Działalność

KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W dniu 15.04.2024r. w ramach działalności Koła Naukowego Młodych Dydaktyków oraz Parlamentu studenckiego w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez firmę zewnętrzną „MEDYK Szkolenia”. W kursie wzięło udział 25 studentów z 4 kierunków Wydziału Mechanicznego. W ramach kursu studenci przeszli szkolenie praktyczne w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym dniu studenci przekonali się, że pierwsza pomoc wymaga precyzji, opanowania i przede wszystkim dużych nakładów energii. Dzięki takim inicjatywom możemy być pewni, że w murach naszego Instytutu mamy prawdziwych specjalistów!


[15.04.2024, Hanna Łosyk]

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024



W dniu 15 marca 2024 roku odbyło się seminarium naukowo-edukacyjne pt. DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024 – DZIAŁAJMY RAZEM NA RZECZ LEPSZEGO INTERNETU!, w którym uczestniczył członek Koła Naukowego Młodych Dydaktyków. Seminarium zorganizowane zostało przez Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zespół Edukacyjny nr 3 w Zielonej Górze oraz Zespół Edukacyjny w Konotopie. W trakcie spotkania dr Jarosław Wagner wygłosił bardzo interesujący wykład nt. Czy informacje w Internecie są prawdziwe?


[03.04.2024, Hubert Klementowski]

TARGI PRACY 2024

W dniu 19.03.2024 w budynku A-29 przy ul. prof. Z. Szafrana 4a odbyły się XIX Targi Pracy. 

W tym roku zaprezentowało się sześćdziesięciu wystawców reprezentujących różne branże i instytucje.  Oferty pracy, praktyk i staży skierowane były do studentów różnych roczników oraz wszystkich wydziałów UZ. Członkowie KNMD wzięli udział w tym cyklicznym wydarzeniu.


[20.03.2024, Hanna Łosyk, Grupy studentów: 21ZIP-SP, 15ZIP-SD

ZBIÓRKA ODZIEŻY



W dniu 10 stycznia 2024 roku zakończyliśmy zbiórkę odzieży dla kobiet bezdomnych korzystających z usług noclegowni w Zielonej Górze, które uczestniczyły w projekcie pt. „Bezdomność też jest kobietą”, zorganizowanym przez Studentów 3 roku kierunku Praca Socjalna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.


[11.01.2024, Oliwia Tomaszewska, Hubert Klementowski]

KONFERENCJA NAUKOWO-EDUKACYJNA

"KREATYWNE ROZWIĄZANIA W DZIAŁANIACH EDUKACYJNO-ZAWODOWYCH"



27 października 2023 roku odbyła się Konferencja Naukowo-Edukacyjna w formie hybrydowej pn. „Kreatywne rozwiązania w działaniach edukacyjno-zawodowych”. Organizatorem konferencji był Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych, a współorganizatorem Stowarzyszenie „ZA BOREM”.  Konferencja była wydarzeniem podsumowującym zadanie "Krótko i na temat" realizowane w ramach konkursu Rozwój Sektorów Kreatywnych, organizowanego przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych - dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkowie KNMD zdalnie uczestniczyli w części plenarnej obrad konferencji.  


[28.10.2023, Oliwia Tomaszewska]

KONFERENCJA NAUKOWO-EDUKACYJNA XII ZIELONOGÓRSKIE DNI PEDAGOGIKI MEDIÓW


W dniu 27 kwietnia 2023 roku uczestniczyliśmy w konferencji naukowo-edukacyjnej XII Zielonogórskie Dni Pedagogiki Mediów. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były: Innowacyjne rozwiązania w działaniach edukacyjno-zawodowych. Organizatorem konferencji był Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych oraz Zespół Edukacyjny nr 3 w Zielonej Górze.


[28.04.2023, Oliwia Tomaszewska]

KURS PIERWSZEJ POMOCY

W dniu 24.04.2023r. - dzięki dofinansowaniu Parlamentu Studenckiego UZ - Koło Naukowe Młodych Dydaktyków zorganizowało kurs pierwszej pomocy. Kurs został przeprowadzony przez firmę Medyk szkolenia i poprowadził go Ratownik Bartek, za co serdecznie dziękujemy! 

Członkowie Koła spędzili intensywny dzień na ćwiczeniach praktycznych połączonych z teorią. Ćwiczenia pokazały, że pierwsza pomoc przedmedyczna to wyzwanie dla udzielającego pomocy wyczerpujące zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. 

Kurs został zakończony egzaminem składającym się z 47 pytań. Studenci Instytutu Inżynierii Mechanicznej mogą czuć się bezpiecznie, gdyż wszyscy członkowie Koła zdali egzamin celująco! Gratulujemy uczestnikom!


[25.04.2023, Hanna Łosyk]

INNOWACYJNE KSZTAŁCENIE ELEKTRYKÓW

W dniu 17.04.2023 r. członkowie Koła Naukowego Młodych Dydaktyków z kierunku BHP uczestniczyli w II konferencji upowszechniającej innowacyjne kształcenie elektryków i dostosowanie do branży energetycznej. Pierwszym punktem konferencji był pokaz konserwacji infrastruktury energetycznej zorganizowanej na terenie poligonu energetycznego operatora Enea w Łagowie. Po zakończeniu pokazu przygotowanego przez uczniów CKZiU „Elektryk” z Nowej Soli nastąpiła druga część wyjazdu, która odbyła się w ośrodku wypoczynkowym „Leśnik”, gdzie studenci poznali m.in. coraz większy wpływ wirtualnej rzeczywistości na szkolenie nowych pracowników w dziedzinie energetyki.


[13.05.2023, Wojciech Marach]

WYJŚCIE BEST

W dniu 13.04.2023r. członkowie Koła Naukowego Młodych Dydaktyków z kierunku BHP odbyli spotkanie ze specjalistami ppoż. z firmy BEST Zielona Góra.

Na spotkaniu specjaliści z Autoryzowanego Serwisu Sprzętu Gaśniczego firmy BEST omówili działania prowadzone w zakresie usług ppoż. w praktyce. Studenci naszego Wydziału poznali m.in. zasady i przebieg legalizacji gaśnic, metody serwisu gaśnic, sposób kontroli napełnienia gaśnic w przedsiębiorstwach. Spotkanie umożliwiło doskonalenie umiejętności naszych studentów w zakresie praktycznego zastosowania gaśnic.

Specjaliści z firmy BEST odpowiedzieli także na szereg postawionych pytań na spotkaniu, dzięki czemu poszerzyła się zarówna wiedza praktyczna jak i teoretyczna studentów z zakresu ppoż.

[24.04.2023, Hanna Łosyk]

TARGI PRACY 2023

W dniu 22.03.2023 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim około 40 firm przedstawiło swoje oferty pracy, praktyk oraz staży. Podczas Targów pracodawcy mieli okazję zaprezentować swoją firmę, kulturę organizacyjną, a także ofertę pracy, natomiast osoby szukające pracy mogły zapoznać się z aktualnymi ofertami z różnych branż oraz nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm. Targi były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy na temat rynku pracy oraz wymagań stawianych przez pracodawców.

[07.04.2023, Martyna Bartosińska, Izabela Kuster]

ZBIÓRKA NA RZECZ "OTOZ ANIMALS"!

W dniu 15.12.2022r. zakończyliśmy naszą akcję zbiórki na rzecz OTOZ Animals Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze.

Serdecznie podziękowania dla wszystkich darczyńców!

Przypominamy, że akcję prowadziliśmy na dwóch Campusach UZ:

Campus A – Wydział Mechaniczny w dniach od 28.11 do 15.12.2022r.

Campus B- Wydział Nauk Społecznych w dniach 7 i 12.12.2022r.

Zbiórka zakończyła się w naszych oczach sukcesem, a społeczność akademicka kolejny raz pokazała swoje dobre serce!

Organizacja zbiórki i jej realizacja pozwoliła na wdrożenie nowych członków koła w działania aktywizujące. 

Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku będziemy wspólnie wspierać dalej!


[16.12.2022, Hanna Łosyk, Martyna Bartosińska, Tomasz Panasiuk, Daniel Pawelec, Sandra Kotlarz , Zuzanna Statkiewicz, Sara Zawisła]

PROJEKT "HALO, OTWÓRZ OCZY!"

Członkowie KNMD wzięli czynny udział w  cyklu warsztatów prezentujących wybrane zagadnienia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego zachowania w różnych okolicznościach życia codziennego, w ramach projektu „HALO, otwórz oczy!” Jego realizacja była możliwa dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu "NOWEFIO-LUBUSKIE LOKALNIE" edycja 2022 organizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Między Odrą a Bobrem” z Zaboru.


[03.10.2022, Oliwia Tomaszewska]

RAPORT PROJEKTU "DNI INNOWACJI AKADEMII PROGRAMOWANIA I ROBOTYKI"

Opracowaniem raportu z diagnozy oczekiwań i postaw uczestników Akademii, ich rodziców/opiekunów oraz wybranych reprezentantów społeczności lokalnej zakończyliśmy realizację projektu „Dni innowacji Akademii Programowania i Robotyki”. Obserwacje uczestniczące, badania ankietowe i wywiady z odbiorcami zadania prowadziliśmy w trakcie wszystkich realizowanych w 2022 r. przez Akademię warsztatów edukacyjnych STEAM dla dzieci i młodzieży. Partnerem projektu był Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. 


[30.09.2022, Aneta Raczykowska]

SEMINARIUM PROJEKTOWE "DNI INNOWACJI AKADEMII PROGRAMOWANIA I ROBOTYKI"

W sobotę 09 lipca 2022 o godz. 12.00 w świetlicy w Łazie (gmina Zabór), odbyło się seminarium poświęcone planowanym pracom doktorskim i projektom edukacyjnym.

Odczyty popularnonaukowe wygłosiły:

1. Barbara Walas – "Miejsce mediów w życiu dziecka przedszkolnego";

2. Paulina Woźniak-Chojnacka – "Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) w pracy z uczniem uzdolnionym matematycznie”;

3. Aneta Raczykowska – „Model edukacyjny STEAM a efekty uczenia się programowania i robotyki w szkole podstawowej”; „Koncepcja raportu z diagnozy oczekiwań i postaw uczestników APiR, ich rodziców / opiekunów oraz wybranych reprezentantów społeczności lokalnej”.

Wydarzenie stanowi element "Dni innowacji Akademii Programowania i Robotyki", realizowanych w ramach Umowy o powierzenie grantu nr II/1/2021/G/3, zawartej między Stowarzyszeniem LGD Między Odrą a Bobrem a Stowarzyszeniem „ZA BOREM”. Zakład Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego jest Partnerem projektu.


[10.07.2022, Aneta Raczykowska]

BADANIA ZARZĄDZANIA KOMUNIKACJĄ W PRZEDSIĘBIORSTWACH PRODUKCYJNYCH

W ramach przygotowania pracy magisterskiej przeprowadziłam badania środowiskowe, które odbyły się na początku maja 2022 roku. Badania przeprowadzone zostały za pośrednictwem sieci Internet z wykorzystaniem formularza „Google Forms”, oraz samodzielnej rozmowy z pracownikami. Brało w nich udział 50 pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych z kilku firm. Głównym celem badania było sprawdzenie poziomu komunikacji pracowników z uwzględnieniem czterech płaszczyzn: rzeczowa, relacja, ujawnianie się i apel (wg modelu von Thuna). Znalezienie odpowiedzi na główny problem badawczy (jaki jest poziom komunikacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych?) przyczyni się, żywię taką nadzieję, do poprawienia jakości pracy poprzez prawidłowe komunikowanie pracowników.


[21.06.2022, Paulina Pawlik]

XI ZIELONOGÓRSKIE DNI PEDAGOGIKI MEDIÓW

W dniu 11 czerwca 2022 roku, w trybie hybrydowym,  odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-edukacyjna  poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom w działaniach edukacyjno-terapeutycznych. Podczas spotkania podjęto dyskusję w zakresie następujących zagadnień: specyficzne trudności w nauce czytania, pisania, liczenia  i mówienia, wykorzystanie mediów w działaniach edukacyjnych i terapeutycznych, wyzwania i dylematy edukacyjno-zawodowe. Członkowie KNMD wzięli czynny udział w organizacji i obradach konferencji.


