosti. Tema manifestacije je glasila Generacija K, čime se aludiralo na postojeće podjele generacija (generacije X, Y, Z, Alfa), a željelo naglasiti dva ključna pojma: Knjiga i Knjižnica.  Ovom se temom skreće pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija mladih, ali i ukazuje na specifična obilježja današnje mlade generacije Z i Alfa: pametni telefon u ruci, ekološka osviještenost, ali i osamljenost i zabrinutost. U svemu tome, knjige i knjižnice mogu odigrati važnu ulogu i mogu mladima biti i podrška i pomoć, moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je bio „Misli na sebe – čitaj“! Učenici 2. c razreda, smjera alatničar, sudjelovali su, zajedno sa svojom profesoricom Ivanom Šutalo, na radionici izrade straničnika u školskoj knjižnici u povodu Mjeseca hrvatske knjige i Godine mladih. Cilj radionice bio je ukazati na probleme današnje mlade generacije, osvijestiti njihova specifična obilježja ponašanja, kao i mogućnosti koje se nude mladima, ali i ukazati na važnost čitanja i knjige za mladog čovjeka. Nakon razgovora, učenici su ispisivali svoje poruke mladima, svoja razmišljanja o životu i knjizi na straničnike (bookmarkere). 

U sklopu aktivnosti povodom ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige i Godine mladih, u četvrtak 10. studenoga učenici 2. g razreda (pod voditeljstvom Ivane Macan i Tanje Novak Pavić) posjetili su Međunarodni sajam knjiga i učila - Interliber. Sajam, koji svake jeseni na Zagrebačkom velesajmu okuplja nakladnike, pisce, distributere i sve knjigoljupce, oduševio je velikom ponudom knjiga i naše učenike. Iako je ponuda knjiga na ovom sajmu neizbježno vrlo šarolika, naši su se učenici ipak najviše zadržali na izložbenim prostorima poznatih sportskih i drugih zvijezda i njihovih novih izdanja biografija ("Zašto te zovu Srna" - autobiografija Darija Srne). Također smo uspjeli pogledati i predstavljanja nekoliko zanimljivih naslova: monografiju "Tošo Dabac - umjetnik svojeg vremena", kao i predstavljanje prvog sveska "Izabranih djela" Vesne Parun. Hrvatski državni arhiv je isto tako predstavio niz svojih novih izdanja, među kojima i knjigu Hrvoja Gržine: "Sunčani kip - povijest fotografije u Zagrebu 1839.- 1900." Interliber  je otvoren do nedjelje, ulaz je slobodan pa ne propustite prigodu za nabavom ponekog naslova uz pristupačnu cijenu. 

U okviru odgojno-obrazovne djelatnosti školske knjižnice, svi učenici prvih razreda u listopadu svake godine organizirano posjećuju knjižnicu i jedan do dva školska sata provedu u upoznavanju usluga koje nudi školska knjižnica i čitaonica te s knjižnom i neknjižnom građom kao i različitim izvorima informacija u knjižnici. Učenicima se osobito predstavi mrežna stranica Virtualne knjižnice ISŠ-a koja im može pomoći u svladavanju nastavnih sadržaja i pružiti mnoštvo sadržaja za provođenje slobodnog vremena.  Učenici se ovim prvim dolascima u školsku knjižnicu i ugodnim druženjem informiraju o svojim pravima, dobiju članske iskaznice, predstavi im se rad knjižnice putem prezentacije te se upoznaju s mrežnim stranicama škole i knjižnice. Na kraju učenici vrlo rado sudjeluju u Kahoot kvizu koji im,  istovremeno na zabavan i poučan način, približava rad školske knjižnice. Učenicima se također daje mogućnost da se pismeno izraze u kratkoj anketi o svojim očekivanjima i željama u vezi školske knjižnice. Ovakvim zanimljivim druženjem učenike se potiče na naviku dolaženja u knjižnicu, a osim toga razvijamo i potičemo  čitateljsku, medijsku i informacijsku pismenost kod učenika. 

Neka se i vaš glas čuje! U 2022. obilježavamo Europsku godinu mladih kojom se želi ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Europska godina mladih pruža mladima brojne prilike za učenje, dijeljenje vizije i susrete s drugima te sudjelovanje u aktivnostima u cijeloj Europi i zato predstavlja pravi trenutak da s puno samopouzdanja zakoračimo u budućnost Pridružite se i doznajte što vas čeka u #EYY2022!

