Dwie niezwykłe wizyty

Dwie niezwykłe wizyty

W ostatnim czasie jankowickie gimnazjum stało się miejscem dwóch ciekawych spotkań – gminę odwiedzili państwo Krystyna i Michał Cehaniuc główni animatorzy polskości w Kaczyka w Rumunii oraz odnoszący sukcesy sportowe, siatkarz Miłosz Zniszczoł.

W folderze wydanym przez Związek Polaków w Rumunii z okazji 220 rocznicy przybycia górników polskich do Kaczyki, czytamy: „Cacica to miejscowość leżąca w sercu Bukowiny Południowej, otoczona lesistymi wzgórzami – znana w całym kraju i za granicą z dwóch powodów: turystycznego i religijnego. Mowa o kopalni soli i Sanktuarium Maryjnym. Nazwano ją „Bukowiną w pigułce”, ponieważ zamieszkują tu zgodnie od wieków: Rumuni, Ukraińcy, Polacy i Niemcy.

Dzieje Kopalni Soli w Kaczyce rozpoczynają się w roku 1791, kiedy zarządzono pierwsze poszukiwania soli kamiennej. Pierwsi górnicy przybyli tu z Galicji w 1792 roku i pochodzili z Bochni i Kałusza, niedługo potem także z Wieliczki. Nie byli to jedynie górnicy, ale i urzędnicy, specjaliości w dziedzinie wydobycia soli. Niektórzy zajmowali ważne funkcje kierownicze w kopalni. Niezwykle ciekawie kształtuje się także historia miejscowego kościoła. W kolejnej części folderu czytamy: „Kościół odegrał w dziejach Kaczyki i jej polskich mieszkańców bardzo ważną rolê. Brak świątyni zmobilizował księdza Jakuba Bogdanowicza – pierwszego polskiego duchownego przybyłego do Kaczyki – do urządzenia w podziemiach kopalni kaplicy pw. Św. Barbary patronki górników.

Pierwszy kościół zaczoł służyć wiernym w roku 1810. W 1904 roku konsekrowano nową świątynię w stylu neogotyckim pw. Wniebowstą pienia NMP. Prawdopodobnie w roku 1810 ksiądz Jakub Bogdanowicz przywiózł ze Stanisławowa kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej która z ołtarza błogosławi wiernym przybywającym pomodlił się o Jej wstawiennictwo. 14 marca 2000 roku kościół w Kaczyce podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. Na tyłach świątyni w początkach 1908 roku wybudowano kopię groty Matki Boskiej z Lourdes.” Miejscowi Polacy zawsze aktywnie uczestniczyli w życiu społeczności lokalnej, a od roku 1990 działją w ramach Stowarzyszenia Polaków w Kaczyka. Głównymi animatorami polskości są Państwo Krystyna i Michał Cehaniuc.

Od ponad szesnastu lat rozwija się prężnie współpraca pomiędzy powiatem rybnickim, w tym także gminę Świerklany, a potomkami Polaków w Kaczyka. Stale płynie pomoc służąca utrzymaniu Domu Polskiego. Ufundowano pomnik papieża Jana Pawła II usytułowany przed bazyliką. Wzajemne relacje budowane są poprzez liczne wizyty: samorządowców, zespołów regionalnych i młodzieży szkolnej. Jesienią 2012 roku uczniowie szkół gimnazjalnych z Jankowic i Świerklan gościli w Kaczyce z projektem: „Z Januszem Korczakiem wśród polskich dzieci na Bukowinie”.

Następstwem tego wydarzenia była rewizyta Państwa Cehaniuc. Rozpoczęła się ona od wycieczki do Brukseli i spotkania z profesorem Jerzym Buzkiem w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Po powrocie z Belgii, w czasie spotkania z młodzież Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach nasi gooecie dostąpili zaszczytu umieszczenie ich nazwisk w „Galerii ludzi z pasj¹”.

Zwiedzili miejscowe kościoły i Galerię „Jan”. Następnie uczestniczyli w spotkaniu z uczniami Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach, a także z osobami w szczególny sposób związanymi z budowaniem współpracy z Polonią w Kaczyce. W zgodnej opinii Krystyna i Michał Cehaniuc kolejny raz dali się poznać jako ludzie wielkiego serca, kreatywni, pełni pomysłów na przyszłość i wiary w utrzymanie polskości w ich „małej Ojczyżnie”.

Swój wyjazd do Belgii i Polski uznali za bardzo udany, wręcz za „wycieczkę swojego życia”. Pożegnaliśmy naszych zacnych gości z nadzieją na kolejne spotkania i projekty.

zródło Kurier Gminy Świerklane nr 3 (69) sierpień 2013