[14.06.2022, Aneta Raczykowska]

EDUKACJA PRZEZ TECHNOLOGIE KOMUNIKACYJNE

W dniu 13.12.2021r w ramach koła KNMD na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się warsztaty "Edukacja poprzez technologie komunikacyjne". Na warsztatach członkowie koła omówili rewolucję w zakresie form edukacji związaną z globalną pandemią. Zgodnie stwierdzono, że technologie komunikacyjne stanowiły "ratunek" dla procesów nauczania w roku 2020, gdy placówki edukacyjne zostały zamknięte ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Wskazano najpowszechniej wykorzystywane platformy i serwisy w edukacji oraz oceniono je na podstawie własnych doświadczeń. Zdania na temat form edukacji były podzielone, gdyż członkowie koła wskazali zarówno szereg zalet, jak i wad edukacji zdalnej. 


[14.12.2021, Hanna Łosyk]

ZAKOŃCZYLIŚMY PROJEKT "LUBUSKIE OZE" - WARSZTATY ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI

Podsumowaniem materiału, wręczeniem dyplomów oraz tortem – uroczyście zakończyliśmy projekt "LUBUSKIE OZE" – WARSZTATY ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI w ramach zadania publicznego Województwa Lubuskiego pn. „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe”. Pan Piotr Filipiuk z TenStep Western Poland dokonał przeglądu i porównania standardów zarządzania projektami, a członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali historyczne obiekty OZE, odwiedzone w ramach realizacji projektu. Spotkanie odbyło się 27 listopada 2021 w  Restauracji Retro w Zielonej Górze. 

[30.11.2021, Paulina Pawlik, Kamil Markiewicz]

"LUBUSKIE OZE" - WARSZTATY ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI

Stowarzyszenie „ZA BOREM” realizuje projekt „Lubuskie OZE” w ramach zadania publicznego Województwa Lubuskiego pn. „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe”. Zapraszamy młodzież województwa lubuskiego na cykl zajęć warsztatowych w formie hybrydowej, prezentujących wybrane elementy metodyk zarządzania projektami. Program warsztatów jest zgodny z PMBOK Guide (A Guide to the Project Management Body of Knowledge) – zbiorem dobrych praktyk w dziedzinie zarządzania projektami, zebranych, publikowanych i systematycznie aktualizowanych przez PMI (Project Management Institute). Zaprezentowane również zostaną metodyki zwinne (Agile) – Scrum, jako narzędzia komplementarne do klasycznych metodyk typu kaskadowego (PMBOK, PRINCE2, TENSTEP) oraz rozwiązania hybrydowe.. Cykl zajęć zakończymy do końca listopada, ostatnie spotkanie przeznaczymy na résumé materiału oraz test, którego pozytywne zaliczenie warunkuje otrzymanie dyplomu. 

[10.10.2021, Eunika Baron-Polańczyk, Koordynator projektu]

SPOŁECZNE ŚRODOWISKO PRACY JAKO ZAPEWNIENIE BEZPIECZNEGO ROZWOJU ZAWODOWEGO - DIAGNOZA

Zaprojektowałam i zrealizowałam badania środowiskowe, które odbyły się w dwóch jednostkach wojskowych na terenie województwa lubuskiego. Przeprowadziłam je w zakresie pracy dyplomowej. Grupa badawcza składała się z 53 żołnierzy zawodowych w czynnej służbie, emerytów wojskowych oraz pracowników Resortu Obrony Narodowej (RON). Informacje pozyskałam za pomocą ankiety sondażowej umieszczonej w Internecie za pośrednictwem oprogramowania „Google Forms”. Głównym celem pracy była analiza i diagnoza wpływu społecznego środowiska pracy na bezpieczny rozwój zawodowy żołnierzy. Zebrane odpowiedzi na problemy badawcze mogą posłużyć do stworzenia planu działania w obszarze ergonomicznych warunków pracy i bezpiecznego rozwoju zawodowego pracowników.

[03.03.2021, Monika Cikota]

BADANIA BRANŻY MOTORYZACYJNEJ - PATOLOGIE W ŚRODOWISKU PRACY I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ ZAWODOWY CZŁOWIEKA

W ramach działalności KNMD przeprowadziłam badania środowiskowe nad uwarunkowaniami rozwoju zawodowego. Zostały one przeprowadzone w formie elektronicznej z wykorzystaniem metod i narzędzi internetowych. Przystąpiło do nich 50 pracowników branży motoryzacyjnej firmy działającej na terenie lubuskim w powiecie świebodzińskim. Głównym celem badania była analiza wpływu zjawisk patologicznych w środowisku pracy na rozwój zawodowy człowieka. Uzyskanie odpowiedzi na postawione problemy badawcze pozwoliłoby na określenie czynności, jakie należałoby podjąć w celu eliminacji ustalonych zjawisk patologicznych, aby nie miały one negatywnego wpływu na rozwój zawodowy człowieka. Dlatego tak, istotne jest monitorowanie zachowań pracowników i występowania nietypowych zjawisk w miejscu pracy oraz ich ciągła analiza.

[03.03.2021, Magda Trembacz]

BADANIA ŚRODOWISKOWE PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH

W ramach pracy inżynierskiej przeprowadziłam badania środowiskowe. Badania odbyły się na terenie województwa lubuskiego w gminie Trzebiechów. Z uwagi na pandemię COVID 19 zostały one przeprowadzone za pośrednictwem sieci internetowej z wykorzystaniem formularza ,,Google Forms”. W badaniu wzięło udział 72 pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w firmie zajmującej się ubojem. Głównym celem pracy było ustalenie zakresu stosowania metod dydaktycznych wykorzystywanych w szkoleniach BHP. Poszukiwania odpowiedzi na postawione pytania (dot. częstości występowania metod prowadzenia szkoleń w zakresie BHP) dałyby możliwość zaprojektowania pakietu szkoleniowego, który przyczyni się do zapewnienia ergonomicznych oraz bezpiecznych warunków pracy.

[03.03.2021, Krystyna Pietkowska]

Edukacja STEAM w SP6 w Świebodzinie

Nowy rok, nowe wyzwania. W ramach współpracy z Zakładem Mediów i Technologii Informacyjnych, kołem naukowym „INFO-ARCHE”, kołem naukowym „Młodych-Dydaktyków” oraz Akademią Programowania i Robotyki działającą przy Stowarzyszeniu „ZA-BOREM” zgłoszony został wniosek o Świebodzińskie Granty Oświatowe. Projekt edukacyjny „Edukacja STEAM - zajęcia pozalekcyjne w formie warsztatów łączące elementy programowania i robotyki z innymi dziedzinami wiedzy w modelu STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) w SP6”. Inicjatorką i autorką projektu była mgr Aneta Raczykowska – nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego (Zespół Edukacyjny nr 1) w Świebodzinie, z kolei opiekę merytoryczną nad projektem sprawowała dr hab. Eunika Baron-Polańczyk, prof. UZ. Świebodzińskie Granty Oświatowe są formą wsparcia finansowego dla najlepszych inicjatyw edukacyjnych, społecznych i kulturalnych realizowanych przez szkoły i placówki oświatowe dla których organem prowadzącym jest Gmina Świebodzin. Z niecierpliwością czekamy na możliwość realizacji grantu, a tym samym wykorzystanie nowoczesnego modelu nauczania STEAM w procesach dydaktycznych oraz propagowania idei programowania wśród uczniów od najmłodszych lat.

[01.02.2021, Aneta Raczykowska]

29 FINAŁ WOŚP!

W dniu 31.01. 2021r. odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku ze względów sytuacji epidemiologicznej znacznie różnił się od tych znanych z poprzednich, a większość zbiórek odbywała się on-line. Tegoroczna zbiórka środków była przeznaczona na dziecięcą laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. W niektórych miejscach w ramach finału WOŚP organizowane było zimowe morsowanie, w którym wzięli również udział przedstawiciele KNMD. Przed przystąpieniem do tego zadania, zapoznano się z zasadami morsowania, jego korzyści zdrowotnych oraz ewentualnych niebezpieczeństw, które może spowodować nieodpowiedzialne zachowanie.

Warto jest pomagać!

[31.01.2021, Monika Białek]

BADANIA ŚRODOWISKOWE BRANŻY  LOGISTYCZNEJ

W ramach przegotowania pracy inżynierskiej przeprowadziłam badania środowiskowe, które odbyły się na początku grudnia 2020 roku. Badania przeprowadzone zostały za pośrednictwem sieci Internet z wykorzystaniem formularza „Google Forms”. Brało w nich udział 105 pracowników branży logistycznej z całej Polski. Głównym celem badania było sprawdzenie poziomu wypalenia zawodowego pracowników z uwzględnieniem trzech zasadniczych elementów: wyczerpanie emocjonalne, depersonalizacja i obniżone poczucie dokonań osobistych (wg koncepcji Christiny Maslach). Znalezienie odpowiedzi na główny problem badawczy (jaki jest poziom wypalenia zawodowego pracowników branży logistycznej?) dałby możliwość zaprojektowania bezpiecznego i ergonomicznego środowiska pracy. Problemy te są szczególnie istotne z perspektywy organizowania szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

[23.12.2020, Paulina Pawlik]

BADANIA ŚRODOWISKOWE STRAŻAKÓW

W ramach pracy inżynierskiej przeprowadziłam badania środowiskowe. Odbyły się one w grudniu 2020 r. na grupie 56 strażaków pracujących w Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze i Nowej Soli. Badanie zostało przeprowadzone za pomogą internetowego kwestionariusza ankiety – ,,Google Forms”. Głównym celem mojej pracy było zbadanie jak stres oddziałuje na pracowników jednostki ratowniczo-gaśniczej. Poszukiwania odpowiedzi na postawione pytanie (w jakim stopniu czynniki środowiska pracy strażaków wpływają na stres zawodowy?) przyczyni się, żywię taką nadzieję, do projektowania środowiska pracy zapewniającego, tej grupie zawodowej, ergonomiczne i bezpieczne warunki pracy.

[23.12.2020, Anna Macias]

WYKORZYSTANIE NOWYCH MEDIÓW W E-LEARNINGU W DOBIE COVID-19

Dnia 20 czerwca 2020 r. w godzinach 10:00 – 15:00 odbyło się I Międzyuczelniane Seminarium Naukowe (MSN) pt.: WYKORZYSTANIE NOWYCH MEDIÓW W E-LEARNINGU W DOBIE COVID-19”. Wydarzenie powstało z inicjatywy Koła Naukowego „INFO-ARCHE”. Seminarium naukowe odbyło się za pośrednictwem Google Meet (forma zdalna). W seminarium można było brać bierny lub czynny udział. Uczestnik, który zdecydował się na czynny udział, musiał przygotować kilkuminutowe wystąpienie i przedstawić je na forum. Oczywiście każdy miał możliwość włączenia się do dyskusji. Organizatorzy seminarium - mgr Aneta Raczykowska oraz mgr Barbara Walas, a także opiekun koła “INFO-ARCHE” dr Jacek Jędryczkowski przedstawili programy wspomagające zdalną edukację oraz możliwości ich efektywnego wykorzystania. W czasie dyskusji poruszano tematy związane z przygotowaniem oraz przystosowaniem placówek edukacyjnych do zdalnego nauczania oraz proponowano ewentualne działania, jakie można podjąć na przyszłość w celu ich usprawnienia. Istotna w tym kontekście była również ocena zaangażowania oraz zdolności i umiejętności nauczycieli w wykorzystaniu nowych mediów w e-lerningu, a także wpływu obecnej sytuacji na szybkość przyswajania oraz zapamiętywania treści przez uczniów. Każdy uczestnik seminarium otrzymał certyfikat uczestnictwa.

[30.06.2020, Karolina Wróbel, Paulina Zyberska]

PLANY NOWEGO KIERUNKU

Dnia 28.11.2019r. o godzinie 10:45 w auli Wydziału Informatyki, Elektroniki I Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Powodem spotkania są plany dotyczące otwarcia nowego kierunku na UZ - Inżynierii Lotniczej. Pan Dominik Punda, doświadczony pilot, opowiedział zainteresowanym o tym jak naprawdę wygląda praca w lotnictwie, o swoich własnych doświadczeniach w tej branży oraz jak wyglądają początki młodych pilotów.

[29.11.2019, Klaudia Barylak, Alicja Gancarz, Karolina Wróbel]

SEMINARIUM BHP

Dnia 27.11.2019r. o godzinie 18:00 w auli Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się seminarium, podczas którego Pan Tomasz Koncewicz, koordynator BHP na budowie hali produkcyjnej Volkswagena we Wrześni opowiedział o pracy BHP-owca na terenie dużych budów. Mówił m. in. o środkach bezpieczeństwa, które on sam stosuje w pracy i jak je egzekwuje u podlegających mu pracowników. Dla słuchaczy, w tym studentów BHP na UZ prowadzący przygotował krótkie filmiki oraz zdjęcia z budowy, które pomogły w zrozumieniu jak wygląda praca BHP-owca na terenie budowy i z jak dużą odpowiedzialnością się ona wiąże.

