НезламнЕ ПРАГНЕННЯ
ДО ВОЛІ

РУЙНУВАННЯ ДУХОВНИХ ТА НАЦІОНАЛЬНИХ СВЯТИНЬ УКРАЇНИ

Малюнок Романа Булгакова
«З вірою в щасливе майбутнє!»

Сумська область

Сумська область серед перших відчула на собі наступ російської армії 24 лютого 2022 року. Окупанти обстріляли прикордонні населені пункти з «Градів», а потім пішли танками й БТРами по всій протяжності кордону – а це 560 кілометрів.

Однак уже в перші дні загарбницького наступу область, яка мала стати транзитною на шляху до Києва, повстала проти окупантів, знищуючи їх. Партизани нового часу, тобто місцеві жителі з «коктейлями Молотова», рушницями та автоматами Калашникова, палили та розстрілювали танкові колони, які заходили на їхні вулиці, городи та ще не засіяні поля.

Відчувши супротив населення, російські окупанти почали жорстоко обстрілювали обласний центр та міста і селища області. Після звільнення області від окупантів рашисти продовжують системні обстріли уже з території Росії. Як результат, постраждали житлові будинки, інфраструктура, об’єкті культурної спадщини.

Сумська духовна семінарія

Архієрейський корпус у Сумах, де пізніше розмістилась духовна семінарія, був зведений у 1910-х роках у псевдоруському стилі. У радянські часи тут розміщувався військовий комісаріат. Під час російського вторгнення від обстрілів авіації істотно постраждали фасади та вікна цієї старовинної будівлі.

Охтирський краєзнавчий музей був створений у 1995 році в будинку початку ХХ століття. Його колекція нараховувала близько 10 тис. предметів, пов’язаних із локальною історією. Зокрема, там містились артефакти слобідських козачих полків Сумщини, особисті речі письменника-земляка Івана Багряного, аматорські театральні костюми.

Унаслідок обстрілу 9 березня 2022 року постраждали фасади будинку, вибиті вікна, понівечені стіни, зруйнований дах.

На сьогодні доля музейного фонду поки що не відома.

Архітектурний комплекс кадетського корпусу збудували у 1903 році за проєктом київського архітектора Кароля Іваницького. Його будівлі поєднують три варіанти історизму – неокласицизм, неоготику, «цегляний стиль». Тут навчались десятки тисяч українських офіцерів, багато з яких зараз воюють з російськими окупантами.

2 березня 2022 року ракетний удар військ РФ завдав цій архітектурній пам’ятці чималих пошкоджень.

Садиба-манеж «Круглий двір» у Тростянці – одне із 7 чудес Сумщини. Свого часу це був кінний двір маєтку Надаржинських-Голіциних, будівництво якого розпочато 1749 року царським духівником Тимофієм Надаржинським як оборонне укріплення. Однак жодного разу так і не був використаний за військовим призначенням. Згодом його використовували як арену для циркових концертів і вистав кріпацького театру Голіцина, а у наш час – для фестивалів та культурних подій.

1 березня 2022 року російською військовою технікою було завдано руйнувань брамі «Круглого Двору» та знищено котельню місцевого художнього музею.

Будинок Голіцина, він же головний будинок садиби Л.Є. Кеніга, був побудований у 1762 році в стилі неокласицизму з елементами бароко. Садиба в оточенні парку зводилася в ХVIII-ХІХ століттях і складається з трьох будівель: головного будинку, будинку, у якому жив і працював композитор Петро Чайковський, та «круглого двору».

На першому поверсі до початку широкомасштабного вторгнення розташовувалась картинна галерея, «Музей шоколаду» і краєзнавчий музей.

Унаслідок обстрілів 17 березня 2022 року було пошкоджено вікна та фасади пам’ятки. Приміщення музею розгромили та замінували, доля експонатів наразі невідома.

Будинок управителя маєтками Л.Є. Кеніга

Модерністичний будинок управителя був споруджений у дендропарку «Нескучне» у 1911 році і вважається пам’яткою архітектури національного значення. Останні роки тут діяла селекційно-дослідницька станція.

Унаслідок обстрілів та пожежі 27 березня 2022 року частково зруйновано фасади, вікна, двері, покрівлю та інтер’єри.

Залізничну станцію «Охтирка» відкрили у 1895 році. Вона розташована на магістральній лінії Харків-Суми. Будівництво залізниці в Охтирці розпочалося у 1893 році, а в 1895 році тут вже пройшов перший вантажний потяг.

Під час російського вторгнення окупаційні війська повністю знищили старовинну будівлю Охтирської залізничної станції 12 березня 2022 року.

Крім того, зазнали пошкоджень такі пам’ятки:

  • Охтирський міський краєзнавчий музей, Сумська обл.;

  • пам’ятка архітектури – колишній Народний дім (1911-1914 рр.), Сумська обл.;

  • Охтирська міська рада (ХХ ст.), Сумська обл.;

  • локомотивне депо «Смородине» (1877 р.), Сумська обл.