Бібліотека

Методичний

порадник шкільному бібліотекарю щодо обліку підручників та навчальних посібників

Вступ………………………………………………………………………………

4

1. Облік бібліотечних фондів…………………….

5

1.1. Документація у шкільній бібліотеці, яка регламентує роботу шкільної бібліотеки щодо фонду підручників та навчальної літератури…………….……

5

1.2. Види та форми обліку……………………….………………………………

6

1.2.1. Сумарний облік підручників та навчальної літератури………….....

6

1.2.2.Груповий облік підручників та навчальної літератури……………..

8

2. Методичні рекомендації щодо обліку підручників та навчальної літератури.

10

2.2. Опрацювання накладних…………………………………………………

10

3. Видача підручників ……………..……….………………………………………

11

4. Заміна втрачених чи пошкоджених……….........……………………………….

11

5. Списання підручників із бібліотечних фондів ………………………………...

12

6. Інвентаризація фонду підручників…………………………………….………..

15

ВСТУП

Ефективність роботи шкільної бібліотеки, якість вирішення питань обліку та збереження фонду підручників значною мірою залежить від організації системи роботи щодо використання та зберігання документів, у тому числі від їх систематизації та класифікації.

Даний матеріал має за мету допомогти шкільному бібліотекареві професійно виконувати свої обов’язки щодо обліку та збереження бібліотечного фонду підручників. Цьому мають сприяти матеріали, які включені до нього. Це офіційні матеріали, що визначають необхідний рівень виконання роботи, так і методичні рекомендації, спрямовані на те, щоб показати шляхи або методи досягнення ефективних результатів. Також посібник містить обов’язкові нормативні документи, які потребують неухильного виконання.

У Пораднику вміщено приклади облікової документації фонду підручників бібліотеки. Пропонуються зразки, актів, журналів, орієнтовні правила, накази, розглядаються питання інвентаризації.

Сподіваємось, що подані матеріали стануть помічниками в організації роботи шкільного бібліотекаря.

1. Облік бібліотечних фондів

1. Документація у шкільній бібліотеці, яка регламентує роботу шкільної бібліотеки щодо фонду підручників та навчальних посібників

Важливим аспектом функціонування бібліотеки у навчальному закладі є нормативно-правові документи, які визначають основні завдання бібліотеки, регламентують її діяльність.

Правову основу діяльності шкільної бібліотеки визначено Положенням про бібліотеку ЗНЗ, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки від 14.05.1999 року №139.

Однією з характерних особливостей формування бібліотечного фонду шкільної бібліотеки є те, що вона комплектує і веде два окремі фонди: художній (основний) і фонд підручників та навчальної літератури.

Відповідно до встановленого порядку фонд підручників комплектується за рахунок коштів Державного бюджету (Наказ МОН від 14.12.2012 №1427 «Про порядок забезпечення студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів підручниками та навчальними посібниками»), зберігається у шкільній бібліотеці окремо від основного. Підручники видаються (безкоштовно) користувачам, підлягають щорічній інвентаризації.

До функції бібліотекаря належать: забезпечення обліку (бібліотечна обробка), зберігання та використання всіх одиниць фонду згідно з відповідними інструкціями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. N 781 «Деякі питання забезпечення підручниками та навчальними посібниками студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів» встановлено термін використання підручників та навчальних посібників для загальноосвітніх навчальних закладів 5 років, букварів для учнів 1 класу – три роки. Технологія ведення документації та зразки форм обліку зазначено в Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 02.12.2013 року №1686.

До обліку документів висуваються такі вимоги:

· повнота і достовірність облікової інформації;

· документальне оформлення кожного надходження та вибуття з фонду; Зразок 1.

· своєчасність і оперативність реєстрації надходжень та вилучень з фонду;

· відповідність форм обліку фонду підручників на паперових та електронних носіях.

1.2. Крок 1. Опрацювання накладних

Згідно Інструкції усі підручники та навчальні посібники, що надходять до бібліотеки, приймаються на підставі супровідного документу (накладна, рахунок, акт передачі), де чітко вказано автор, назва підручника 9навчального посібника), клас, кількість примірників, вартість одного примірника, сума повного надходження.

Тому потрібно: Звірити кількість підручників, яка зазначена у накладній (рахунку, акті передачі).

1. На накладній здійснити запис про кількість та суму надходження. Якщо в одній накладній надійшли підручники і художня література разом, то їх кількість і суму відповідно потрібно розділити (зразок 1).

2. Оригінал накладної передати у бухгалтерію, а копію такої накладної підшити до папки рахунків і накладних на підручники. Якщо є художня література, то інша така ж копія підшивається до папки рахунків і накладних художньої літератури..

3. На підручники та навчальні посібники, що надійшли без супровідного документа (подаровані спонсорами, читачами та інше), скласти акт (зразок 2) на оприбуткування.

Зразок 2.

Затверджено:

Директор школи ___________

_______________________

«___»____________ 20__ р.

Акт № __

про надходження підручників до бібліотеки

«___»_________ 20__ р. комісія, призначена наказом від

„____” __________ 20___ р. № ____ по ________________________________

(назва школи) у складі голови комісії _________________________________ членів комісії: ________________________________________________________________ склали акт про прийняття до бібліотеки підручників, отриманих від ________________________________________________________________ в кількості _____ примірників на суму _____ грн.. _____ коп..

________________________________________________________________,

(сума прописом)

записаних до книги сумарного обліку „____” _____________ 20__ р. під №__

Список книг додається на ____ аркушах.

Голова комісії:

Члени комісії:

До акту № ____ від "___" ____________ 20__ р.