Što EU poduzima za mlade? Provjeri na stranici https://europa.eu/youth/year-of-youth_hr  i sudjeluj u konkretnim aktivnostima u cijeloj Europi (izaberi državu, vrstu aktivnosti, temu koja te zanima …) Zanimljive informacije i događaje možeš pratiti i na stranicama mladihr.hr . Iskoristi priliku! Čekaju te uzbudljive aktivnosti! Iznesi svoju viziju! 2022. je vaša godina! GODINA MLADIH! Budi u tijeku!

Učenici 1. c razreda su u školskoj knjižnici i čitaonici, u povodu približavanja proljetnog godišnjeg doba, sudjelovali na radionici pod nazivom „Proljeće u stihovima – pjesnici o proljeću“. Razgovarali smo o bojama i mirisima proljeća, buđenju prirode i ljudi, o vremenu kad se ljudi i priroda ponovo pronalaze zajedno. Pokušali smo osvijestiti proljeće kao doba rađanja i buđenja, kao vrijeme stvaranja potaknuto sunčevim zrakama. Učenici su istraživali u knjižnom fondu školske knjižnice pjesnike koji su opjevali proljeće, pronašli su i čitali stihove Slavka Mihalića,  Vesne Parun, Dobriše Cesarića, Frana Galovića, Dragutina Tadijanovića, A. G. Matoša i drugih. Na mrežnim stranicama su pretraživali  citate o proljeću, oslikavali bojama i oblicima njihovo viđenje proljeća. Rezultat radionice je učenička izložba ispred školske knjižnice. 

Bliži se Valentinovo: i ove smo školske godine obilježili taj dan, Dan ljubavi, prigodnom radionicom  u školskoj knjižnici. Učenice Ana Kovačić i Lea Bošnjak iz 1.c razreda  bile su najkreativnije i pripremile izložbu u povodu Valentinova te izradile plakate kojima žele potaknuti svoje vršnjake na razmišljanje. Na radionici smo razgovarali o tome zbog čega se taj dan slavi, što ljubav znači u našim životima, raspravljali smo o tome koliko je taj dan podlegao konzumerizmu i postao iskomercijaliziran. Je li se ljubav izgubila u svijetu materijalnih vrijednosti ili je trebamo slaviti svaki dan? Što je Valentinovo u današnje vrijeme, konzumerizam ili Dan ljubavi? Tko je bio Sveti Valentin? Mjeri li se Valentinovo prema količini darova koje druga strana dobiva ili prema znakovima pažnje? Moramo li nužno darovati kako bismo nekome pokazali da ga volimo? Je li bitno obilježiti Valentinovo? To su samo neka od pitanja kojima su učenici izražavali svoja mišljenja i stavove zanimljivom raspravom. Svi smo bili složni u zaključku da je LJUBAV ono što trebamo slaviti. Slavimo ljubav! Ljubav prema roditeljima, prema partneru, prema prijatelju, prema djetetu, prema svakom živom biću … ljubav prema svima na maloj plavoj kugli u svemiru. I to svaki dan, bilo koji dan, a ne samo 14. veljače. Učenice su također istraživale citate i zanimljivosti o ljubavi i Valentinovu u literaturi školske knjižnice te na mrežnim stranicama.

Osim toga, u školskoj knjižnici smo postavili izložbu pod naslovom „Knjige o ljubavi i oko nje“ s mnoštvo literature koja razmatra doživljaj ljubavi s različitih gledišta. Knjižice su spremne za posudbu!

Obilježavajući Međunarodni dan materinskog jezika, svake se godine 21. veljače podsjetimo na važnost jezika koji je u nas usađen od naših početaka, od ranog djetinjstva. Materinskim jezikom možemo najbolje i najpreciznije izraziti najširi raspon vlastitih misli i osjećaja te, kroz pripadnost skupini, njime ostvarujemo pravo na posebnost vlastitog jezika koji je neotuđiv dio našega identiteta. Odlukom UNESCO-a je  21. veljače proglašen Međunarodnim danom materinskog jezika, dajući tom jeziku posebnu važnost i podsjećajući čovječanstvo na obvezu očuvanja vlastitog jezika, ali i jezične raznolikosti. Cilj je promicati jezične raznolikosti i višejezično obrazovanje; jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskog kulturnog nasljeđa, već i nezamjenjiv izraz ljudske kreativnosti i različitosti.

