Robot
reagujący na zderzenia

Czas zaprzęgnąć nasze Arduino do sterowania podwoziem robota, zatem do dzieła.

Okład jezdny oparty jest o platformę wykonaną z kartonu. Daje to większe możliwości ustawiania elementów oraz wykorzystania powierzchni platformy. Ułatwia też przewlekanie wszelkich kabli, dla których otwory można wykonać w dowolnym, wygodnym dla nas miejscu, wykorzystując zwykły ołówek.

Całość po zmontowaniu wygląda tak:

Płytka Arduino dodatkowo uzbrojona jest w shield prototypowy z wlutowanymi złączami, dzięki którym można rozbudowywać układ. Na zdjęciu widać również zamontowane dwa wyłączniki krańcowe, które w są wykorzystane jako czujniki zderzeniowe. W celu łatwiejszego przełączania, do przełączników przyklejony jest zderzak wykonany z kartonu.

Schemat połączeń:

Do sterowania silnikami wykorzystany został Mostek H typu L9110 pozwalający poruszać dwoma silnikami prądu stałego lub jednym silnikiem krokowym. Układ jest mały i korzysta z niewielkiej liczby wyprowadzeń płytki.

W połączeniu z płytką prototypową, umożliwia łatwą zmianę konfiguracji i dodawanie czujników.

Przerwa połączenia pomiędzy plusem baterii i pinem zasilania układu L9110 pozwala na czasowe wyłączenie jej zasilania podczas programowania.

Przykładowy kod zawiera funkcje podstawowych ruchów platformy:

  • ruch do przodu

  • ruch do tyłu

  • skręt w lewo z jednym kołem nieruchomym

  • skręt w prawo z jednym kołem nieruchomym

  • obrót w miejscu z kołami uruchomionymi przeciwbieżnie.

Prosty przykład kodu.

UWAGA !!!

Jeśli robot porusza się niezgodnie z opisanymi kierunkami, należy zamienić miejscami kable łączące piny 5,6 oraz (lub) 9,10 sterujące pracą silników.