I. Hebron — Grota Patriarchów

Hebron jest jednym z najstarszych miast na Ziemi Świętej wspominanym już w Biblii. Jest usytuowane na Wzgórzach Judei będących obecnie na terenach palestyńskich. Znajdujący się tam Grób Patriarchów obok Jerozolimy należy do najświętszych miejsc dla Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan. Zgodnie z Księgą Rodzaju to właśnie w Hebron Abraham po porzuceniu swego wędrownego stylu życia nabył pierwszą parcelę ziemi na Ziemi Obiecanej (Kanaan). Parcela ta zawierała grotę zakupioną z przeznaczeniem na grób jego żony Sarah. Pochowani są tu również Izaak i Rebeka oraz Jakub i Leah. Źródła trzech wspomnianych religii nie są jednak w pełni, co do tego zgodne.

Grota Patriarchów była czczona od najdawniejszych czasów. Znajdujący się tam obecnie kompleks zbudowanych nad nią sanktuariów jest nazwany Sanktuarium Abrahama lub Meczetem Ibrahima.

Grota jest otoczona istniejącym do dziś grubym murem, który według najczęściej wymienianych źródeł został zbudowany przez Heroda Wielkiego. W czasach Bizantyjskich nad Grotą wewnątrz przestrzeni otoczonej murem w jej części południowo-wschodniej zbudowano prostą bazylikę zniszczoną w VII wieku przez Persów. W tym samym wieku Grota dostała się pod kontrolę muzułmańską i został tam zbudowany meczet. W X wieku wykuto wysoko w murze bramę po stronie północno-wschodniej i dobudowano schody. W środku południowo-zachodniej strony muru zbudowano budynek nazywany kalah (pałac) w miejscu, gdzie według wierzeń muzułmańskich znajduje się grób Józefa.

W XII wieku podczas krucjat znajdujący się za murami meczet został ponownie zburzony i zastąpiony kościołem. Po pokonaniu krzyżowców Salahadin przekształcił budowlę w meczet pozwalając chrześcijanom na kontynuowanie swych religijnych ceremonii. Do dziś przetrwała tam ambona z tamtych czasów.

W XIV wieku dwa dodatkowe wejścia zostały wybite w zachodniej i południowo zachodniej części muru przez Mameluków, którzy również rozbudowali kalah i zbudowali tam grobowiec dla uczczenia Józefa. Dobudowali również schody po stronie północno-zachodniej muru i sześć grobowców dla uczczenia sześciu patriarchów).

Obecnie obmurowana prostokątna przestrzeń nad Grotą jest podzielona na dwie części na osi północno-południowej. Część północno-zachodnia jest pokryta dachem i tam w oddzielnych pomieszczeniach znajdują się cztery grobowce dedykowane Abrahamowi i Sarze oraz Jakubowi i Leah.

Pokryta w pełni dachem południowa-wschodnia przestrzeń na Grotą służy jako meczet, gdzie znajdują się dwa symetrycznie ustawione grobowce Izaaka i Rebeki. Tam tez znajduje się jedyne bardzo wąskie i niedostępne wejście do Groty Patriarchów, nad którą w ciągu wieków została zbudowana cała struktura Sanktuarium.

Widok ogólny na otaczający Grotę Patriarchów mur

Plan Groty Patriarchów pod zabudowaniami Sanktuarium

Widok na kalah, gdzie znajdują się symboliczne grobowce Patriarchów

Wejście do znajdującej się w wyższej partii kalahu Żydowskiej Synagogi

Żyd modlący się przed wejściem do Synagogi

Wejście do Sanktuarium jest strzeżone przez żołnierzy

Modlitwa wewnątrz Synagogi

Widok na jeden z grobowców z Synagogi

Inny grobowiec widziany z Synagogi

Trzeci Grobowiec widziany z Synagogi

Cześć muru tworząca Meczet

Wejście do Meczetu

Widok na Grobowiec Abrahama z Meczetu

Widok na Grobowiec Abrahama z Meczetu

Specjalnie oznaczone miejsce, gdzie jest wejście do Groty

Czczone przez wiernych wejście do Groty

Centralne miejsce w Meczecie

Średniowieczna ambona z kościoła pozostawiona w Meczecie przez Salahadina

Widok na Grobowce Izaaka i Rebeki w centrum Meczetu

Jeden z Grobowców w Meczecie

Drugi z Grobowców w Meczecie

Jedno z pomieszczeń w Meczecie

Barbara Mikołajewska, Podróż do Ziemi Świętej

Last modified: July 09, 2010

free hit counter script