07

Predmet mesiaca júl 2021 je odznak RD, ako pripomienka 80. výročia vstupu Slovenska do vojny proti ZSSR

Presne pred 80. rokmi na začiatku leta zdanlivo prekvapujúco zaútočil dovtedajší spojenec nacistická tretia ríša na prvý štát robotníkov a roľníkov komunistický Sovietsky zväz. Do tejto dovtedy najväčšej vojenskej operácie sa o dva dni neskôr pripojila aj vtedajšia armáda slovenskej republiky ako spojenec Nemecka. Spočiatku boli na východný front poslané jednotky o počte približne 50 tisíc vojakov. No po krvavej bitke pri ukrajinskom mestečku Lipovec (Lypovec), kde slovenská armáda utrpela najťažšie straty na životoch 75 padlých vojakov, bolo velením armády a aj v najvyšších vládnych kruhoch rozhodnuté o stiahnutí väčšiny vojakov späť na Slovensko. Medzi padlými boli aj traja vojaci z Novohradu presnejšie Milan Gibala z Detvianskej Huty a Ján Melicherčík z Horného Tisovníka a Július Németh z Mýtnej. Bitka prebehla presne pred 80. rokmi 22. júla 1941.

Hlavným dôvodom stiahnutia väčšiny vojakov bol fakt, že slovenská armáda nestíhala držať krok s rýchlo postupujúcimi spojeneckými nemeckými jednotkami, keďže nemala dostatok dopravných prostriedkov a minimum tankov. Namiesto veľkého počtu vojakov boli zriadené dve divízie s celkovým počtom približne 16 tisíc vojakov. Prvá dostala názov Rýchla divízia a bola určená na boj na fronte, dostala dostatočný počet dopravných prostriedkov, aby sa mohla držať krok s postupom frontu. Druhou bola divízia určená na stráženie dobytých území a preto sa volala Zaisťovacia divízia.

Rýchla divízia sa pomerne skoro stala elitným útvarom vtedajšej slovenskej armády, dobovo pomenovanej ako Slovenská branná moc. Vojaci, ktorí v nej slúžili cítili vzájomnú spolupatričnosť a vyjadrili to aj navonok nosením špeciálneho odznaku.

Spomínaný odznak je predmetom mesiaca jún a pochádza z Novohradu. Keďže tento typ odznakov nebol oficiálne zavedený, ale vojakmi ad hoc vymyslený, navrhnutý aj vyrábaný mal viacero foriem. Základným jeho motívom bolo zobrazenie orla s rozprestretými krídlami, ktorý sedel na dvoch veľkých písmenách RD v strede odznaku, symbolizujúcich názov Rýchla Divízia. Písmená boli položené na prednej maske nákladného auta, ktoré malo na chladiči letopočty s rokmi kedy pôsobil ten, ktorý vojak v rámci divízie. Po okrajoch odznaku z oboch strán je veniec z vavrínového lístia. Ako už bolo uvedené odznak bol navrhnutý a vyrábaný vo viacerých od seba sa líšiacich variantoch, pričom základný motív ostal zachovaný. Rozdiely medzi nimi boli napríklad v použitom materiáli, alebo v rôznych letopočtoch. V prípade nášho odznaku sa jedná o typ, ktorý má uvedené letopočty 1941 a 1942, a je vyrobený z mäkkého poniklovaného kovu, v zdanej časti s oceľovou ihlicou slúžiacou na upevnenie na uniformu. Jedná sa o takzvaný dôstojnícky typ. Teda bol najčastejšie nosený dôstojníkmi, aj keď to nie je pravidlo. Odznak a jeho nosenie aj napriek počiatočnému odporu napokon vedenie armády tolerovalo. Stal sa symbolom veteránov z východného frontu, ktorí slúžili v elitnej jednotke, ktorá sa dostala až na Kaukaz. Spočiatku sa Rýchle divízii darilo, ako však boje pokračovali prejavila sa aj v jej radoch nespokojnosť. Preto sa medzi vojakmi o odznaku hovorilo aj to, že jeho písmená znamenajú aj rýchlo domov. Nech je tomu akokoľvek rýchla divízia po porážkach na Kaukaze a definitívnej nemeckej porážke pri Stalingrade ustúpila spolu s nemeckými jednotkami na Krym, kde v roku 1943 bez väčšiny svojich vozidiel stráca jej pomenovanie zmysel a zaniká.

Odznak symbolizuje obdobie, kedy sa horúce leto pred 80 rokmi osudovo zapísalo do životov tisícok vojakov a ich rodín aj v Novohrade.

Text: Štefan Chrastina, historik NMG

Fotografie: Zbierkový fond Novohradské múzeum a galéria