2022/2023

Згідно річного плану роботи Стольненського ЗДО "Сонечко" в 2022/2023 в закладі було проведено два тематичні вивчення.

НАРОДОЗНАВСТВО ЯК ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ФОРМУВАННЯ ПАТРІОТИЧНОЇ СВІДОМОСТІ ДОШКІЛЬНИКІВ

Згідно з річним планом Стольненського ЗДО «Сонечко» на 2022/2023 навчальний рік, з 10 по 14 квітня 2023 року було проведене тематичне вивчення з проблеми «Народознавство як важлива складова формування патріотичної свідомості дошкільника».


У ході перевірки вивчалися наступні питання:

1. Створення розвивального життєвого простору дитини у групі:

1.1. національний куточок;

1.2. художньо-естетичний центр (літературний, музичний, образотворчий, театральний  куточки);
1.3. мовленнєве середовище.

2. Знання педагогами нормативно-правових документів, що регламентують діяльність дошкільного навчального закладу з громадянського виховання. Джерельну базу треба регулярно поповнювати та оновлювати.
3. Змістовність перспективного, календарного планування, системність та послідовність виконання завдань програми з громадянського виховання, відповідність віковим особливостям дітей.
4. Знання педагогами завдань щодо ознайомлення дітей з витоками народознавства. Ефективність методів та прийомів у роботі з дітьми. Доцільність обраних педагогами форм організації роботи з громадянського виховання.
5. Оцінка розвитку основ національної свідомості дітей.
6. Оснащення методичного кабінету.
7. Рівень участі педагогів у методичній роботі закладу, міста з питань громадянського виховання дітей; підвищення професійної компетентності педагогів шляхом курсової перепідготовки, вивчення, узагальнення та впровадження досвіду, участі у проблемних і творчих групах, семінарах, консультаціях тощо.
8. Використання різноманітних форм педагогічного просвітництва. Оцінка батьками результативності роботи вихователів з громадянського виховання.


Перевіркою встановлено, що педагоги ЗДО створюють і забезпечують належні умови для патріотичного виховання дошкільників. В кожній групі створені належні умови для змістовної діяльності дитини.  А саме: створені естетично оформлені, відокремлені від ігрових центрів національні куточки, наповнення яких відповідає віковим особливостям дітей; як експонати художньо-естетичного центру виставлені музичні дитячі народні інструменти, добірка українських казок та їх персонажі, українська символіка та портрети митців України.


У вихователів в наявності тематичні папки та альбоми з народознавства та патріотичного виховання.

Планування вихователів грамотне, в повній мірі відображує роботу з ознайомлення дітей з українською національною культурою, традиціями, обрядами протягом кожного місяця. Види та кількість занять з народознавства, художньої літератури, образотворчої та музичної діяльності, на яких здійснюється завдання щодо залучення дітей до національної культури, побуту, традицій тощо (на місяць, квартал, півріччя, рік) відповідають змісту програми «Українське довкілля», на них постійно висвітлюється словникова робота. В планах вихователів систематично висвітлюються національні свята, використовуються народні хороводні, рухливі українські ігри. 


Спостереження під час тематичних занять з народознавства показало, що діти мають достатній рівень знань щодо побуту українців (житло, одяг, предмети побуту, народна іграшка), народних ремесел (гончарство, вишивка, килимарство, лозоплетіння тощо), символів (верба і калина, вінок, рушник). Ознайомлення дітей з народними традиціями та обрядами привертають увагу дошкільників до цінностей предків, створюють позитивний настрій, розкривають основи правомірної поведінки, навчають проявляти толерантність щодо всього живого. В процесі вивчення дітьми традиційних ритуалів і звичаїв, їх емоційний досвід збагачується новими враженнями, розширюється коло їхніх знань про довкілля, зокрема про близьких людей та свою малу Батьківщину. Залучення дітей до підготовки і відзначення свят народного календаря пробуджує в них любов до рідної землі, повагу до людей праці, інтерес до історії своєї родини, і взагалі — своєї країни.