Hrvatski jezik se kroz povijest morao spašavati od nasilnog potiskivanja ili unitarizacije, a danas ga moramo braniti od ravnodušnosti i sačuvati njegovu samostalnost za buduće naraštaje. Također moramo njegovati i dijalektalno bogatstvo mnoštva hrvatskih narječja kao nematerijalnu kulturnu baštinu i sačuvati ih od zaborava. Danom materinskog jezika 21. veljače započinje Mjesec hrvatskog jezika koji traje sve do 17. ožujka te je tom prigodom u školskoj knjižnici postavljena  izložba literature o hrvatskomu jeziku i hrvatskim narječjima pod naslovom: „Govorim hrvatski, šapućem hrvatski, šutim hrvatski, volim hrvatski, sanjam hrvatski …“

U očekivanju prvog adventskog tjedna, započeli smo s aktivnostima i kreativnim radionicama za učenike u povodu božićnih i novogodišnjih blagdana. Vesela skupina učenika 1. c razreda provela je 2 školska sata u školskoj knjižnici i čitaonici. Jedan školski sat smo u povodu Godine čitanja posvetili mrežnoj stranici Virtualne knjižnice ISŠ-a, a drugi sat su učenici ukrašavali pano ispred školske knjižnice izrađivanjem 3D pahuljica te borića od starih CD-ova.

Ciljevi ovakvih radionica su poticanje maštovitosti i kreativnosti kod učenika te želje za timskim radom i zajedništvom u duhu adventa i Božića.


I ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige kroz raznovrsne i mnogobrojne programe promiče kulturu čitanja i pisanja kao izrazito važnih društvenih vrijednosti. I naša se škola, kao i svake godine, pridružuje osnovnom cilju manifestacije, a to je ukazati na važnost knjige i čitanja. Osobito je važno naglasiti da se ovogodišnja manifestacija održava u okviru Godine čitanja, a moto je: Ajmo hrvati se s knjigom!“. Moto ima dvostruku konotaciju – asocira na hrvatsku književnost i na šaljiv način daje poticaj pojedincima da se hrabro suoče s knjigom i čitanjem. U povodu ovog slavljenja knjige i čitanja te poticanja na čitanje u školskoj je knjižnici postavljena izložba noviteta suvremenih hrvatskih književnika pod naslovom „100 % domaće – hrvatski autori u Godini čitanja". Za izložbu i prezentaciju smo izdvojili suvremene hrvatske autore, perspektivne i zanimljive u svom izričaju te popularne i rado čitane u hrvatskoj mlađoj populaciji. To su ovoga puta: Miro Gavran, Pavao Pavličić, Julijana Matanović, Damir Karakaš, Davor Rostuhar, Ante Tomić i Kristian Novak. Zavirite u njihova djela, čekaju vas u školskoj knjižnici! 

U okviru odgojno-obrazovne djelatnosti školske knjižnice, svi učenici prvih razreda u listopadu svake godine organizirano posjećuju knjižnicu i jedan do dva školska sata provedu u upoznavanju usluga koje nudi školska knjižnica i čitaonica. U skladu s poštivanjem epidemioloških mjera i ove smo godine učenike prvih razreda upoznali s knjižnom i neknjižnom građom kao i različitim izvorima informacija  u knjižnici te ostalim uslugama koje nudi knjižnica naše škole. Učenicima je osobita pozornost obraćena prezentaciji mrežne stranice Virtualne knjižnice ISŠ-a koja im može pomoći u svladavanju nastavnih sadržaja i pružiti mnoštvo sadržaja za provođenje slobodnog vremena, također i u uvjetima nastave na daljinu.  Učenici se ovim prvim dolascima u školsku knjižnicu i ugodnim druženjem informiraju o svojim pravima, dobiju članske iskaznice, predstavi im se rad knjižnice putem prezentacije te se upoznaju s mrežnim stranicama škole i knjižnice. Na kraju učenici vrlo rado sudjeluju u Kahoot kvizu koji im,  istovremeno na zabavan i poučan način, približava rad školske knjižnice. Učenicima se također daje mogućnost da se pismeno izraze o svojim očekivanjima i željama u vezi školske knjižnice. Ovakvim zanimljivim druženjem učenike se potiče na naviku dolaženja u knjižnicu, a osim toga razvijamo i potičemo  čitateljsku, medijsku i informacijsku pismenost kod učenika. 

