Jak dbać o okna aby stale wyglądały jak nowe...



Jak zabezpieczyć okna na czas remontu, jak zapobiegać przebarwieniom profili, oraz jak czyścić szyby i ramy okna? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym, krótkim artykule.


1) O czym należy pamiętać zaraz po montażu okien?

Każdy, komu wydaje się, że po zakupie i montażu okna może o nim definitywnie zapomnieć, jest niestety w błędzie. O okna trzeba dbać i to już od momentu, w którym pojawią się w naszym domu.

W ciągu miesiąca od montażu okien, o ile nie zostało to wcześniej zrobione, powinniśmy usunąć folię ochronną z profili. Jeśli pozostawimy ją na dłuższy okres, będziemy musieli męczyć się z jej zeskrobywaniem, co może doprowadzić do uszkodzenia profilu. Folia, która przez długi czas wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może także spowodować powstawanie przebarwień na profilach.

Jeśli planujemy dalsze prace budowlane lub wykończeniowe – a tak najczęściej bywa – pamiętajmy, aby zabezpieczyć okna przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej. Okucia, ramy i szyby są wówczas szczególnie narażone na zniszczenie.


2) Jak zabezpieczyć okna na czas remontu?

Na czas prac wykończeniowych należy szczelnie zabezpieczać okna folią, która uchroni je przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejami czy farbami.

Ewentualne zabrudzenia powstałe w skutek remontu np. zaprawa tynkarska, rdza, sadza, kleje, resztki farby należy natychmiast usuwać.

Lekkie zabrudzenia powierzchni powinno się usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących. Silne zabrudzenia usuwamy środkami dostępnymi często w autoryzowanych punktach handlowych, warto zamówić tego typu środki u profesjonalistów. Z reguły takie punkty dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwią pozbycie się uporczywych plam.

Podczas czyszczenia pamiętajmy, że nie należy skrobać powierzchni ram i szyb. Należy również unikać środków czyszczących powodujących zarysowania – proszków do szorowania, drucianych szczotek, ostrych gąbek lub chemicznych środków czyszczących, mogą one powodować nieodwracalne uszkodzenia i rysy.


3) Jakich środków używać do mycia szyb?

Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne środki przeznaczone do czyszczenia szkła (płyny, spraye). Natomiast stanowczo nie należy stosować past i żrących środków chemicznych. Nie wolno również zdrapywać wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń ostrymi narzędziami (nożyki, szpachelki, żyletki itp). Silnie zabrudzone szkło należy najpierw zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wytrzeć czystą miękką szmatką.


4) Jak często konserwować okucia, ramy i uszczelki

Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu się zawiasów oraz cięgien. Do smarowania najlepiej stosować specjalny smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Odradza się stosowanie środków typu WD40.

Jeśli chodzi o ramy okna. należy unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować łatwe uszkodzenie ramy.

Elastyczne uszczelki przyszybowe stosowane w nowoczesnych oknach wykonane są z tworzyw odpornych na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają znacznej konserwacji, a w konieczności lub uszkodzenia można je w łatwy sposób wymienić.


5) Na co szczególnie uważać?

Nie można w żaden sposób oddziaływać na okna żadnym dodatkowym, zewnętrznym obciążeniem. Nie wolno opierać się na skrzydle ani wieszać na nim jakichkolwiek przedmiotów. Po otwarciu okna na oścież nie można go na siłę dociskać np do ściany. Stanowczo zabrania się też wkładania przedmiotów między skrzydło a futrynę okienną np. w celu powstrzymania okna przed zatrzaśnięciem.

Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zastanówmy się nad założeniem systemowych rozwiązań blokujących niepożądane otwarcie. Zapytajmy producenta np. o zamek okienny lub klamkę z kluczykiem. Nigdy też nie pozostawiajmy otwartego okna w czasie silnego wiatru, w ekstremalnych przypadkach może to powodować znaczne uszkodzenie okna oraz okuć.


Dobre okno to poważna, wieloletnia i bardzo często kosztowna inwestycja. Pamiętajmy, aby prawidłowo o nie zadbać, a będzie nam służyło przez długie, długie lata.



6) Ostatnia uwaga...

Artykuł miał za zadanie naświetlić podstawowe problemy i sposoby ich rozwiązywania lecz proszę pamiętać iż wszelkie niezbędne prace konserwacyjne, np. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć i ich regulację lepiej powierzyć fachowcowi. Unikniemy w ten sposób nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego okna, a zapłata jaką będziemy musieli uiścić wykwalifikowanej ekipie, będzie z pewnością dużo mniejsza niż koszt nowego okna, które być może będziemy musieli kupić, jeśli nasze prace naprawcze okażą się nieudane.




Okna WRC:)