GY.I.K.

Gyakori Kérdések

Milyen sűrűre ültessük a Leylandi sövényt?

A Leylandii-t 60-90 cm távolságra kell ültetni.

Ha nagyon magas (15 méteres vagy 5 m-nél szélesebb) sövényt akarunk nevelni, akkor ennek a távolságnak a duplájára ültesse el őket.

Minél közelebb ültetjük annál hamarabb lesz zárt a sövényünk, ha úgy döntünk, van, türelmünk várni válasszuk a nagyobb távolságot.

Milyen méretű növényt válasszak?

Semmi esetre sem javaslom a 40 cm-nél kisebb növényt. Ennek még egy telet az üvegházban kell erősödnie. Ha elcsábít az olcsó ár, számíthatunk 50-100%-os pusztulásra,és tavasszal kezdhetjük elölről a munkát.

Mikor a legjobb időpont a sövény telepítésére?

A termesztett (konténerben termesztett) Leylandii-t minden évszakban lehet ültetni. Ennek télen csak a fagyott talaj akadályozhat meg. Ha ősszel vagy tavasszal ültetjük a csapadék, és az alacsonyabb hőmérséklet miatt kevesebb kockázatot vállalunk. A Nyári időszakban leylandiit gyakran kell öntözni az első évben, míg a gyökérzet kifejlődik. Érdemes rájuk figyelni, hogy gyökereik ne száradjanak meg száraz vagy forró időjárási viszonyok között sem.

Milyen gyorsan nőnek a különböző Leylandi fajták?

Jó körülmények között a Leylandii különböző típusai a következő növekedést produkálják.

Zöld Leylandii – akár 90-100 cm évente.

Leylandii 2001 - akár 90-100 cm évente

Leylandii Castlewellan Gold akár 70-90 cm évente

Leylandii Gold Rider akár 50-60 cm évente

Leylandii Blue Jeans akár 50-60 cm évente

Milyen feltételeket kell biztosítani a növénynek?

A Leylandii-t mint minden élőlényt etetni, és itatni kell. Szüksége van tápanyagokra és vízre. Mint minden növény, a napsütésben is gyorsabban nő. a szeles körülmények lelassítják a növekedést, de jól fogják tartani a növényt a gyökerei.

A legjobb műtrágya a hosszúhatású, mint például a Multicote vagy az Osmocote, amely 9 hónapig táplálja. Ez biztosítja az első évben szükséges összes makro- és mikro tápanyagot. Általában az első év után már elég nagy gyökérrendszerrel kell rendelkezniük, hogy megtalálják saját tápanyagukat, de a táplálásukat a későbbiek folyamán se hagyjuk abba.

A Rootgrow egy gyökérkapcsolat gomba (mycorrhizal), amely segít a növényeknek egy hatalmas másodlagos gyökérrendszer kialakításában. Ez elősegíti a növekedést és a kialakulást, különösen száraz vagy nehéz körülmények között. Ha ilyen gombával kezelt növényt vásárolunk az sokkal értékesebb, mint a kezeletlen

Milyen távolságra ültessük a kerítéstől, vagy a faltól?

Ha hely van,90 cm vagy annál távolabb, de ha a hely korlátozott, akkor 45 cm-re is lehet elhelyezni a kerítéstől, vagy faltól. Ha nem zárt a kerítés mellé ültetjük, olyan szélességet válasszunk a sövénynek, hogy azon keresztül átnyúlva metszőollóval el tudjuk távolítani a szomszédhoz átnyúló ágakat. Ha zárt kerítés vagy fal mellé ültetjük fény hiányában azon az oldalon nem fog növekedni a növény. Biztosítani kell, hogy a sövény másik oldalát és tetejét a kerítés oldaláról érje el, ha a kerítés nem az Ön tulajdonában van. Ha az az Ön tulajdonában van, akkor felelős a sövény fenntartásáért és megőrzéséért, így nem nő olyan nagyra, hogy károsítja a kerítést vagy a falat.

Mi a legkeskenyebb sövény, amit kialakíthatok a leylandi ciprusból?

Ha minden évben vágja a Leylandii sövényt, akkor akár 50 cm széles sövény is kialakítható Csak a kezdetektől fogva minden évben ugyanolyan szélességre vágja vissza.

Milyen méretű növényeket vegyek?

A nagyobb Leylandii növényekből gyorsabban kialakul a zárt átláthatatlan növényfal Ha gyorsabb sövényt szeretne, akkor nagyobb példányokat telepítsen, mivel ez időt takarít meg.

Hogyan sűrítsem a Leylandi sövényt?

Az ültetés után azonnal vágja le a Leylandii-t, ha vannak olyan ágak, amelyek nagyobbak vagy magasabbak, mint amekkora sövény akar. Az oldalakat évente kétszer vágja vissza a kívánt szélességre és magasságra. Ez arra ösztönzi a sövényen belüli hajtásokat, hogy elágazzanak, és kitöltsék a sövényt, hogy sűrű falat alkossanak.

Mikor vágjam le a Leylandii sövényem tetejét?

Hagyja a Leylandii ciprus tetejét, amíg túlnő a tervezett magasságon 15-20 cm és akkor állítsa be a végleges magasságát Ez lehetővé teszi, hogy elágazzon a vezérhajtás is, és hogy a csúcs is sűrűsödjön. Ezt az év bármely szakaszában megteheti.

Mennyi idő alatt lesz teljesen kész a Leylandi sövényem?

A növekedési körülményektől függ, de jó körülmények között a Leylandiinak 2 év (60 cm-es) távolságra és 3 év (90 cm-es távolságra) ültetés után ennyi idő szükséges. A jó növekedés érdekében rendkívül fontos ültetésük. A tápanyagellátás,és az öntözés. Nagyobb növény vásárlása esetén az idő rövidebb lesz.

