0. Da počnemo...

Programirati na računaru, to znači "govoriti" jezikom koji naš računar razumije: programskim jezikom. Danas je u opticaju mnogo različtih programskih jezika i među njima ima onih koji su izvrsni. Za ovaj tutorial, odabrao sam moj omiljeni programski jezik, Ruby.

Osim što je moj omiljeni, Ruby je takođe i najjednostavniji programski jezik koji sam ikad vidio (a vidio sam stvarno dosta njih u karijeri). Ustvari, to je razlog zbog kojeg pišem ovaj tutorial: nisam odlučio napisati ga i odabrati Ruby samo zato što je moj omiljeni; naprotiv, otkrio sam da je Ruby jako jednostavan programski jezik i da bi za njega trebao postojati dobar tutorial za početnike. Dakle, jednostavnost Ruby kao programskog jezika potakla je pisanje ovog tutoriala, a ne činjenica da je to moj omiljeni jezik. (Pisanje sličnog tutoriala za neki drugi programski jezik, kao što je Java ili C++, zahtijevalo bi par stotina stranica). Nemojte pomisliti da je Ruby početnički jezik iz razloga što je tako jednostavan. Ruby je moćan programski jezik, čija jačina u profesiji je možda najveća do sada viđena.

Kad pišete nešto što je ravno govoru čovjeka, onda to nazivamo tekstom. Kad pišete nešto što je ravno govoru računara, onda već govorimo o nečemu što se u profesiji programera naziva kod. U ovaj sam tutorial uvrstio dosta primjera Ruby koda, a većina tog koda su kompletni programi koje i sami možete pokrenuti na svom računaru. Da bih olakšao čitanje koda, obojio sam neke njegove dijelove različitim bojama. (Npr., brojevi imaju uvijek zelenu boju). Sve što će biti unijeto putem tastature (input) biće na bijeloj, a sve što će program dati kao rezultat biće na plavoj podlozi (output).

Ukoliko naiđete na dijelove koje ne razumijete, ili imate pitanje na koje nije ponuđen odgovor, zapišite to pitanje i nastavite čitati! Moguće je da će taj odgovor doći sam u nekom od narednih poglavlja. Međutim, ako odgovor ne dobijete do posljednjeg poglavlja, spreman sam vam pomoći da ga nađete. Mnogo je divnih ljudi koji su spremni da pomognu, samo treba znati gdje se oni nalaze.

No, prvo što trebamo učiniti je - instalirati Ruby na računar.

INSTALACIJA NA WINDOWS OPERATIVNI SISTEM

Instalirati Ruby na Windows operativni sistem je prilično lahko. Prvi na listi zadataka je download Ruby installera. Vjerovatno ćete naići na nekoliko različitih verzija, dostupnih za download; ovaj tutorial koristi verziju 1.8.4, tako da bi bilo dobro da i vaša instalacija bude makar u nivou te verzije. (Najbolje bi bilo odabrati posljednju – najnoviju verziju). Nakon što je download završen, pokreće se najobičnija instalacija, kao i za većinu Windows aplikacija. Tokom instalacije ćete biti upitani u koji folder/direktorij želite smjestiti Ruby. Ruby je najbolje smjestiti u „default location“, osim ako vi nemate neki poseban razlog zbog kojeg to ne želite učiniti.

Da biste mogli programirati, potrebni su vam alati koji će omogućiti pisanje koda i njegovo izvršavanje. Za sve to će biti potreban program za uređivanje teksta i „komandna linija“.

Ruby installer dolazi sa dražesnim uređivačem teksta nazvanim SciTE (the Scintilla Text Editor). Možete ga pokrenuti iz „Start“ menija. Ukoliko želiti imati obojen kod, kao što je to u ovom tutorijalu, onda postavite fajlove koje ću vam navesti ispod u SciTeov folder/direktorij (ako ste Ruby instalirali u „default location“ onda je putanja do ovog foldera: c:/ruby/scite).