U povodu Godine čitanja izradili smo i učenicima prvih razreda predstavili letak Virtualne školske knjižnice. U letku se nalaze QR kodovi koji korisnike poveznicama izravno upućuju na mrežne stranice pojedinih područja u Virtualnoj školskoj knjižnici. Tako učenici mogu na jednostavan i brz način pronaći mnoštvo poveznica na korisne materijale za nastavu i izvore znanja. Isto tako mogu se odmah povezati na mrežna mjesta koja sadrže digitalna izdanja cjelovitih knjiga, tj. e-knjige koje učenici mogu čitati besplatno. Tu je i QR kod s poveznicom na mnoštvo sadržaja za provođenje slobodnog vremena. Osim toga, na letku su poveznice na referentnu zbirku (enciklopedije, priručnici, leksikoni), na e-učenje, e-časopise te na digitalne alate. 

U sklopu međužupanijskog stručnog vijeća srednjoškolskih knjižničara za tri županije (Grad Zagreb, Zagrebačka  i Krapinsko-zagorska županija), školska knjižničarka Industrijske strojarske škole Tanja Novak-Pavić održala je 7. srpnja 2021. godine predavanje o radu školske knjižnice u vrijeme nastave na daljinu: "Virtualnom knjižnicom do znanja".  Predavanje se održavalo na mreži, a uključivalo je upute za izradu web stranice virtualne knjižnice u digitalnom alatu Google Sites. 

Ovim projektom učenici i djelatnici  žele istaknuti važnost pisane riječi, učiniti knjigu dostupnu svima te potaknuti sve učenike, djelatnike i prijatelje škole na čitanje. Vjeruju kako će projekt biti prihvaćen na način kako je i zamišljen, odnosno da čitatelji donose vlastite naslove te posuđuju one koji će biti dostupni u trenutku posuđivanja. 


Mala slobodna knjižnica - kućica za knjige

Učenici naše škole obilježavaju Godinu čitanja brojnim aktivnostima, a s obzirom na to da je ISŠ strukovna škola te je učenje temeljeno na radu, uz mentorstvo strukovnih učitelja Slavena Kuhara i Silvia Terzea, učenici su izradili Malu slobodnu knjižnicu – kućicu za knjige koja funkcionira po principu "Posudi, čitaj, vrati ili/i doniraj knjigu!" 


U Chicagu je prosvjedovalo oko 40.000 radnika ističući zahtjeve simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervenirala oružjem, mnogo je radnika ubijeno i ranjeno. U spomen na to krvoproliće u Chicagu, na kongresu Druge internacionale 1889. godine odlučeno je da će se 1. svibnja svake godine održavati radnički prosvjedi. Već od sljedeće 1890. godine taj datum postaje međunarodnim danom opće solidarnosti radništva.

I u Hrvatskoj se praznik rada počeo slaviti 1890. godine. Hrvatski radnici istaknuli su zahtjeve u znaku tri osmice, a zagrebački su radnici kao uvod u proslavu te godine održali niz štrajkova i skupova. U zgradi Hrvatskoga doma govornici su na velikoj radničkoj skupštini pred 1000 radnika naglašavali: "Mi smo za rad, ali hoćemo živjeti kao ljudi". Tijekom sljedećih godina radnici su u zapadnim zemljama, uz posredovanje sindikata i sporazumijevanje s poslodavcima, odnosno državom, postigli zapažene uspjehe u borbi za svoja prava pa su s vremenom smirene društvene napetosti. U istočnim zemljama radnički su pokreti nadzirani od komunističkih partija, koje su formalno zagovarale socijalnu pravdu, ali su radnici često još više bili izrabljivani nego na Zapadu.

Zašto slavimo Međunarodni praznik rada?

Podsjetimo se: zašto zapravo slavimo taj dan, 1. svibnja, i što on znači danas u suvremenom društvu?

 

Prvi dan u mjesecu svibnju obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu 1. svibnja daleke 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika. Cijelo 19. stoljeće bilo je obilježeno beskrupuloznim iskorištavanjem radnika. Niske nadnice i višesatni dnevni rad, od 12, čak i 18 sati za odrasle pa i djecu, iscrpljivao je ljude koji su u svim zemljama razvijenog kapitalizma štrajkovima zahtijevali dostojnije uvjete rada i života. Štrajkaški pokreti doživjeli su najveći zamah u SAD-u.


