Kopalnia Soli w Kaczyce

Kaplica Św Barbary

Początki Kaczyki sięgają końca XVII wieku, jednak dopiero w 1782 roku cesarz Józef II wydał rozkaz poszukiwania soli kamiennej na Bukowinie. Przy słonych źródłach powstały wówczas małe warzelnie soli w kilku miejscach – między innymi w dolinie zwanej Kaczyka. Najczystszą sól kamienną odkryto w tym miejscu ponoć już w 1785 roku, na głębokości 28,5 m.

Rzymsko - Katolicka Kaplica św Barbary - znajduje się na dole po przybyciu 192 schodów, na 21 metrów głębokości . Kaplica została wybudowana w 1806 roku z inicjatywy polskiego księdza Jakuba Bogdanowicza. Tutaj górnicy modlili się przed i po pracy .

Jest to środowisko aseptyczne o bardzo niskim stężeniu drobnoustrojów rzadkich. Brak patogenów z naturalnych aerozoli solankowych. Całkowita liczba drobnoustrojów stanowiących 110-1426/mc powietrza

Schodzimy w głębi do szybów wentylacyjnych i Kaplice Prawosławną.


Kaplica Prawosławna

Kaplica Prawosławna 35 m głębokości. Na ścianach zobaczymy rzeźby wykonane przez Bolka Majeryka z Pajana Mikuli. Z prawej strony Adam i obok (mniej widoczna na zdjęciu) Ewa. Wielu się zastanawia dlaczego została wyrzeźbiona tyłem ... W ciemnościach jest również Galeria Krasnoludków.



Jezioro w Kopalnii

Wąskim długim korytarzem kierujemy się do sztucznego jeziora z solanką wykonany ręcznie. Znajduję się również przy 35 metrów głębokości i wymiary 10 na 6 metrów.

Wyniki wstępnych badań pozwalają przypuszczać, że pod ziemią nad jeziorem sali tanecznej może być używany do celów terapeutycznych.

Temperatura

W kopalni temperatura jest stała 10,2 do 10,4 C. a wilgotność powietrza ok 76%. Ciśnienie powietrza wynosi +5mmHg.

Jeszcze niżej do nowych tras. Na zdjęciu unikatowe drewniane szyny kolejowe.

Nowe poziomy

Nowe poziomy z Kopalni Soli otwarte dla zwiedzających.


Gramy w piłke ?

Kopalnia Soli

W Kaczyce na Bukowinie

Kopalnia Soli

W Kaczyce na Bukowinie

Pomnik Bohaterów

Monument Bohaterów II- Wojny Światowej przy Kopalni Soli w Kaczyce. Niedaleko w prawo Bazylika Mniejsza a w lewo hotel. Za monumentem jeszcze ok. 20 lat temu tętniła życiem Kopalnia Soli. Dziś część produkcyjna znajduję się przy Dworcu Kolejowym i Fabryki Drewna.


Mapa