Global properties

Ruby properties

Ne bi bilo loše imati negdje zaseban folder u kome će biti smješteni programi, odnosno kod koji napišete. Kad završite s programiranjem, pobrinite se da program koji ste napisali spasite u taj folder/direktorij. Komandnu liniju najjednostavnije je koristiti preko integrisanog „Command prompt“-a koji je integrisan u sam Windows, a može ga se naći u Start->All programs>Accessories. Tipične komande „cd“ i „dir“ daće vam uvid u putanju u kojoj se trenutno nalazite, a možete ih koristiti i da dođete do foldera/direktorija u kome su smješteni programi koje ste napisali.

To bi bilo sve! Sad ste već spremni učiti programiranje.

INSTALACIJA NA MAC OPERATIVNI SISTEM

Ukoliko radite na Mac OS X 10.2 (Jaguar) operativnom sistemu, onda je Ruby već instaliran na vaš računar. Je l' moglo biti lakše? Mislim da, nažalost, na verzijama sistema manjim od ove (uključuje 10.1 i manje) Ruby ne dolazi instaliran.

Da biste mogli programirati, potrebni su vam alati koji će omogućiti pisanje koda i njegovo izvršavanje. Za sve to će biti potreban program za uređivanje teksta i „komandna linija“.

Komandna linija dostupna je preko Terminala (koji se nalazi u Applications/Utilities).

Uređivača teksta što se tiče, možete koristiti bilo koji, koji vama lično pogoduje. Ukoliko koristite TextEdit, budite sigurni da programe koje napišete spasite kao „text-only“, u protivnom vaši programi neće raditi. Alternativne opcije su emacs, vi ili pico i svi su dostupni preko komandne linije.

To bi bilo sve! Sad ste već spremni učiti programiranje.

INSTALACIJA NA LINUX OPERATIVNI SISTEM

Prije svega, treba provjeriti da li je Ruby već instalirana na distribuciju Linux operativnog sistema kojeg koristite. Ukucajte u komandnu liniju (terminal) „which ruby“. Ukoliko kao odgovor dobijete nešto kao „/usr/bin/which: no ruby in (...)“, onda morate obaviti download. U suprotnom, provjerite koju verziju Ruby vaša distribucija uključuje komandom „with ruby –v“ . Ukoliko je starija od posljednjeg stabilnog izdanja koje je dostupno, onda bi bilo lijepo napraviti upgrade.

Ukoliko imate privilegije „root“ korisnika, onda vam vjerovatno ne trebaju posebne upute za instalaciju Ruby. Međutim, ako to nije slučaj, onda ćete tražiti od administratora vašeg sistema da to učini za vas (na taj način bi svi koji pristupaju tom sistemu bili u mogućnosti da ga koriste).

Ukoliko želite instalirati Ruby samo za određenog korisnika, onda usmjerite dowloadiranu instalaciju u neki trenutni folder/direktorij, npr. $HOME/tmp. Ako je ime fajla koji ste downloadirali ruby-1.6.7.tar.gz, onda ga možete otvoriti komandom „tar zxvf ruby-1.6.7.tar.gz“. Pristupite folderu/direktoriju koji ste upravo napravili za tu svrhu ($HOME/tmp – „tmp“ ime koje ste mu odlučili dati) komandom „cd tmp“).

Konfigurišite prvo instalaciju komandom „./configure –prefix=$HOME“. Nakon toga u komandnu liniju upišite „make“,...ona bi trebala izgraditi vaš Ruby interpreter...što bi moglo potrajati koji minut. Po završetku tog procesa unesite komandu „make install“, da bi instalacija konačno bila izvršena.

Poslije instalacije bi trebalo dodati „$HOME/bin“ folder/direktorij u tražilicu komandne linije editovanjem „$HOME/.bashrc“ fajla. (Da bi izmjene bile prihvaćene, potrebno je uraditi logout i nakon toga ponovo ući u sistem). Po ponovnom pristupanju sistemu (login), testirajte je li instalacija uspjela komandom „ruby –v“. Ukoliko u outputu dobijete verziju Ruby, znači da je instalacija bila uspješna i da $HOME/tmp folder/direktorij (ili kako god ga vi nazvali) možete slobodno brisati.

To bi bilo sve! Sad ste već spremni učiti programiranje.

------------------------------------------------

© 2003-2009 Chris Pine

http://pine.fm/LearnToProgram/