Vijesti

Utjecaj glazbe i čitanja na mentalno zdravlje učenika osnovnoškolske dobi

Silvija Mihaljević, me. spec. kliničke psihologije

Vesna Lončar, prof. glazbene kulture

Marija Rastovski, prof. dipl. knjižničar


Povodom Dana mentalnog zdravlja koji je obilježen 10.10. 2021. proveli smo istraživanje među učenicima od 5. do 8. razreda OŠ Antuna Mihanovića, Osijek, s ciljem utvrđivanja stavova učenika prema slušanju glazbe i čitanju.

Rezultati istraživanja i prijedlozi knjiga za čitanje predstavljeni su u školskom predvorju.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije mentalno zdravlje je stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoj puni potencijal i u stanju se nositi s uobičajenim životnim stresom.

Činjenica je da nam je pandemija virusa COVID-19 promijenila navike i na svim razinama utjecala na promjene života. Brojni pedagozi, psiholozi, defektolozi i sociolozi posvetili su svoja istraživanja mentalnom zdravlju djece i mladih. Kako je jedan od osnovnih načina suzbijanja pandemije distanca i smanjenje direktnih kontakata, realno je bilo očekivati da će se to negativno odraziti na mentalno zdravlje jer je čovjek socijalno biće koje se realizira kroz uzajamnu interakciju s drugim ljudima. Pri tome naš komunikolog Pavao Brajša posebno ističe važnost razgovora koji nas oblikuje kao osobe. U situacijama izolacija i samoizolacija neposredna komunikacija je najblaže rečeno ometena ako nije potpuno onemogućena. Istraživanja koja su se bavila stupnjem stresa koje je nastalo kao posljedica pandemije, a koje je provedeno kod učenika 5.-8.razreda osnovne škole, ali i kod srednjoškolaca pokazalo je da je kod učenika povišena razina depresivnosti.

S obzirom na rezultate istraživanja psiholozi su nas uputili na moguće "alate" osnaživanja. To su razni hobiji za slobodno vrijeme (nas su zanimali glazba i književnost) i naravno razgovor s bliskim i dragim osobama koji je omogućen razvojem uređaja suvremene tehnologije.

Cilj istraživanja bio je utvrditi stavove učenika prema slušanju glazbe i čitanju.

Hipoteza je da učenici više slušaju glazbu u slobodno vrijeme nego što čitaju, a kad čitaju da se sve više okreću elektroničkim medijima.

Istraživanje utjecaja glazbe i čitanja na mentalno zdravlje učenika osnovnoškolske dobi obuhvatilo je 132 učenika od 5. do 8. razreda, u obliku anonimne ankete putem formsa. Rezultati su obrađeni osnovnim statističkim metodama.

Rasprava

94 učenika ili 71% sluša glazbu svakodnevno, 97 učenika sluša popularnu glazbu, 53 sve pomalo. Kod 72 učenika ili 42% raspoloženje nije vezano uz želju za slušanjem glazbe, kod 56 ili 32% učenika slušanje glazbe je vezano uz dobro raspoloženje.

Većina učenika ocjenjujući ocjenom od 1- 5 (uopće mi ne pomaže do jako mi pomaže) je ocijenila da im glazba pomaže prilikom zabrinutosti ili lošeg raspoloženja. 80% učenika ne pohađa Glazbenu školu.

U slobodno vrijeme svakodnevno čita 14% učenika, rijetko 37% učenika. Kada čitaju u najvećem broju čitaju kombinaciju tiskanih i elektroničkih izdanja 38%, samo tiskana izdanja 24 %, a elektronička 15%. Od elektroničkih izdanja najviše čitaju razne vrste enciklopedija 28%, što proizlazi iz činjenice da najveći broj učenika čita radi učenja i stjecanja znanja 40%.

Zaključak

Glazba je medij koji se već više godina provlači kao medij koji se koristi u smislu zabave, ali i kao sredstvo za osobnu satisfakciju te komunikaciju s drugima. Suvremeni mediji su omogućili jednostavnu i brzu dostupnost različitim vrstama glazbe te sukladno tome konzumenti lako dolaze do osobnog odabira.

Nasuprot tome čitanje se nalazi na svojevrsnoj prekretnici između tradicionalnih i suvremenih medija gdje je široka dostupnost užim izborima sadržaja kod nas te u začecima.

Literatura:

1.Brajša, Pavao (1996.)Umijeće razgovora Pula : C.A.S.H

2.Mentalno zdravlje učenika / Bolčević Novak, Valentina; Dvekar-Bešenić, Gabrica

Varaždinski učitelj Vol. 4 NO 6, 2021.

3. Mentalno zdravlje u doba COVID epidemije / Miloš, Dijana; Nezirević, Emina

Epoha zdravlja Vol. 13, NO 1, 2020.


Izložba u školskom predvorju povodom Dana mentalnog zdravlja i predstavljanje rezultata istraživanja.