НОВИНИ ПРОФСПІЛКИ

Якісні робочі місця, гарантовані трудові права, гідна зарплата – акція протесту профспілок

Президія Федерації профспілок України ухвалила рішення провести 7 жовтня 2021 року у м. Києві Всеукраїнську попереджувальну акцію протесту проти просування антисоціальних, антитрудових і антипрофспілкових законодавчих ініціатив та у зв’язку з відзначенням Всесвітнього дня дій за гідну працю.

Президія ФПУ затвердила тему заходів – «Якісні робочі місця, гарантовані трудові права, гідна зарплата та належний соціальний захист».

Було також схвалено Заяву Президії Федерації профспілок України до Всесвітнього дня дій за гідну працю, Дня профспілок та Міжнародного дня боротьби з бідністю у 2021 році. Заяву буде направлено до органів державної влади та СПО роботодавців.


Заява

Президії Федерації профспілок України

до Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю

«Якісні робочі місця, гарантовані трудові права, гідна зарплата та належний соціальний захист»

7 жовтня за ініціативою Міжнародної конфедерації профспілок щорічно відзначається Всесвітній день дій за гідну працю.

У цей день профспілки всіх країн єдиним фронтом виступають на захист гідної праці задля визначення найкритичніших проблем у сфері трудових відносин та їх ефективного врегулювання разом із соціально відповідальними владою та бізнесом. У 2021 році Міжнародна конфедерація профспілок затвердила тематику заходів до Дня гідної праці: «Новий соціальний договір і робочі місця! Уряди мають мати плани з підтримки та створення робочих місць».

Водночас Генеральна Асамблея ООН оголосила 17 жовтня Міжнародним днем боротьби з бідністю і закликала усі держави присвячувати цей День проведенню конкретних заходів, пов’язаних з ліквідацією злиднів і бідності.

Запровадження в Україні європейських стандартів життя та вихід її на провідні позиції у світі задекларовано в стратегічних документах країни: Національній економічній стратегії на період до 2030 року, Цілях сталого розвитку 2030 Україна та Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Національні пріоритети у забезпеченні гідної праці визначаються у Програмі гідної праці МОП для України на 2020–2024 роки, яка є інструментом надання підтримки МОП державам-членам та передбачає досягнення трьох результатів, а саме:

– покращений соціальний діалог,

– інклюзивна та продуктивна зайнятість,

– поліпшені умови праці та соціальний захист.

Підписавши Програму Гідної праці, Уряд, роботодавці та профспілки підтвердили свою готовність до забезпечення гідної праці задля покращення життя українського народу. Однак, розпочаті Урядом реформи поки не дають бажаних результатів у покращенні життя і добробуту людей. Соціально-економічна криза, спричинена пандемією COVID-19, генерувала зростання нерівності і поширення бідності в суспільстві, загострення проблем на ринку праці, підвищення тарифів на комунальні послуги, зростання цін на енергоресурси та найнеобхідніші товари і послуги.

Як наслідок, в Україні:

– рівень безробіття населення зріс до 10,5%;

заборгованість з виплати заробітної плати збільшилась до 4,0 млрд грн;

рівень бідності населення, зокрема серед працюючих, сягнув 15,8% (доходи нижче фактичного прожиткового мінімуму) та 41,3% (витрати нижче фактичного прожиткового мінімуму);

– погіршилась фінансова ситуація у системі соціального страхування, що призвело до несвоєчасності отримання застрахованими особами страхових виплат (2,5 млрд грн – заборгованість Фонду соціального страхування з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності і вагітності та пологах, 2 млрд грн – Фонду соціального страхування на випадок безробіття з виплати допомоги по безробіттю і частковому безробіттю);

– поширюється захворюваність на COVІD-19, зокрема найбільше серед медпрацівників (захворіли майже 90 тис. осіб);

– відбувається суттєве погіршення умов і рівня безпеки праці, що призвело у 2020 році до збільшення кількості нещасних випадків на виробництві майже на 60%. Зазначена тенденція спостерігається і цього року.

Незважаючи на рішучий протест національних профспілок і експертні висновки міжнародних профспілкових структур, українська влада не полишила намірів ухвалити закони, що звужують трудові права та гарантії працівників, позбавляючи їх права на гідну працю в Україні, а профспілки – права представляти та захищати ці права. Це спонукає профспілки усіх рівнів вжити активних заходів з протидії просуванню таких законопроєктів, організації масових протестних дій та широкої інформаційної кампанії.

Федерація профспілок України закликає владу та роботодавців відмовитися від політики обмеження соціальних і трудових прав працівників. Основними засадами політики Уряду з відновлення економічного зростання та побудови нової ефективної економіки, в якій людей поставлено на перше місце, мають стати гідна праця та робочі місця.

Питання збереження існуючих та створення нових, сучасних та безпечних для клімату та працівників робочих місць з гідною оплатою праці та гарантованими трудовими правами перебувають у центрі уваги профспілок поряд з необхідністю забезпечення належного соціального захисту, рівності та інклюзивності. Це визначено Стратегією діяльності Федерації профспілок України на 2021–2026 роки «Час дій та якісних змін». Саме ці питання мають бути серед першочергових пріоритетів Уряду.

ФПУ вітає підтримку Урядом низки профспілкових пропозицій, які лягли в основу вже прийнятих рішень, зокрема щодо підвищення мінімальної заробітної плати понад фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, активізації роботи щодо радикального скорочення заборгованості із заробітної плати, встановлення додаткових «ковідних» доплат медикам, соціальним працівникам та іншим працюючим, соціальних виплат на підтримку вразливих категорій населення.

Разом з тим, задля вирішення існуючих проблем у трудовій і соціально-економічній сферах, досягнення злагоди в суспільстві необхідно об’єднати зусилля та налагодити реальний та ефективний соціальний діалог.