[28.11.2019, Alicja Gancarz, Karolina Wróbel]

SOFTWARE is COOL - DTP CORPORATE UNIVERSITY

Dnia 19.11.2019r. o godzinie 18:00 w auli Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się wykład pt. „Algorytmika w praktyce – nawigacja komputerowa” w ramach cyklicznego spotkania deweloperów „SOFTWARE is COOL – DTP Corporate University. W wydarzeniu uczestniczył profesor Krzysztof Diks – legenda polskiej informatyki. Wykład był skierowany głównie do studentów informatyki oraz osób zainteresowanych prezentowanymi zagadnieniami. Po spotkaniu na auli w „kantynie” został zorganizowany poczęstunek, podczas którego słuchacze mogli poczęstować się pizzą i wymienić między sobą wrażenia po wykładzie.

[20.11.2019, Alicja Gancarz, Karolina Wróbel]

II LUBUSKIE FORUM TECHNOLOGII PRZEMYSŁOWEJ

W dniach 29-30 października 2019 roku na terenie Parku Naukowo-Technologicznym UZ w Nowym Kisielinie odbyły się II Lubuskie Forum Technologii Przemysłowej, w której uczestniczyła grupa pierwszego roku magisterki Bezpieczeństwa i higieny pracy. Tegoroczne przedsięwzięcie opierało się pod hasłem optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie poprzez automatyzację procesów produkcyjnych oraz poprawę warunków BHP na konkretnych stanowiskach. Podczas wydarzenia mogliśmy uczestniczyć w licznych prelekcjach, warsztatach, krótkich szkoleniach oraz pokazach. Dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób można pozyskać środki finansowania na inwestycje w innowacje.

[08.11.2019, Paulina Zyberska]

KONGRES PROFERG 2019

W dniach 10-11 czerwca  2019 r. na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się V Międzynarodowy Kongres Profesjologiczny PROFERG 2019. Profesjologia i ergonomia w kontekście nauk o pracy.

[12.06.2019, EBP]

KOLEJNA EDYCJA TARGÓW PRACY

W dniu 20 marca 2019 r. na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego miała miejsce kolejna edycja Targów Pracy. Jest to impreza rozpoznawalna nie tylko w rejonie, ale i w województwach ościennych. W Targach wzięło udział ponad 70 firm i ekspertów z różnych siedzib gospodarki. Członkowie KNMD jak co roku brali czynny udział w wydarzeniu, zapoznając się przy tym z ofertą wystawców. Wśród firm które brały udział w tegorocznej edycji mogliśmy znaleźć: eobuwie.pl, LUMEL, FIEGE, MBank, PERCEPTUS, Streamsoft, Tigura i wielu innych.

[01.04.2019, Robert Modliński, Marcin Topczak]

KSZTAŁTOWANIE BEZPIECZNYCH WARUNKÓW PRACY Z WYKORZYSTANIEM NOWYCH TECHNOLOGII

W styczniu 2019 r. członkowie KNMD Marcin Topczak, Małgorzata Szmołda, Hanna Łosyk, Aneta Topczak oraz Jakub Łosyk zorganizowali seminarium naukowe "Kształtowanie bezpiecznych warunków pracy z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych" oraz wycieczkę do magazynów archiwalnych dla uczniów technikum i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ramach seminarium na którym organizatorzy wygłosili autorskie referaty, poruszając tym samym ważne tematy związane z kształtowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, możliwościach rozwoju zawodowego, psychospołecznych uwarunkowań pracy oraz procesów wdrożenia edukacji i świadomości zawodowej w procesie kształcenia, zorganizowana została wycieczka do magazynów archiwalnych gdzie uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć w jaki sposób możliwa jest organizacja pracy.

[31.01.2019, Hanna Łosyk, Małgorzata Szmołda, Marcin Topczak]

KURS INSPEKTORÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

Dwoje Członków KNMD Hanna Łosyk oraz Marcin Topczak w ramach rozwoju zawodowego, doskonalenia i pozyskiwania nowych kwalifikacji uczestniczyli w kursie dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej w październiku i listopadzie 2018 r. Kurs składał się z wykładów i zajęć praktycznych, podczas których kursanci zdobyli wiedzę z zakresu pożarnictwa, ochrony mienia, sporządzania dokumentacji oraz obsługi i stosowania podręcznego sprzętu gaśniczego. W ramach kursu zorganizowana została wycieczka do wielkopowierzchniowego przedsiębiorstwa handlowo-usługowego w którym uczestnicy mogli zaobserwować w jaki sposób w tym obiekcie działa ochrona ppoż. Kurs ukończony został z wynikiem pozytywnym, a uczestnicy otrzymali certyfikaty.

[30.11.2018, Hanna Łosyk, Marcin Topczak]

ZDOBYLIŚMY DYPLOMY AKADEMII ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI!

W sobotę 27.10.2018 z sukcesem zaliczyliśmy test kończący cykl warsztatów "Młodzieżowe projekty dla Niepodległej - Warsztaty z zarządzenia projektami" realizowanych w ramach zadania "Lubuskie Niepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe" i otrzymaliśmy dyplomy. Program trwających 48 godzin warsztatów prezentował wybrane elementy metodyk zarządzania projektami, zgodnych z PMBOK Guide (ang. A Guide to the Project Management Body of Knowledge) – zbiorem dobrych praktyk w dziedzinie zarządzania projektami zebranych, publikowanych i systematycznie aktualizowanych przez Project Management Institute.

Fotorelacja:Warsztaty LNIM 2018

[29.10.2018, Hanna Łosyk, Katarzyna Łukomska, Paulina Zyberska, Robert Modliński]

I LUBUSKIE FORUM TECHNOLOGII PRZEMYSŁOWYCH

Pierwsze Lubuskie Forum Technologii Przemysłowych (I LFTP) odbyło się w dniach 22-23 października 2018 roku w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii w Nowym Kisielinie. I LFTP to nowe wydarzenie w zachodniej Polsce, inicjatywa kierowana do przedsiębiorstw innowacyjnych i rozwijających się, a także do świata nauki, w tym i studentów. Uczestnictwo w Forum umożliwiło nam aktywność w seminariach oraz pokazach prezentujących najnowocześniejsze technologie branżowe. Podczas Forum mogliśmy wysłuchać przedstawicieli wielu znanych firm jakimi są m.in.: Siemens Polska, Sandvik Polska, DMG MORI Polska, KUKA POLSKA.

[25.10.2018, Robert Modliński]

VI KONFERENCJA ON-WRP

W dniach 18-19.10.2018 braliśmy aktywny udział w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI NA WSPÓŁCZESNYM RYNKU PRACY „Stulecie polskiej polityki aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami”. Organizatorami byli: Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy Uniwersytetu Zielonogórskiego, Pełnomocnik Rektora UZ ds. Studentów Niepełnosprawnych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Polskie Towarzystwo Profesjologiczne (PTP).

[24.10.2018, Monika Szczerska, Robert Modliński]

PIERWSZY WARSZTAT Z ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI

Za nami pierwsze zajęcia w ramach warsztatów "Młodzieżowe Projekty dla Niepodległej - Warsztaty z zarządzania projektami", współfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego w ramach zadania publicznego pn. "LubuskieNiepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe". Dzisiejsze zajęcia prowadził pan PiotrFilipiuk z Tenstep Western Poland oraz opiekunka naszego koła pani Eunika Baron-Polańczyk.

[30.09.2018, Hanna Łosyk, Katarzyna Łukomska, Paulina Zyberska, Robert Modliński]

PROJEKT MISTRZ 2018

W dniu 16 maja na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii odbyła się III Interdyscyplinarna Studencka Konferencja Naukowa: „Projekt Mistrz”, gdzie występowali znani ludzie, którzy odnieśli sukces w swoim życiu. Swoje prelekcję wygłosili m.in. Czesław Grabowski - dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej, Filip Czeszyk ze Studia Tańca Spoko Family oraz Małgorzata Bieniaszewska z firmy MB-Pneumatyka, dzieląc się historiami z ich doświadczenia życiowego. Celem Konferencji było przekazanie studentom, jakimi ścieżkami mogą kierować się w swoim życiu, aby móc samemu się rozwijać i odnosić sukcesy. Nie zabrakło również okazji, żeby studenci mogli wcielić się w prelegentów, gdzie mieli okazję wygłosić swoje krótkie prezentację. Wśród nich nagrodzona została Martyna Konieczna z tematem "Sztuka dążenia do celu". Drugą nagrodę za najlepsze efekty praktyk studenckich otrzymały Dominika Kozołubska i Jolanta Zator.

[20.05.2018, Monika Szczerska, Monika Głuska, Robert Modliński]

LAUR NAUKOWCA 2018

W środę, 9 maja w Lubuskim Teatrze odbyła się IV edycja gali Laur Naukowca, podczas której wręczano statuetki za najlepsze i najbardziej pomysłowe projekty. Ideą tego wydarzenia, które po raz kolejny zostało objęte honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego oraz propagowanie działalności naukowej. 

W tym roku przyznano łącznie nagrody w dziewięciu kategoriach m.in.: 

· MIĘDZYNARODOWY PROJEKT ROKU – Zielonogórskie Akademickie Bractwo Kopaczy Aurum ZABKA - Międzynarodowe akademickie mistrzostwa w płukaniu złota 

· NAUKOWY PROJEKT ROKU – Akademicki Związek Motorowy- Realizacja projektu roweru Handbike 

· PRZEDSIĘBIORCZE KOLO NAUKOWE – KN Medycyny Kosmicznej 

· ROZWÓJ KULTURY – Koło Naukowe Literaturoznawców UZ za realizację konkursów poetyckich i literackich 

Zwycięscy otrzymali statuetki oraz certyfikaty za wykonane projekty i wydarzenia. Przedstawicieli Koła Naukowego Młodych Dydaktyków również nie mogło zabraknąć na tak ważnym wydarzeniu w życiu uczelni.

[15.05.2018, Monika Szczerska, Monika Głuska, Robert Modliński]

TARGI PRACY 2018

14 marca 2018 r. na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się kolejna edycja Targów Pracy. Targi Pracy to impreza, która już od szesnastu lat pomaga młodym ludziom w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji w życiu, jaką jest rozpoczęcie kariery zawodowej poprzez znalezienie pracy, praktyki lub stażu. W tym roku wydarzenie przyciągnęło szerokie grono osób zainteresowanych. W gronie przedsiębiorców znalazły się znane firmy z dziedziny IT, produkcji i usług, między innymi Streamsoft, Seco, eobuwie.pl. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele organów publicznych, mianowicie Państwowej Inspekcji Pracy. Nie zabrakło członków KNMD, którzy uzyskali cenne informacje na temat możliwości rozpoczęcia kariery zawodowej, uczestnicząc w rozmowach z pracodawcami.

[14.03.2018, Marcin Topczak]

Cykl korepetycji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Koło Naukowe Młodych Dydaktyków organizuje cykl korepetycji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Projekt trwać będzie od 1.03.2018 do 1.06.2018 r. Tym samym, KNMD poszukuje osób chętnych do udzielania korepetycji z języków obcych, matematyki, chemii, fizyki i przedmiotów humanistycznych. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem skrzynki mailowej knmduzet@gmail.com. W wiadomości prosimy uwzględnić status (student/nauczyciel akademicki/doktorant/inne:) oraz dyspozycyjność. Wszystkim wolontariuszom, po zakończeniu projektu, wręczone zostaną zaświadczenia o aktywnym udziale w projekcie.

[20.02.2018, Marcin Topczak]

Wydziałowa zbiórka odzieży zimowej - finał!

W dniach 6.12 do 13.12.2017 odbyła się wydziałowa zbiórka odzieży zimowej dla bezdomnych. Udało nam się zebrać cztery ogromne worki kurtek zimowych oraz dwa worki odzieży i butów. Wszystkie zgromadzone dary zostały przewiezione przez przedstawicieli KNMD do zielonogórskiej noclegowni. Dziękujemy za wsparcie!

[14.12.2017, Marcin Topczak]

Wydziałowa zbiórka odzieży zimowej!

Koło Naukowe Młodych Dydaktyków organizuje zbiórkę odzieży zimowej, która zostanie przekazana do zielonogórskiej noclegowni. Zbiórka trwać będzie od 6.12 do 13.12.2017. Odzież można pozostawić przy portierni Wydziału Mechanicznego.