Csupasz gyökerű, vagy konténeres Leylandi ciprust vásároljak?

A csupasz gyökerű növények a téli hónapokban (novembertől márciusig) ásott növények, a talaj pedig a gyökerek között marad

. A földlabdákat ez után zsákokba csomagolják, hogy a talaj a gyökerek körül maradjon. Ezt a módszert gyakran sikeresen használják tuják és más örökzöldek telepítésénél, de nem megbízható módszer Leylandii ciprus esetében. A gyakorlat azt mutatja,hogy a pusztulási arány minimum 50%-os,vagy nagyobb. Ezzel a módszerrel se ültetni, se átültetni nem szabad.

A konténerbe termesztett vagy cserepes növényeket lehet nagy biztonsággal telepíteni a legtöbb Leylandii konténertermesztésű, mivel ez a legeredményesebb módja megteremtésének és termesztésének. A növekedése során mindig nagyobb edénybe ültetik,(iskolázott) ez biztosítja a gyökérzet folyamatos fejlődését.

Több éve nyírt sövényem szélességét szeretném csökkenteni, hogy csináljam?

Csak rendkívül lassan lehet csökkenteni a szélességét. Mindig maradjon zöld rész, ami tovább tud fejlődni.

Mikor nyírjam a Leylandi sövényem?

A legjobb, ha késő tavasszal vágja le a Leylandii sövényt, mivel ez lehetőséget biztosít a zöld részek megújulására Ha az évi kétszeri vágás mellett dönt, a második vágás ideje szeptember eleje a jó időpont. Így van ideje a növénynek újra kihajtani a tél beállta előtt Figyeljünk azonban a madarak fészkére, mivel illegális a fészkelő madarak megzavarása.

Milyen gyakran kell a Leylandi sövényt vágni?

Évente egyszer, minden évben vágja le a Leylandii sövényt. Ha gyakrabban vágja le, mindig hagyjon időt a növénynek arra, hogy helyreálljon, és egy kicsit újra növekedjen a tél előtt. Hogyan csökkentsem a Leylandi sövény magasságát?

Ha néhány évig nem vágta le a Leylandii sövényt, akkor túl magas lehet ahhoz, hogy biztonságosan elérje. Ha nincs rálátás a sövény tetejére be lehet drasztikusabban avatkozni. Amennyiben fontos a sövény tetejének szépsége is, csak annyit vágjon, hogy zöld részek maradjanak a vágás után.

Nagyon drasztikusan visszavágtam a leylandi sövényem?

Ebben a helyzetben a növény csak hosszú idő alatt nyeri vissza az eredeti szépségét. Ha nincs ennyi ideje csak az újratelepítés lehet a gyorsabb megoldás.

A régi sövény helyére ültetném a sövényem, hogy csináljam?

Mindenféleképpen távolítsa el a régi gyökérzetet. Ásson a szokásosnál nagyobb árkot, vagy gödröt.

A régi növény kimerítette az ott lévő talajt, a tápanyagokat pótolni kell. Erre a legalkalmasabb a sok szerves anyag/komposzt, vagy érett trágya/

Meddig él a Leylandi ciprus?

Az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején az Egyesült Királyságban ültetett legkorábbi Leylandii még mindig él és növekszik, így a válasz több mint 100 év, de senki sem tudja, mennyi ideig élnek végül. .

Mik a Leylandi sövény környezeti hatásai?

A Leylandii jó környezetet biztosít sok madárfaj számára. Fészekelőhelynek is sok madár választja.

A Leylandii is kiszűri a részecskéket a levegőből. A szemcsés szennyezés komoly globális probléma, ami hátrányosan érinti az emberi egészséget, különösen a városi területeken. Az Egészségügyi Világszervezet 1999-es jelentése szerint több embert ölnek meg, mint a balesetek. A Southampton Egyetemen 2000-be végzett kutatás rámutatott a Leylandii szennyezőanyag-felszívódásának képességére, hogy a Leylandii 40 százalékkal javíthatja a levegő minőségét, mivel összetett lombozatszerkezete sokkal jobb a legkisebb szemcsés szennyező anyagok csapdázására, mint a lombhullató fajok.

Okozhat Épületkárokat a Leylandi sövény?

Az épületek közelében növekvő fák többsége nem okoz problémát. Sok olyan fa van, amely évek óta az épületek közelében növekszik, ezért helytelen lenne azt feltételezni, hogy az épületekhez közel eső fák kárt okozhatnak. Az olyan tényezők, mint a sövény magassága, a talaj típusa és az ingatlan alapjainak mértéke meghatározza, hogy a gyökerek kárt okozhatnak-e.

Számos tényező, mind a helyszín, mind a fa befolyásolhatja a gyökér terjedését. A gyökerek aránya a sövény magasságával arányos. Ha egy Leylandii sövényt 2-3 m-re kell tartani, akkor a gyökérrendszer sokkal kevésbé lesz lényeges (és sokkal kevésbé valószínű, hogy kárt okozhat), mint ha a fák 10 m-re nőnek. A gyökerek gyakran kiterjednek a sövénymagasságnál szélesebb sugárra.

A szerkezeti károsodás általában a zsugorodó agyag talajokra jellemző tulajdonságokra korlátozódik. Ezekből a talajokból nedvességet felvevő fák a talaj zsugorodását okozhatják, és ez sűlyedéshez vezethet. Ezzel ellentétben a nagy fák eltávolítása után az agyagos talaj megduzzadhat, ami ismét szerkezeti elmozdulást eredményez.

Az 1950-es évek előtt épült épületek a leginkább veszélyeztetettek, mivel gyakran csak 50 cm mélységű alapokkal rendelkeznek.