Дієвою площадкою для обговорення та вироблення узгоджених рішень з найбільш суспільно значущих законопроєктів, державних стратегічних та програмних документів має стати Національна тристороння соціально-економічна рада, відновлення роботи якої підтримують профспілки.

Тільки через реалізацію принципів гідної праці – створення якісних робочих місць з гідною заробітною платою, гарантованими трудовими правами, на засадах соціального діалогу з належним соціальним захистом, можна створити умови для економічного відродження країни, викорінення бідності та зростання добробуту населення, побудови нової людиноцентричної економіки, яка виведе Україну на європейський рівень.

Федерація профспілок України


Прес-конференція до акції протесту профспілок

5 жовтня 2021 року о 12:00 в агенції УНІАН відбудеться прес-конференція на тему: «Захистимо свої трудові права і свободи на об’єднання в профспілки. Здобудемо краще життя!».

Захід анонсує всеукраїнську акцію протесту, що відбудеться 7 жовтня 2021 року у Києві та регіонах України.

Під час прес-конференція спікери – Григорій Осовий, голова СПО, голова Федерації профспілок України; заступники Голови СПО: Михайло Волинець, голова Конфедерації вільних профспілок України, народний депутат України, Вадим Бубняк, голова Федерації профспілок транспортників України, Анатолій Оніщук, голова Об’єднання всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність» презентують позицію національних профцентрів – членів Спільного представницького органу об’єднань профспілок та заходи з протидії системному наступу влади на законні права та інтереси працівників і профспілок.

Виступаючі закликатимуть не порушувати конституційне права на об’єднання у профспілки, не нав’язувати «рабське» трудове законодавство та інші антисоціальні законодавчі ініціативи.

Учасники озвучать профспілкові вимоги до влади.


В И М А Г А Є М О

від Уряду, Верховної Ради України,

бізнес асоціацій, транснаціональних корпорацій та усіх роботодавців

1НІ – прийняттю антитрудових та антипрофспілкових законопроектів

№№ 5371, 5388 і 2681 від влади.

STOP надуманій дерегуляції трудових відносин - самоусуненню Уряду і парламентської більшості від законодавчого гарантування трудових прав працівників та конституційної правозахисної функції профспілок!

ПРИЙНЯТТЯ нового Трудового кодексу, який захистить людей праці.

Влада – руки геть від майна громадських організацій та профспілок!

2. Гарантувати забезпечення конституційного права громадян на повну і продуктивну зайнятість, гідну оплату праці, безпеку і здоров’я працюючим.

3. ДОСТУПНІ для населення справедливі ціни на український газ, тарифи на електроенергію та комунальні послуги;

Вільний ринок енергоносіїв не повинен знищувати вітчизняну промисловість, робочі місця і соціальну сферу.

4. Для скорочення бідності та соціальної нерівності затвердити Держбюджет України на 2022 рік з безумовним дотриманням визначених законами України розмірів грошових виплат і соціального захисту громадян, зокрема:

  • мінімальної заробітної плати – 6900 грн.;

  • мінімальної пенсії – 3600 грн.;

  • посадового окладу першого тарифного розряду у бюджетній сфері –6500 грн

5. До кінця цього року виплатити заборговану 140 тис. працівникам заробітну плату у розмірі майже 4 млрд.гривен.

Прийняти на VI сесії Верховної Ради України законопроекти , якими будуть гарантовані виплати працівникам у разі банкрутства підприємства.

Заробітна плата – власність працівника!

6. Забезпечити повну і своєчасну виплату лікарняних, декретних, соціальних послуг та пенсій! Припинити одержавлення самоврядних фондів загальнообов’язкового соціального страхування, ліквідувати дефіцит їх бюджетів та Пенсійного фонду.

7. Забезпечити конституційне право на якісну доступну освіту, медичні послуги, право молоді на перше робоче місце і молодій сім’ї на житло.


Вакцинація – добровільна справа кожного громадянина

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України розглянув проєкт Наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» і не підтримує його прийняття!

Проєкт документу суперечить національним та міжнародним нормативно-правовим актам, згідно з якими вакцинація є добровільною, а застосування до працівника заходів примусу та/або дисциплінарного стягнення за відмову вакцинуватися від хвороби COVID-19, викликаної вірусом SARS-CoV-2 є неправомірним.

Зокрема, частиною шостою статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» також передбачено, що повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення.

Крім того, у пункті 3 своєї Резолюції 2361 (2021) Парламентська асамблея Ради Європи закликає та рекомендує інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов’язковою і що ніхто не може зазнавати політичного соцiального чи іншого тиску для проходження вакцинації, а також забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації за те, що не пройшов вакцинацію.

Згідно зі статтею 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.

Разом з тим, пунктом 24 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій зазначено, що порушення трудової дисципліни – це невиконання чи неналежне виконання працівником покладених на нього трудових обов’язків.

Отже, відмова працівників від вакцинації не може вважатися порушенням трудової дисципліни.

Крім цього, Дорожньою картою з впровадження вакцинації від гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- СоV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID- 19 в Україні у 2021- 2022 роках, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 24.12.2020 № 3018 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України 09.02.2021 № 213), встановлено, що вакцинація від коронавірусної хвороби СОVID-19 в Україні буде добровільною для усіх груп населення та професійних груп.


Як працюватимуть заклади освіти при «жовтому» рівні епіднебезпеки

Із 23 вересня Україна перейшла у «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. У зв'язку з цим Уряд оновив карантинні умови, зокрема щодо роботи закладів освіти.