We środę 13.12.2017 członkowie KNMD przewiozą zebraną odzież do zielonogórskiej noclegowni, gdzie rozdysponowana zostanie dla najbardziej potrzebujących. Liczymy na wsparcie w postaci dobrze zachowanych czapek, szalików, swetrów, kurtek, itp. Za wsparcie zbiórki z góry dziękujemy!

Koło Naukowe Młodych Dydaktyków organizuje zbiórkę odzieży zimowej, która zostanie przekazana do zielonogórskiej noclegowni. Zbiórka trwać będzie od 6.12 do 13.12.2017. Odzież można pozostawić przy portierni Wydziału Mechanicznego. We środę 13.12.2017 członkowie KNMD przewiozą zebraną odzież do zielonogórskiej noclegowni, gdzie rozdysponowana zostanie dla najbardziej potrzebujących. Liczymy na wsparcie w postaci dobrze zachowanych czapek, szalików, swetrów, kurtek, itp. Za wsparcie zbiórki z góry dziękujemy!

[07.12.2017, Marcin Topczak]

Warsztaty "Bezpieczni w sieci - programuj jeśli nie chcesz być programowany"

Grupa nieformalna Lubuska Grupa Młodzi działają, w ramach zadania pn. Warsztaty „Bezpieczni w sieci – programuj, jeśli nie chcesz być programowany", przeprowadziła w dniach 18 i 19 listopada 2017 warsztaty. W zajęciach uczestniczyło 12 osób.Tematy z którymi zostali zapoznani uczestnicy warsztatów: 

• Jak tworzyć bezpieczne hasła i dlaczego warto je regularnie zmieniać? 

• Jak rozpoznawać niebezpieczne witryny, unikanie „clickbait’ów”? 

• Ochrona danych osobowych (co raz trafi do Internetu na zawsze tam zostaje etc.). 

• Bezpieczeństwo na FaceBook’u (podejrzane posty znajomych, linki, reklamy). 

• Bezpieczeństwo na urządzeniach mobilnych. 

• Bezpieczna bankowość internetowa. 

• Podstawowe elementy programowania w języku C++. 

• Prezentacja zintegrowanego środowiska programistycznego (ang. IDE - Integrated Development Environment) dla języka C++.

Zajęcia przeprowadzili wolontariusze: student kierunku Inżynieria elektroniczna i komputerowa (Electronic and Computer Engineering) Politechniki Wrocławskiej Michał Wójtowicz oraz studentka kierunku Inżynieria systemów (Systems Engineering) Politechniki Wrocławskiej Nika Polańczyk.

Gość specjalny dr hab. Eunika Baron-Polańczyk (Profesor UZ) przedstawiła: 

• Zasady tworzenia prezentacji (wizualizacji), prowadzenia pokazu.

• Zasady konstruowania i edycji prac semestralnych, licencjackich, magisterskich – dobre praktyki. 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu pn. "Startuj z FIO". Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali środki dydaktyczne ufundowane przez FIO oraz drobne upominki od Działu Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

[20.11.2017, Katarzyna Gruszczyńska]

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2017 NA UZ

Dnia 16.10.2017 rozpoczęły sie spotkania oraz warsztaty przygotowane przez Biuro Karier UZ. W poniedziałek można było uzyskać informacje na temat bieżących programów wymiany studenckiej MOST i ERASMUS. Członkowie KNMD mogli osobiście porozmawiać i uzyskać informacje w jaki sposób i na jakich warunkach odbywają sie wspomniane programy. Dowiedzieliśmy sie między innymi, że studenci, którzy biorą udział w programie ERASMUS mają możliwość uzyskania pomocy materialnej wypłacanej w kwocie zależnej od kraju pobytu (kwota zaczyna sie od 350 euro w górę).Biuro Karier przygotowało szeroki wachlarz warsztatów, w których mogą uczestniczyć studenci, m.in. z autoprezentacji, pomysł na nietypowy biznes oraz mocne strony kandydata na rynku pracy.

[16.10.2017, Hanna Łosyk, Marcin Topczak]

IV Międzynarodowy Kongres Profesjologiczny - PROFERG 2017

W dniach 19-20 czerwca członkowie KNMD brali udział w IV Międzynarodowym Kongresie Profesjologicznym „Człowiek i przestrzeń pracy w kontekście nauk o pracy”. Studenci pomagali przy obsłudze i organizacji technicznej Kongresu, a pięcioro z nich wygłosiło autorski referat podczas obrad panelu „Studenci i doktoranci wobec przyszłej pracy zawodowej”. Obrady w sekcji przebiegały żywiołowo i owocnie. W dyskusji wzięło udział 25 osób. Monika Szczerska przedstawiła referat o bezpieczeństwie pożarowym w przedsiębiorstwie, przybliżając temat bezpieczeństwa, działań przeciwpożarowych, wymagań prawnych oraz podstawowego sprzętu gaśniczego. Katarzyna Michniewicz wygłosiła referat obejmujący prawidłową motywację pracowników w przedsiębiorstwie. Podczas referowania podjęte zostały zagadnienia motywowania, wpływania na decyzyjność i działania pracownika oraz efektywności i doboru środków motywujących. Robert Modliński przedstawił zagadnienie optymalizacji doboru sposobu oceny ryzyka zawodowego, przedstawiając dostępne metody, uwzględniając ich potencjalne zalety i wady. Hanna Łosyk podjęła temat systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, charakteryzując wymagania normatywne oraz przedstawiła zalety systemowego zarządzania kwestiami BHP w przedsiębiorstwie. Marcin Topczak skupił się na organizacjach ochrony pracy, charakteryzując podstawowe organizacje sprawujące pieczę nad warunkami pracy w przedsiębiorstwie. Przybliżone zostały wymagania tworzenia tych organizacji wynikające z przepisów prawa oraz ich podstawowe kompetencje. Martyna Nester zaprezentowała wyniki badań audytu systemu logistycznego w przedsiębiorstwie obuwniczym, charakteryzując pojęcie systemu logistycznego, audytu i badania audytoryjnego. Referaty wygłoszone przez studentów ukażą się w recenzowanej monografii naukowej pt. „Wyzwania i dylematy edukacyjno-zawodowe”.

[30.06.2017, Marcin Topczak, Monika Szczerska, Katarzyna Michniewicz, Robert Modliński, Hanna Łosyk, Martyna Nester]

Dzienny Ośrodek Młodzieżowy "Możesz Inaczej"!

W czerwcu członkowie KNMD zorganizowali cykli seminariów naukowych i warsztatów dla dzieci i młodzieży z Dziennego Ośrodka Młodzieżowego MOŻESZ INACZEJ. W zajęciach uczestniczyli podopieczni ośrodka, czyli uczniowie szkól podstawowych i gimnazjum. Podczas seminarium przybliżone zostały zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, natomiast podczas warsztatów studenci pomagali w rozwiązywaniu problemów z rozmaitych dziedzin nauczanych przedmiotów w szkołach.

[30.06.2017, Marcin Topczak]

Konferencja naukowa "Projekt: Mistrz"

Dnia 25 maja 2017 roku członkowie KNMD Hanna Łosyk i Marcin Topczak wzięli aktywny udział w II Interdyscyplinarnej Studenckiej Konferencji Naukowej „Projekt: Mistrz”, na której wygłosili referat pt. „Własny rozwój ścieżki zawodowej”. Konferencja odbyła się w Instytucie Psychologii na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

[31.05.2017, Hanna Łosyk i Marcin Topczak]

Plan pracy KNMD na semestr letni 2016/2017

W dniu 11 kwietnia 2017 roku odbyło się spotkanie KNMD, na którym zostały omówione sprawy bieżące oraz planowane działania na semestr letni 2016/2017. Podczas spotkania postanowiono zorganizować seminaria wyjazdowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w regionie oraz warsztaty naukowe dla przyszłych studentów. Członkowie Koła zaproponowali organizację spotkania integracyjnego oraz wyjazd seminaryjny do ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Karłowie. KNMD weźmie także udział w IV Międzynarodowym Kongresie Profesjologicznym pt. „Człowiek i przestrzeń pracy w kontekście nauk o pracy”, gdzie członkowie zreferują autorskie teksty naukowe oraz pomogą przy obsłudze technicznej wydarzenia. Kongres planowany jest na 19 i 20 czerwca 2017 roku.

[12.04.2017, Marcin Topczak]

Targi Pracy 2017

W dniu 15 marca 2017 roku w budynku Wydziału Mechanicznego odbyły się Targi Pracy. W tym wydarzeniu mogli uczestniczyć wszyscy studenci oraz reprezentanci poszczególnych firm. Targi organizowane są od 15 lat przez Biuro Karier. Wiele stoisk reprezentujących firmy miało do zaoferowania atrakcyjne gadżety, aby zachęcić uczestników, tj. kolorowe notesy, piłki, długopisy, coś słodkiego. Targom, jak co roku, towarzyszyły liczne warsztaty i wykłady tematyczne. Jest to wydarzenie, które może pomóc studentom w rozpoczęciu kariery zawodowej poprzez znalezienie pracy lub praktyki J

[16.03.2017, Reimann Agata, Jaskuła Gabriela, Lewandowska Karolina]

25 FINAŁ WOŚP!

Dnia 15 stycznia 2017 roku na terenie całej Polski (w tym i Zielonej Góry) miał miejsce 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wydarzeniu tym brali udział również członkowie naszego Koła Naukowego. Udało im się wylicytować przepiękny kalendarz i koszulkę. Zaopatrzyli się także w kilkanaście reprezentacyjnych serduszek. Wkład skromny, ale… „serce wielkie” - mamy nadzieję, że pomógł niejednemu choremu dziecku :-)

[20.01.2017, Grażyna Zielińska, Małgorzata Szmołda]

Otwarte warsztaty naukowe Projektu ICTinED V4 Ed.

W dniach 1-2 września 2016 miało miejsce specjalne wydarzenie projektu ICTinED V4 Ed.– otwarte warsztaty naukowe. Brali w nich udział uczestnicy projektu - naukowcy z Czech, Polski, Słowacji, Norwegii i Niemiec. Skorzystać z nich mogli również doktoranci i studenci naszej Uczelni oraz PWR i UE we Wrocławiu. Więcej na www.ictined.eu.

[20.09.2016, Eunika Baron-Polańczyk]

KONFERENCJA "CZŁOWIEK W SIECI - SIEĆ W CZŁOWIEKU"

Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Człowiek w sieci – sieć w człowieku”; zorganizowanej przez Katedrę Pedagogiki Ogólnej – Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Koło Naukowe Pedagogiki Informacyjnej w Szczecinie w dniu 9 czerwca 2016. Tematyka konferencji związana była z funkcjonowaniem człowieka w środowisku cyfrowych mediów, a motywem wiodącym był Internet, który definiowano jako ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, określano również jako sieć sieci. Braliśmy udział w dyskusji o relacjach i interakcjach osobistych i społecznych, emocjach, myśleniu i działaniu, jakich przy udziale Internetu – sieciowej protezy, doświadcza człowiek, zarówno w kontekście nadawcy jak i odbiorcy informacji cyfrowych. Mięliśmy sposobność wymienić myśli i doświadczenia z członkami szczecińskiego Koła Naukowego Pedagogiki Informacyjnej oraz poznać uroki Szczecina.

[13.06.2016, Igor Żółtański, Oskar Kacieja, Kamil Wieczorek, Michał Wilmański, Michał Antonik, Mikołaj Roszczak, Jarosław Jankowiak, Jacek Dudek, Katarzyna Łukomska, Monika Cichoń, Paulina Horożaniecka]

Laur Naukowca 2016

W środę, 27 kwietnia w Lubuskim Teatrze odbyła się uroczysta gala, na której wręczono statuetki Laur Naukowca 2016. Ideą tego wydarzenia jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego oraz propagowaniem działalności naukowej. Statuetki przyznano w dziesięciu kategoriach (m.in. Międzynarodowy projekt roku, Rozwój kultury, Mobilność studencka, Aktywność artystyczna, Innowacyjny projekt roku, Społeczny projekt roku, Efektywny warsztat, Opiekun roku, Nagroda Honorowa oraz Najpopularniejszy projekt). 

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki wraz z certyfikatami za zrealizowane projekty i wydarzenia, a po gali odbył się bankiet dla wszystkich jej uczestników. Na tak istotnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego koła naukowego, tj. Aleksandry Domińczak oraz Marleny Karczewskiej.

