Завдання 3

Вітаю учасників веб-квесту!

Як відомо, хімія - наука експериментальна. Багато цікавих дослідів можна провести вдома. Тому Вам для виконання пропонується завдання: "Цікаві досліди": як у домашніх умовах створити маленьке хімічне диво.

Виконайте один із запропонованих дослідів у завданні 3, що Вам найбільше сподобався, зробіть фото виконаного експерименту та надішліть мені його на електронну скриньку.

Всім бажаю гарного відпочинку та цікавих канікул!

З повагою, пані Галина.

Завдання 3. "Цікаві досліди": як у домашніх умовах створити маленьке хімічне диво

Дослід 1. Секретний шпигунський лист або "невидиме чорнило"

Реактиви та обладнання: молоко, лимонний сік, два стаканчика, папір, фен (праска чи свічка).

Наливаємо у один стаканчик молока, в інший - лимонного соку, занурюємо в кожен з них пензлик або паличку і пишемо на листочках щось дуже важливе і зовсім секретне. Коли папірці висохнуть, текст зникне. Щоби прочитати таємниче послання, подуйте на листки гарячим повітрям з фена або пропрасуйте їх праскою. І ось текст проступає, таємне стає явним!

Можна просохлий аркуш паперу потримати над полум'ям свічки на відстані не менше 10 см. Щоб напис проявився, постійно рухайте аркуш туди-сюди. І стежте, щоб він не встигнув загорітися.

У чому тут секрет? Лимонна кислота і молочний білок темніють під впливом температури. Такий метод називається "писати невидимим чорнилом", і його дійсно застосовували в історії, коли потрібно було передати таємні послання - а писати могли в книгах, звідси пішов вислів "читати між рядків".

Дослід 2. Вирощуємо кристали цукру.

Реактиви та обладнання: дві склянки води; цукор - п'ять склянок; дерев'яні шпажки; тонкий папір; каструля; прозорі скляні стаканчики; харчовий барвник (пропорції цукру і води можна зменшити).

Дослід слід починати з приготування цукрового сиропу. Беремо каструлю, виливаємо в неї 2 склянки води і 2,5 склянки цукру. Ставимо на середній вогонь і, помішуючи, розчиняємо весь цукор. У сироп, що утворився, висипаємо решту 2,5 склянки цукру і варимо до повного розчинення. Тепер приготуємо зародки кристалів - палички. Невелику кількість цукру розсипаємо на папірці, потім вмочимо паличку в зроблений сироп, і обваляємо її в цукрі. Беремо папірці і протикаємо шпажкою дірочку посередині таким чином, щоб папірець щільно прилягав до шпазі. Потім розливаємо гарячий сироп по прозорим склянках (важливо, щоб стакани були прозорими - так процес дозрівання кристалів буде більш захоплюючий і наочний). Сироп повинен бути

гарячим, інакше кристали не будуть рости. Можна зробити кольорові цукрові кристали. Для цього в готовий гарячий сироп додають трохи харчового барвника і розмішують його. Кристали будуть рости по-різному, деякі швидко, а деяким може знадобитися більше часу. По закінченні досвіду отримані льодяники дитина може з'їсти, якщо у неї немає алергії на солодке. Якщо у вас немає дерев'яних шпажок, то дослід можна повести зі звичайними нитками.

Дослід 3. Складання таблиці природних індикаторів

Реактиви та обладнання: відвари трав, квітів тощо; розчин соди, розчин лимонної кислоти чи оцет; стаканчики.

Дуже багато овочів, фрукти і навіть квіти містять речовини, що змінюють колір у залежності від кислотності середовища. З них приготуйте відвар, охолодіть і дослідіть його в кислотному і лужному середовищі (сам відвар - середовище нейтральне, вода ). Як кислотне середовище підійде розчин оцту чи лимонної кислоти, у якості лужного - розчин соди. Готувати відвари треба безпосередньо перед дослідом. Експеримент можна проводити в такий спосіб : у стаканчики наливаєте, скажемо, розчин соди й оцту (кожний - у свій ряд, щоб напроти кожного стаканчика з кислотою був стаканчик з лугом). У кожну пару стаканчиків капаєте (а краще наливаєте) небагато свіжоприготовленного відвару або соку і спостерігаєте за змінною кольору. Результати заносите в таблицю.