«При «жовтому» рівні відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено за умови наявності не менш ніж у 80% працівників закладу освіти одного з обов’язкових документів. Їх перелік опублікований тут. Якщо в закладі освіти менш ніж 80% працівників, які мають один із необхідних документів, навчання має продовжуватися з використанням технологій дистанційного навчання. Підкреслюю, освітній процес триватиме в дистанційному форматі», – наголосив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Відповідно до постанови Уряду №1236 від 9 грудня 2020 року (зі змінами) при «жовтому» рівні епідемічної небезпеки забороняється:

  • відвідування закладів освіти здобувачами освіти в разі, коли на самоізоляції через контакт із пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більш ніж 50% здобувачів освіти та персоналу закладу освіти;

  • проведення в закладах освіти масових заходів (вистав, свят, концертів) за участю здобувачів освіти з більш ніж однієї групи (класу) та за присутності глядачів (відвідувачів).

Сергій Шкарлет також розповів про роботу дитячих садочків, початкових класів і спеціальних шкіл.

«Неодноразово наголошував на тому, що вихованці дитсадків, учні початкової школи та спеціальних закладів освіти потребують безпосереднього контакту з педагогічними працівниками. Тривала «дистанційка» для наймолодших може призвести до непоновлюваних втрат у навчанні. Тому за моєю ініціативою та за підтримки Уряду сьогодні були внесені відповідні зміни до постанови КМУ», – повідомив Міністр.

Зокрема, йдеться про такі зміни:

  • умова щодо наявності 80% вакцинованого персоналу НЕ поширюватиметься на заклади дошкільної освіти, спеціальні заклади загальної середньої освіти, 1-4 класи закладів ЗСО. Вони продовжуватимуть працювати в очному форматі з дотриманням протиепідемічних норм;

  • такий «виняток» діятиме при «жовтому» та «червоному» рівнях епіднебезпеки.

Міністр звернув увагу на те, що запроваджені Урядом обмежувальні заходи – це кроки до стримування темпів поширення вірусу, до мінімізації ризиків захворюваності серед населення, до збереження економічної стабільності в державі.

Разом з тим у Міністерстві охорони здоров’я мають у планах затвердити чіткий перелік професій виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням від коронавірусної інфекції. До нього включать, окрім освітян, працівників центральних органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів, а також працівників місцевих державних адміністрацій.

Уряд розподілив 1,4 млрд грн субвенції на розвиток реформи «Нова українська школа»

Уряд розподілив 1 млрд 421 млн 334,9 тис. грн субвенції місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2021 році. Відповідне рішення ухвалив Кабінет Міністрів України.

«Кошти субвенції призначено для закупівлі оснащення, зокрема сучасних меблів для майбутніх перших класів, дидактичних матеріалів, комп’ютерного обладнання, а також для підвищення кваліфікації вчителів щодо сучасних освітніх технологій та методик відповідно до Концепції «Нова українська школа», впровадження нового Держстандарту базової середньої освіти. Під час карантинних обмежень особливого значення набуває комп’ютерне обладнання, яке допомагає проводити навчання за допомогою дистанційних технологій. Тому частину коштів субвенції передбачено для закупівлі комп'ютерного обладнання для початкових класів», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Так, загальний обсяг субвенції на розвиток Нової української школи у 2021 році становить 1 млрд 421 млн 334,9 тис. грн.

З них – 1 млрд 21 млн 334,9 тис. грн видатків розвитку, за рахунок яких буде здійснено закупівлю:

засобів навчання та обладнання, зокрема комп'ютерного, та сучасних меблів (для 1-х класів НУШ), для навчальних кабінетів початкової школи (або структурних підрозділів закладів освіти, що забезпечують здобуття початкової освіти) на суму 986 млн 334,9 тис. грн;

комп’ютерного та мультимедійного обладнання, пристосувань для навчальних кабінетів, засобів навчання, зокрема навчально-методичної та навчальної літератури, зошитів з друкованою основою, у тому числі їх електронних версій та з аудіосупроводом, для закладів загальної середньої освіти, що є учасниками всеукраїнського інноваційного освітнього проекту за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти» на суму 35 млн грн.

Крім того, за рахунок 400 млн грн видатків споживання буде проведено супервізію (26 млн 378,4 тис. грн, що становить 6,6%) та підвищення кваліфікації педагогічних працівників (373 млн 621,6 тис. грн, що становить 93,4%).

Зокрема, в інститутах післядипломної педагогічної освіти комунальної форми власності будуть удосконалювати професійні навички такі категорії:

  • вчителі початкової школи (майбутніх 1-х класів);

  • вчителі закладів загальної середньої освіти, які забезпечуватимуть реалізацію нового Державного стандарту базової середньої освіти (зокрема пілотних закладів освіти);

  • вчителі, які викладають один чи декілька навчальних предметів (інтегрованих курсів) румунською або угорською мовами, за напрямом: формування предметних (галузевих) компетентностей державною мовою;

  • асистенти вчителів.

Також за рахунок 271 млн 634,4 тис. грн коштів субвенції, що становить 68% від загальної суми на підвищення кваліфікації, здійснюються видатки на оплату послуг з підвищення кваліфікації вчителів 5-11 (12) класів, замовниками яких є заклади загальної середньої освіти.

Ще один законопроект № 5365-1 про відновлення трудових прав педагогів пенсіонерів

На пропозиції ЦК Профспілки та її територіальних організацій до проекту закону «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо відновлення конституційних прав працівників закладів загальної середньої освіти, яким призначено пенсію за віком)», реєстраційний № 5365 від 12.04.2021, Комітетом з питань освіти, науки та інновацій повідомлено, що на його розгляд надійшов альтернативний проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо відновлення конституційних прав працівників закладів загальної середньої освіти», реєстр. № 5365-1 від 23.04.2021 року, який за цілями, завданнями та змістом є близьким до основного законопроекту, реєстр. № 5365.