[27.04.2016,  Aleksandra Domińczak, Marlena Karczewska, Małgorzata Szmołda]

XIV Edycja Targów Pracy

16.03.2016r. odbyła się XIV edycja Targów Pracy na naszej uczelni. Jest to ważne wydarzenie, gdyż pozwala studentom poznać firmy działające na rynku pracy oraz pomaga w znalezieniu pracy, stażu, czy praktyk studenckich. Dzięki temu zakłady pracy również mają możliwość znalezienia wykwalifikowanych, wyuczonych zawodu studentów, którzy są otwarci na oferty pracy i rozwoju. 

W tym roku na targi zgłosiło się aż 76 wystawców, a więc naprawdę można było otrzymać wiele ofert współpracy. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć nas, Koła Naukowego Młodych Dydaktyków. Nasi studenci zapoznali się z wieloma ofertami, a także porównywali je i oceniali pod względem możliwości rozwoju w danej dziedzinie oferowanej przez wystawców.

[05.04.2016, Marek Brodzik]

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2015

Dnia 23.10.2015r. miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2015. Warsztaty dotyczyły rozmowy kwalifikacyjnej, która czeka prędzej czy później każdego absolwenta. Dzięki ekspertom ds. rekrutacji i rynku pracy z firmy Nestlé mogliśmy dowiedzieć się jak zostać mistrzem rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas spotkania zostaliśmy zapoznani na co zwracają uwagę rekruterzy, tym samym na co sami mamy uważać oraz o czym pamiętać. Mamy nadzieje, że otrzymane rady od ekspertów będą narzędziem do zdobycia wymarzonej pracy podczas naszych przyszłych rozmów kwalifikacyjnych. Na zakończenie spotkania czekały na nas słodkie upominki od firmy Nestlé J

[03.11.2015, Karina Wójtowicz, Katarzyna Zielińska]

III Międzynarodowy Kongres Profesjologiczny PROFERG 2015

W dniach 22-23.06.2015 w Zielonej Górze odbył się III Międzynarodowy Kongres Profesjologiczny „PROFERG 2015” organizowany przez Uniwersytet Zielonogórski Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy oraz Katedrę Pedagogiki Społecznej; Polskie Towarzystwo Profesjologiczne; Polskie Towarzystwo Ergonomiczne (Oddział Zielona Góra). Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu była „Profesjologia i ergonomia w kontekście nauk o pracy”. Komitet naukowa wyznaczył obszary problemowe Kongresu: 1) Gospodarka i jej wymogi wobec kapitału intelektualnego i społecznego; 2) Przygotowanie kadr dla rozwijającej się gospodarki; 3) Ergonomiczne kształtowanie środowiska pracy; 4) Zintegrowane bezpieczeństwo środowiska; 5) Rozwój zawodowy pracowników oraz ich dążenie do Kariery; 6) Wspomaganie procesu rozwoju potencjału zawodowego pracowników; 7) Rynek pracy i zatrudnienia wobec wyzwań społeczno-gospodarczych i cywilizacyjnych.

Studenci KNMD i Ergo-Student brali aktywny udział w pracach organizacyjnych Kongresu oraz uczestniczyli w obradach sesji problemowych. Z podjętego zadania wywiązali się bardzo dobrze! [Certyfikaty otrzymali: Dorota Garstka, Ewa Hoska, Grażyna Zielińska, Joanna Krawczyk, Karina Wójtowicz, Katarzyna Zielińska, Malwina Pławecka, Małgorzata Szmołda, Marcin Bogacz, Marek Brodzik, Mateusz Kołacz, Michał Ostrowski, Paulina Kołaska, Piotr Turzyński] 

Zob. więcej: http://proferg.iibnp.uz.zgora.pl/index.php/STRONA_GŁÓWNA

GALERIA: http://www.iibnp.uz.zgora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=150&Itemid=533

[29.06.2015, Eunika Baron-Polańczyk]

Nagrody w konkursie na film promujący WM UZ

Podczas obrad Rady Wydziału w dniu 24.06.2015 zostały wręczone dyplomy.

GRATULUJEMY!

Członkowie naszego Koła wzięli udział w konkursie na stworzenie filmu promującego Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajęliśmy dwa pierwsze miejsca. Warto zaznaczyć, że jako jedyni podjęliśmy się tego zadania i zdobyliśmy zasłużoną nagrodę. Chcielibyśmy również podziękować pracownikom Uniwersytetu Zielonogórskiego i wszystkim tym, którzy pomagali nam w pracach nad filmami.

Skład pierwszego zespołu tworzącego film: Katarzyna Zielińska i Karina Wójtowicz.

Skład drugiego zespołu: Alan Białek, Marcin Bogacz i Marek Brodzik.

[24.06.2015, Marek Brodzik]

Gala Laur Naukowca

Z inicjatywy Parlamentu Studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego dnia 29 kwietnia b.r. odbyła się pierwsza edycja Gali Laur Naukowca na deskach Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze . Jej ideą jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego oraz propagowaniem działalności naukowej.Do konkursu nominowane były wszystkie koła naukowe i organizacje studenckie zarejestrowane na naszym Uniwersytecie.

Nagrody były przyznawane w 7 kategoriach.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki wraz z certyfikatami za zrealizowane projekty i wydarzenia w 2014 roku a po Gali odbył się bankiet dla uczestników. Na tak ważnym wydarzeniu byli obecni przedstawiciele naszego koła naukowego, tj. Zastępca przewodniczącego Karina Wójtowicz oraz Sekretarz Katarzyna Zielińska.

Mamy również nadzieje, iż w następnej edycji nasze koło będzie miało możliwość odebrania statuetki. Już na to pracujemy :-).

[04.05.2015, Karina Wójtowicz, Katarzyna Zielińska]

Konferencja nt. "Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie"

W dniu 28.04.2015 r. o godzinie 11.00 w Auli Wydziału Mechanicznego (H044-A10) zorganizowana została konferencja przez Państwową Inspekcję Pracy dla studentów kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz dla osób powiązanych z branżą BHP z regionu i poza nim. Między innymi wystąpienia Pana prof. dr hab. inż. Edwarda Kowala na temat „Kultury bezpieczeństwa" jak również przybliżenie uczestnikom tematyki stresu jako czynnika psychospołecznego przez mgr Sławomira Nowaka przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy. Wystąpienia wraz z prezentacjami na podłożu sięgającym różnych aspektów w środowisku bhp sprawiła iż na sali podjęte zostały dyskusje wraz z pozostawionymi pytaniami bez odpowiedzi. Dla gości jak również uczestników konferencji został przygotowany poczęstunek. W programie spotkania uwzględniono też czas na podzielenie się wiedzą, przeżyciami i refleksjami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy w różnych segmentach. W konferencji wzięli udział wszyscy członkowie KNMD.

[30.04.2015, Grażyna Zielińska, Dorota Bartyzel]

Wyjazd na wysypisko ZGKiM w Raculi

W dniu 11.04.2015r. wraz ze studentami drugiego roku BHP uczestniczyliśmy w wyjeździe na wysypisko śmieci znajdujące się w Raculi pod Zieloną Górą. Oprowadzono nas i zapoznano z pracą na składowisku oraz zasadami BHP panującymi w zakładzie. Mogliśmy zobaczyć jakie rodzaje śmieci się tam składuje, miejsca do tego przeznaczone oraz sposoby przechowywania i przetwarzania części odpadów. Zakład oprócz składowania i przetwarzania śmieci zajmuje się również monitoringiem środowiska wokół składowiska, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom tych procesów. W wyjeździe udział brali: Dorota Bartyzel, Grażyna Zielińska, Małgorzata Szmołda, Marcin Bogacz, Łukasz Woś i Marek Brodzik.

[30.04.2015, Marek Brodzik, Dorota Bartyzel]

Wyjazd do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu w Zielinie

W dniu 13.03.2015r. wraz z zaprzyjaźnionym kołem naukowym Ergo-Student uczestniczyliśmy w wyjeździe do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu w Zielinie. Kopalnia ta należy do PGNiG SA z siedzibą w Warszawie Oddział w Zielonej Górze, zajmuje się nie tylko zagospodarowaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, lecz również przeładunkiem i transportem ropy naftowej oraz magazynowaniem, odazotowywaniem i przemysłem gazu ziemnego. W strukturze kopalni znajdują się kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego, ekspedyty ropy naftowej, odazotownia oraz sieć gazociągów z obiektami towarzyszącymi. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w tym zakładzie oraz zostaliśmy wyposażeni w kaski ochronne oraz zestaw do oddychania w razie awarii. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie przez pracowników do tego wyznaczonych. Mogliśmy zobaczyć na czym polega praca podczas wydobycia tych surowców oraz na jakie zagrożenia są narażeni pracownicy tej kopalni. Razem z grupą również sporządziliśmy Wniosek Poprawy Bezpieczeństwa, który po skończonym spotkaniu wrzuciliśmy do oznakowanej skrzynki na zgłaszanie uwag dotyczących poprawy bezpieczeństwa pracy. Wyjazd miał na celu zapoznania się ze specyfiką pracy w tego typu zakładach oraz poznania systemów bhp w firmie.

[17.03.2015, Katarzyna Zielińska, Paulina Kołaska]

SPOTKANIE ROBOCZE KNMD

W dniu 11.03.2015, o godz. 14.00, odbyło się spotkanie członków i sympatyków KNMD.

Podczas zebrania ustalaliśmy plan działań na kolejne miesiące, dotyczący prac nad:

1) Konkursem na film promocyjny o Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

http://www.wm.uz.zgora.pl/wm/index.php?option=com_content&view=article&id=245:konkurs-na-film-promocyjny-o-wydziale-mechanicznym-uniwersytetu-zielonogorskiego&catid=96:konkurs&Itemid=182

2) Przeglądem Kapel.

[12.03.2015, Grażyna Zielińska]

SPOTKANIE KOŁA

W dniu 17.12.2014, o g. 15.30, odbyło się spotkanie członków i sympatyków KNMD. Podczas zebrania zaktualizowaliśmy listę studentów deklarujących podejmowanie działań na rzecz Koła. Bardzo serdecznie witamy nowych członków KNMD! Wybrany został także nowy Zarząd Koła: Marek Brodzik (Przewodniczący), Katarzyna Wójtowicz (Zastępca Przewodniczącego), Marcin Bogacz (Skarbnik), Katarzyna Zielińska (Sekretarz). GRATULUJEMY!

[02.01.2015, Eunika Baron-Polańczyk]

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2014

Koło Naukowe Młodych Dydaktyków uczestniczyło w kolejnym programie pt. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week), który odbył się na Uniwersytecie Zielonogórskim w dniach 17-21 listopada. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zorganizowany był na naszej uczelni już po raz trzeci, a organizatorem jest Biuro Karier. Global Entrepreneurship Week jest to ogólnoświatowa inicjatywa, której zadaniem jest promowanie przedsiębiorczości. Podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na UZ odbyły się liczne szkolenia, warsztaty, imprezy. Była możliwość również (po wcześniejszej rejestracji) skorzystania z prywatnych konsultacji w dziedzinie przedsiębiorczości z licznymi specjalistami. Wstęp na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości był bezpłatny, jednak udział w niektórych warsztatach oraz odbycie konsultacji wymagało wcześniejszej rejestracji (www.bk.uz.zgora.pl).

[15.12.2014, Krzysztof Ciećwierz]

Seminarium nt. "Kultura bezpieczeństwa pracy"

W dniu 04.12.2014 r. na seminarium dyplomowym prowadzonym przez dr hab. Eunikę Baron-Polańczyk dla studentów kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, zaprezentowałam zagadnienia na temat "Kultury bezpieczeństwa pracy w ograniczaniu ryzyka". Prezentacja i podjęta na jej podstawie ożywiona dyskusja obejmowała takie zagadnienia tematyczne jak: 1) Istota bezpieczeństwa w środowisku pracy; 2) Właściwa identyfikacja zagrożeń, ich ocena oraz działania profilaktyczne jako podstawowy element kultury bezpieczeństwa; 3) Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy. W programie spotkania uwzględniono też czas na podzielenie się wiedzą, przeżyciami i refleksjami z naszego czynnego uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa „SAWO 2014”.