 Čiinjenica je da su mnoge kasnije proslave Prvoga svibnja u svijetu bile pretvorene u velebne državne priredbe, mimohode, ili pak u vojne parade koje su imale za cilj pokazati moć države i radničku klasu kao potporu državnom režimu. Usprkos tome što se taj dan često koristio za propagiranje ciljeva određenih političkih skupina, danas se proslava prvoga svibnja ipak označava kao dan solidarnosti radništva i općenito radnih ljudi cijeloga svijeta.

 

Tog dana radnici i sindikati ukazuju na status radnika u društvu, na neriješena radnička pitanja i probleme, a sve u cilju kako bi se društvo senzibiliziralo za postojeća pitanja i poboljšao status radnika i njihovih prava.

Noć knjige 2021. - Ljekovita moć knjige

I ove godine u Noći knjige, 23. travnja 2021. godine, već desetu godinu zaredom, želimo skrenuti pozornost na knjigu, na radost i veselje čitanja.

U petak 23. travnja slavimo jubilarnu desetu Noć knjige. U Godini čitanja osobito je potrebno skrenuti pozornost na knjigu i čitanje te govoriti o položaju i vrijednosti knjige u suvremenom društvu.

Predstavljamo vam Knjigušku, zaštitno lice Noći knjige 2021. Ona je pripovjedačica ljekovitih priča, krojačica, iscjeliteljica staroga kova što za svaku boljku nudi čarobna slova! 

Tema ovogodišnje Noći knjige 2021. je ljekovita moć knjige.

"Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja, vrelo zanimljivih priča i inspiracije. No snaga pisane riječi očituje se i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas, mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s „drugim“, nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje.

U Noći knjige 2021. stoga vas potičemo da razmišljate o ljekovitim moćima knjiga – u razdobljima društvenih i intimnih kriza, kada im se okrećemo tražeći odgovor na pitanja koja nas muče. Katkad će odgovori koje u njima pronađemo biti utješni, katkad uznemirujući, a neki će sigurno i duboko protresti naša temeljna uvjerenja. Veliki Fjodor Mihajlovič Dostojevski, kojem ove godine proslavljamo 200. obljetnicu rođenja i 140. obljetnicu smrti, u baštinu nam je ostavio sljedeću misao: Kada je bogatstvo izgubljeno – ništa nije izgubljeno, kada je zdravlje izgubljeno – skoro sve je izgubljeno. Mogu li nam, i kako, knjige pomoći u održavanju zdravlja pojedinca i društva? Koje bismo knjige kao lijek „prepisali“ sebi i drugima – i zašto? Može li se svakom vremenu preporučiti neka knjiga kao lijek? Koju bismo literaturu ponudili kao spas vremenu u kojem danas živimo?"

Zdravlje nije samo odsustvo bolesti, već i prisustvo knjiga u našem životu.

Na fotografski natječaj u sklopu Mjeseca hrvatske knjige pod naslovom „Knjiga, ja i razlistani listopad“ najljepše fotografske radove poslala je Lucija Lobor, učenica 3. c razreda. Lucija je bila kreativna i originalna; uključila je motiv razlistane knjige i razlistane jeseni u svoje fotografije. U svojim fotografijama također je istaknula igru sjena i svjetlosti, kombinaciju oštrog i zamućenog te je maštovito ukomponirala raznobojno lišće u kompoziciju fotografije. Čestitamo Lucija, nagrada je zaslužena! 

"Zašto nam je još čitanje važno? Identifikacijski modeli koji se javljaju u književnosti nude mogućnosti za uspješnije razumijevanje međuljudske komunikacije, bolje rješavanje konflikata ili potpunije shvaćanje onoga što nam u životu pomaže ili što nam prijeti. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice. Upravo zato je 2021. godina pravi trenutak za proglašavanje Godine čitanja u kojoj će cijela Hrvatska čitati zajedno.

Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja. U tom smislu Nacionalna strategija poticanja čitanja Vlade Republike Hrvatske promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost." (preuzeto sa stranice Ministarstva kulture i medija).

2021. - GODINA ČITANJA

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi!