Обома зазначеними законопроектами передбачено скасування норм статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо укладення з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, трудових договорів строком від одного до трьох років.

Передбачається також виключення з Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» підпунктів 1 та 2 пункту 3, якими було зобов’язано засновників та керівників закладів загальної середньої освіти припинити безстрокові трудові договори з керівниками та педагогічними працівниками, які отримують пенсію за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік.

Передбачено, що засновники закладів загальної середньої освіти та їх керівники до 1 червня 2021 року мають відновити безстрокові трудові договори з керівниками та педагогічними працівниками, які отримують пенсію за віком, з якими вони були припинені за цих підстав.

Новизною, порівняно з законопроектом № 5365, в альтернативному є норма про доповнення статті 24 закону «Про повну загальну середню освіту» редакцією про що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, а також зобов’язання Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити реалізацію цієї норми.

Зазначені зміни до Закону України «Про повну загальну середню освіту» повністю збігаються з позицією Профспілки, тому в листі на адресу Комітету з питань освіти, науки та інновацій наголошено на необхідності їх підтримки та схвалення народними депутатами України, зокрема членами Комітету.

12.pdf
13.pdf
14.pdf

Профспілка та МОН проти зменшення надбавки педагогам – звернення до голів рад територіальних громад

ЦК Профспілки та Міносвіти звернулися до голів обласних рад, голів міських, селищних, сільських рад територіальних громад спільним листом від 6 травня 2021 року № 1/9-236 та 02-5/344 щодо сприяння ними у забезпеченні трудових прав педагогічних працівників з метою виплати надбавки за престижність праці в повному 30% розмірі та недопущення порушень норм законодавства про встановлення розміру такої надбавки керівником закладу за погодженням з виборним профспілковим органом, адже на сесіях декотрих місцевих рад приймаються рішення про зменшення відсотка надбавки з 30% - 20% до 5% від ставки заробітної плати (посадового окладу).

При цьому зазначено, що у Державному бюджеті на 2021 рік обсяги освітньої субвенції розраховано, виходячи з середнього розміру такої надбавки 25% від ставки заробітної плати вчителя вищої категорії.

Обсяг залишків освітньої субвенції станом на 1 січня 2021 року складав 5,3 млрд грн, а на 1 лютого збільшився до 7,0 млрд грн, на 1 березня становив 6,2 млрд грн, з них 1,6 млрд грн на рахунках обласних бюджетів, 4,6 млрд грн – на рахунках бюджетів територіальних громад та міста Києва.

Станом на 1 квітня залишки освітньої субвенції становили 6 млрд гривень.

У листі наголошено, що при забезпеченні оплати праці педагогічних працівників у повному розмірі у зв’язку з нерівномірністю помісячного розподілу обсягів освітньої субвенції та його недостатністю на певні місяці бюджетного року, особливо на січень-квітень 2021 року, варто використовувати норми статті 115 КЗпП України, згідно з якою заробітна плата виплачується працівникам у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 надбавка встановлюється керівником закладу в граничному розмірі 30% посадового окладу (ставки заробітної плати), але не менше 5% у межах фонду оплати праці.

Пунктом 3.4.6 Галузевої угоди на 2016-2020 роки передбачено використання освітньої субвенції за цільовим призначенням, зокрема для виплати надбавок «за престижність педагогічної праці» в максимальних розмірах, недопущення утворення її залишків.

Порядком та умовами надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженими Урядовою постановою від 14.01.2015 № 6, встановлена норма про використання залишків коштів за освітньою субвенцією у наступному році насамперед з урахуванням цільового призначення субвенції – на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників, а також передбачено можливість використання їх на оновлення матеріально-технічної бази закладу.

При цьому статтею 37 закону «Про повну загальну середню освіту» зобов’язання забезпечити утримання та розвиток заснованого закладу освіти, його матеріально-технічної бази на достатньому рівні покладено на засновника закладу (обласну, міську, селищну, сільську раду).

МОН та ЦК Профспілки привертають увагу органів місцевої влади на необхідність дотримання як зазначених вище норм, так і положень пункту 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, згідно з яким оплата праці педагогічних працівників закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів), фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок.

Відповідно до пункту 68 Інструкції встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

11.pdf

Затверджено нові протиепідемічні заходи для закладів освіти

Міністерством охорони здоров'я затверджені нові протиепідемічні заходи у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням COVID-19.

Відповідну Постанову підписав Заступник Міністра охорони здоров'я – Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Директорату громадського здоров'я та профілактики захворюваності Міністерства охорони здоров'я України доручено довести постанову №4 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 23.04.2021 до відома зацікавлених центральних органів виконавчої влади, обласних, Київської міської державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Згідно з документом суб'єкти, що відповідальні за влаштування, утримання закладів позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, мають здійснювати свою діяльність з урахуванням необхідності забезпечення належних протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)

Зокрема, відповідальність за організацію та виконання протиепідемічних заходів покладається на засновника (власника) та керівника закладу освіти.

Завершення навчального року: роз’яснення МОН

У 2020-2021 навчальному році підсумкове оцінювання результатів навчання учнів можна проводити дистанційно. Про це йдеться у листі МОН щодо завершення 2020-2021 навчального року.

Згідно із Законом України «Про повну загальну середню освіту», навчальний рік у школах завершується не пізніше 1 липня. Водночас структуру і тривалість навчальних року, тижня, дня, а також занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначає педагогічна рада.

Оцінювання результатів навчання здобувачів освіти, зокрема підсумкове, може відбуватися (за потреби) з використанням технологій дистанційного навчання.