[05.12.2014, Karina Wójtowicz]

IX ZIELONOGÓRSKIE DNI PEDAGOGIKI MEDIÓW

Kolejny raz uczestniczyliśmy w cyklicznie organizowanych przez Koło Naukowe INFO ARHE (działające przy Katedrze Mediów i Technologii Informacyjnych UZ) Zielonogórskich Dniach Pedagogiki Mediów. W dniu 9 kwietnia 2014 roku Sympozjum Studentów i Młodych Pracowników Nauki przebiegało pod hasłem "KALEJDOSKOP WRAŻEŃ". Zgodnie z programem „Spotkanie z mistrzem” wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Romana Sapeńko, prof. UZ pt. „Media a wojna” oraz Marka Lalko pt. „Przypadek w fotografii”. Zgodnie z tematem „Od nas też coś zależy” kpt. Dariusz Kałużny, z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zaprezentował „Pierwszą pomoc”, zwracając uwagę na istotne wskazanie „mnie też to dotyczy”, a Rafał Młodzikowski, przedstawiciel Fundacji DKMS Polska, podkreślał konieczność i społeczną potrzebę podjęcia wspólnych działań „przeciwko białaczce”. Program poruszał interesujące studentów zagadnienia a obrady Sympozjum przebiegały w przyjaznej atmosferze i owocnie.

[15.04.2014, Eunika Baron-Polańczyk]

MIĘDZYNARODOWE "SAWO 2014"

W dniach 9-11.04.2014 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa „SAWO 2014”. Były to największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi branży BHP, instalatorów oraz zabezpieczeń. W związku z kierunkami naszych studiów (BHP) i Nas nie mogło tam zabraknąć! Podczas targów odbyły się różnego rodzaju konferencje oraz seminaria m.in. I Konferencja Panelowa Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Zagrożeń Zawodowych 2013-2020, zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu, Urząd Dozoru technicznego, której tematem przewodnim było „Ograniczanie zagrożeń zawodowych w transporcie”.

    Szeroko rozbudowana tematyka targów oraz ich renoma skłoniła wielu przedstawicieli firm do zaprezentowania swojej oferty w Poznaniu. Wśród wystawców można było znaleźć firmy pochodzące m.in. z Chin, USA, Francji, Danii, Szwecji czy Hiszpanii. Właśnie ta różnorodność sprawiła iż każdy znalazł coś interesującego dla siebie. W trakcie targów odbyły się również liczne pokazy, jednak największe wrażenie na mnie zrobił pokaz działań ratowniczych po wypadku komunikacyjnym z dużą ilością poszkodowanych zorganizowany przez Komendę Miejską PSP w Poznaniu.

    Uczestniczyli: Ciećwierz Krzysztof, Garstka Dorota, Górna Karolina, Hoska Ewa, Jabczyńska Katarzyna, Krawczyk Joanna, Kuligowski Karol, Pławecka Malwina, Szykulska Agnieszka, Wojtowicz Karina, Zaręba Mateusz, Zielińska Katarzyna.

[14.04.2014, Krzysztof Ciećwierz]

II SEMINARIUM NAUKOWE PTP

Dnia 26.02.2014 w sali 112 budynku A-11 Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się II Seminarium Naukowe zorganizowane przez Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy, pod patronatem dr hab. Bogusława Pietrulewicza, prof. UZ. Głównym zadaniem Seminarium jest stworzenie grupy badawczej mającej na celu rozwój współpracy naukowo-badawczej pomiędzy instytucjami w zakresie realizacji projektów badawczych. Wykłady z zakresu kierunków rozwoju pedagogiki pracy i profesjologii oraz uwarunkowań metodologicznych podejmowanych badań teoretycznych i empirycznych wygłosili prof. dr hab. Kazimierz Wenta oraz prof. dr hab. Zdzisław Wołk. W Seminarium i dyskusji uczestniczyli między innymi: prof. dr hab. Czesław Plewka, dr Wojciech Oleszak, dr hab. Bogdan Ślusarz, dr hab. Eunika Baron-Polańczyk, dr Maria Paszkowicz, dr Aneta Klementowska, dr Jan Janiga.

[03.03.2014, Krzysztof Ciećwierz]

V OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

W dniach 14-18 października 2013 r. w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (OTK) pod hasłem „Poznaj swój talent”, zorganizowanego na naszej uczelni przez Biuro Karier, odbył się szereg spotkań, warsztatów oraz wykładów, podczas których organizacje jak również i firmy zaprezentowały możliwości podjęcia współpracy (działalności charytatywnej, praktyk, stażu zawodowego oraz pracy). Wydarzenie to objęte było patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas tegorocznej edycji OTK swoją ofertę zaprezentowało: Biuro Karier, Zielonogórski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Fundacja dr Clown, Akademia Przyszłości, Szlachetna Paczka.

Pojawiliśmy się również i My (KNMD), zachęcaliśmy studentów do aktywnego udziału w organizacjach studenckich w tym także i naszym Kole Naukowym Młodych Dydaktyków. Przedstawiliśmy nasze cele, dotychczasowe działania oraz możliwości współpracy.

Uczestniczyli: Ciećwierz Krzysztof, Hoska Ewa, Kuźmiak Michał, Pławecka Malwina. 

[28.10.2013, Krzysztof Ciećwierz]

WYRÓŻNIENIE J.M. REKTORA UZ DLA KNMD!

Z przyjemnością informujemy, że podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2013/2014, która odbyła się 9 października 2013, J.M. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Tadeusz Kuczyński wręczył naszemu kołu naukowemu dyplom, za wyróżniającą działalność.

[10.10.2013, EBP

II Międzynarodowy Kongres Profesjologiczny PROFERG 2013

W dniach 10-11.06.2013 w Zielonej Górze odbył się II Międzynarodowy Kongres Profesjologiczny „PROFERG 2013” organizowany przez Uniwersytet Zielonogórski, Polskie Towarzystwo Profesjologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ergonomiczne (oddział Zielona Góra). Hasłem przewodnim tego kongresu była „Kariera i Rozwój Zawodowy Pracowników. Zastosowania Ergonomii”. Pierwszego dnia już o godz. 9:30 zaproszonych gości oraz uczestników powitał prof. dr hab. Bogusław Pietrulewicz, następnie odbyło się oficjalne otwarcie kongresu. O godz. 11:30 odbył się I Panel, który dotyczył „Interdyscyplinarnego charakteru pracy, rynku pracy i zatrudnienia”. Ostatnim etapem pierwszego dnia Kongresu były sesje problemowe:

1.     Przygotowanie zawodowe i jego problemy.

2.     Rozwój zawodowy pracowników.

3.     Rynek pracy i zatrudnienia.

4.     Bezpieczeństwo pracy i nauki.

5.     Technologie informacyjne w przygotowaniu i pracy zawodowej.

6.     Sekcja posterowa.

Po zakończeniu sesji problemowych uczestnicy wybrali się na uroczystą kolację zorganizowaną w Palmiarni Zielonogórskiej. Drugiego dnia kongresu (11.06.2013) odbyła się II sesja plenarna „Przygotowanie i doskonalenie zawodowe pracowników w doświadczeniach zagranicznych”, po której nastąpiła debata „W poszukiwaniu spójności. Teoria-Praktyka”. O Godz. 14:00 odbyła się ostatnia część – sesja zamykająca, podczas której podsumowania Kongresu dokonali m.in. prof. dr hab. Ryszard Gerlach oraz prof. dr hab. Stanisław Kaczor. Po zakończeniu II Międzynarodowego Kongresu Profesjologicznego odbył się zjazd Polskiego Towarzystwa Profesjologicznego.

Naszym zadaniem (członków Koła Naukowego Młodych Dydaktyków oraz zaprzyjaźnionych osób) była organizacja Kongresu od strony technicznej. Wymagało to od Nas trochę wysiłku, poświęconego czasu oraz nerwów. Na szczęście wszystko się udało! Za co wszystkim zaangażowanym w organizację bardzo dziękuję. Zapraszam do przejrzenia galerii z II Międzynarodowego Kongresu Profesjologicznego.

W organizacji udział wzięli:

Baraniecka Iwona, Bartnicka Adrianna, Białas Marta, Broda Joanna, Ciećwierz Krzysztof, Cywińska Alicja, Gumienna Monika, Hoska Ewa, Jarczyk Hubert, Kołaska Paulina, Kołodziej Monika, Kozik Sylwia, Krawczyk Joanna, Kuźmiak Michał, Matuszewska Joanna, Meliński Jakub, Niećkowiak Filip, Piwowar Jolanta, Pławecka Malwina, Radkiewicz Paulina, Rekiel Katarzyna, Suska Sandra, Szykulska Agnieszka, Walkowiak Marta, Zaręba Mateusz, Zielińska Katarzyna ,Zieliński Jakub, Zygadło Joanna.

[15.06.2013, Krzysztof Ciećwierz]

Wyjazd do Łagowa Lubuskiego

W dniach 17-18 maja 2013 roku odbył się wyjazd członków Koła Naukowego Młodych Dydaktyków oraz Koła Naukowego Info-Arche do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Uniwersytetu Zielonogórskiego znajdującego się w Łagowie. Świetna pogoda, doskonała sceneria (ośrodek umieszczony jest nad Jeziorem Ciecz) oraz doborowe towarzystwo sprzyjały dyskusji oraz planowaniu przyszłych wspólnych projektów. Kto wie może jeszcze w tym roku się tam wybierzemy ;-)

W wyjeździe, w grupie KNMD, udział wzięli: Iza, Paulina, Kinga, Michał i Krzysiek.

[01.06.2013, Krzysztof Ciećwierz]

Międzynarodowe Seminarium Naukowe "Zaufanie w globalnym świecie"

 

W dniach 13-14 maja Członkowie KNMD wzięli udział w konferencji międzynarodowej „Zaufanie w globalnym świeci” zorganizowanej przez Uniwersytet Szczeciński – Instytut Pedagogiki oraz Koło Naukowe Pedagogiki Informacyjnej.

Konferencja mała na celu przedstawienie wartości globalnego zaufania jako wartości uniwersalnej oraz ukazanie znaczenia zaufania w procesie edukacji oraz jej zarządzaniem.

Obrady były prowadzone w formie wystąpień plenarnych i dyskusji panelowej w sesji plenarnej oraz referatów, komunikatów i dyskusji w sesjach problemowych i sekcjach tematycznych

Dodatkowo była promowana książka naszego koła naukowego „Czas wolny i zainteresowania studentów w fotografii” wydanej przez Oficynę Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Konferencja przyniosła wymierne korzyści w nawiązaniu nowych relacji z przedstawicielami innych ośrodków badawczych również zagranicznych.

[31.05.2013, Mateusz Zaręba]

 

VIII ZIELONOGÓRSKIE DNI PEDAGOGIKI MEDIÓW

Dnia 17.04.2013 Członkowie KNMD wzięli udział w VIII Zielonogórskich Dniach Pedagogiki Mediów pod hasłem „My i media” zorganizowanych przez Katedrę Mediów i Technologii Informacyjnych oraz Koło Naukowe Info-Arche na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zgromadzonych gości przywitała Przewodnicząca Koła Info-Arche Iza Maczkowska oraz dr hab. Marek Furmanek, prof. UZ.

W pierwszej części sympozjum zatytułowanego „Spotkanie z Mistrzem” wystąpił prof. dr hab. Igor Borkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił temat „Rola mediów w propagowaniu nauki”. W wystąpieniu tym profesor poruszył rolę jaką odgrywa w dzisiejszym świecie informacja oraz opisał jej cechy m.in. dynamikę, identyfikację (pod względem personalizacji oraz etnocentryzmu) jak również przetwarzalność informacji na obraz. Podczas wystąpienia prof. Borkowskiego padło niezwykle istotne stwierdzenie pod względem wykorzystania przez wszechobecne media informacji i jej ‘sprzedaży’ „dobra informacja to zła informacja”. Drugim Mistrzem, który wystąpił w tej części sympozjum był dr Tomasz Bartnicki z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dr T. Bartnicki opowiedział o „Łowcach ciągów”, których nazwał dalej kolekcjonerami. Pierwszym kolekcjonerem ciągów jest Neil J.A. Sloane, któremu zawdzięcza się rozpowszechnienie idei tworzenia własnych ciągów. Dr Bartnicki przedstawił również genezę powstania Encyklopedii Ciągów. Wystąpienie to miało na celu pobudzenie wyobraźni studentów oraz przekonanie ich, iż matematykę można również ciekawie przedstawić za pomocą mediów.

W kolejnej części sympozjum zatytułowanej „Genialni Medialnie – pasje studenckie” wystąpili studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, m.in. Karolina Jankowicz oraz Paweł Piwowar studenci EMiI. „Ja i mój rysunek” to tytuł wystąpienia Karoliny Jankowicz, która opisała swoją pasję, pokazała cześć swoich prac oraz dziedziny w jakich wykorzystuje swoje uzdolnienie (m.in. tworzenie plakatów, pocztówek, banerów reklamowych a nawet zakładek do książek). Karolina przedstawiła również sposób tworzenia rysunków (poszczególne etapy) na przykładzie konkretnej pracy. Tematem wystąpienia Pawła Piwowar była „Muzyka mechaniczna”, w którym omówił podstawowe zagadnienia związane z muzyką mechaniczną (takie jak: nazewnictwo, wykorzystywany sprzęt oraz oświetlenie). Na zakończenie swojego wystąpienia (a za namową zgromadzonej publiczności) Paweł pokazał próbkę swoich możliwości.