Međunarodni dan materinskoga jezika, Dani hrvatskoga jezika, Mjesec hrvatskoga jezika pa sve do Godine čitanja

Godina 2021. je proglašena Godinom čitanja, a tu odluku donijela je Hrvatska vlada na prijedlog Ministarstva kulture i medija u sklopu akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja. Ovom se akcijom želi pridonijeti razvoju kulture čitanja i omogućiti što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Uslijed novih pandemijskih okolnosti čitanje je aktivnost koja može doći više do izražaja i poboljšati ukupnu kvalitetu života svakog pojedinca, a osobito mladog čovjeka.

I naša će škola obilježiti Godinu čitanja s više aktivnosti tijekom cijele godine. Održat ćemo radionice na temu „Pjesnici o proljeću“ te radionice o cjelovitim digitalnim izdanjima na mrežnim stranicama gdje će se učenici upoznati s web stranicama koje nude besplatna izdanja knjiga. Učenici će izrađivati digitalne postere i plakate na temu „Čitanje je opet in“ i '21. -Godina čitanja“, a profesorice hrvatskog jezika će također osmisliti i druge aktivnosti promoviranja i poticanja čitanja u 2021. godini.  Mjesec hrvatske knjige u listopadu i studenom osobito će biti posvećen Godini čitanja s izložbama i radionicama o povijesti knjige i čitanja.

Učenici 1. a razreda su, pod voditeljstvom prof. Ivane Jagić obilježili Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače, kad započinje Mjesec hrvatskoga jezika i traje sve do 17. veljače 2021. godine. (Od 13. do 17. ožujka posebno se obilježavaju Dani hrvatskoga jezika.) Učenici su kroz osobni angažman osvijestili značaj materinskoga jezika za nacionalni identitet svakog naroda, govorili su o jezicima u Europskoj uniji, o razvoju i promjenama jezika, s naročitim naglaskom na hrvatski jezik. 

"Razlistaj se" - obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige 2020.

„Mjesec hrvatske knjige“ tradicionalna je i najveća manifestacija  u Hrvatskoj posvećena knjizi, čitanju, knjižarstvu i knjižničarstvu. Svake se godine, već više od dva desetljeća odvija u isto vrijeme, od 15. listopada do 15. studenoga kada se u mnogim hrvatskim knjižnicama slavi knjiga i čitanje mnogobrojnim sadržajima. Ove godine ti će sadržaji biti malo drukčiji, tj. prilagođeni epidemiološkim mjerama. Ovogodišnji moto Mjeseca hrvatske knjige na razini cijele Republike Hrvatske je „Razlistaj se“ i posvećen je planetu Zemlji. Naša će se školska knjižnica također uključiti u obilježavanje ove značajne manifestacije s nekoliko aktivnosti. U školskoj knjižnici će biti postavljena izložba literature o planetu Zemlji, uredit ćemo izložbeni pano pod naslovom „Razlistani listopad“, a za učenike ćemo organizirati natječaj za najbolju fotografiju pod nazivom „Knjiga, ja i razlistani listopad“. 

Pravila fotografskog natječaja:

Kako se ponašati u školskoj knjižnici?

Dragi učenici!

S obzirom na novonastalu situaciju u vezi pandemije COVID-19, kao što se nastavni proces prilagođava preporučenim epidemiološkim mjerama, tako se i rad školske knjižnice i njezine usluge prilagođavaju novonastaloj situaciji. Molimo vas da poštujete preventivne mjere opreza u širenju koronavirusa:

1. Prije ulaska u knjižnicu obvezno je staviti zaštitnu masku na lice.

2. Nakon ulaska obvezno dezinficirati ruke.

3. U knjižnicu ulazi po jedna osoba.

4. Obvezan je propisani razmak od 2 metra između korisnika i knjižničarke.

5. Posuđene knjige se vraćaju u kutiju koja se nalazi kod ulaza u knjižnicu. U knjigu se umetnu osobni podaci učenika (ime, prezime i razred).

Učenici drugih i trećih razreda koji nisu vratili zadužene knjige iz prethodne školske godine mogu ih vratiti u knjižnicu bez naplate zakasnine.

Želimo vas također podsjetiti i na korištenje Virtualne knjižnice ISŠ-a. Na ovim ćete stranicama pronaći mnoštvo poveznica na korisne materijale za nastavu i izvore znanja, kao i na mrežna mjesta koja sadrže digitalna izdanja cjelovitih knjiga. Osim toga, tu je i mnoštvo savjeta kako provesti svoje slobodno vrijeme s puno sadržaja i poveznica. 