Привертаємо увагу, що наказ МОН від 1 березня 2021 року №268, вносить зміни до Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу. Відповідно до змін, що набрали чинності 27 квітня 2021 року, учні 9-х класів, які завершили здобуття базової середньої освіти, переводяться до 10-го класу цього самого закладу чи випускаються із закладу (за власною заявою у разі повноліття чи заявою одного з батьків, інших законних представників).

Учні 9-х класів, які завершили здобуття базової середньої освіти (незалежно від форми здобуття) та переводяться на наступний рік навчання чи випускаються із закладу, отримують свідоцтво про базову середню освіту. Учні, які за результатами річного оцінювання з усіх предметів, які вони вивчали у 9-му класі, мають результати навчання високого рівня (10, 11, 12 балів), отримують свідоцтво про базову середню освіту з відзнакою.

Вимоги до організації зарахування дітей до закладів загальної середньої освіти у 2021 році та проведення конкурсів визначені Законом України «Про повну загальну середню освіту» та Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.

Наголошуємо, що під час зарахування дітей для здобуття початкової освіти забороняється проводити конкурси (будь-які заходи, спрямовані на перевірку знань, умінь, навичок чи інших компетентностей дитини), крім закладів спеціалізованої освіти і приватних закладів освіти.

Згідно з Порядком зарахування, дату початку прийому документів для зарахування визначають органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади, але строк прийому заяв не може бути меншим одного місяця.

Водночас, згідно з Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», на період карантину власник установи, організації або уповноважений орган може змінювати режим роботи, зокрема і щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб.

Таким чином, засновники закладів освіти у період карантину можуть гнучко організовувати прийом документів, зокрема дозволити подавати їх електронною поштою у сканованій формі без електронного цифрового підпису.

Згідно з Інструкцією з діловодства у закладах загальної середньої освіти, вхідні документи, надіслані у такий спосіб, реєструються окремо від інших документів із зазначенням електронної адреси відправника та адресата.

Інформацію щодо строків прийому документів та способів їх подання необхідно оприлюднювати впродовж двох робочих днів з дня ухвалення відповідного рішення на вебсайтах закладів загальної середньої освіти та/або їхніх засновників.

Використання освітньої субвенції та її залишків – лише за цільовим призначенням!

Профспілкою не погоджено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6», яким пропонується розширити напрями використання освітньої субвенції та її залишків у 2021 році не за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 103-2 Бюджетного кодексу України освітня субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам та спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів загальної середньої закладів освіти та інших закладів, які забезпечують її здобуття.

Проектом передбачається дозвіл на використання у 2021 році залишків освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, що утворилися станом на 1 січня 2021 р., на закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення безпечного навчального процесу у закладах загальної середньої освіти.

Такі дозвільні норми на нецільове використання освітньої субвенції провокують місцеву владу на створення штучної економії освітньої субвенції з метою спрямування її на оснащення закладів освіти засобами навчання, комп’ютерними комплексами; забезпечення пожежної безпеки; підключення закладів освіти до Інтернету; будівництво туалетних приміщень, їх реконструкцію, на придбання підручників, посібників шкільних автобусів тощо.

Таким чином, недоплативши вчителям та іншим педагогічним працівникам за їхню працю, занурившись у їх гаманець, за рахунок видатків центрального бюджету, влада на місцях намагається залатати прогалини місцевих бюджетів.

Але ж відповідно до частини 3 статті 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту» зобов’язання забезпечити утримання та розвиток заснованого закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, вимог трудового законодавства, оплати праці педагогічних та інших працівників, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо, покладено на засновника.

Економія освітньої субвенції станом на 1 березня 2021 року становить близько 6,2 млрд. гривень, в той же час на місцях новообрані органи влади вдаються до прийняття неправомірних рішень про зменшення надбавки педагогічним працівникам за престижність праці з 30% – 20% до її мінімальної величини в розмірі 5%, що до того ж нівелює прийнятті державними органами влади рішення про підвищення заробітної плати освітянам, особливо у 2021 році.

Тому Профспілка наполягає на вилученні з постанови норм про використання у 2021 році залишків освітньої субвенції не за цільовим призначенням, передбачивши, що такі залишки на кінець бюджетного періоду зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і використовуються у наступному бюджетному періоді з урахуванням цільового призначення субвенції – на оплату праці з нарахуваннями.

Запропоновано зобов’язати обласні держадміністрації подавати МОН, як головному розпоряднику бюджетних коштів, пропозиції щодо перерозподілу видатків субвенції між обласним бюджетом та бюджетами територіальних громад за результатами місячного/квартального звіту про виконання місцевих бюджетів.

Така пропозиція ґрунтується на тих обставинах, що за наявності значних обсягів економії освітньої субвенції в обласних бюджетах, які заздалегідь спричинені несправедливими та суб’єктивними показниками формули розподілу освітньої субвенції, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1088, обласні адміністрації здебільшого не ініціюють її перерозподіл тим місцевим бюджетам, в яких через цей недосконалий формульний розподіл недостатньо освітньої субвенції для своєчасної і в повному обсязі оплати паці педагогічних працівників.

Наголошено, що потребує вилучення з проекту норма про спрямування коштів освітньої субвенції, а також залишків коштів освітньої субвенції, на погашення заборгованості із заробітної плати, строк виплати якої минув, лише в межах одного бюджетного періоду, оскільки термінів, що обмежують погашення заборгованості не існує. Згідно зі статтею 233 Кодексу законів про працю України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Тому проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6» у запропонованій редакції не може бути погоджений та потребує доопрацювання.