Ostatnim punktem podczas tego sympozjum było wystąpienie Przedstawiciela Fundacji DKMS Polska. Wystąpienie to odbyło się w ramach akcji „Dzień Dawcy Szpiku na Uniwersytecie Zielonogórskim – Studenci przeciwko białaczce”, która odbywała się na holu budynku A-16 (otwarto specjalny punkt informacyjny). W punkcie tym można było zaczerpnąć informacji o samej chorobie oraz możliwościach pomocy osobom dotkniętym tą chorobą (zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku).

Członkowie KNMD, którzy wzięli udział w tym sympozjum (kolejność alfabetyczna):

Bartnicka Adrianna, Ciećwierz Krzysztof, Garstka Dorota, Hoska Ewa, Kapuścińska Małgorzata, Kołaska Paulina, Krawczyk Joanna, Kryl Anna, Kuźmiak Michał, Pławecka Malwina, Szykulska Agnieszka, Zaręba Mateusz, Zielińska Katarzyna.

[19.04.2013, Krzysztof Ciećwierz

 

PROJEKT "FOTO"-EFEKTY!

W związku z tym, że Koło Naukowe Młodych Dydaktyków wydaje książkę – efekt wcześniej realizowanego projektu fotograficznego „Czas wolny studentów” – w dniu 11.03.2013 wysyłaliśmy e-maile do wszystkich osób, które brały udział w projekcie "FOTO" z następującą informacją:

Szanowni Państwo!

Koło Naukowe Młodych Dydaktyków pragnie Państwa poinformować, że niebawem (do końca maja) ukaże się książka „Czas wolny i zainteresowania studentów” (pod red. Euniki Baron-Polańczyk), wydana nakładem Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Praca jest efektem naszego projektu „FOTO”, w którym Państwo uczestniczyli (zob.: https://sites.google.com/site/uzknmd/home/projekt-foto).

W załączniku przesyłamy wykaz prac wyróżnionych, które zostały opublikowane w wyżej wymienionej książce.

Oprócz tego książka zawiewa wiele waszych interesujących narracji (na temat czasu wolnego), a na okładce widnieje wiele waszych zdjęć.

Gratulujemy!

Zachęcamy do zapoznania się z lekturą J"

[19.03.2013, Małgorzata Kapuścińska, Ewa Hoska]

CHEMIA DLA KAŻDEGO

Na podstawie projektu współpracy dydaktyczno-naukowej studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego Instytutu Edukacji Techniczno-Informatycznej oraz uczniami Gimnazjum Nr 4 Sportowego w Zielonej Górze, realizowany jest projekt pod nazwą „Chemia dla każdego”. Projekt ma na celu poprawę wyników nauczania i pomoc uczniom w usystematyzowaniu wiedzy z zakresu chemii.

Tematyka odbytych już spotkań z uczniami:

Do tej pory w spotkaniach wzięło udział łącznie 12 uczniów i uczennic. Zajęcia warsztatowe, oparte na dialogu, przeprowadzane były w sposób następujący. Każdej osobie były zadawane pytania inicjujące rozmowę, dotyczące danej tematyki spotkania, w przypadku problemów z odpowiedzią, przedstawiane były wytyczne podstawy programowej, uzasadnienia i wyjaśnienia, przykłady i osobiste uwagi prowadzącego zajęcia w celu wspomagania pracy ucznia – zrozumienia materiału, rozwiązania problemów i niepewności poznawczych.

Dalsze spotkania będą odbywać jak długo tylko będzie potrzebna pomoc uczniom Gimnazjum Nr 4 z zakresu tematyki przedmiotu CHEMIA.

[12.03.2013, Prowadzący zajęcia: Michał Kuźmiak]

 

Spotkanie zorganizowane przez Parlament Studencki

Dnia 27 lutego w Auli C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy ul. Aleja Wojska Polskiego (Campus B), odbyło się spotkanie przewodniczących Kół, Organizacji Studenckich oraz ich opiekunów z Parlamentem Studenckim wraz z Działem Spraw Studenckich. Na zebraniu omówiono zasady oraz procedury wnioskowania o dofinansowanie z budżetu PS UZ jak również zasady rozliczania otrzymanych funduszy. Na spotkaniu obecny był również Prorektor ds. Studenckich, prof. zw. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

Ważniejsze linki:

Parlament Studencki – http://www.samorzad.uz.zgora.pl/index.php?id=2

Dział Spraw Studenckich – http://www.dss.uz.zgora.pl/index.php/odziale

[11.03.2013, Krzysztof Ciećwierz]

 

WSPÓŁPRACA z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze

Prezentacja założeń projektu współpracy dydaktyczno-naukowej (04 grudnia 2012)

W dniu 04.12.2012 na spotkanie zorganizowane przez KNMD zaproszona została Pani dr Beata Joksz-Skibińska, która zaprezentowała możliwości i zakres współpracy ze Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Projekt współpracy dydaktyczno-naukowej obejmuje uczniów Gimnazjum nr 4 Sportowego oraz studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego – Instytutu Edukacji Techniczno-Informatycznej. Prezentacja i dyskusja obejmowała następujące tezy i problemowe obszary:

1. Kształcenie ogólne w gimnazjum tworzy programowo spójną całość i stanowi fundament wykształcenia, umożliwiający zdobycie zróżnicowanych kwalifikacji zawodowych, a następnie ich późniejsze doskonalenie lub modyfikowanie, otwierając proces kształcenia się przez całe z życie.

2. Celem kształcenia ogólnego w gimnazjum jest:

1) przyswojenie przez uczniów określonego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki;

2) zdobycie prze uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;

3) kształtowanie uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

3. Współpraca obejmuje realizację najważniejszych zadań gimnazjum;

1) kontynuowanie kształcenia umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałości o wzbogacanie zasobu słownictwa uczniów;

2) przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym;

3) kształtowanie postawy sprzyjającej ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, a w szczególności: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.

4. Współpraca będzie polegała na przeprowadzaniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych przez studentów gdzie uczestnikami będą uczniowie w gimnazjum.

Debata nt. „Rola i zakres współpracy studentów ze szkołą” (05 lutego 2013)

Na spotkaniu studentów (członków KNMD i innych zainteresowanych poruszaną problematyką), w dniu 05.02.2013, podjęto dyskusję na temat „Rola i zakres współpracy studentów ze szkołą”. Ustalone tezy:

1. Wartość współpracy tkwi w nieobliczalnym i nieograniczonym potencjale ludzkich możliwości i różnic osobowości, które łącza we wspólnym działaniu.

2. Współpraca umożliwia poznanie innych, zrozumienie intencji ich działań, odkrycie rozwiązań, jakimi się inni posługują, pozwala na wzajemną inspirację.

[07.02.2013, BJS, EBP]

 

Monografia pt. „Czas wolny i zainteresowania studentów w fotografii”

Zrecenzowane artykuły, stanowiące rozdziały książki „Czas wolny i zainteresowania studentów w fotografii”, zostały przekazane do Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Opracowanie, oprócz tekstów przygotowanych przez studentów, zawiera również wyróżnione prace (fotografie i narracje) wykonane przez studentów UZ, uczestników projektu KNMD „Czas wolny studentów” (realizowanego w ramach międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego „Fotografia i film jako medium relacji psychopedagogicznych. Temporalna wizualizacja czasu wolnego studentów”).

[15.01.2013, EBP]

 

Cykl spotkań – Seminaria pt. „Fotografia jako medium poznawania zainteresowań i spędzania czasu wolnego”

Program:

1. Fotografia w ujęciu technicznym – wyjaśnienie pojęć; historia fotografii; współczesna fotografia cyfrowa; budowa i zasada działania aparatu (analogowego i cyfrowego).

Mateusz Zaręba, 16.10.2012.

2. Fotografia w ujęciu technicznym – podstawowy podział technik fotograficznych; aparaty cyfrowe i kryteria ich doboru (zakupu); fotografia tradycyjna a analogowa; fotografia makro (sprzęt i obiektywy).

Marek Dubeltówka, 30.10.2012.

3. Fotografia a proces nauczania i uczenia się – fotografia dydaktyczna; fotografia a edukacja; fotografia a edukacja medialna; fotografia a kształtowanie osobowości; „fotografia bez aparatu” a rozwój kulturalny.

Agata Lechocka-Wąsowicz, Anna Matuszewska, 13.11.2012.

4. Zainteresowania – wyjaśnienie pojęć; klasyfikacja zainteresowań; metody badania zainteresowań; determinanty rozwoju zainteresowań.

Monika Oleksińska, 27.11.2012.

5. Czas i czas wolny – próba zdefiniowania pojęć; czynniki kształtujące pojęcie czasu wolnego; funkcje czasu wolnego (w świetle badań środowiskowych).

Marta Czajkowska, 04.12.2012.

6. Czas wolny a działalność społeczna o charakterze dobrowolnym i bezinteresownym.

Olga Regulanty, 11.12.2012.

7. Fotografia jako medium wizualizacji czasu wolnego i poznania zainteresowań studentów (raport z badań).

[18.12.2012, EBP]

 

VII ZIELONOGÓRSKIE DNI PEDAGOGIKI MEDIÓW

W dniu 18 kwietnia 2012 roku członkowie naszego Koła brali udział w programie Seminarium „Zielonogórskie dni pedagogiki mediów”, zorganizowanym przez Katedrę Mediów i Technologii Informacyjnych UZ oraz Koło Naukowe Info-@rche.

Zob. więcej: http://www.kmti.uz.zgora.pl/~jjedrycz/7zdpm/7zdpm.htm

[23.04.2012, EBP]

 

Prace nad publikacją "Czas wolny w fotografii"

W dniu 17.01.2012 odbyło się specjalne spotkanie członków KNMD i zaproszonych gości zainteresowanych pracą nad książką „Czas wolny w fotografii”. Opracowanie stanowi pokłosie projektu FOTO – „Czas wolny studentów” zrealizowanego przez członków Koła. Projekt został zamknięty w czerwcu 2011 roku, a zgromadzone na jego bazie materiały posłużyły jako niezwykle interesująca podstawa poszukiwań badawczych. Ustalono strategię działań i podjęto prace nad następującymi zagadnieniami tematycznymi: 1) Czas wolny (Marta Czajkowska, Olga Regulanty); 2) Zainteresowania (Katarzyna Oleksińska, Monika Oleksińska); 3) Fotografia: aspekt techniczny fotografii (Marek Dubeltówka); aspekt dydaktyczno-wychowawczy fotografii (Agata Lechocka-Wąsowicz, Anna Matuszewska); 4) Sprawozdanie z diagnostyczno-zależnościowych badań środowiskowych w ramach projektu FOTO – „Czas wolny studentów”: założenia metodologiczne, wyniki badań, wnioski i uogólnienia (Katarzyna Lotka, Eunika Baron-Polańczyk).

[29.01.2012, Katarzyna Oleksińska]

 

Seminarium - "Dydaktyczna użyteczność komputerów"

W dniach 09-10.12.2011 w akademickim klubie „Studencka” odbyło się seminarium dydaktyczno-naukowe zorganizowane przez Koło Naukowe Młodych Dydaktyków. W pierwszym dniu dyskusja toczyła się wokół trzech zagadnień: 1) Dydaktyczna użyteczność komputerów, 2) „Projektowanie w działalności dydaktycznej wspomaganej komputerowo”, 3) Metodyka zarządzania projektami w edukacji (Eunika Baron-Polańczyk). Podjęte były także problemy organizacyjno-techniczne i metodologiczne związane z prowadzeniem prac badawczych, opracowywaniem wyników i ich publikowaniem. W drugim dniu swoje artykuły prezentowali członkowie Koła, którzy podczas dyskusji opowiadali o problemach jakie napotkali podczas ich pisania oraz w jaki sposób sobie z nimi poradzili. Uczestnicy spotkania mieli sposobność zapoznać się m.in. z takimi zagadnieniami jak: „Tablica interaktywna podnosząca atrakcyjność i wizualizację kształcenia” referowanymi przez Karolinę Łaniec oraz „Tablica interaktywna – nowe techniczne możliwości dla edukacji” prezentowanymi przez Katarzynę Oleksińską. Podczas obrad był także czas przeznaczony na drobny poczęstunek, dyskusję w kuluarach wraz z integracją przy muzyce DJ’a.