Svjetski dan nepušenja 

- 31. svibnja - riješite kviz

Koliko zapravo znate o štetnosti pušenja? Recite stop duhanskom dimu! Na priloženoj poveznici riješite kviz koji smo za vas pripremili u povodu obilježavanja svjesnosti o štetnosti pušenja. Vjerujemo da ćete i nešto novo saznati, ali i poslije ovog kviza biti još ustrajniji u tome da ne konzumirate cigarete! Pušenje je opasna, nelogična i skupa ovisnost! Ne dopustimo malenom „smotuljku“ koji sadrži 4000 otrova da ugrožava naš život, slobodu, a i naš novčanik! Nije cool slijepo pratiti nečije ponašanje, ako znamo da to šteti nama i našemu zdravlju! Cool je biti svoj i imati čvrst stav te samouvjereno i odlučno odbiti cigaretu!

31. svibnja - Dan grada Zagreba - kviz o Zagrebu


Krajem ovog tjedna očekuju nas dva značajna datuma: ponovo slavimo Dan državnosti 30. svibnja

a 31. svibnja obilježavamo Dan grada Zagreba

U povodu našega grada riješite kratak kviz o Zagrebu i saznajte koliko poznajete naš glavni grad. Zabavite se, možda naučite i nešto novo o Zagrebu!


Dragi učenici!

Što trebate znati o alkoholu? Kakve posljedice na vaš mladi organizam uzrokuje pijenje alkohola? Zašto pijenje više nije cool? Kako se oduprijeti vršnjačkom pritisku i nagovaranju prijatelja? Bit ćeš uklopljen/uklopljena u društvo i ako ne pristaneš na nagovaranja. Ostanite svoji i originalni, imate mogućnost izbora, imajte svoj stav!  Odluke koje donosiš danas, osnova su za tvoju budućnost. Ako želiš ostvariti svoje ciljeve i snove, važno je biti originalan i ostati svoj! Pogledajte prezentaciju , dat će vam odgovore na ova pitanja!

Svjetski dan sunca 

i Svjetski dan slobode medija

Danas, 3. svibnja obilježavaju se dva dana: Svjetski dan Sunca i Svjetski dan slobode medija.

Da je sunce izvor života i da uz toplije i sunčanije dane dolazi i bolje raspoloženje, to svi znamo, ali znamo li kako bolje iskoristiti energiju sunca kao obnovljiv izvor energije. Jedan od glavnih ciljeva je raditi na daljnjem razumijevanju međudjelovanja između Sunca i Zemlje, posebno po pitanju okoliša. Sretan vam Svjetski dan sunca!

Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja tog dana je podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela. Što mislite, kakve su slobode medija u našoj zemlji, a kakve u svijetu? 

Učiti kako učiti

Tko, gdje i kada uči

Vrijeme učenja

Postavljanje ciljeva učenja

O emocijama i učenju

Dragi učenici! Kako biste unaprijedili i ojačali svoje vještine učenja, samoregulacije i samoorganiziranja, dajemo vam "šalabahtere". “Šalabahteri” za nastavu na daljinu obuhvaćaju sadržaj vezan za pravila komunikacije putem e-maila, preferirane stilove učenja, metodu učinkovitog učenja, aktivno čitanje i načine vođenja bilješki, pamćenje i tehnike lakšeg zapamćivanja te organizaciju pisanja eseja ili referata

Materijale izradilli: Odgojno savjetovalište Centar za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb 

Ovogodišnje obilježavanje je posebno zbog izmijenjene svakodnevnice, ali cilj svejedno ostaje isti: potaknuti ljude na razmišljanje i djelovanje u smjeru smanjenja čovjekova štetnog učinka na okoliš. Ova godina je po mnogočemu simbolična pa i po 50-toj obljetnici obilježavanja. Prilažemo vam dvije prezentacije: u prvoj prezentaciji o Danu planeta Zemlje  pronaći ćete prijedloge za aktivnosti obilježavanja Dana planeta Zemlje tijekom pandemije COVID-19 te pokušajte odgovoriti na pitanja iz prezentacije. (Autori prezentacije: nastavnici sanitarne i zdravstveno-laboratorijske skupine predmeta Medicinske škole u Rijeci)

Druga prezentacija govori o obnovljivim izvorima energije. Uključite ton kako biste čuli neke činjenice o klimatskim promjenama, digitalnoj i energetskoj revoluciji, obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije i drugo. Također se u prezentaciji nalazi nekoliko pitanja na koja pokušajte dati odgovore. (Autor prezentacije HEP).