10.pdf

Засідання ЄКПО: навантаження на вчителів через карантин та дистанційне навчання

29-30 березня 2021 року відбулося чергове онлайн-засідання Європейського комітету профспілок освіти. Засідання ЄКПО об’єднало понад 70 представників профспілок освіти із 42 європейських країн. Від України участь у роботі засідання взяв Георгій Труханов – Голова Профспілки працівників освіти і науки України, член Європейського комітету профспілок освіти

На порядку денному була низка актуальних питань, які потребували колективного вирішення у зв’язку із безстроковим продовженням карантинних обмежень, що діють в усій Європі.

Учасники обговорили складні умови, у яких доводиться працювати вчителям у різних країнах, надзвичайне навантаження на вчителів через продовження дистанційного навчання, а також спричинене цією проблемою загострення іншого питання – катастрофічної нестачі вчителів у багатьох країнах.

ЄКПО представив результати проведеного дослідження щодо закриття шкіл, заходів, які застосовувалися країнами для захисту освіти та попередження розповсюдження вірусу, пріоритетності вакцинації у країнах Європи.

Дослідження показало, що, в першу чергу, в період пандемії освітянам необхідне:

– розмежування годин роботи та особистого життя;

– визнання складних умов, у яких зараз працюють вчителі;

– чіткі та інформативні методичні матеріали для проведення дистанційного навчання;

– проведення безкоштовних тестувань вчителям та іншим працівникам галузі;

– додатковий персонал для навчальних закладів.

Питання вакцинації вчителів в усій Європі теж стало предметом обговорення та викликало жваву дискусію. Профспілки європейських країн відстоюють право пріоритетності вакцинації педагогів та інших працівників галузі, але у багатьох країнах вони зіштовхнулися зі значними труднощами у відстоюванні цього права.

Учасники засідання закликали звернутися до урядів країн з метою збільшення фінансування сфери освіти на сучасному етапі та відновлення її після завершення кризи.

Насамкінець роботи відбулося активне обговорення резолюцій щодо вищої освіти та науки, оновлення профспілок, а також питання цифрових технологій та використання штучного інтелекту в сфері освіти. Учасники наголосили на необхідності підвищення кваліфікації педагогів у питанні дистанційної освіти, інвестування в процес залучення до професії нових вчителів у зв’язку із появою штучного інтелекту.

УРЯД ПЕРЕРОЗПОДІЛИВ ОСВІТНЮ СУБВЕНЦІЮ ДЛЯ УНИКНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗАРПЛАТ У 5 ОБЛАСТЯХ, – СЕРГІЙ ШКАРЛЕТ

Кабінет Міністрів перерозподілив видатки освітньої субвенції між місцевими бюджетами та розподілив резерв освітньої субвенції – це дозволить уникнути заборгованості з виплати зарплати педагогам у 5-ти областях України. Відповідне розпорядження ухвалено сьогодні, 17 березня 2021 року.

"Рішення Уряду дозволить уникнути заборгованості з виплати зарплати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти окремих адміністративно-територіальних одиниць Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Одеської та Сумської областей", – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Перерозподіл обсягу освітньої субвенції здійснюється за зверненнями відповідних обласних державних адміністрацій виключно через виявлені неточності у даних, що вплинули на формульний розрахунок обсягів освітньої субвенції та у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи.


Компенсація за порушення термінів виплати зарплати: зміни в законодавстві

Опублікований Закон від 4.02.2021 № 1214-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» (Голос України від 25.02.2021 № 36).

Законом встановлено вичерпний перелік видів грошових доходів, за порушення строків виплати яких громадянам нараховується компенсація:

  • пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством);

  • соціальні виплати;

  • стипендії;

  • заробітна плата (грошове забезпечення);

  • сума індексації грошових доходів громадян;

  • суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

  • суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Також актуалізовано перелік фондів загальнодержавного обов’язкового соціального страхування України, кошти яких використовуються для виплати компенсації.

Відповідні зміни внесено до Закону «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати».

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.



Актуальні питання посилення захисту прав працівників у нових нормах до законодавства

За поданням Мінекономіки в Уряді розглянули проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників».

Документ схвалили 17.03.2021 року на засіданні Уряду. Зокрема пропонується внесення змін до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про колективні договори і угоди», «Про соціальний діалог в Україні», «Про зайнятість населення». Його нормами пропонують:

– передбачити можливість укладати колдоговори фізособами, які використовують найману працю, поширення дії положень галузевої угоди на всіх роботодавців галузі;

– встановити обов’язок роботодавця ознайомлювати працівника не тільки до початку його роботи, а і в подальшому, з текстом укладеного колдоговору, змінами і доповненнями до нього (в тижневий строк), обов’язок сторін договору забезпечити безперешкодний доступ до його тексту, можливість копіювання;

– встановити обов’язок сторін колективної угоди інформувати про її укладення та внесення до неї змін безпосередньо заінтересованих у цьому суб'єктів;

– встановити строк дії умов колдоговору не менше року в разі реорганізації, зміни власника юрособи, її відокремленого структурного підрозділу;

– встановити зобов'язання для роботодавців надавати повідомлення щодо запланованого масового звільнення профспілковому представнику;

– посилити відповідальність за порушення порядку повідомлення роботодавцем профспілок про масове звільнення.

Зокрема в чинне законодавство включать норми щодо недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування, а також надання права особам, що зазнали дискримінації звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Уряд вдосконалив формулу розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами

17 березня 2021 року Кабінет Міністрів вніс зміни до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами.

Рішення удосконалює формулу розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи та приводить формулу у відповідність до чинних норм бюджетного законодавства.

