8 клас

Урок на тему "Україна на політичній карті світу"

(за новою програмою)

Тема: Україна на політичній карті Європи і світу.

Політична карта світу, її елементи та процес формування. Державний лад: форми правління та адміністративно-територіальний устрій країн. Державний лад в Україні.

Мета: поглибити знання учнів про ознаки політичної карти, складники державної території; формувати знання учнів про форми правління та адміністративно-територіальний устрій країн світу та України;

розвивати вміння пояснювати відмінність між поняттями «країна», «держава», «залежна територія», «невизнані держави»; давати оцінку геополітичні подіям в Україні; удосконалювати навички роботи з політичною картою світу;

здійснювати патріотичне виховання, прищеплювати почуття толерантності до різних країн світу.

Обладнання: політична карта світу, атласи, опорно-логічні схеми, презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

Ɩ. Організаційний момент.

Налаштування дітей на роботу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Чи знаєте ви, коли на Землі з′явились перші держави? (більше п’яти тисяч років тому)

- Що це були за держави? (Китай, Індія, Вавилон, Єгипет, Іудея)

- А коли утворилась наша держава? (з виникнення держави Київська Русь у 9 ст.)

- По якій карті ми можемо довідатись про країни світу?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

За час розвитку цивілізації з’явилось на Землі багато країн. Зараз на політичній карті існує 235 країн і територій, 193 з яких – незалежні держави. Політичну карту іноді називають «політичним портретом» світу. Який же «портрет» має наша держава? Яке місце серед країн світу належить Україні?.. про все це ми зможемо дізнатися на сьогоднішньому уроці.

Знайомство учнів з темою і метою уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

План.

1. Політична карта світу, її елементи та процес формування.

2. Державний лад: форми правління та адміністративний устрій країн.

3. Державний лад в Україні.

4. Геополітика.

1. Формування понять «політична карта світу», «країна», «держава».

Вам уже доводилось працювати в 6 та 7 класі з політичною картою. Спробуйте сформулювати визначення політичної карти світу.

• Учні висловлюють свої формулювання, ключові слова записуються на дошці і разом з вчителем узагальнюються відповіді у визначення політичної карти. (слайд 2) Записують визначення у зошит.

- Подивіться на політичну карту в атласі і назвіть, про що ми можемо з неї дізнатися? Які умовні знаки на ній використовуються? Чому ми її називаємо динамічною картою?

Основними елементами політичної карти світу є територія, країна, держава.

(слайд 3, 4, 5)

- Ознайомтесь зі змістом схеми «Періоди формування сучасної політичної карти світу» (слайд 6, 7) і запишіть у зошит назви та тривалість періодів.

- Користуючись політичною картою світу в атласі, визначте положення на ній України. (спираючись на вміння характеризувати положення материків із курсу 7 класу)

- Один учень виходить до дошки і на настінній політичній карті показує положення України – на материку Євразія, в центрально-східній частині Європи, сусідське положення.

Площа України становить 603,7 тис. км2. За площею вона посідає перше місце в Європі (5,7% площі) та 43 - е місце в світі (0,44 % території світу). Загальна довжина кордону становить 7700 км, в тому числі сухопутного – 5740 і морського – 1960 км. (слайд 8)

2. Однією з важливих характеристик держави є форма її устрою. Їх існує дві – форма правління та форма адміністративно-державного устрою. Форма правління буває двох видів: республіка і монархія.

Робота з понятійним матеріалом. (слайд 9, 10)

– Запишіть визначення у зошит. Визначте форму правління України.

За формою адміністративно-територіального устрою країни бувають унітарними і федеративними. Унітарних країн у світі більше. (слайд 11, 12)

– Запишіть визначення у зошит. Визначте форму територіального устрою України.

3. З’ясуйте, що таке геополітичне положення країни та визначте риси геополітичного положення нашої держави. (слайд 13)

Геополітичне положення України вигідне й водночас складне. Вона розташована приблизно на однакових відстанях від позаєвропейських центрів світової політики й економіки – Вашингтона й Токіо, відносно близько до столиць найбільших європейських держав – Берліна, Лондона, Парижа, Рима, а також Брюсселя та Страсбурга, котрих називають “столицями Європи”, і досить близько до столиць сусідніх з нею держав.

У той же час Україна є «буферною» зоною між Західною Європою і Росією, що не завжди має позитивне значення. В цілому геополітичне положення можна назвати складним.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів.

1. Усне опитування.

- Яка відмінність між країною, державою, територією?

- Що таке унітарна держава, федеративна?

- Як поділяються держави за формою державного правління?

2. Гра «Знайди пару»

На кожну парту роздаються картки з термінами та їх значенням, а учні повинні знайти їх відповідність.

1. Наука, яка вивчає вплив географічних чинників на політичну і соціально — економічну ситуацію в країнах і регіонах світу. (Геополітика)

2. Територія, що має кордони, користується державним суверенітетом, або перебуває під

владою іншої держави. (Країна)

3. Форма правління, яка характеризується поєднанням в особі президента функцій глави

держави та уряду. (Президентська республіка)

4. Розміщення країни відносно інших об'єктів і територій на поверхні Землі . (Географічне положення)

5.Площа України. (603,7 тис. км2)

6. Частина земної поверхні, що має певні просторові межі та географічне положення. (Територія)

Завдання 3 «Що зайве?»

1 Італія, Бельгія, Україна, Франція. (Бельгія – федеративна)

2 США, Індія, Німеччина, Польща. (Польща – унітарна)

3 Румунія, Угорщина, Канада, Білорусь. (Канада – не є сусідом України)

4 Швейцарія, США, Іспанія, Литва. (США – не країна Європи)

5 Абсолютна, парламентська, конституційна, теократична. (парламентська – не є різновидом монархії)

4. «Картографічна естафета».

Показати на політичній карті:

- Україну та її столицю;

- Країни - сусіди України;

- Три приклади країн – республік;

- Три приклади країн – монархій;

- Три приклади унітарних держав;

- Три приклади федеративних країн.

VІ. Підсумок уроку.

Учні узагальнюють, що вони на уроці вивчили, аналізують свою діяльність.

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити відповідний параграф, нанести на контурну карту країни з різними формами устрою. * Скласти кросворд по темі.