Seminarium ciszyło się dużym zainteresowaniem wśród studentów UZ. Zaszczycili nas swoją obecnością studenci studiów uzupełniających kierunku ETI oraz członkowie koła naukowego Info-Arche (działającego w Katedrze EMiI), z którymi wspólnie pracowaliśmy nad ostatnią publikacją pt. „Projektowanie w komputerowym wspomaganiu procesu dydaktycznego”. Być może spróbujemy własnych sił w przyszłej publikacji?

[20.01.2012 Marcin Kleć]

 

Listy - podziękowania do Dyrektorów Szkół i Nauczycieli 

Do wybranych placówek województwa lubuskiego i województw ościennych (szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych) drogą pocztową wysłane zostały podziękowania za okazane wsparcie i dużą pomoc, w przeprowadzeniu badań i udostępnieniu informacji niezbędnych do pracy naukowej dotyczącej kompetencji informacyjnych i wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) przez uczniów.

Wcześniej (styczeń-czerwiec 2011), w pracach dotyczących rozpowszechniania i zbierania kwestionariuszy ankiet udział brali studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów dziennych, zaocznych i podyplomowych z następujących kierunków: edukacja techniczno-informatyczna, edukacja medialna i informatyczna, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, matematyka, fizyka.

[25.10.2011, Katarzyna Oleksińska]

 

OPRACOWALIŚMY PRACE ZGŁOSZONE DO PROJEKTU-FOTO

Katarzyna Lotka i Przemysław Szyszko opracowali przegląd prac konkursowych dostępny pod adresem:

[16.06.2011 EBP]

 

WSPÓŁPRACA Z UNIWERSYTETEM POCZDAMSKIM

 

Zobaczyć budowę lotniska Schönefeld pod Berlinem to marzenie nie jednego inżyniera. Być przez chwilę uczestnikiem tak ogromnego przedsięwzięcia i poznać jego tajniki od „kuchni” to nie lada gratka. Okazję taką mieli studenci Instytutu Edukacji Techniczno-Informatycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczestniczący w corocznej wymianie studentów z Uniwersytetem w Poczdamie. Celem pobytu w Poczdamie nie było, oczywiście, wspomniane lotnisko, przemiennie, co roku grupa ćwiczeniowa odbywa zajęcia w Zielonej Górze lub w Poczdamie. W tym roku nasi studenci w dniach od 16 do 20 maja uczestniczyli razem ze studentami Wirtschafts – und Sozialwissenschaftliche Fakultät Univerität Potsdam w realizacji wybranego zadania wytwórczego stanowiącego podstawę zaliczenia: Modul D (Fertigungstechnik /Maschinentechnik – Praktikum), fot.1. To doświadczenie w trakcie, którego oprócz doskonalenia umiejętności obróbki drewna, mogli również poczuć się studentami Uniwersytetu w Poczdamie. Efekty pracy studentów ETI były ocenione tak samo jak prace zaliczeniowe studentów w Niemczech, za co otrzymali stosowne certyfikaty. Również cennym doświadczeniem była hospitacja zajęć technicznych w Ernst-Haeckel-Gymnasium w Werder, fot.2. Na pewno ważnym i przydatnym elementem dydaktycznym była wycieczka do studia filmowego Babelsberg, gdzie powstało wiele znanych z kin i telewizji świata ekranizacji filmowych. Największe zainteresowanie uczestników wymiany wzbudziły współczesne techniki realizacji ścieżki dźwiękowej. Przeżycia, jakim był pobyt na terenie budowy lotniska Schönefeld nie można opisać słowami. Studenci zobaczyli przedsięwzięcie, można śmiało rzec, nie z tej epoki, fot.3. Reasumując bardzo krótko: pobyt studentów ETI w Poczdamie był dla nich bardzo cennym z punktu widzenia dydaktycznego, co z pewnością zaowocuje w przyszłości w ich pracy zawodowej.

Więcej zdjęć pod adresem:

http://www.uni-potsdam.de/faraal/Polenwoche.html 

 

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA "PEDAGOGIKA PRACY" 

 

W dniach 11-12.04.2011roku w Świnoujściu odbyła się międzynarodowa konferencja nt. CZŁOWIEK – OBYWATEL – PRACOWNIK NA RYNKU PRACY, organizowana przez Wyższą Szkołę Humanistyczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, Akademię Morską w Szczecinie. Reprezentanci Instytutu Edukacji Techniczno-Informatycznego i KNMD mieli zaszczyt przedstawić następujące artykuły: „Problemy profesjologiczne w zakładzie pracy” (dr hab. Bogusław Pietrulewicz, prof. UZ), „Model kompetencji informacyjnych w zakresie wykorzystania ICT” (dr Eunika Baron-Polańczyk), „Przedsiębiorczość jako przykład kompetencji pożądanej na rynku pracy (mgr Monika Muzyka). Zobacz więcej: http://www.wshtwp.pl/index.php/konf-ped-prac.html

 

VI ZIELONOGÓRSKIE DNI PEDAGOGIKI MEDIÓW

 

W dniu 6.04.2011 roku członkowie naszego Koła brali udział w Seminarium „Media i technologie informacyjne w edukacji i komunikacji społecznej”, zorganizowanym przez Koło Naukowe Info-@rche działające przy Katedrze Mediów i Technologii Informacyjnych UZ.

 

Konkurs na prace do publikacji "Projektowanie w komputerowym wspomaganiu dydaktyki"

 

Zapraszamy studentów i młodych pracowników nauki do zgłaszania prac do recenzowanej publikacji - monografii obejmującej zagadnienia tematyczne w zakresie wykorzystywania komputera i technik multimedialnych i hipermedialnych we współczesnej edukacji. Objętość referatu to ok. 15-20 stron (arkusz wydawniczy = 40 tys. znaków typograficznych). Zagadnienia dotyczące PROJEKTOWANIA:

Szkolenie

Członkowie KNMD: B. Chołodowska, K. Oleksińska, D. Czycz, M. Kleć, M. Dubeltówka 27 i 28 stycznia 2011 roku wzięli udział w bezpłatnym szkoleniu organizowanym przez Fundację Przedsiębiorczości Akademickiej pt: ”Wsparcie inicjatyw przedsiębiorczości akademickiej drogą do sukcesu w biznesie”. Są to jednodniowe, cykliczne szkolenia prowadzone w formie wykładów oraz warsztatów. Trenerem jest pan Marcin Jerzynek. Ze względu na zróżnicowany program odbywają się one osobno dla kobiet i mężczyzn. Celem tego szkolenia jest pomoc studentom, doktorantom, pracownikom naukowym w podjęciu pierwszych kroków w założeniu własnej firmy. Kolejne szkolenia odbędą się 24 i 25 lutego 2011 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Cykl seminariów

W związku z pracami nad książką „Dydaktyczna użyteczność komputerów” odbyły się seminaria:

Seminaria służyły wymianie doświadczeń z własnych prac badawczych prowadzonych przez członków Koła nad pracami magisterskimi. 

I Kongres profesjologiczny - zawód - praca - rynek pracy

W dniach 7-8 czerwca 2010 odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona szerokiej problematyce rynku pracy, przygotowania i rozwoju zawodowego, środowiska pracy człowieka, aktywności zawodowej i pozazawodowej - w tym także osób z niepełnosprawnościami. Członkowie naszego koła brali w niej aktywny udział.

Poczdam - wymiana

Tradycyjnie już w maju 2010 roku Instytut Edukacji Techniczno – Informatycznej gościł studentów i Profesorów z Instytutu Techniki, Uniwersytetu w Poczdamie. Całe wydarzenie odbyło się w ramach ciągłej współpracy i wymian studenckich pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskiem a Uniwersytetem Poczdamskim. W trakcie pobytu uczniowie z Niemiec uczęszczali na zajęcia praktyczne, których zaliczenie było warunkiem uzyskania certyfikatu ukończenia praktyki. Na zajęciach Studenci musieli wykazać się  znajomością czytania rysunku technicznego, oraz sprawnością manualną, pozwalającą na wykonanie danych modeli w drewnie. Ponadto w trakcie swojego pobytu Studenci poznali kulturę i zwyczaje panujące w Polsce. Mieli okazję wymienić doświadczenia ze polskimi Studentami w trakcie wielu spotkań integracyjnych. W kolejnych dniach pobytu zorganizowano m.in.:

Plany wydawnicze książki

Trają prace nad książką „Komputerowe wspomaganie dydaktyki” (pod red. naukową E. Baron-Polańczyk). Opracowanie powstanie w wyniku własnych prac badawczych prowadzonych przez członków Koła oraz studentów innych kierunków UZ nad współczesnymi technikami nauczania oraz wspomagającymi je technicznymi środkami dydaktycznymi. Książka powstaje z inicjatywy oraz dominującym udziałem studentów i może być przydatna dla osób realizujących materiał z zakresu dydaktyki ogólnej i przedmiotowej.

V Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Edukacja dla Bezpieczeństwa: Bezpieczeństwo Intelektualne Polaków

W dniach 21-24 kwietnia 2009 roku w Gdańsku – Jelitkowie odbyło się V Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Edukacja dla Bezpieczeństwa, którego tematem było: Bezpieczeństwo Intelektualne Polaków. Dzięki zaproszeniu Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa wraz z dr inż. M. Robakowskim, I. Czwałgą oraz A. Rosą miałam zaszczyt brać udział w tejże konferencji.

Seminarium było adresowane do przedstawicieli środowiska nauki, biznesu i administracji, nauczycieli wszystkich szczebli kształcenia, pracowników instytucji państwowych i samorządowych oraz firm zainteresowanych problematyką wielowymiarowo widzianego bezpieczeństwa intelektualnego, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, szczególnie w aspekcie procesu wyzwań edukacyjnych. Obrady prowadzony były w formie referatów, komunikatów, warsztatów i dyskusji problemowej.

Reprezentując Uniwersytet Zielonogórski, a w szczególności Instytut Edukacji Techniczno-Informatycznej, miałam zaszczyt przedstawić artykuł napisany wspólnie z prof. B. Pietrulewiczem na temat: Kariera zawodowa pracowników i możliwości jej kształtowania w procesie pracy.

Podczas pobytu uczestnicy mieli okazje wziąć udział w burzliwych obradach, podczas których przedstawiono różne zagadnienia, które były zróżnicowane i w ciekawy sposób zaprezentowane, dzięki czemu wzbogacono dorobek myśli naukowej poświeconej edukacji i bezpieczeństwu intelektualnemu oraz dalsze badania i prace naukowe, wpływając na kształtowanie współczesnego szkolnictwa. Ponadto organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, którym towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.

Owocem seminarium będzie recenzowana monografia naukowa o tytule: „Edukacja dla Bezpieczeństwa”, która zawierać będzie zaprezentowane referaty i komunikaty.

Karolina Łaniec 2009/06/04 16:31

II Konferencja Naukowa: "Osoby z niepełnosprawnościami na współczesnym rynku pracy. Przygotowanie zawodowe."

Październik 2008: Konferencja ta wpisuje się w nurt poszukiwania najlepszego włączenia człowieka niepełnosprawnego w obszary edukacji i rynku pracy.

Konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu wspomagającego naukę i pracę osób niepełnosprawnych oraz prezentacja organizacji pozarządowych skupiających osoby niepełnosprawne i działających na ich rzecz.

Media i technologie informacyjne w edukacji i komunikacji społecznej

Kwiecień 2008: Udział w III Sympozjum Studentów i Młodych Pracowników Nauki „Media i technologie informacyjne w edukacji i komunikacji społecznej”.

Wystąpienie:

Współudział w akcji "bUZ do kariery"

Marzec-Kwiecień 2008: Nasi studenci wzięli czynny udział w akcji „bUZ do kariery”. Była to akcja skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatywa miała za zadanie zainteresowanie młodzieży kształceniem na studiach wyższych.

Współpraca z Uniwersytetem Poczdamskim

Koło posiada długą tradycję współpracy z Uniwersytetem Poczdamskim. Prowadzimy coroczną wymianę studentów której efektami są:

Konkurs wiedzy z dydaktyki ogólnej

Kwiecień 2007: Organizacja konkursu obejmującego wiedzę z dydaktyki ogólnej.

Konkurs "Technika - brama umożliwiająca zrozumienie otaczającego Nas świata"

Maj 2006: Organizacja konkursu: „Technika - brama umożliwiająca zrozumienie otaczającego Nas świata” (konkurs wiedzy z dziedziny techniki i informatyki).