«Оновлена формула враховує збільшення посадових окладів педагогічних працівників. З 1 січня 2021 року рівень окладів зріс на 20%, а з 1 грудня – ще на 8,4%. Для підвищення ефективності використання коштів застосовуватиметься механізм, який дозволить вдосконалювати шкільну мережу та підвищувати якість освітніх послуг. При цьому підвищується спроможність для засновників закладів щодо встановлення надбавок та доплат педпрацівникам у максимальному розмірі», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Він розповів, що у формулі вдосконалюється механізм визначення коефіцієнтів приведення та розрахункової наповнюваності класів для всіх територіальних громад, що визначатиметься на основі об’єктивних критеріїв:

  • щільності та чисельності населення відповідної громади;

  • відсотка населення, яке проживає в сільській місцевості.

Розподіл обсягу освітньої субвенції здійснюється за єдиними підходами для всіх місцевих бюджетів України.

«Нова формула передбачає збільшення значення коефіцієнту поділу класів на групи для бюджетів великих міських територіальних громад, в яких це питання постає найбільш гостро», – повідомив Сергій Шкарлет.

Міністр також наголосив, що МОН продовжує проводити системну роботу для вдосконалення формули освітньої субвенції та підвищення рівня заробітних плат педагогічних працівників.

Пропозиції Профспілки до державної програми «Молодь України» на 2021-2025 роки

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України розглянув проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2021-2025 роки та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», сформував пропозиції та розраховує на їх врахування при доопрацюванні документу.

Профспілка зазначає, що на шляху до самореалізації, інтеграції у суспільне життя та розвитку свого потенціалу молодь щодня зустрічається проблемами серед яких труднощі з отриманням якісної освіти та роботи за фахом та гідної оплати праці; реалізація себе в своїй країні, а не за кордоном; погіршення здоров’я та відсутність безкоштовного, гарантованого Конституцією України кваліфікованого медичного забезпечення; створення міцної сім’ї; відсутність ресурсів для поліпшення житлових умов; відсутність повних можливостей культурного розвитку.

У пропозиціях, зокрема підкреслено, що для соціального становлення молоді та її розвитку визначальним чинником є освіта. Українська молодь орієнтована переважно на набуття вищої освіти, оскільки більш високий рівень освіти підвищує шанси знайти роботу згідною оплатою праці, хоча й не гарантує її отримання, чи створення робочого місця для себе та інших. Саме тому Держава має забезпечити молодим громадянам можливості для отримання освіти в Україні.

Профспілка наголошує, що одними із важливих завдань реалізації Державної цільової соціальної програми має бути:

  • сприяння молоді в отриманні вищої освіти безкоштовно, як відбувається в багатьох провідних країнах світу або шляхом включення вартості освіти до прожиткового мінімуму, що передбачено статтею 4 Закону України «Про освіту»;

  • відновлення кількості осіб, які отримують стипендіальне забезпечення на рівні не менш як 2/3 і не більш як 75 % студентів, а не лише 45 %, як вказано в законі зараз. Тобто, 25-28 % студентів від загалу (кожен четвертий), які успішно навчаються, втратили право на отримання стипендій;

  • створення сучасної мережі гуртожитків для студентів;

  • створення нових робочих місць та сприяння працевлаштуванню випускників закладів вищої, фахової передвищої, професійно-технічної освіти;

  • визнання фінансування освіти державною інвестицією в людський потенціал, сталий розвиток суспільства і держави;

  • виконання норми статті 78 Закону України «Про освіту» щодо забезпечення видатків на освіту в розмірі не менше ніж 7% валового внутрішнього продукту;

  • захист та турбота держави про молодих педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників сфери освіти;

  • забезпечення належними обсягами фінансування підготовки кадрів державними закладами вищої освіти за встановленими нормативами;

  • запровадження обов'язкового державного страхування на випадок захворювання коронавірусною хворобою працівників закладів освіти та розроблення відповідного порядку його здійснення.

У Профспілці переконані, що реалізація вище згаданого позитивно вплине на показники Індексу участі молоді в суспільному житті і сподіваються на врахування зазначених пропозицій при доопрацюванні Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2021-2025 роки.


9.pdf

Ухвалено закон, який передбачає перехід на електронні трудові книжки

5 лютого 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» та повернуто з підписом Президента 4 березня 2021 року.

Пунктом 1 розділу II Прикінцевих та перехідних положень встановлено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 4 цього розділу, який набирає чинності з дня опублікування цього Закону.

Законом запроваджується облік трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування

Електронна трудова книжка дасть можливість уповноваженим органам призначати людині пенсію автоматично (без звернення) та збирання документів за всю її трудову діяльність.

Тобто, як в усіх цивілізованих країнах, коли настає право на соціальну виплату / пенсію, держава інформує про можливість її отримання та розрахунковий її розмір.

За працівником зберігатиметься право вибору для покращення запропонованого розрахункового розміру, а саме:

або він надає відомості про отримувану заробітну плату за період до 2000 року (до запровадження персоніфікованого обліку),

або відтермінує свій вихід на пенсію для одержання підвищення до пенсії на 0,5–0,75 % за кожний повний місяць роботи після досягнення пенсійного віку, або використовує право на призначення пенсії.

Враховуючи, що в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування є відомості про 13 млн. працівників, його наповнення даними, які містяться в паперових трудових книжках, буде проведено у перехідний період протягом 5 років.

Наповнення відомостей відбуватиметься:

як роботодавцем, так і безпосередньо застрахованою особою;

через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді сканованих або оцифрованих копій передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо) з обов’язковим накладанням страхувальником або застрахованою особою кваліфікованого електронного підпису.

Варто зазначити, що оригінал паперової трудової передається на зберігання працівнику як офіційний документ.

Якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язаний паралельно із електронним обліком трудової діяльності також внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.

Проте трудові книжки, які вважають рудиментом минулого століття, не зникнуть одразу. Передбачений 5-річний перехідний період, впродовж якого одночасно можуть використовуватися і паперові, і електронні трудові книжки.

