Historie

První zmínky

První zmínky o okrsku se v kronikách sborů objevují od roku 1945. 18. srpna 1945 se konalo okrskové cvičení na Suchém, 15. července 1947 ve Velenově. V té době byly na okrsku již dvě motorové stříkačky, a to ve Žďárné a ve Valchově. Další motorové stříkačky jsou předány hasičům Velenova a Suchého v roce 1948. 26. června 1949 se okrskového cvičení ve Žďárné zúčastnilo celkem pět hasičských sborů s motorovou stříkačkou. Na cvičení nechyběli ani hasiči z Němčic, kteří v té době byli členem okrsku. 

V roce 1951 je stávající okrsek rozdělen na dvě oblasti. Jednu oblast tvoří sbory ze Žďárné, Ludíkova a Němčic, velitelem je jmenován Josef Staněk ze Žďárné. Druhou oblast tvoří Suchý, Velenov a Valchov, velitelem je jmenován Ladislav Henek ze Suchého. Jmenovací dekrety velitelům předal náčelník Okresní inspekce požární ochrany bratr Josef Paruch. Také po této reorganizaci jsou téměř každoročně pořádány okrskové soutěže a cvičení všech sborů okrsku v původním složení.

Okrsek Žďárná

V roce 1960 dochází k územní reorganizaci státu schválené Národním shromážděním. Bylo ustaveno deset krajů a sto osm okresů. Reorganizace státu se také dotkla Požární ochrany, a to nejen na okrese Blansko. Naše okresní organizace se rozrostla o požárníky z Lomnicka, Lipůvky, Křtinska a o některé organizace z Jevíčska. Na základě těchto změn jsou ustavovány nové okrsky. V první vlně reorganizace požárníků na okrese Blansko je ustaveno patnáct okrsků. Mezi nimi také okrsek Žďárná. Do žďárenského okrsku při jeho vzniku roku 1960 byly začleněny hasičské sbory obcí Žďárná, Benešov, Kořenec, Okrouhlá, Suchý, Ludíkov, Valchov a Velenov, což odpovídá současnému stavu. 

Okrsek Benešov

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dochází od Okresní inspekce požární ochrany k nabídce dodání prvního cisternového automobilu do střediskové obce okrsku. Střediskové obce byly ale v regionu okrsku dvě: Žďárná a Benešov. Hasičům ze Žďárné Národní výbor (dnešní obecní úřad) již několik roků slibuje výstavbu nové zbrojnice, ale v době nabídky nic nenasvědčuje tomu, že stavba bude alespoň zahájena. Proto výbor okrsku z důvodů získání cisternového vozidla k zabezpečení větší akceschopnosti navrhuje změnu názvu a sídla okrsku na Benešov. Benešovští hasiči rychle upravují zbrojnici pro vhodné garážování cisterny a v roce 1981 je Okresní inspekcí požární ochrany do Benešova převedena první cisterna  Zil 131.

Od 1. ledna 1986 dochází opět k územní reorganizaci a obce Ludíkov, Valchov a Velenov jsou začleněny pod Městský národní výbor (dnešní městský úřad) v Boskovicích. Sbory dobrovolných hasičů těchto obcí musejí přejít pod výbor Boskovice, kde se plně zapojují do jeho činnosti.  V tomto období dochází také k přejmenování okrsku Benešov na Místní výbor Benešov ve složení Žďárná, Benešov, Kořenec, Okrouhlá a Suchý.

V roce 1992 dochází ke zrušení názvu městské a místní výbory a obnovuje se název okrsek. V tomto roce dochází také k osamostatnění obcí od Boskovic. V roce 1993 jsou opět hasičské sbory těchto tří obcí začleněny a zapojeny opět do práce v okrsku Benešov. Okrsek začíná opět pracovat v původním složení.

Film z roku 1968: Okrskové cvičení a oslavy 40. výročí SDH Suchý

Starostové a velitelé

Od založení žďárenského okrsku se ve vedení vystřídala řada funkcionářů. Prvním starostou (dříve předsedou) okrsku po šedesátém roce byl Josef Tichý z SDH Okrouhlá, po něm převzal štafetový kolík František Nečas z SDH Valchov, Slavomír Barák z SDH Ludíkov, Veselý Stanislav z SDH Velenov a Dr. Radek  Ošlejšek z SDH Suchý. Prvním velitelem okrsku byl Josef Staněk z SDH Žďárná. Následoval Ladislav Valtr z SDH Velenov, který působil ve funkci od roku 1965 do května 1966, kdy zemřel a velitelství okrsku se znovu ujal Josef Staněk, který pracoval ve funkci velitele okrsku 24 roků. Po něm přebírá funkci Antonín Grenar z SDH Žďárná, František Šamalík z SDH Benešov, Stanislav Vesely z SDH Valchov a Ing. Milan Tlamka z SDH Okrouhlá.

Novodobá historie a současnost

V okrsku se každoročně koná postupová soutěž v požárním sportu. Její vítěz postupuje do okresního kola. Kromě toho se v okrsku snaží mladí i dospělí členové co nejlépe umístit v různých sportovních i odborných disciplinách. Od roku 2014 bojují mladí hasiči o vítězství v soutěži O pohár starosty okrsku. V následujícím roce se k nim přidali i dospělí členové. Průběh a výsledky  všech akcí vyhodnocujeme na stránkách okrsku. Poslední soutěží je pak branný závod mladých  hasičů. Soutěžící jsou vždy odměněni, vítězové obdrží putovní pohár. Hasiči jsou také nositeli kulturního života a spoluorganizátoři dalších kulturních aktivit v jednotlivých obcích okrsku. Akce přímo organizují, nebo pomáhají obcím tyto organizovat. Mezi tradiční hasičské patří masopustní průvody, hasičské plesy jednotlivých sborů a okrsku, oslavy výročí sborů. Zapojují se také do ostatních akci pořádaných v obcích, jako jsou dětské karnevaly, drakiády, dětské dny apod. Hasiči tedy nejen organizují kulturní akce, ale také pomáhají při organizaci jiným spolkům a zapojují se i do další brigádnické pomoci obcím v akcích, které potřebují obce zajistit, zabezpečit a provést.

Zdroj: Kroniky sborů, Krškova Hasičská kronika z roku 1898, pamětníci.Zpracoval: 2018 - František Nečas, člen SDH Valchov, někdejší starosta okrsku Benešov a čestný starosta OSH BlanskoAktualizoval a redakčně upravil: 2019 - RNDr. Radek Ošlejšek, Ph.D., člen SDH Suchý, starosta okrsku Benešov