U vama i u vašim pričama skrivena je moć kojom mijenjate svijet! Ponavljamo, tema ovogodišnje Noći knjige je: Knjige mijenjaju svijet! Također možete pogledati online program Noći knjige na nivou Republike Hrvatske, izabrati neku aktivnost, igru ili kviz i sudjelovati u četvrtak 23. travnja 2020. godine.

Dragi učenici!

Nastavljamo s aktivnostima u povodu Noći knjige 23. travnja. Najprije pogledajte što su neke od vaših omiljenih javnih osoba izjavile o čitanjuA kao što smo najavili, šaljemo vam poziv na sudjelovanje u nagradnom natječaju za učenike srednjih škola „Posadi priču“. Patuljak Čituljak vas poziva da pošaljete svoje kratke, vrlo kratke neispričane priče. 

Priča može imati najviše 100 riječi! Pišite o odgovornosti, dobroti, poštovanju, nježnosti, suosjećanju, humanosti, pravednosti, ustrajnosti, ljubavi ili preobrazbi. Priči možete dodati i naslov (koji se ne ubraja u broj zadanih riječi). Upravo sada treba nam ovakvih riječi i ovakvih priča: da nas povežu, da nam pomognu, da nas vrate pravim vrijednostima. Više o nagradnom natječaju na ovoj poveznici.

U noći 23. travnja slavit ćemo knjigu! Ovogodišnja manifestacija veliča moć i snagu knjige koje one imaju ili su kroz povijest imale. Knjige koje su mijenjale svijet! „U svijetu zahvaćenom alarmantnim vijestima o klimatskim promjenama i posljedicama koje one imaju za čovjeka i ostala stvorenja na planeti, želi se istražiti kolika je snaga i utjecaj knjige kao pokretača mogućih promjena. S dubokim osjećajem odgovornosti za knjigu, koja se i sama nezasluženo našla na popisu ugroženih vrsta, ovogodišnju manifestaciju posvećujemo moći koja joj neosporno pripada, uz poruku: Knjige mijenjaju svijet. Svi koji čitaju, to znaju.

U povodu Dana hrvatske knjige 22. travnja i Svjetskog dana knjige 23. travnja, već 9. godinu zaredom organizira se Noć knjige. Na plakat ovogodišnje Noći knjige "iz svijeta fikcije  stiže knjiški patuljak, dežurno njurgalo, veseljak, komentator apsurda i podsjetnik na to zašto je upravo danas važno čitati. Premda imun na ljudske bolesti, na licu nosi masku, upozoravajući nas da kao knjiški junak dijeli sudbinu čovjeka."




Socijalna radnica naše škole Marija Jularić napravila je prezentaciju na temu pravila komuniciranja u virtualnom okruženju. 

U prezentaciji su prikazana određena pravila, a na kraju se nalazi poveznica na film u trajanju od 30 minuta na temu "Tko se to šali s mojim podacima?"

Online event, kolektivno književno stvaralaštvo u kojoj mogu sudjelovati svi zainteresirani autori i čitatelji. Cilj je ove inicijative ispuniti virtualni krajolik kratkim pričama nastalima u vrijeme pandemije te čitateljima, prikovanima uz ekrane, ponuditi umjetnički sadržaj koji će donekle nadomjestiti odgođene i otkazane kulturne programe.

Ovdje je letak koji opisuje aplikaciju "Stella", a koja sadrži edukativne materijale o mentalnom zdravlju mladih te tehnike za samopomoć kod problema mentalnog zdravlja koji se mogu javiti tijekom adolescencije. Aplikacija sadrži korisne informacije o mentalnom zdravlju mladih. 

Izreke o knjigama i čitanju - "igra vješala"


Dragi učenici!

Pripremili smo za vas zabavnu igru putem koje ćete pronaći izreke o knjizi i čitanju, poznate mudrosnice Tina Ujevića, Miguela de Cervantesa, Heinricha Manna, Ernesta Hemingwaya i Stephena Kinga. 

Pa, zaigrajte igru Vješala! 

Književna osmosmjerka



Zabavite se! 

Ovo je književna osmosmjerka.