Зазначимо, що трудові книжки запроваджувалися десятки років тому, коли паперові носії інформації були єдиними на той час. Прийнявши це закон, уряд переслідує кілька цілей. Головна з них – спростити доступ до інформації про стаж працівників, а також ввести систему автоматичного призначення пенсій чи інших соціальних виплат без особистого звернення людини.

Перевагами цього закону також вважають усунення загроз загубити чи пошкодити книжку, або фальсифікувати дані у ній.

Протягом багатьох років трудова книжка була документом в якому фіксувався трудовий стаж, від якого залежав розмір майбутньої пенсії.

З 2004 року поняття «трудовий стаж» перейменовується у «страховий стаж» який враховується для призначення пенсії, враховується не просто робота (виконання трудових обов’язків), а період трудової діяльності за який сплачено страхові внески.

Ці дані й вносяться до Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування.

Починаючи з 1 січня 2004 року, для підтвердження страхового стажу трудова книжка дійсно не потрібна. Вся інформація про працівника є у цьому реєстрі, саме ним користується Пенсійний фонд, визначаючи стаж для пенсій.

Для того, щоб інформація про записи у трудовій книжці, внесені до 2004 року потрапила до реєстру і встановлюється 5-річний перехідний період, впродовж якого можна використовувати як паперову трудову книжку, так і електронну.

Однак відмовлятися від паперової трудової книжки не варто, електронні трудові книжки запроваджуються в першу чергу для майбутніх пенсіонерів, а не для теперішніх.

Після 5-річного терміну дані про стаж підтверджуватимуться паперовою трудовою книжкою поданою до Пенсійного фонду.

Новий закон передбачає, що після того, як працівникові оформили електронну трудову книжку, паперову роботодавець має віддати на збереження її власникові.


МОН підтримує пропозиції Профспілки щодо внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції

Міністерство освіти і науки України на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 10.02.2021 № 4109/0/2-21 розглянуло звернення Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні від 1.02.2021 № 01-12/57-спо до листів Профспілки працівників освіти і науки України від 27.01.2021 № 02-7/72 та від 03.02.2021 № 02-5/98 щодо внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1088.

З метою приведення механізму розподілу освітньої субвенції у відповідність до чинних норм бюджетного законодавства, Міністерством освіти і науки України розроблено та направлено на розгляд Кабінету Міністрів України відповідні зміни до формули розподілу освітньої субвенції.

Надані пропозиції будуть опрацьовані спільно з Профспілкою працівників освіти і науки України в межах робочої групи під час підготовки нової редакції формули розподілу освітньої субвенції на 2022 рік.


7.pdf
8.pdf

Отримано відповідь з Парламенту про подальші трудові відносини вчителів-пенсіонерів

Від імені президії ЦК Профспілки, засідання якої відбулося 10 лютого 2021 року, було спрямовано звернення до Голів Верховної Ради України та Комітету з питань освіти, науки та інновацій з приводу необхідності відновлення трудових прав педагогічних працівників-пенсіонерів, звужених Законом України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX щодо переукладення з учителями, директорами та іншими педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти, які отримають пенсію за віком, безстрокових трудових договорів на строкові терміном від 1 до 3 років, що передбачено в його статті 22 та підпунктах 1 та 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень.

Профспілка працівників освіти і науки України отримала відповідь від Комітету про наміри законодавчого врегулювання означеної проблеми, зокрема через норми законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо узгодження окремих положень законодавства)», (реєстр. № 3808 від 8.07.2020 року).

Цими документами пропонується виключити з закону норми щодо припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, та укладання трудових договорів строком від 1 до 3 років, а також норми щодо припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти та укладання з ними трудових договорів строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, – на 1 рік).

При опрацюванні законопроекту реєстр. № 3808, як і законопроектів № 3430 від 5.05.2020, та № 3430-1 від 21.05.2020, ЦК Профспілки запропоновано доповнити його нормами про визнання переукладених та припинених договорів з зазначеними педагогічними працівниками недійсними.

Наголошено, що у разі прийняття закону, норма про виключення таких дискримінаційних норм вже після цієї процедури, що фактично відбулася до 1 липня 2020, не змінить стану трудових відносин між педагогами-пенсіонерами.


3.pdf
4.pdf
5.pdf
6.pdf

Зменшення надбавки педпрацівникам у 2021 році за престижність праці є некоректним

На звернення ЦК Профспілки до Міністерства щодо ініціювання питання внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів» про встановлення фіксованого розміру надбавки у розмірі 30% посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним та іншим працівникам надійшла відповідь, в якій зокрема зазначається, що при обрахунку обсягу освітньої субвенції як на 2020, так і на 2021 рік, враховано однаковий середній відсоток надбавки за престижність праці (25 відсотків від ставки заробітної плати вчителя вищої категорії).

Тобто позиція стосовно зменшення відсотку надбавки за престижність у 2021 році у зв’язку із підвищенням посадових окладів (ставок заробітної плати) на 20 відсотків, є некоректною.

При цьому Профспілка наголошує, що неприпустимо зменшувати надбавку тим педагогічним працівникам, яким вона виплачувалася у граничному розмірі, оскільки пунктом 6.3.20 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти встановлювати її в максимальному розмірі.

Згідно з пунктом 1.4 Угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.

Згідно з пунктом 63 Інструкції № 102 оплата праці педагогічних працівників установ і закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів) з урахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок.

Відповідно до пункту 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, місячна заробітна плата педагогічних працівників установ освіти, в т.ч. педучилищ, визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень.

Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.


zvernennya-ck-profsplki.pdf
mon-zmenshennya-nadbavki-2021-nekorektno.pdf