čtenářské dílny - čtenářská gramotnost

Čtenářské dílny x klasické hodiny?

Nedá se říci co je lepší. Podle mne každá jednotka má ve výuce své místo, je potřeba vše odvíjet od cíle, ke kterému směřujeme. Pokud budu chtít rozvíjet techniku čtení či se zabývat nějakým specifickým úkolem, asi zvolím klasické hodiny. Naopak když budu cílit spíše na estetickou hodnotu čtení, čtení s prožitkem, sdílení z četby a podobně, zvolím dílny čtení. Podle mne je dobré oboje vhodně kombinovat podle daného účelu.

Hlavní rozdíl asi najdete v tom, co děti čtou. V klasické hodině budete patrně všichni číst stejný text, např. z čítanky či nějaké doplňkové četby. V dílně čtení si dítě čte ze své knihy, kterou si přinese. Takže každý bude číst něco úplně jiného. Dokonce není vůbec nutné, aby dítě začínalo číst knihu na první lekci, klidně si může donést již rozečtenou knihu. Pokud nemáte s takovou formou čtení zkušenost, asi vás představa, že každý čte z jiné knihy děsí, ale věřte, že to funguje.

PRO ZAČÁTEK:

A CO DÁL?

KDE HLEDAT ÚKOLY KE ČTENÍ?

Nabízí se několik možností, jsou varianty levnější i dražší.

  • Nejprodávanější materiál webu učitelnice jsou moje karty s úkoly pro dílnu čtení. Najdete jich tam celých 99. Můžete je využít jak v dílně čtení, tak i v běžné hodině. Karty pořídíte za 50 Kč, ale ušetří vám vymýšlení úkolů pro dílnu, což mne někdy zatěžovalo. Můžete si je zakoupit v sadě i s pravidly pro dílnu čtení. Samostatná pravidla pro dílnu čtení - plakáty.

  • Pokud volíte něco ze dřeva, tak se prodávají čtenářské kostky. Mně osobně přijdou dost drahé, zvláště když si je financujete sami. Navíc, nevím zda se jednalo o nějakou várku, ale text na nich je jakoby máznutý, což mně osobně za ty peníze vadí. Ale možná se jen ke mně dostal nějaký vadný kus. Více používám svoje čtenářské karty, jsou i skladnější :-))

  • Čtenářské sáčky jsou další materiál ze dřeva. Nemám s ním zkušenost, jen jsem tuto pomůcku zaregistrovala na netu. Má nabízet 3 sáčky s aktivitami před - během - po čtení.

TEXTY KE ČTENÍ A PRAKTICKÉ ÚKOLY: (pdf formát)

  • Rozvíjení počáteční gramotnosti - nápadník pro 1. a 2. ročník

  • sborník pozoruhodných textů

  • práce s třídním kolektivem ve společném vzdělávání - jedná se o 2 sborníky, doporučuji zejména sadu 2, kde je hodně praktických námětů. Určitě se podívejte na lekce od Niny Rútové, která se čtení hodně věnuje.

  • Starší záležitost je putování se sluníčkem, ale řekla bych, že se jedná i po letech o kvalitní materiál. Je to celkem malý sešitek, který skrývá úkoly pro děti 1. a počátku 2. ročníku. Najdete tam úkoly na dokončování vět, doplňování slov do vět, práci s obrázky apod. Řekla bych, že je to takový startovací materiál pro čtení s porozuměním.

  • Rozhodně stojí za koupi edice z nakladatelství Šafrán Čteme s porozuměním každý den, protože obsahuje texty a úkoly, které postupně rozvíjejí jednotlivé čtenářské strategie. V nabídce jsou texty pro 1. až 3. ročník.